Facebook’da Para Kazanma Yolları

Facebook dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal ağdır ve dolayısıyla gelir elde etmek için oldukça makul bir ortamdır. Facebook grup kurarak para kazanma gibi video reklam ile para kazanabilirpaylaşım yaparak para kazanma ile birlikte beğeni ile de para kazanılırFacebook sayfa ile para kazanma en bilinen yöntem fakat bunun dışında daha birçok yöntem var. Facebook para kazanma ayarları ile ilgili püf noktalarına değineceğimiz bu makaleyi mutlaka arşivlemenizi öneririm.

Facebook, dünyanın bir numaralı sosyal medya platformudur, bu nedenle Facebook’tan para kazanmayı düşünerek bir adım önde oluyorsunuz.

2018’in başlarında, Facebook zaten 2 milyardan fazla aktif aylık kullanıcısına sahipti ve facebook’a her gün 500.000 yeni kullanıcı ekleniyor.

Video akışı sitesi YouTube ve arama motoru devi Google’dan sonra en çok ziyaret edilen web siteleri için üçüncü sırada geliyor.

Facebook, küçük şirketlere, büyük şirketlerle rekabet etmek için önemli miktarda para ödemeden daha büyük bir kitle oluşturma şansı verir.

Herhangi bir pazarlamacıya veya işletme sahibine sorun ve müşterilerinizin takip etme, yeni müşteriler kazanma ve sonunda Facebook’tan para kazanma potansiyelinin her zaman bu sosyal medya platformunun geleceğinde olduğunu söylerler. Aslında, pazarlamacıların %30’u, Facebook’un en yüksek dijital reklam yatırım getirisini sunduğunu düşünüyor.

Hiçbir tecrübeniz olmasa bile Facebook’tan para kazanmak için birbirinden farklı yöntemlerden herhangi birisini deneyerek potansiyel olarak ilk adımı atmış olursunuz.

1. Sayfanızı veya Grubunuzu Satın

Facebook teknik olarak platformdaki her hesaba, sayfaya ve gruba sahip olsa da, yönettiğiniz bir sayfa, grup veya kişisel hesabı satarsanız yine de büyük bir para kazanabilirsiniz.

Kim böyle bir şey alır ki?

Aslında birçok insan ve işletme var.

Bu özellikle, oluşturulan Facebook hesapları, içeriği bakımından zengin ve binlerce aktif takipçisi olan sayfalar ve gruplar için geçerlidir.

Facebook Sayfası Satabileceğiniz Bazı Adresler

Bir Facebook hesabı satmaya çalışırken dikkatli olun. Dolandırıcıların, sayfanızı satın almak amacıyla yaklaşıp paranızı vermeyebilirler bu nedenle dikkatli olmanızı öneririm.

Mümkünse, ilgilenen taraflara “durum alanı” satarak Facebook sayfasını bile kiralayabilirsiniz. FB grubunuzda veya sayfanızda bir markanın reklamını yapmak için 100 dolarlık bir anlaşma yapabilirsiniz.

2. Facebook Marketplace’de Satış Yapmak

Facebook, insanların birşeyler satabilmesine olanak sağlayan Marketplace’i oluşturdu.

Diğer Facebook kullanıcıları öğeleri, konuma, kategoriye veya anahtar kelimelere göre filtreleyebildiklerinden, Facebook’un birçok kullanıcısından faydalanabilir ve ilgili taraflara satış yapabilirsiniz.

Facebook, kullanıcılarının bir kaç istisna dışında hemen herşeyin satılmasına izin veriyor.

Eğer satmak istediğiniz şeyler için biraz çalışır ve çaba gösterirseniz rahatlıkla para kazanabilirsiniz.

Geçmiş eşyalarını Craigslist‘e koyma şeklinden biraz daha fazla çaba harcadın. Pazar oldukça kalabalık, satış yapan bir çok satıcı da var. Bu yüzden yüksek kalitede resimler içeren çekici başlıklar ve açıklamalar eklemeniz gerekir.

Facebook Marketplace‘den kazanacağınız para miktarı, listelediğiniz öğelerin miktarına, bunları pazarlama biçminize, ürünleri pazarlamak için ne kadar azimli olduğunuza ve bu işi ne kadar akıllıca yönettiğiniz ile doğru orantılıdır. ()

3. Facebook’da Satış Yaparak Para Kazan

E-ticaret yaparak para kazanıyorsanız veya fiziki mağazanız varsa ve hali hazırda birşeyler satıyorsanız facebook’u pazar niteliğinde kullanabilirsiniz.

Marketplace’in dışında bir facebook sayfası oluşturarak kendi kitlenizi oluşturabilir ve bu sayfayı büyüterek adeta her gün mağazanızın önünden geçen binlerce potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Komik gelebilir ama eğer facebook’da kitle yakalama konusunda kendinize güveniyorsanız facebook’da facebook sayfa satışı bile yaptığınız bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bunun için dilerseniz webmaster forumlarından sayfa alışı ve satışı konularını inceleyerek makul fiyattaki sayfaları alıp kendi oluşturduğunuz sayfada hemen satışa koyabilirsiniz.

Tabi sadece sayfa değil, aklınıza gelebilecek herşeyi düzgün oluşturduğunuz ve hedef kitlenizi yakaladığınız bir facebook sayfasında pazarlayabilirsiniz.

4. Instant Articles ile Para Kazan

Blog yayınlarınızı yalnızca Facebook Instant Article‘a atarak çok para kazanabilirsiniz.
Blog yayınlarınızın her biri Facebook’ta çok para ediyor! Gerçek şu ki, okuyucuların günlük akıllı telefonlarında okudukları kaliteli makaleler için aç! Blogu sağlayabilir ve reklamları yerleştirebilirseniz, kendiniz için CİDDİ BÜYÜK BİR GELİR AKIŞI oluşturabilirsiniz!

Instant articles blogcular için bu kadar başarılı olduklarını göstermesinin nedeni:

10x Daha Hızlı: Facebook’taki Anlık Makaleler standart web makalelerinden 10 kat daha hızlı yüklenir.
%20: Ortalama olarak daha fazla makale okunur.
%70: Majkaleyi Terk Etme Oranı Daha Az.

Blog Gönderilerinizi Oluşturma Zamanını Harcadınız, Onlardan BÜYÜK BİR GELİR Oluşturma Zamanı!
Sir Winston Churchill‘in bir keresinde söylediği gibi:

Her biri, yaşamlarına, omzuna mecazi olarak dokunulduğunda ve kendilerine özgü ve yeteneklerine uygun, çok özel bir şey yapma şansı sunan özel bir an geliyor. Bu an onları hazırlıksız veya vasıfsız bulursa ne trajedi. “en güzel saatleri olabilirdi. – Sir Winston Churchill

Blogunuz önemlidir ve bu program omuzdaki mecazi dokunuşunuzdur.

5. Influencer Olarak Para Kazan

Tıpkı instagram’da olduğu gibi facebook’da da tanınmış bir kişi olabilirsiniz. Öyle milyonlarca kitleye ulaşmış olmanız gerekmez (zaten bu çok zor olurdu) eğer kendinize has bir kitleniz varsa ve size sadık bir kitleyse, gönderileriniz beğeni alıyorsa siz de influencer olarak para kazanabilirsiniz.

Tabiki şimdi gidip bir sayfa açarak hemen 2 günde influencer olarak para kazanamazsınız bunun için bir emek harcamış ve kısmen bir kitleye ulaşmış olmanız gerekiyor.

Evde yemek hazırlıyorsunuz, bu yaptığınız yemekleri belirli periyotlarda facebook sayfanıza atın ve kaliteli paylaşımlar yapın. Ya da püf noktalarına değindiğiniz bir sayfa veyahut inşaat işiyle ilgili bir sayfa. Hangisi sizi daha iyi yansıtıyorsa. Önemli olan belirli bir kitleye göre tanınan bir kişilik olmalısınız ve tavsiye ettiğiniz birşey olduğunda sizin kitleniz bu tavsiyenizi kaale alabilecek kapasitede olsun.

Hepsi bu kadar!

Ama durun! Eğer hali hazırda zaten bir instagram sayfanız var ve belirli bir kitleye ulaştıysanız sizin için işler çok daha kolay. Instagram profilinizin yanı sıra bir de facebook sayfası açın ve kitlenize facebook sayfası açtığınızı ve bu sayfada biraz daha farklı şeyler paylaşacağınızı dile getirin… Şimdi influencer olarak hem instagram hem de facebook olmak üzere 2 sosyal medyadan da ayrı ayrı para kazanabilirsiniz.

Yapacaklarınız tamamen sizin stratejinize bağlı. Facebook ile Instagram kitlesi çok farklıdır. Günümüzde facebook platformunda Türkiye pazarında ciddi bir düşüş olsa da (Instagram nedeniyle) aslında rekabetin azalıp pazar payının git gide büyüdüğünü de görmeniz gerekiyor dolayısıyla facebook’u bu konuda göz ardı etmeyin.

6. Tanıtım Yaparak Para Kazan

Facebook’da tanıtım yaparak para kazanabileceğiniz alan o kadar geniş ki… Ben yalnızca birkaç örnek vermekle yetinebilirim.

Hali hazırda zaten yaptığınız işler var ve fazla zamanınız yok mu? Hiç üzülmeyin çünkü tanıtım yaparak para kazanmak için küçük zaman dilimleri bile sizin için yeterli olabilir.

Hemen bir örnek veriyim ancak demin söylediğim gibi benim verdiğim örnek ile yetinmenize gerek yok ben yalnızca bu konuda bir fikir vermek istiyorum. Bu fikirden yola çıkarak sizin yapabileceklerinizin sınırı yok…

Mesela fotoğrafçılık yapmak istiyorsunuz ancak fotoğraf çekme zamanınız bile olmayabilir. Bunun için öncelikle profesyonel bir hazır şablon hazırlamalısınız.

Hazır şablon;

 • Tabiki profesyonel bir sunum ile süslenmiş bir facebook sayfası olabilir.
 • Bu facebook sayfasında paketler halindeki fotoğraf çekim fiyatları bulunabilir.
 • Hatta bu facebook sayfasını yine profesyonelce hazırlanmış bir web sitesiyle süsleyebilirsiniz.

Aslında maksat şu; Tanıtım yaptığınız kişi sayfanıza girdiğinde büyülenmeli.

Buraya kadar ilk aşaması tamam.

İkinci aşama için işini iyi yapan birkaç fotoğrafçıyla anlaşmak. (Burada işin içine komisyon giriyor)

Üçüncü ve son aşamada da fotoğrafçılık ile ilgilenen veya fotoğraf çekimi talebinde bulunabilecek potansiyeldeki kişilere tek tek mesaj atmak.

Yalnız dikkat edin üst üste aynı mesajı birçok kişiye gönderirseniz spam yersiniz. Bu nedenle belirli periyotlar ile gönderim yapın. Her ne kadar gönderdiğiniz mesajlar, kişilerin spam mesajlar kategorisine girse de 10 mesajdan birisine bile bakılsa sizin için potansiyel birer müşteridir.

Aynı örneği bir web sitesi yaptırmak isteyen kişiler için düşünebilirsiniz, ya da bebek kıyafeti almak isteyen kişiler. Hatta kıyafet almak isteyen kişiler.

Bir kişi bir giyim sayfasında, fotoğrafçılık sayfasında veya programlama sayfasında soru sordu ama cevap alamadı mı? Hemen siz yazın. Bu potansiyel müşteriler dönüp başka bir yerle diyaloğa girmeden önce sizin müşterileriniz olabilir.

7. Talep Oluştur

Facebook sağlam bir algoritma ve arama motoru oluşturmak için milyonlarca dolar harcadı.

Sosyal medya devinin Facebook’ta sayısız saatler geçiren her yaştan kullanıcısı bulunuyor.

İşletmeler, potansiyel müşteriler oluşturmak için mutlaka platformu kullanabilir.

İşletme derken, bu şu anlama gelebilir:

 • Yerel olarak düzenli müşteriler arayan bir tesisatçı,
 • kasvetli satışları olan bir çevrimiçi mağaza sahibi,
 • yeni müşteriler arayan bir düğün fotoğrafçısı,
 • ihtiyacı olan işletmeleri bulmaya çalışan bir pazarlama ajansı,
 • veya büyük ya da küçük diğer işletme türleri.

Facebook çok kişisel olabileceğinden (konumlarımıza girdiğimiz, yediğimiz yer, hangi hobilerimiz var, hangi şovları izliyoruz vb.) İşletmelerin potansiyel müşterileri hedeflemesi çok kolaydır.

Müşterilerin de belirli bir işletmeyi bulması kolaydır.

Reklamcılık için bir kuruş harcamadan işinize yeni müşteriler getirebilirsiniz. Seçenekleriniz arasında bir Facebook Sayfası oluşturmak, Facebook gruplarında ağ kurmak veya kişisel profilinize durum gönderirken yalnızca anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanmak yer alır.

Bu yöntem size anında para kazandırmaz, ancak geniş zamanda büyük meblağlar kazanmanıza olanak sağlar. (bence çok daha iyi)

8. Satış Ortaklığı

Basitçe söylemek gerekirse, satış ortaklığı, diğer kişilerin ürünlerini her satıştan komisyon kazanmak için teşvik etmeyi içerir. Bunu kendi Facebook duvarınızda, oluşturduğunuz bir grupta, hatta yönettiğiniz bir Sayfada yapabilirsiniz.

İşi, sizin için çalışacak birisini işe almadığınız sürece, yatırım yapmanıza da gerek yoktur.

Ancak, dünyada ürünleri ve hizmetleri tanıtmak için zamanın varsa satış ortaklığı gerçekten harika olabilir.

Bu konuda yeniyseniz, satış ortaklığı ile Facebook’tan nasıl para kazanabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bir ortaklık programına kaydolun.
 • Bu sitelerden ürünler bulun. Facebook sayfanızın veya grubunuzun odaklanacağı belirli bir alanı seçtiğinizden emin olun.
 • Biri paylaştığınız bağlantıyı tıkladığında ve üçüncü taraf siteden satın aldığında komisyonlarınızı kazanın. (yaklaşık yüzde 5 ila 25)

9. Messenger’da Kapatılan Fırsatlar

Facebook Pazarı’nda ürün satıyor veya Gruplar ve Sayfalarda yeni müşteriler bulsanız da, anlaşmayı kapmak için veya satış kapmak için insanlarla konuşmalısınız.

Facebook mesajlaşma uygulaması Messenger’ı sosyal medya platformuna yerleştirmişti.

Şimdi, ikisi ayrı uygulamalardır, yani yalnızca Messenger’a sahip (ancak Facebook hesapları olmayan) insanlar hala eğlenceye katılabilir.

Bir iş adamı olarak, bu, insanlarla konuşma ve çevrimiçi fırsatları kapatma konusunda daha fazla fırsatınız olacağı anlamına gelir. Messenger bir miktar gizlilik sunar, böylece dilediğiniz kadar satış yapabilir veya mümkün olan en fazla kişi veya işletmeyle pazarlık yapabilirsiniz.

10. Sponsorlardan Gelir Kazanın

Popüler bir Facebook sayfası veya grubu sponsorların tam isteyeceği şeylerdir.

Niş doğru ise ve bir reklam kampanyasının sayfanızın / grubunuzun odağıyla mükemmel bir şekilde gideceğini hissediyorsanız, yalnızca bir ürün / hizmet önererek takipçilerinize yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca iyi bir ikramiye kazanabilirsiniz.

Kabul edilen şartlara bağlı olarak, sponsorluklar tek seferlik bir reklam, hafta boyunca süren kampanya, posta başına ödeme vb. Olabilir. Sonuç olarak, sponsorluklardan elde ettiğiniz gelirler de değişecektir.

11. Ücretli Abonelik

Üyelik veya abonelik ücretleri alıyorsanız, Facebook’tan para kazanabilirsiniz.

Üyelik ücretleri hakkında henüz net bir Facebook politikası bulunmamakla birlikte, Haziran 2018’de, Facebook blogunda grup yöneticilerinin belirli gruplara özel üyelik için ayda 4,99 ila 29,99 ABD Doları arasında bir ücret almaya başlayabileceklerini açıkladı (ve FB’nin kesinti yapamayacağı bildirildi).

Elbette, Facebook grubunuzun binlerce takipçisi olması gerekir ve bu gruptaki içerik, ücretlendirmeyi planladığınız abonelik ücreti kadar değerlidir.

12. Facebook Guru Olun

Facebook, günlük kullanıcıların bile keşfetmediği bir sürü özelliğe sahiptir.

Hizmetlerinizi işletmelere Facebook’un efendisi olarak sunabilir ve onlara nasıl yapacağınızı yönlendirebilirsiniz:

 • yeni müşteriler bul
 • mevcut müşterilerle iletişim kur
 • promosyonlar ve reklam kampanyaları oluşturun
 • inceleme ve anketler yapın
 • pazarlama kampanyaları gerçekleştirin

… Ve çok daha fazlası.

Facebook bilgilerinizden para kazanmak yasalara aykırı değildir, bu nedenle birçok Facebook özelliğinden, analitik araçlardan ve platformdan hazır olan izleyici kitlesinden yararlanmakta özgürsünüz.

13. Facebook’u Yönetme İşleri Alın

İstikrarı tercih edenler için, sosyal medya yönetimi işlerine başvurarak Facebook’tan para kazanabilirsiniz.

Yapacağınız işe bağlı olarak, bir Facebook sayfasını, grubunu veya hatta bir kişinin resmi profilini yönetirsiniz. İş genellikle mesajları yanıtlamayı, her hesabın durumunu güncellemeyi ve varsa pazarlama kampanyalarını kontrol etmeyi gerektirir.

14. Bağış Toplayın

Bağış toplamak gerçekten istikrarlı bir gelir olarak kabul edilemezken, Facebook’tan para kazanmanın hala yasal bir yolu.

Bağım toplamak için Facebook’u bir kanal olarak kullanmak için ünlü olmana bile gerek yok. Facebook’unuza mümkün olan en fazla sayıda insanı çekmek için sadece yararlı, ilham veren, sevindirici, eğlenceli veya ilgi çekici içerik üretmek zorundasınız.

Amaç, Facebook takipçilerinizi gönüllü olarak bağış yapmaya teşvik etmektir, çünkü paylaştığınız bilgiler, sanat, şakalar, fotoğraflar, videolar ve diğer içerikler; buna değer. Düşünsenize koskoca wikipedia yalnızca toplanan bağışlar ile ayakta duruyor.

15. Liste Oluştur

Geliriniz online faaliyetlerinize bağlıysa, bir e-posta listesi oluşturmanın önemini bilirsiniz.

Kolayca ulaşılabilen e-postalarla, ürün ve hizmetleri düzenleyebilir, geri bildirim toplayabilir ve doğrudan hedef kitlenizle iletişim kurabilirsiniz.

İşletmeler bir liste oluşturmaktan yararlanabilir, çünkü bu liste hem mevcut müşterileri hem de potansiyel müşterileri içerecektir.

Çevrimiçi pazarlamacılar büyük listeler oluşturur, üçüncü taraf müşterilere kampanyalar satar ve bu listeleri müşteriye özel kitleleri hedeflemek için kullanır.

16. Facebook Video Oluşturun

Bir Facebook video yaratıcısının en iyi örneklerinden biri, “Nas Daily” nin arkasındaki seyahat sözcüsü Nuseir Yassin’dir. Bu sayfada, bir yer veya konunun 1 dakikalık video kliplerini yayınlar ve 1000 gün boyunca bunu yapacağına söz verir.

YouTube’u seçen diğerlogların aksine, Nas sadece Facebook’u kullanıyor. Platformdaki popülerliği, danışmanlık, sponsorluk ürün videoları, reklamlar, konuşma sözleşmeleri, sinematografi işleri ve mağazacılık yoluyla kendisine önemli bir kazanç sağladı.

Facebook’tan Para Kazanmanın En İyi Yolu Hangisi?

Gelir potansiyeli en yüksek olan yöntemle ilgileniyorsanız, satış ortaklığı veya Facebook video oluşturmak olabilir.

Finansal istikrar sağlayan bir yöntemi tercih ederseniz, bir sosyal medya yönetimi en makulüdür.

Facebook’tan yukarıdaki iki veya daha fazla yöntemi kullanarak para kazanmak istiyorsanız, bunu uygun şekilde karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Örneğin, inşaat listeleri ve müşteri adayı oluşturma işlemi birbirlerini mükemmel şekilde tamamlayabilir.

Hangi yöntemi takip etmeyi seçerseniz seçin, tek tavsiyem tüm yumurtalarınızı bir sepete koymaktan kaçının.

Facebook şu anda en uzun süredir devam eden sosyal medya platformuna benziyor olabilir, ancak “çevrimiçi mülk” tam olarak sizin olmadığından, bu göz açıp kapayıncaya kadar kaybolabilir ve bu konuda hiçbir şey yapamazsınız.

Instagram, sizin tarzınızı daha iyi yansıtıyorsa klavuz niteliğindeki instaram’dan para kazanma taktikleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir