Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır?

Twitter’dan nasıl para kazanılır? Bu soruyu sürekli olarak mı soruyorsunuz? Eğer evet ise, o zaman doğru sayfaya geldiniz.

Twitter, büyük popülerlik kazanmış bir mikroblog platformu.

Her ay 326 milyon insan Twitter kullanıyor.

Platform, filmler, politikalar, sporlar gibi tüm kategorilerden ünlülerinin tweet’leriyle tanınmaktadır. Ünlülerin Instagram’dan sonra en çok katılım gösterdikleri ortamdır. Peki sıradan biri için, içinde ne var?

Elbette, en son güncellemelerin alınabileceği, verimli tartışmalara katılabileceği ve marka ya da ünlü tartışmaların tadını çıkarabileceği bir platform.

Ama sadece bu mu? Hayır, hayır. İsterseniz Twitter kullanarak gerçek para kazanabilirsiniz ve bunun için tek bir yol yoktur. Twitter’dan nasıl para kazanılacağına dair bazı cevaplar;

Twitter’dan Para Kazanma?

1. Twitter’dan Nasıl Para Kazanılır – Ürün veya Hizmetlerinizi Satın

Temel bilgilerle başlayalım. Farklı sosyal medya platformlarının herhangi biri ile, ürün veya hizmet satmak için reklam yayınlamak oldukça etkili bir yöntemdir, Twitter da bu sosyal ağlardan biri.

Mesela bebek ürünleri satan birisiniz, veya ayakkabıları süsleyerek satıyorsunuz. O halde bunları neden twitter’da paylaşmıyorsunuz? Aslında daha önce satış yapıyor olmanıza gerek yok. Eğer bir hobiniz varsa bunun hakkında paylaşımlar yaparak ilgi çekebilirsiniz.

İlgi çekmek için bir yandan ilgili kitleye de ulaşmalısınız ve bunun için takipçiler edinmelisiniz. Bu yüzden de profilinizi oluşturup düzgün bir şekilde doldurduktan sonra konunuz ile ilgili 10-15 adet gerçekten herkesin ilgisini çekebilecek türden paylaşımlarınız olmuş olsun.

Bunu yapma sebebi şu; Örneğin balıkçılık ile ilgileniyorsunuz ve bu durumda balıkçılığa ilgi duyanlar da potansiyel olarak sizi takip edebilir fakat henüz profilinizde ilgi çekici birşey yoksa sizi takip etmeyeceklerdir. Ancak eğer profiliniz dolgunsa sizi gördükleri taktirde takibe alacaklar. Aslında başlangıçta takipçi edinmek biraz daha zordur! Fakat takipçi sayınız arttıkça, insanların gözünde daha çok takip etmeye değer bir profil olarak ele alınırsınız.

Buraya kadar bir kitle oluşturduğunuzu ve hobiniz ile yola çıktığınızı varsayıyorum. Bu adımda artık ilgi çekici şekilde paylaşımlar yaparak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Eğer hatrı sayılır bir kitleye ulaşmışsanız ve ilgi çekici ve satılabilir hizmetiniz veya ürününüz varsa insanlar bunu tabiki almak isteyecektir.

2. Ürünlere Teşvik Ederek Para Kazan

Sosyal medya profillerinizden ürünleri tanıtarak Twitter’daki varlığınızdan para kazanın. Bunu yapmanın en kolay yolu, satış ortaklığıdır.

Bu şekilde, satıcının iş alanınıza uygun ürünleri tanıtır ve yönlendirdiğiniz her müşteri için komisyon kazanırsınız. Tatlı bir anlaşma öyle değil mi?

Bu, deneyimli bir çevrimiçi (performans veya gelen) pazarlamacı olduğunuzda ve etkili kampanyaların nasıl yayınlanacağını bildiğiniz zaman pasif gelir elde etmenin ve ekstra para kazanmanın mükemmel bir yoludur.

Bunu bir acemi olarak da yapabilirsiniz, ancak o zaman bu sanatta ustalaşmayı öğrenmek ve performansınızdan daha iyi para kazanabilmek için performansınızı düzene sokmak için biraz öğrenmeyi gerektirecektir.

Öncelikle dilerseniz bir web sitesi oluşturabilirsiniz -ki bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Ardından sizin ilgi alanlarınız ile alakalı satış ortaklarından referans bağlantılar bulmanız gerekecektir.

Satış ortaklığı ağları, size sağladıkları için başlatmayı kolaylaştırır:

Mesela web sitesi yapıyor, wordpress temalarıyla ilgileniyor, hosting kampanyalarından faydalanmaya çalışıyo ve bunu kitleniz ile paylaşıyorsanız hosting firmaları ile satış ortaklığı konusunda anlaşabilirsiniz. Unutmayın! hedef kitleniz ile alakalı reklam anlaşmaları yapmak hem takipçileriniz için hem de sizin kazancınız açısından daha avantajlıdır.

Bu ve bunun gibi örnekler ile referans gelir modeli ile para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey, içeriklerinizin reklamdan ziyade ilgi çekici bir paylaşım gibi gözükmesi. Bunu ne kadar iyi yaparsanız o kadar fazla ilgi görür, o kadar fazla paylaşım alırsınız.

Düşünsenize, reklam bağlantınızın olduğu bir tweet’iniz yüzlerce kez paylaşılmış. Bu muhteşem olmaz mı?

Ancak bu denli iyi olmak için paylaşım kalitesini olabildiğince artırmalısınız zira hiçkimse salt reklam kokan bir tweet’inizi paylaşmak istemeyecektir.

Twitter’da satış ortaklığı linklerini kullanmak sorun olur mu?

Evet. Teknik olarak, tweet’inize ortak bir link ekleyebilirsin ve işe yarayacak, ama dikkatli olmalısın. Twitter’da, hem “spam” görünmemek, hem de daha iyi dönüşüm sonuçları elde etmek için üç günde bir kez ortaklık bağlantılarını tweet atmanızı öneririm.

Ayrıca, mesajlarınızı kişiselleştirmek, daha ikna edici ve daha orijinal görünmek için çok önemlidir.

Unutmayın: Twitter profiliniz üzerinden satış ortaklığı bağlantılarını fazla paylaşmayın, çünkü böyle bir durumda hesabınız kısıtlanabilir.

3. Twitter’ı Trafik Oluşturma Aracı Olarak Kullanın

Bu yöntem, Twitter kullanıcılarını web’deki farklı yerlere göndermekle ilgilidir. Nasıl yapabilirsin? Öncelikle, Twitter profilinizin iyi optimize edildiğinden ve bio’nuzda dahil olmak üzere gerekli bağlantıları edindiğinizden emin olun.

Düzenli olarak paylaştığınız yayınların yanı sıra, söz konusu konu için Twitter’daki konuları ve tartışmaları araştırabilir ve çözümlerinizi yararlı bulabilecek kişilere önerilerinizi önermek için bağlamsal bağlantılar ekleyerek tartışmalara katılabilirsiniz.

Tabii ki, doğru oynamak istiyorsanız ve yoğun ve işlevsel çalışmalısınız, bu sizin için tam zamanlı bir iş haline gelebilir, ancak oluşturacağınız potansiyel trafiği etkili şekilde kullanabilirseniz harikalar yaratabilirsiniz.

4. Twitter’la YouTube’u Kullanarak Para Kazan

Video’lara meraklıysanız, video oluşturma beceriniz varsa ya da zaten hali hazırda bir youtube kanalınız varsa bunu eşzamanlı olarak twitter ile kullanabilirsiniz.

Aslında söylemeye çalıştığım şey salt olarak video yapın ve hemen twitter’da paylaşın şeklinde değil çünkü bu şekilde olması oldukça randımansız olabilir. Çünkü her sosyal medyada o sosyal medyanın ruhuna göre hareket etmelisiniz.

Tamam kabul ediyorum! Youtube’da yalnızca içerik yükleyip konu ile alakalı güzel bir başlık atmak yeterli olabiliyor. (Paylaşım niteliği olarak) Ancak twitter’da işler böyle yürümüyor. İlgi çekici olmak adeta herşey twitter’da. Ama ilgi çekici olmanın twitter’da çok ayrı yolları var. Paylaşım almak, yorum almak, etkileşime girmek oldukça önemli. Fakat sadece youtube’da yayın yaptığınız bir videoyu paylaşmak twitter’da hiç ilgi çekici olmayabilir.

Video’lar genellikle çözüm üretici, eğitici veya eğlenceye yönelik olur. Ancak twitter ilgi çekici olmaya odaklı bir platformdur. Dolayısıyla daha en başta işlerin biraz zor olduğunu söylememde fayda var. Ancak eğer yayınladığınız bir video için ilgi çekici ve bunu izlemeyi gerektirecek nitelikte bir tweet yazısı yazarak paylaşırsanız işler değişebilir.

Bir diğer yöntem de, konu ile alakalı kişiler cevap niteliğinde video bağlantınızı göndermektir. Bunun dışında geriye kalan şey ise youtube’da reklamları açmak ve para kazanmak. Youtube Para Kazanmayı Aktifleştirme yazısında bununla ilgili detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

5. Twitter’da Influencer Olarak Para Kazan

Daha önce Instagram’da influencer olmak ve facebook’da influencer olmak konularından bahsetmiştim. Benzer şekilde twitter’da da influencer olarak para kazanabilirsiniz. Twitter influencer olarak para kazanma konusunda oldukça zor bir kitle ile başladı. Siyaset gibi… Ancak twitter’ın ruhu gereği bu çok normaldi.

Zaman geçtikçe diğer alanlar için de kendi yerini buldu ve şimdi her konuda influencer olarak para kazanabilirsiniz. Olması gereken tek şey önemli sayılabilecek bir kitlenizin olması. Yani en az 10k takipçiniz varsa bu işten para kazanabilirsiniz. Influencer olarak para kazanmak için takipçilerinizin sizi önemsiyor olması. Yani takipçileriniz sizinle etkileşime giriyor olması gerekiyor.

Bazı hesaplar var 50k takipçisi var ancak ilgili kişinin gönderdiği hiçbir tweet’e ne fav geliyor ne de yorum yapılıyor. Dolayısıyla bu kişinin takipçilerinin satın alınmış olduğu çok bariz.

Bunu söyledim diye beğeni satın alıp ilgili sponsorlara yönelip; bakın benim hedef kitlem gönderilerimi de beğeniyor diyerekten anlaşma yapmaya kalkışmayın. Bu diyarda yapacağınız aldatmaya yönelik her hareket kırmızı kart ile sonuçlanır!

Influencer olarak sponsorların sizden isteyebileceği nitelikteki bir reklam şu minvalde olabilir; Size bir ürün gönderirler, sonrasında da bu ürün ile ilgili övgü dolu şeyler söylemenizi isterler.

Reklam veren veya sponsor bulmakta zorlanıyor musunuz? O halde siz onların ayağına gidin. Ancak kalkıp; “sizin reklamınızı yapmamı ister misiniz?” şeklinde bir soru ile değil de, yayınlayacağınız içeriği de belirterek “reklamınızı şu şekilde yapabilirim…. veya sizin tercih edebieleceğiniz fikirlere de açığım” gibi, karşı tarafın ilgisini çekebilecek nitelikte mesajlar göndermeniz geri cevap almanız ihtimalini artıracaktır.

6. Twitter Pinterest Blog Üçgeni ile Para Kazan

Daha önce Pinterest ile Para Kazanma konusunu anlatmıştım. Yapmanız gerekenler adım adım orada yazıyor ancak özetlemek gerekirse; niş bir konu belirleyerek Pinterest hesabı ve beraberinde bir blog açıyorsunuz. Tabi blog şart değil ancak blog ile daha kolay olacağını da anlatmıştım.

Şimdi aynı şeyi, üstüne twitter hesabı ekleyerek de yapabiliriz.

Tabiki aynı şeyi tüm sosyal ağlar için yapabilirsiniz ancak mesela instagram’ı düşünelim. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesi var ve üstelik fotoğraf paylaşım platformu ancak link paylaşımı açısından bazı sorunlar var. Instagram’da paylaşımınızın altına eklediğiniz link kullanılabilir değildir. Buna mukabil Twitter’da gayet link paylaşımı da yapabilirsiniz.

İnsanlar alışkanlıkları gereği farklı platformları tercih edebilirler. Görsele dayalı platform genellikle instagram ve pinterest’tir ancak rekabetin bunca zorlu olduğu bir ortamda neredeyse rekabetsiz olacağınız bir sosyal ağ düşünün.

Yapmanız gereken şeyler paylaşımlarınızı kategorileştirerek; mesela bir pano’nuz için ilgi çekici bir yazı yazmak ve bunu 3-4 adet hashtag ile süslemek. Hepsi bu! (Hashtag yardımı için twitter popüler hashtag’ler sayfasından ilham alabilir veya instagram’da en çok kullanılan hashtag’ler sayfasından da tavsiyeler alabilirsiniz.

Arayış içerisinde olan bir kişi twitter’da istediğini bulursa sizin sadık takipçiniz olacaktır.

Daha fazla takipçi, daha fazla etkileşim, daha fazla trafik döngüsüyle birlikte Twitter, pinterest, blog üçgeni ile isterseniz reklam, ister satış ortaklığı, isterseniz de yalnızca kendi ürünlerinizi sattığınız platformlarda trafik akışına bu şekilde bir katkıda bulunabilirsiniz.

7. Twitter Hesabınızı Satın

Bu işlem de ticari olduğu için tabiki çok kolay değil ancak eğer zamanınızı harcayıp bu işte profesyonel olmaya karar verirseniz aylık 50 bin $ bile kazanabilirsiniz.

Elbette başlangıçta bu kadar büyük miktarların hayaliyle yanıp tutuşmayın ancak en azından profesyonel anlamda olmasa bile hobisel olarak giriş yaparsanız da ciddi miktarlar kazanabilirsiniz.

Twitter hesabı satmak için tabiki o hesabın isteniyor olması lazım. O hesabın isteniyor olması için de tabiki takipçisi olan ve mümkünse takipçilerinin etkileşime girdiği bir hesap olması gerekiyor.

Takipçisi olan bir hesap veya hesaplar yapmak için yapabileceğiniz birçok taktik var ama basitçe anlatmak gerekirse profili düzgün ve belirli periyotlarda paylaşım yapan bir hesap olması gerekiyor öncelikle.

Sonrasında yapacağınız işlem ise takip edenleri takip ederim minvalinde şeyler söyleyenleri takip etmek. (Çok basit anlattım biraz açıyım) 

Öncelikle profilinizi bir şekilde görenlerin takip edeceği cinsten bir profilinizin olması gerekiyor. Çünkü profilinizi görmeyi sağlamak için bir efor harcıyorsunuz ve ne kadar fazlası sizi takip ederse o kadar iyi. Bu yüzden profilin özenle hazırlanıp takip edilmeye elverişli olması başlangıçtaki en önemli adım.

Sonrasında ise, mesela popüler hashtag’lara geliyoruz ve paylaşım yapanları buluyoruz. Kimini takip ediyor kimini de etmiyoruz. Burada takip edilecek nitelikteki hesaplar profiline emek harcamış hesaplar olması önemli. Tabi bu arada profilinizde takibe takip ederim tarzında bir yazı yazarsanız insanların sizi takip etmesi daha kolay olur. (Bu vesileyle başıboş pek işe yaramayacak kişiler de sizi takip edecek ama başlangıçta bunun çok önemi yok) Zaten sonrasında takibe takip yazısını kaldıracaksınız.

Bu yöntem ile günde bin kişiyi takip edemezsiniz. Dolayısıyla birkaç hesap için sırasıyla işlem yapmanız daha iyi olacaktır. Her profilin kendine özgü bir paylaşım kategorisi olsun.

Sıra geldi para kazanmaya.

Bunun için de twitter alışveriş konularından birinde profili satabilirsiniz.

Twitter hesabı satabileceğiniz yerler:

8. Twitter Takipçi, Fav ve Retweet Satın

Twitter’da bir diğer para kazanma yöntemi de tabiki takipçi satışı, fav ve retweet satışı. Ancak bunu yapmak için piyasanın kurdu olmanız gerekiyor.

Bunu yapmak için genel anlamda 2 yöntem var.

  • Ya kendi ağınızı kurup takipçi ve fav satışı yaparsınız.
  • Ya da hazır bu işi yapan kişiler ile anlaşarak onlardan panel alırsınız ve bu şekilde işinizi yürütürsünüz.

Açıkçası twitter’da kendi ağını kurarak satış yapmak tabiki daha avantajlı ancak riski çok daha fazla. Çünkü açtığınız profillerin kapanması, twitter algoritmasının değişmesi. Toplu hesap kapatmalar derken başınız çok ağrıyabilir.

Eğer bu işe başlamaya karar verirseniz webmaster forumlarında ilgili kişiler ile iletişim kurarak bir bayi olarak satış yapmayı denemenizi öneririm.

9. Yabancı Twitter Hesap Kasarak Para Kazanma

Bu da dolaylı yoldan hesap satarak para kazanmaya girebilir ama strateji biraz daha farklı. Aslında hesabı satmak zorunda da değilsiniz. Öncelikle hangi ülkenin kullanıcısı olarak hesap açacaksanız o ülkenin diline hakim olmalısınız aksi taktirde komik olabilirsiniz.

Diğer yandan hesabınızın kapanmaması için profil doğrulamalarını düzgün bir şekilde yapıp, başlangıçta hesabı açtıktan sonra bir müddet çok paylaşım yapmamalı ve eğer mümkünse eski bir hesabı satın alarak bu işe başlamanız çok daha avantajlı olur. Çünkü bir twitter hesabı ne kadar yeniyse o hesabın kaldırılması da o kadar kolay oluyor.

Hepsi bir yana dursun yumurtaları aynı sepette toplamama kuralını bunda da uygulamalısınız. Çünkü twitter yoktan sebepler üreterek hesap kapatabiliyor. Bu durumda belkide onca emeğinizin arkasından hesabınızın kapanması sizi çok mağdur edebilir.

Yabancı hesap ile para kazanmanın farklı yönden avantajları vardır. Öncelikle ülkemizdeki reklam fiyatları çok düşük. Dolayısıyla bir Türk hesabı ile bir Alman hesabı aynı kriterlere sahip olsalar bile eşit değildir. Çünkü Alman hesabı ile yapacağınız bir reklamdan alacağınız ücret çok daha fazla olabilir. Ayrıca bu yüzden o Alman hesabının fiyatı da bununla doğru orantılı olarak farklı fiyatta olacaktır.

Bu aşamadan sonra ister hesabı satarsınız, ister hesap ile reklam yaparsınız ya da isterseniz hangi ülkede satış yapmak isterseniz veya reklamdan kazanç elde etmek isterseniz o ülkenin pinterest veya blog kullanarak bir üçgen kullanabilirsiniz. Zaten eğer yabancı bir hesap olursa affiliate reklam ile para kazanma şansınız bir o kadar artar.

10. Link Kısaltma Servislerini Kullanarak Para Kazan

Link Kısaltarak Para Kazan konusunda detaya inmiştik. Oradaki konuda bulunan link kısaltma servislerinden bir hesap oluşturup kitleniz olan bir hesaba ilgilenecekleri bir içeriğe yönlenmeleri vasıtasıyla para kazanabilirsiniz.

Bu durumda her zamanki olduğu gibi fazla takipçi ile birlikte fazla etkileşim önemli. Dolayısıyla alakalı ve ilgi çekici şeyler bulmanız ve bu doğrultuda insanları isteyebileceği şeylere yönlendirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde alakasız bir sonuca yönelirlerse sizi takip etmekten vazgeçebilirler.

Link kısaltarak para kazanmak Twitter’da oldukça yayın olan ve başarı ile neticelenen yöntemdir. Eğer bir konuda bilgiliyseniz ve paylaşımlarınız ilgi görüyorsa ilgili twitter adresini internet ortamındaki her yerde paylaşabilirsiniz. Böylece insanlar sizi twitter’dan da takip ederek paylaştığınız şeyleri gözden geçirip geçmişteki yapmış olduğunuz paylaşımlardaki linklere de tıklayabilirler. (Bu da; yine para kazanmanız anlamına geliyor)

Sonuç

Twitter’dan para kazanmanın 10 yolunu listeledik, ancak yalnızca bunlar değil, Twitter’ın banka bakiyenizi doldurabileceği daha birçok yol var. İşin özü Twitter’da takip eden çok sayıda takipçi ve ardından platformda itibar kazanması.

Bu platformlardan herhangi birine atlanmadan önce, uzun bir süre boyunca twitter platformu üzerinde gerçekten çok çalışmalı ve ekstra paranızı kazanmaya hazır olmasını sağlamalısınız. Sosyal medya uzmanı olmak için Sosyal Medya Pazarlama Kursuna katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir