Youtube’da Para Kazanma Yöntemleri

Okuma Süresi: 6 dakika

Youtube ‘da para kazanma yöntemleri oldukça fazla fakat bu yöntemler pek fazla bilinmiyor. Listede ilk sırada koyduğum Youtube’da Adsense’den Para Kazanma dışında Youtube Partner Firmalar’dan Para Kazanma sizin için daha iyi olabilir. Youtube’da alternatif para kazanma yöntemleri içinde bu durumun size sağladığı bazı avantajların olduğunu da gözlemleyebilirsiniz. Örneğin wediacorp ile reklamlarınızı yayınlayarak reklam yapıp para kazanabilirsiniz. Böylece kanalınıza gelen sahte telif gibi durumlarda zor duruma düşmezsiniz ayrıca Türk bir partnet kullanıyorsanız e-mail veya telefon yolu ile de destek alabilirsiniz. Youtube’da para kazanma fikirleri çalışmamızda şimdi partnerleri de bir kenara bırakıp youtube’dan para kazanmanızı sağlayacak alternatif yöntemlerin bir listesini yapalım.

1- Youtube’da Google Adsense ile Para Kazanma

Youtube’da klasik para kazanma yöntemidir. Youtube’da Para Kazanma Şartları yerine getirildiği taktirde kanal özelliklerinden para kazanma kısmını aktifleştirip videonuzun içerisinde tıklama başı ve izlenme ile kazanacağınız bu reklam türü ile 1000 görüntülenme başında 1 dolar civarında para kazanabilirsiniz. Bu oran zaman zaman değişiyor ve bu duruma itiraz etme gibi bir şansınız da yok ancak Adsense ve Youtube’un kazancının ve içeriğinin büyük bir bölümünün bu şekilde oluşması nedeniyle bu konuda büyük bir problem olmayacaktır. Bugün Youtuberların büyük bir kısmı yalnızca Google Adsense ile kazanç sağlıyor. Zahmetsiz ve yalnızca reklamları aktif ederek para kazanabileceğiniz bu yöntem ile hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

2- Youtube’da Pazarlama Yöntemiyle Para Kazan

Bir web sitesi veya bir ürünü sosyal ağlar vesilesiyle satmaya çalışan bir girişimci; hemen hepsi ürünlerini satarak yani ticaret yaparak bu işten para kazanmayı düşünüyor. Peki onlarla ortak çalışmaya ne dersiniz? Ürün satan web sitelerine veya kişilere hazırlamış olduğunuz çok samimi bir mesaj hazırlayın. Çok uzun olmamasına dikkat edip otomatik bir mesajmış gibi gözükmesinin de önüne geçin. Sonrasında bu mesajı olabildiğince çok yayın. Mutlaka geri dönüşler olacaktır. Pazarlamasını yapacağınız ürünleri videolarınızın içinde, mesela videonuzun ortasında “bu arada size bir üründen bahsetmek istiyorum” diyerek giriş yapıp, normal şartlarda oldukça zor izlenebilecek bir reklam videosunu kanalınız vesilesiyle tanıtmış olursunuz. İşte bu tam da ürün satanların istediği şey.

3- Youtube’da Başka Kanalların Reklamını Yaparak Para Kazanma

Youtube’da video hazırlayıp içerik sunmanın belli başlı bazı zorlukları vardır. En zor kısımlarından biri ise bir hevesle kanalı açtığınız ilk zamanlardır. Çünkü bu zamanlarda kanalınızın tutması ve emeğinizin karşılığını görmek istersiniz. İşte bunun için bazı kanal sahipleri kendi içeriklerine de güveniyorsa ödeme yaparak abone sayısının artmasına gönüllü olurlar. Aslında bu şekilde kanalının reklamını yapmak isteyen kişiler belirli bir kitleniz oluşmuşsa zaten sizinle iletişime geçmeye çalışacaktır ancak yine de dilerseniz günlük olarak birkaç kanala; reklamınızı yapabilirim tarzında bir mesaj gönderebilirsiniz. Bir youtube kanalı olarak başka kanalların reklamını yapmak size pek iç açıcı bir fikir gibi gelmeyebilir ancak bu yöntemle ciddi anlamda para kazanan kanallar mevcut.

4- Ürün Çekilişi Yaparak Para Kazanma

Ürünlerini tanıtmak isteyenler, promosyon yapanlar, kampanya yapmak isteyenler seslerini duyurmak ve bir kitle yakalamak için çekiliş yaparlar. Çekiliş yapan kanal, websitesi, e-ticaret sitesi ya da sosyal mecrada bu işi yürüten kişiler bu kampanyanın daha geniş kitleye yayılması için ayrıca bir reklama ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu vesileyle seslerini çok daha büyük kitlelere ulaştırabilirler. Kim bir çekilişe ve havadan gelecek bir cep telefonu çekilişine ücretsiz olarak katılmak istemez ki? İster tabi ancak böyle bir çekiliş yapıp 100 kişiye sesini duyurmak var -ki bu hiç istenmeyecek bir durum, ya da çekilişi seninki gibi kanallar aracılığı ile çok daha büyük kitlelere duyurarak binlerce kişinin katılmasını sağlamak var. Şüphe yokki çekiliş yapanların isteyeceği durum ikinci seçenektir. Böylesi çekiliş yapan kişiler bazen anlaşmak için para vermek yerine ürünlerini vermeyi de teklif edebilir. Bu tamamen sizin insifiyatinizde.

5- Youtube’da Gönüllü Destek ile Para Kazanma

Birçok para kazanma yönteminin yanı sıra kanalınızda yayınladığınız içerikler ile birlikte kitlenize güveniyorsanız Patreon gibi gönüllü abonelik platormları vesilesiyle kitlenizin sizi desteklemesine izin verin. Belki IBAN numarası vermek fazla ticari gibi kaçabilir ancak isterseniz kripto para olarak mesela Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi cüzdan adreslerinizi vererek sizlere gönüllü olarak destek vermelerini sağlayabilirsiniz. Eğer bu deskekleri görünür hale getirmek istiyorsanız videolarınız sonunda içten bir mesaj ile mesela “bir kahve parası destek verirseniz videolarımın içerik kalitesini daha iyi yapabilirim” minvalinde sunum yapıp, destek verenler oldukça da, bazı videoların sonunda, daha önce destek vermiş kişilerin isimlerini okuyup onların gururlarını da okşayarak destek isteğinizi farklı yollar ile dile getirebilirsiniz.

6- Youtube Kanalı ile Ürünlerinizi Tanıtarak Para Kazanın

Başka e-ticaret sitelerinin ürünlerini satmak zorunda değilsiniz. Ticari bir fikriniz ve girişimci bir ruhunuz varsa ve kanalınız popüler olmaya başladıysa isterseniz bazı videolarda kendi ürünlerinizi kullanabilir ve abonelerinize videolarınızın belirli kısımlarında bu ürünleri kendinizden (mesela yine yapmış olduğunuz bir e-ticaret sitesinden) alabileceklerini söyleyebilirsiniz. Ayrıca video içtenliği de devreye girdiği için yapılacak alışverişlerin size de destek niteliği taşıdığını belirterek ve sipariş ile ilgilenmek için telefonla bizzat kendinizin aradığını bildirerek onları alışveriş yapmak için teşvik edebilirsiniz.

Dilara Candaner

Dilara Candaner

Maltepe Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunuyum. Oldukça ayrıntıcı ve hobileriyle meşgul biriyim. Günümü sürekli olarak öğrenmeye ve öğretmeye çabalayarak geçiriyorum. Daha önce Dmoz.org açık dizin projesinde "Sağlık ve Güzellik" kategorisi editörü olarak görev aldım. Şahsi olarak bazı özel sebeplerden dolayı bir Youtube Makyaj kanalı yönetmesem de birçok makyaj kanalında asistan olarak görev aldım. Birçok kanalda içerik ve senaryo düzenleyicisi olarak çalıştım, dolayısıyla video düzenleme işleri de yaptım. Genel olarak youtube konuları, makyaj ve güzellik konuları, içerik ve senaryo konularının yanı sıra el emeği üretimi ve bu konulardaki tavsiyeler üzerine paylaşımlarda bulunacağım. Ayrıca sosyal medya varlığı ve geliştirmesi konusundaki tecrübelerimi de aktaracağım.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yapılan yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
5 Yorum yazarları
AslıhanMelisaElifrefikparakazan Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Aslıhan
Ziyaretçi
Aslıhan

Yıllardır Youtube’de bir kanala sahibim ama bu kanal sayesinde para kazanma fikri bana çok yakın gelmedi. Şimdi kanalın durumu iyi sayılır yani abone ve izlenme oranları güzel. Bakalım parasal açıdan bana getirisi ne olacak birlikte göreceğiz.

Melisa
Ziyaretçi
Melisa

Arkadaşlarımla birlikte yeni bir Youtube kanalı açtık ve kızlara yönelik içerikler oluşturmaya çalışıyoruz. Kanalımızda henüz para kazanma aktif değil fakat yazınızda yer alan önerileri dikkate alarak ilerleyen süreçte güzel paralar kazanmayı umuyoruz.

Elif
Ziyaretçi
Elif

8 yaşındaki oğlum geçen sene Youtuber olmak istediğini söyleyip duruyordu. En sonunda kendisine öylesine bir kanal açtık. Şu an 75 bin abonesi var. Gerçekten hayret ediyorum, nasıl oluyor diye 🙂

refik
Ziyaretçi
refik

Youtube’da bir çok saçma sapan kanal var. Maalesef en çok da bu kanallar izleniyor. Her ne kadar saçma gibi görsekte bu youtuber’lar her gün uğraş vererek kanallarına içerik yayınlıyor. Tüm başarılı youtube kanalının ortak özelliği belirli periyotta içerik yayınlaması ve bu geleneği hemen hemen hiç bozmaması. Ayrıca trend’e uymanın da iyi bir fikir olduğu düşünülebilir.

mihriban
Ziyaretçi
mihriban

Arabistanda bir buçuk yıl kaldım. Tabii gezmeyi ve video çekmeyi çok seviyorum. Yüzlerce videoluk bir kanal açtım. İzlenem sayısı düşük olduğu için kanalım para kazanmaya kapatıldı. Acaba bir partnere üye olabilir miyim. Bunun bana katkısı olur mu?

parakazan
Yönetici

Yotube’da parner üyeliği daha kolay olmasına karşın her partnerin bazı şartları bulunmaktadır. Buna mukabil sayfanızın içeriği bir partnerin ilgisini çekebilir ve bu vesileyle para kazanabilirsiniz. Bunun için partnerlerin de şartlarını kontrol etmeniz ve mümkünse tek tek kanalınız ile ilgili görüş almanız faydalı olacaktır. Görüşleriniz içeriğiniz ile alakalı bilgilendirme üzerine olmalı, sanıyorum eğer çok az izlenmeniz de yoksa sizinle irtibata geçeblirler. Bunların dışında izlenme sayınızın artmasına odaklanmanızda fayda var. Çünkü her ne kadar içeriğiniz gereği izlenme sayınız al olsa da bu içeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmek yine sizin elinizde.