Youtube Para Kazanma Şartları (Aktif etme, Reklam Etkinleştirme)

Youtube para kazanma şartları değişti, artık youtube’da para kazanma etkinleştirmesi yapmak için daha doğrusu bunun onayını alabilmek adına başvuru yapmak için kanalın içerisindeki videoların 60 gün içerisinde 4 bin saat izlenmiş olması ve bunun yanısıra youtube kanalının 1000 abonesi olması gerekiyor. Bu şartlarıyerine getirdikten sonra youtube kanalının para kazanmasını açmak için yani onay iznini almanız için telif hakkı bulunan videoların bulunmaması gerekiyor. Tabi onay aldıktan sonra dahi telif hakkı bulunan video bulunduramazsınız.

Mevcut bir Google Kimliğiniz varsa, mesela Gmail gibi, o zaman bunu Youtube’da oturum açmak için kullanabilirsiniz. Ancak, profesyonel amaçlar için de olabilecek yeni bir tane oluşturmanızı tavsiye ederim (Yani açacağınız kanal için yeni bir google kimliği açmanızı tavsiye ederim), bu nedenle günlük e-postalarınızla, mesela; Twitter tanıtım postalarınızla karışmaz.

Youtube Kanal Adına Dikkat

Bir zorunluluk yok, ama kanal adınız yayınlayacağınız şeyler ile ilgili olan hemen hemen her şeyi belirler. Bu nedenle Youtube kanalınızın adı yayınlayacağınız şeyleri temsil eden üç veya dört kelimelik bir ada sahip olması akılda kalıcı olmanızı sağlayacaktır. Gelişmiş bölümündeki ayarlarınıza alakalı anahtar kelimeler eklemeniz sizi hedef kitlenizle buluşmanızda yardımcı bir etkendir. Ayrıca, sayfanızın en üstünde yer alacak olan cover bölümüne kanalızı temsil edebilecek veya marka haline getirecek ilgi çekici bir resim ekleyebilirsiniz.

Youtube İçeriklerine Dikkat Edin

Kanalızda birşeyler yayınlamanın zamanı geldi. İnternet dünyası video çekmek için tamamen sizindir, bu nedenle içeriğinizin öne çıkmasını sağlayın. “Yetişkin”, “şiddet içeren” ve “nefret dolu” ve “telif hakkı alınmış” herhangi bir şey içermeyen yüksek kaliteli orijinal içerik kullanmanızı önemle tavsiye ederim. Bu kuralları hiçe sayarak Youtube’da engel yemenize sebep olabilir hatta Youtube ile ortaklığınızı kaybetmenize bile neden olaabilir.

Youtube’da Videolarınızı Doğru Tanımlayın

Çoğu içerik genellikle öznel olduğu için, videonun net bir şekilde tanımlanması gerekir. Potansitel izleyicilerinize tahmin etmesi güç başlıklar vererek onları yanıltmayın. Tamam Click Bait önemli bir taktik gibi gözükebilir hatta bu taktikle milyonları hedef almış videolar bile olabilir ancak bu tip başlıklar ile izleyicilerinizi yorarsanız onların uzun vadede kaybedersiniz. Click Bait’i bir şaka gibi düşünün. Sık sık yapılan şaka artık tat vermemeye başlar.

Beğen, Abone Ol ve Paylaş

Tanıdık geliyor mu? Bu doğru, izleyiciyi arttırmanın mantığı, tüm Sosyal Medya sayfalarında yayınlamaktır – Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Snapchat – bunları çalışmanızla doldurun. Arkadaşlarınızın ve ailenizin paylaşmasını sağlayın ve daha fazla insanla tavsiye edin. Bu dijital çağda her şey böyle viral olur, bu nedenle izleyicilerinizi akıllıca seçin. Ayrıca farklı web sitelerine ve bloglara da kanalınızı paylaşabilirsiniz. Sadece, kanalına gelecek kişilerin abone olmalarını sağlayacak içerikler ürettiğine emin ol.

Youtube’da Para Kazanmayı Açma

Youtube kanalınızdan para kazanmak istiyorsanız, bir sonraki adım kanalınızın para kazanma özelliğini açmanızı gerektirir. Bu özellik, Youtube’un videonuzda veya videolarınızda reklamlar göstermesine izin verir ve böylece para kazanmaya başlarsınız ancak para kazanma özelliğini açarken videonuzun/videolarınızın herhangi bir telif hakkı sorunu olmadığını kabul edersiniz.  Para kazanma özelliği “kanal ayarları” sekmesine giderek ve “Reklamlarla Para Kazanma” seçeneğine tıklayarak etkinleştirilebilir. Eğer iyi içerik ortaya koyarsanız, Youtube size “Sizin Videonuz için gelir paylaşımı için başvurma” şansı sunan özel bir mesaj gönderir.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin AdSense

Bir sonraki adım, bir Google AdSense hesabı oluşturmak ve onu Youtube hesabınıza bağlamaktır. Bu, gelirinizi tahsil etmenize izin verdiği için en önemli adımdır. Nasıl çalışır, Youtube’un reklam tıklama başına ve görüntüleme başına ödeme yapması. Videonuz gittikçe daha fazla gösterim aldığında sizin için iyi sonuç verir, çünkü bu, reklamtıklamalarının potansiyelini artırır ve daha fazla gelir elde edilmesini sağlar. AdSense ile paranızı tahsil etmek için yalnızca bir banka hesabınız, PayPal hesabınız veya, fiziksel bir posta adresiniz olması gerekiyor. Türkiyede Paypal olmadığı için paranızı banka hesabınızla alabilirsiniz.

Teşvik Edin, Trafik Kazanın ve Analiz Edin

Youtube Kanalınızdan para kazanmanın son adımı, kanalınızı tüm sosyal medya platformlarında tanıtmayı, reklamlar ve paylaşımlar yoluyla kanalınıza daha fazla görüntülenme ve trafik almayı ve video analitiğinizi görmek için videonuzun kontrol edilmesini içeren son adımı içerir. görüntülenme sayısı, reklamperformansı, izlenen dakikalar, izleyen insanların yaş grubu vb. Böylece içeriğinizin hedef kitlenize ulaşıp ulaşmadığını ve daha sonra bir şeyleri değiştirmeniz gerekip gerekmediğini bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir