İnstagram’dan Para Kazanma Taktikleri

Bir çevrenize bakın, hemen herkesin instagramı var ve instagram ile haberleşmenin yanı sıra fikir alışverişinde bulunuyor, başkalarının giydiklerine, yediklerine, gezdiği yerlere instagram aracılığı ile göz atıyorlar. Yani aslında sosyal medyanın en çok kullanılan platformlarında başı çeken instagram, para kazanmak için muhteşem bir alan. Ancak bu alanı oldukça dikkatli ve adım adım ilerleyerek planlamalar doğrultusunda başarıya ulaşabilirsiniz. Instagram para kazanma aktif etmeinstagramdan para kazanmak için kaç takipçi gerekir veya instagradan kazanılan para nasıl alınır? sorularına cevap bulacağımz gibi instagram’da para kazanma adına birçok konuya değineceğiz.

Tabiki Instagram’dan birçok yöntemle para kazanabilirsiniz. Mesela ürün satışı yaparak para kazanabileceğiniz gibi hiç ürün satmadan popülaritenizi kullanarakta influencer olarak reklam yapıp para kazanabilirsiniz. Bu arada İnstagramda Ne Satılır? konusu ve Yabancı Instagram Hesap ile Para Kazan konularını rehber olması açısından değerlendirebilirsiniz.

1-Influencer Marketing ile Para Kazanma

Influencer Marketing Nedir?

Reklamı yapılacak olan ürünün deneyimini sosyal medya aracılığı ile paylaşmaktır. Hem reklam bütçesi açısından hem reklamın isteyerek izlenmesi ve hafızalarda yer edinmesi açısından reklam verenlerin de oldukça tercih ettiği reklam modelidir ve bu reklam modeli git gide artmaktadır. Yani evet sosyal medyayı kullanan ve popüler kişilerde bir artış gözlemlense de aynı şekilde reklam verenlerin de bu konudaki arayışı artış gösterdiğinden rekabet açısından oldukça uygun bir ortam diyebilirim.

İnstagramdan Reklam Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Popüler birisiniz ya da önemli sayılabilecek derecede bir Instagram hesabınız var. Bu durumda zaten reklam verenler sizinle irtibata geçerek sayfanızda reklamlarını yapmanız için teklifte bulunacaklar. Bu durum genellikle çok küçük bir hesapsanız ürün karşılığı tanıtım gibi olabilmektedir. Ancak eğer büyük bir hesabınız varsa fotoğraf veya video olarak paylaşım başına sayfanızın takipçi sayısı, beğeni sayısı ve yorum sayısına bağlı olarak para kazanabilirsiniz. Bu arada tabiki size teklif gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Bizzat kendiniz sahip olduğunuz sayfayı ve reklam modellerinizi belirleyerek çeşitli yerlere ajanslara, markalara hatta e-ticaret mağazalarına reklam yapma teklifinde bulunabilirsiniz.

İnstagramda Reklam Yaparak Para Kazanmak için Takipçi Sayısı Ne Olmalı

Öncelikle kulvarınızı hedeflerinizi ve planlamanızı yapmış olduğunuzu varsayarsak belirli bir kitleye erişmiş olmanız gerekiyor. Teorik olarak yalnızca 1000 takipçi sayısı ile bile reklam hizmeti vermeye başlayabilirsinizancak reklam verenler için bu denli küçük kitleli bir hesabın yaptığı reklam pek dikkate alınmaz dolayısıyla kabataslak minimum 15k-20k ‘lık bir hesap olmanız gerektiğini söyleyebilirim.

2-İnstagramda Ürün Satışı Yaparak Para Kazanma

İnstagramda Dropshipping Yöntemi ile Para Kazanma

Dropshipping yöntemi herhangi bir stok yapmadan hatta kargolama tedarik ile uğraşmadan bir toptancı ile belirli şartlar altında anlaşarak, anlaştığınız toptancının ürünlerini satışa koyup ve satış olduğunda toptancının stoğundan ürünü göndermesi ve bu vesile ile para kazanma yöntemidir. Kargolama ve tedarik gibi zorlukları hiç yaşamadan yalnızca satışa yönelip, Instagram sayfanızla rahatlıkla ilgilenebilmeniz için güzel bir yöntem ancak diğer yandan dropshipping yöntemi ile anlaştığınız toptancı muhtemelen birçok kişi ile anlaşma yaptığından aynı ürünün birçok yerde satılması durumu yani rekabetin zorluğu durumu da var. Zaten çoğu dropshipping yönteminde belirli fiyatın altında satışının yasak olduğunu belirtmesine karşın kolay bulunan ürünler olduğundan çok güvenilir mağazalarda bile (N11, Sahibinden…) bu ürünlerin daha uygun fiyatlara satışını görebilmeniz muhtemel fakat siz kitlenize güveniyorsanız ve bu yöntem sizin açınızdan diğer yöntemler ile yapacağınız satışlara oranla daha kolay gelecekse elbette yapılabilir. Ayrıca diğer yandan belirli bir kitleniz varsa ve Dropshipping ile satışa karar verdiyseniz daha sonra bu kararınızdan vazgeçip başka bir satış yöntemine kolaylıkla dönebilirsiniz. Ancak özellikle belirtmeliyim ki, bu yöntem ile satış yaparak para kazanmak diğer yöntemlere oranla kolay gibi gözüksede aslında daha zor ve kazanç oranı da oldukça düşük.

İnstagramda Ürün Stoklamadan Satış Yaparak Para Kazanma

Giriş aşamasında benim özellikle tavsiye ettiğim satış modelidir.Herhangi bir sermaye gerekmeksizin stok yapmadan satış yapabildiğiniz bu yöntem ile belirlemiş olduğunuz ürün veya ürünlerin reklamını yaparak ödemeyi önceden alıp sonrasında ürünü satın alarak gönderimi yapabilirsiniz. Bu yöntemin zorluklarının başında ürün iadesiveya değişimi gibi durumlarda tedarik ettiğiniz yer ile anlaşmış olmanız gerekiyor. Aksi taktirde hiç yoktan elinizde stok yapma zorunda kalabiliyorsunuz.

İnstagramda ürün stoklamadan satış yapma kategorisine komisyonlu satış yapma modeli de girdiğinden bunu da anlatıyım. Bazı mağazalar ellerindeki ürünleri satmanız karşılığında size komisyon verebilir ya da bunların dışında X mağazasında 100 liraya satılan bir ürünü 150 liraya satabileceğinizi düşünebiliyorsanız da bu satış modelini düşünebilirsiniz. Bir de bir mağaza ile internette satış yaptığınızı belirterek anlaşma yapıp, normalde 100 TL’ye sattığı ürünü siz 80 TL’ye temin ederek bu ve siz de istediğiniz fiyatı koyarak anlaşmanıza bağlı olarak ürünü önce siz alıp kargolayabilir veya adresi müşterinin adresi olacak şekilde vererek komisyonunuzu alabilirsiniz. Ancak tabiki bu durumda da anlaştığınız yerin güvenirliliği oldukça önemli zira bu yöntem ile parasını tedarikçisinde biriktirip hiç alamayanlar veya çeşitli bahaneler ile normalde yapılan anlaşmaya riayet etmeyip yeni yeni maddeler getirenler de bulunuyor. Esasında tabiki ticarette hiç hesapta olmayan şeyler olabilir ve daha sonradan anlaşmaya yeni maddeler gelebilir. Mesela ne gibi? Sipariş verirsiniz kargolatırsınız müşteri kabul etmez geri gelir. Tedarik ettiğiniz firmada bu ürün belki hiç yoktu ve sırf siz sipariş ettiniz diye başka bir yerden satın aldı. Ne olacak? Siz hem gidip gelen ürüne çifte kargo ücreti ödediğiniz gibi hem de ürünün ücretini ödeyerek satın almak veya satılana kadar eksi bakiye ile işe devam etmek zorunda kalacaksınız. Birde bu durumun sıkça olduğunu düşünürsek bu tedarikçi sizle çalışmak bile istemeyebilir. Çünkü kalkıp birde sizin sattığınız ürünlerin geri gelmesiyle oluşan ürün kalabalıklığını yönetmekle mi meşgul olsun?

Klasik Yöntem ile İnstagramdan Satış Yaparak Para Kazanma

Klasik yöntemden kasıt, alıp satarak para kazanmak. Bu yöntem için belirli bir sermaye gerekir ve tedarikçilerin en sevdiği müşteri grupları da bunlardır. Çünkü satışı yaparlar ve başka hiçbirşeye karışmazlar dolayısıyla bu yöntem ile ürünleri daha uyguna da temin edebilirsiniz. Ancak her işin bir zorluğu var dedik ya… Sermaye ile çalışmanın yanı sıra toptan aldığınız bir üründe mesela serili olarak çeşitli bedenlerde aldığınız bir gömlek düşünün. S-M-L olarak 3 parçayı paket halinde alıyorsunuz ve tek tek satıyorsunuz. Fakat S beden satıldı ve birdaha S beden istendi, Gidip tekrar seri aldınız yine S beden istendi… Ne olacak? Sürekli olarak elinizde daha az satan ürünler kalacak ve belki onları bekletmek zorunda kalacaksınız ve belki modası geçecek hatta aldığınız fiyata bile satmak zorunda kalacaksınız. Bu ve bunun gibi problemlerin dışında sakat ürün çıktığında toptancılar genellikle ürünlerin arkasında durmayı pek istemez. Zaten küçük karlar ile satış yaptığı ürünler için tek tek her ürünün küçük problemleri ile uğraşmak kafalarını ağrıtır dolayısıyla güvendiğiniz bir yer ile çalışmak durumundasınız. Bu yöntem ile satış yapacaksanız yok satmayı da kabul etmek durumundasınız.

Tek Ürün Satışı Yaparak İnstagramdan Para Kazanma

İster stok yap ister yapma hatta istersen dropshipping de olabilir. Bu yöntem ile her şekilde satış yapabilirsin. Mesela sadece çanta satışı yapıyorsun diyelim. Dikey bir satış modelini benimsediğin için bu durumda insanların gözünde Çanta konusunda daha uzman gözükürsün. Çünkü her türlü ürün satıp, sattığı ürünler içerisinde birde çanta olan bir kişi yüzlerce ürün konusunda sınırlı bir bilgiye sahip olabilir fakat yalnızca Çanta satan veya yalnızca güneş gözlüğü satan bir kişi bu konudaki olası problemleri, kalite kontrolünü daha iyi yapabilir algısı vardır ve kısmen de haklılık payları var.

Tek ürün satışı için çanta gözlük gibi değil yepyeni bir ürün grubunu Türkiyeye getirerek ve influencer reklamyaparakta para kazanabilirsiniz. Mesela akıllı bere diye bir ürün çıkmıştı. Kış sezonunda piyasa bulamayacağınız büyük markaların yapmadığı ve dışarıdan bakıldığında oldukça dikkat çekici bu ürünü pazarlamak için dikey satış modelini yani tek ürün satışı modelini benimseyerek instagramda satış yapabilirsiniz. Böylece hem sanki ürünün distribütorü gibi bir görünüm sergilersiniz hem de tek ürün üzerinde daha büyük bir tanıtım yaparak, yani tanıtım için ayırdığınız vaktinizi rahatlıkla yönetebileceğinizden iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Tabi hangi ürün tutar? Nasıl Satış yapılır? Reklamını Nasıl yapabilirsiniz? gibi faktörleri çok iyi hesap etmeniz gerekiyor. Diğer türlü heleki toptan alıp birde satış yapamazsanız yok yere elinizde mal kalması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

E-Ticaret Mağazasının İnstagram Hesabı ile Satış Yaparak Para Kazanma

E-Ticaret mağazası ile satış yapmak bu işi bir adım ileri götürmektir. Çünkü ürünlerin sunumunu ve sipariş hizmetini, hatta ödeme yöntemini otomatiğe bağlamış olursunuz. Ancak bazı kişiler karşılarında diyalog kuracağı birisini isterler bu gibi durumlar için hem kitlesiyle etkileşime girmek hem de arama motorlarında yükselmek için sosyal ağınızın gücü de oldukça önemlidir. Bir E-Ticaret mağazasının sadece olması için tüm sosyal medyaları açarak bunları yalnızca açtığınızla kalmak başka birşey, her hesapta aynı şeyleri yapmak başka birşey ancak her sosyal medyanızda o sosyal medyanın ruhuna uygun şekilde paylaşımlar yaparak kullanıcılar ile etkileşim kurmak bambaşka birşey.

Dikkat ederseniz internet ortamında devleşmiş olan şirketlerin sosyal medyaları profesyonel anlamda yürütülmektedir. Kullanıcılar ile tek tek iletişim kurulup soruları hızlı şekilde cevaplandırıldığı gibi özel mesaj ile de iletişim kurulabilmektedir. Hatta daha ötesi siparişler sosyal ağlarından mesela instagramdan bile verilebilmektedir. Tabiki illaki instagram üzerinden sipariş alarak; adres bilgisini v.s isteyerek sipariş göndermek zorunda değilsiniz ancak en azından belirli aşamaya kadar iletişim kurup istenilen ürün için sipariş sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bu konuda özellikle belirtmeliyim ki tüm sosyal medyaları kullanıp gereksiz yere e-ticaret platforumunuzun altına bunların linklerini koymak yerine gerçekten emek verebileceğiniz bir veya birkaç sosyal medyayı kullanarak bunlara emek harcarsanız geri dönüşümünü uzun vadede mutlaka alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir