Webmaster Forumları Listesi

Okuma Süresi: 6 dakika

Ticari ya da eğlence anlamında web ile uğraşanlar bir webmaster platformuna ihtiyaç duyar. Webmaster Araçları amacıyla da kullanılabilen bazı sitelerin yanı sıra burada en iyi webmaster forumları listesi oluşturup bunları kısaca anlatacağım. Bu arada daha sonra yabancı webmaster forumları için de benzer bir liste oluşturacağım. O halde  hemen Türkiyedeki webmaster forum platformlarını yani webmaster siteleri listesine göz atalım.

r10.net

Hiç kuşkusuz Türkiye’nin en çok kullanılan webmaster forumlarının başında yer alıyor. Alexa verilerine göre Türkiyede en çok kullanılan 289. web sitesi ve Dünya listesinde ise 17,988. sırada. R10’da bir webmaster’ın ihtiyacı olacağı hemen her başlık mevcut. r10 üye olup konu açabilmek için daha kayıtlı olan kullanıcılardan birinin referans olmarak size davetiye göndermesi gerekiyor. Google Adsense, Adwords, optimizasyon, webmaster genel konularu, proje geliştirme, mobil ve uygulama, makale alışverişi ve webmaster alışverişleri, sosyal ağlar (facebook, instagram, twitter, pinterest…) tanıtım yazısı, link alışverişi, coin’ler, açık arttırmalar, domain alışverişi, wordpress, programlama, grafik/tasarım, teknolojiler, hosting firmaları, dedicated, vps hosting ve daha birçok forum ana başlığı bulunuyor. Herhangi bir başlık veya anabaşlıktaki açılmış konulardan birisine girebilir veya yeni bir konu açabilirsiniz. Ya da henüz üyeliğiniz yoksa izleyici olarak hali hazırda yazılmış olan paylaşımları izleyebilirsiniz.

iyinet.com

Türkiyenin lider webmaster forumlarından bir diğeri olan iyinet.com esasında r10.net ‘den daha eski bir geçmişe sahiptir. Davetiyeli üyelik ile uzun süre hiçbir kullanıcıyı yeni üye olarak kabul etmediği için zamanla aktiflik açısından r10’un biraz gerisinde kalsa da iyinet.com forumlarında da konuların genele oranla çok aktif olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Site Alım ve Satım, Reklam, Makale, Seo Hizmetleri alışverişi, Hesap Alışverişi, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi sosyal medya alışverişi ve Sosyal link borsası, Domain alışverişi, Kripto Dünyası, Borsa, Google ve Alternatifi olan webmaster araçları, Blog dünyası, scriptler, programlama ve daha birçok başlığın olduğu webmaster forumuna hemen şimdi kayıt olabiliyorsunuz.

wmaraci.com

Webmaster forumlarında yukarıda yazdığım başlıkların bulunduğu alternatif ve aktif bir webmaster forumu olan wmaraci sitesinde, anasayfaya gelirseniz webmaster’lar için çeşitli araçlar görürsünüz. Bu hizmetlerin bir kısmını alternatif olarak iyinet ve r10’da da bulabilirsiniz ancak bilirsiniz bir kontrolü birkaç yerden yapmak faydalı olabilir diğer yandan aktiflik olarak oldukça iyi demiştim ancak bazı anabaşlıklarda r10 ve iyinet’den dahi iyidir. Bu nedenle kayıt olmanızı tavsiye edeceğim bir diğer webmaster forumudur.

webmasterforum.com.tr

Asıl ana sayfasında webmaster içerikli çeşitli blogların ve üst kısımda webmaster araçlarının bulunduğu bu webmaster forumunda da ticari faaliyet olarak hemen her alışverişi yapabileceğini başlık mevcut. Bilgi alışverişi de yapabileceğiniz bir forum olsa da aktiflik olarak ortalama diye niyeleyebilirim. Tabi bu foruma da mutlaka kayıt olmalısınız zira bilgi alışveirşi için birçok platformdan faydalanmak gerekebiliyor.

webmastersitesi.net

Site admini’nin oldukça uğraş verdiği bu webmaster forumunda da tüm konuların ihtiyaca yönelik olduğunu görebilirsiniz. Aktiflik olarak yine ortalama ancak bazı konularda yine r10 ve iyinet’e oranla daha popüler, dolayısıyla kayıt olmanız gereken webmaster forumlarının başındadır webmastersitesi forumu.

wmfrm.com

Aktifliği pek iç açıcı olmasa da hali hazırda yapılmış paylaşımların kalitesi üst seviyeyi zorlayabiliyor. Diğer yandan bazı durumlarda çok hızlı cevaplar gelebiliyor dolayısıyla kayıt olmanızda fayda gördüğüm bu listede kendisine yer buluyor. Sitelerinizi tanıtın bölümünün oldukça popüler olduğu bu webmaster forumunda birçok kullanıcı web sitesini çeşitli webmaster’lara da tanıtma imkanı bulabiliyor.

 

frmtr.com/webmaster

Webmaster forumlarının yanı sıra genel forumların içerisinde webmaster anabaşlığı bulunan birçok forum var ancak malesef hemen hiçbiri pek aktif değil ve ticari olarak faydalanması oldukça güç fakat frmtr Türkiyenin en büyük forum sitelerinden olduğu için ve geçmişten gelen bir kitlesi olduğundan dolayı eğer önemli bir konuda paylaşım yapacaksanız alternatif olarak elinizin altında frmtr.com üyeliğinin bulunması faydalı olacaktır.

Yukarıdaki listede kendi kullanmış olduğum webmaster forumlarını listeledim. Bunların dışında birçok webmaster sitesi olduğu gibi, genel amaçlı forum olup webmaster anabaşlığı kullanan forumlar da mevcut ancak aktiflik olarak pek iç açıcı bulmadığım için diğerlerini pek kullanmıyorum. Ancak zaman geçtikçe bu listeye sizin de tavsiyenizle yeni siteler ekleyebilirim. Siz de webmaster forumlarında olması gerekenler ve bu liste dışında kalan webmaster forumlarını yorum olarak dile getirebilirsiniz.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Yapılan yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
7 Yorum yazarları
HakankadirparakazanşerafettinAslı Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hakan
Ziyaretçi
Hakan

R10 ve WmAracı en aktif forumlar son günlerde İyinet’de biraz biraz hareketlenmeye başladı el değiştirmesiyle birlikte fakat R10 sektörde tek el durumunda diyebiliriz. WmAracı uzun süredir kendini geliştiriyor ve R10’a göre daha iyi olduğunu dahi söyleyebilirim fakat kullanıcı aktifliği konusunda R10 açık ara en önde.

kadir
Ziyaretçi
kadir

Türkiyede oldukça fazla forum var ve ben birçoğuna üyeyim ama bunların arasından sıyrılıp ticaret yapabilceğiniz yer kesinlikle r10’dur. Tabi güvenlik konusunda diyeceğim birşey yok zira ticari problemi olan kişiler her mecraya sızmayı başarabiliyor.

şerafettin
Ziyaretçi
şerafettin

Ben sadece üç tane webmaster forumu biliyordum. Diğerlerinden haberim yoktu. Bir ara onlara da uğrayayım. Bu kadar forum var ama alışveriş güvenliği konusunda webmaster forumları pek fayda sağlamıyor. birçok dolandırıcılık hadisesi yaşanıyor.

Aslı
Ziyaretçi
Aslı

Bir çok webmaster sitesi olmasına rağmen aralarında en güvenli olanı r10 olduğunu düşünüyorum. R10’da yapacağımız ticaretlerde yöneticiler oldukça yardımcı ve kendi alanında uzman bir çok kişiyle çalışmak mümkün. Diğer yandan listedeki webmaster forumları da benim dolaşmış olduğum ve Türkiyedeki en iyi webmaster forumları. Bu listenin dışında dünya çapındaki webmaster forumlarının listesini de yazabilirsen harika olur.

Ayça
Ziyaretçi
Ayça

Birçok forum var fakat r10 kadar bu sektörde tutunabilen ve ayakta durabileni olmadı. Kendini yenileyen bir forum olması ve yönetici kalitesi ile yıllarca daha hayatımızda kalacak gibi görünüyor. Bu arada diğer forumlara da başarılar dilerim, kalitelerini artırmalarını temenni ediyoruz.

şehriban
Ziyaretçi
şehriban

Ben sık sık r10u ziyaret ediyorum. Arada sırada wmaracını ziyaret ediyorum. Bazıları sadece r10 derken bazıları da wmaracı forumu tercih ediyor. Bence r10 daha canlı ve daha güçlü. Tabii herkes kendi beklentisinin karşılanmasına bakar.

Salih
Ziyaretçi
Salih

Hemen hemen hepsinde üyeliğim var ama aralarında R10.Net’i tek geçerim. Diğer forumların yöneticileri sanırım çoluk çocuktan oluşuyor. Adam kayırma, haksızlık, adaletsizlik her şey var.