Link Satışı Yaparak Para Kazan

Link satışı yani Bağlantı satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Link satışı ile para kazanmanız için elbette size ait bir web sitesi, bir blog veya bir sosyal ağa sahip olmanız gerekiyor. Link vereceğiniz sayfanın gelişimi ve kategorisine bağlı olarak bu işten çok ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmayı planlayan web siteleri Arama motorlarının, ilgili siteye dış bağlantısı ile bir nevi tavsiye niteliğinde bağlantı verildiğinde (backlink kazandığında), o siteyi ödüllendirerek üst sıralara çıkarttığından; link satın almak isteyen ve bu ihtiyacını gidermek isteyen ve gittikçe artan bir kitle olduğunu biliyoruz.  Bu ihtiyacı giderecek bir enstürmanı ele alabilmek için web sitesi, blog veya bir sosyal ağa sahip olmalısınız.

Bir blog üzerinden link satarak adım adım nasıl para kazanabileceğinizi yazacağım. Aynı şeyleri bir portal veya sosyal ağ için kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

KATEGORİNİZİ BELİRLEYİN

Bir blog veya bir web sitesi açmadan bu işe hangi kategori ile başlayacağınız çok önemli. Yani ben para kazanıcam diye öylesine sallama bir web sitesi açmanız ileriki aşamada hem sizin hevesinizi kıracaktır hem de pek gelişmiş bir web sitesi olmayacağından hedef kitlesi bulmakta zorlanırsınız dolayısıyla link satışından para kazanma olasılığınız da düşer. Bu nedenle kafanızda bir kategori belirleyin. Ancak giriş yapacağınız kategoride bilgili olmanız veya en azından bu kategoriye hevesinizin olması da bir o kadar önemli. Örnek vermek gerekirse; sırf, daha çok para kazanırım diyerek “Finans” kategorisine giriş yaparsanız ve bu konuda pek bilgili değilseniz, çok büyük ihtimalle birkaç makale yazdıktan sonra bu işi bırakırsınız. Bu konu yani kategori belirleme kısmı aslında en önemli kısmı. Bu yüzden bir deneme yanılma yapmanız açısından şöyle bir tavsiye veriyim. Örneğin, “Altın Borsası” kategorisinde bir site açmaya karar verdiniz. Bu kategorideki siteyi veya blog’u açmadan önce 30 adet makale yazın. 30 adet başlık ve 30 adet makale. Eğer bunu yapabildiyseniz devamını da yapabilirsiniz. Hem daha siteyi açmadan 30 adet makaleniz oldu bu harika birşey.

ALAN ADINI (DOMAİN) SEÇİN

Bir domain ortalama olarak 10$ civarında ve 50-100 TL’ye ‘de yıllık hosting alabilirsiniz. Bir blog açtığınzı düşünürsek WordPress’de de ücretsiz bir tema bulabilirsiniz. Kısaca masraflarınız yıllık domain ve hosting maliyetiniz. Ancak merak etmeyin bu işe düzgünce girdiğinizde kat ve kat fazlasını kazanacaksınız. Alan adı seçimi önemlidir. Anahtar kelimenizin domain’de bulunmasını tavsiye ederim.

Örneğe başlarken Altın Borsası diye gittiğim için buradan devam ediyim. Domain kontrolü yaptığım zaman şu anda altinborsa.net ‘in boşta olduğunu görüyorum. Siz de boşta olan bir domain bulmak için whois.com.tr web sitesinden veya farklı whois sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Alacağınız alan adının “.com” veya “.net” olmasını tavsiye ederim. Gördüğünüz üzere benim vermiş olduğum örnekte alan adının içerisinde hem anahtar kelimemiz içeriyor hem de alan adı uzantısı “.net” Siz de kendi kategorinize göre bu örneğe sadık kalmaya özen gösterin.

SİTE BAŞLIK VE SİTE AÇIKLAMASINI BELİRLEYİN

Siteyi açtınız ancak hemen link satmaya başlamayacaksınız tabiki. Öncelikle içerik açısından zengin ve kaliteli bir web sitesi veya blog olmak zorundasınız. Eğer hafta sonları hariç günlük 2 adet makale girerseniz. Aylık 20 adet makaleden hesapladığımızda 3 ayda 60 adet makale yapıyor. Toplamda 60 adet makale içerik açısından başlangıç seviyesi diyebilirim. Yani para kazanmaya hazır bir web sitesi haline gelirsiniz 60 adet makale ve ortalama 3 aylık süre içerisinde. Ancak yalnızca makale değil siteyi açtığnızda site başlığı yani Title ve Site açıklaması yani description kısmını da düzgünce ayarlamanız gerekir. Tabi bunların dışında logo ve tema ayarlamasını yapmayı da tamamen size bırakıyorum. Zaten wordpress’in ücretsiz temaları var. Ancak Title ve description belirlerken özen gösterin. Seo kurallarına uyun. Aynı keyword’ü 3-4 kere kullanmayın. Title max 60 karakter olsun. Description’da max 160 karakter olsun. Fazlası zarar. Örnek bir Title yazıyım. (Altın Borsa – Altın Piyasası ve Fiyatları) Görülüğü üzere başlıkta 2 kere Altın geçirdik ve anahtar kelime olarak tamamlanabilecek Borsa, Piyasası, Fiyatları kelimelerini de kullandık. Artık bu kelimelerin de site üzerinde bir ağırlığı olmuş olacak. Bu yazdığımız bir nevi site içi seo konusudur.

SİTENİZİ TANITIN

Site içi Seo dışında bir de site dışı Seo konusu var. Site veya blog hatta başta söylediğim gibi bir sosyal ağ hesabınız olabilir ancak ne kadar paylaşım yaparsanız yapın, çok kaliteli içerikleriniz olsa bile bunu başkalarının da bilmesi ve bir reytinge sahip olmanız gerekiyor. Bunun için yapabileceğiniz oldukça fazla şey var ancak ben başlıca neler yapabileceğinizi söyliyim. Öncelikle kaliteli ve özgün içerikleri belirli bir süreklilikte giriyor olmanız o siteyi arama motorları gözünde gittikçe kaliteli bir site haline getirecektir ancak bu süreci hızlandırmak için web sitenizde içerik dışında neler yapmanız gerektiğiniz tek tek söyliyim.

 • Google Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Yandex Webmaster’a kaydolun.
 • Bing Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Google Analytics ‘e performansınızı izleyebilmek için kaydolun.
 • Webmaster forumları ve kaliteli bulduğunuz 5-10 adet foruma kaydolun ve Site Tanıtım bölümlerine sitenizi minimum 100 kelime ile tanımlayacak şekilde (Tüm forumlara ayrı özgünlükte yazılar ile) sitenize bağlantı verin.
 • Web sitenizde açmış olduğunuz konuları çeşitli bloglar’daki benzer konu yazanlara yorum olarak bir yorum yazın ve sitenize yazmış olduğunuz yorum içerisinde bir de bağlantı verin.
 • Çeşitli fotumlarda sitenizde yazmış olduğunuz konulara benzer konular yazan başlıklara girin ve özgün bir yorum yazarak (Minimum 25 kelime) bu yorumunuz içerisinde sitenizin ilgili sayfasının linkini de paylaşın.
 • Sosyal ağlar ile web sitesi veya blogunuzu destekleyin. Ancak bu sosyal ağlarınızda da belli bir hedef kitle edinmeye gayret sarfedin. Sırf açmış olmak için açılan sosyal ağ hiçbir işe yaramaz.

Site tanıtımınız içeriğinizin kalitesi ve yazmış olduğunuz makalelerin ihtiyaç duyulabilen makaleler olması ile doğru orantılı olarak yükselişe geçecektir. Ayrıca site tanıtım işini belirli aralıklar ile yapın. Mesela her gün 1 adet foruma girerek sitenize bağlantı verebileceğiniz bir konuya girin, cevap niteliğinde yazdığnız yazının içerisinde ilgili konunuza link verin. ( Anasayfanıza değil ilgili makalenize yönlendirecek bağlantıyı verin) Anasayfaya verilecek yerler de olacaktır tabiki. Ancak sürekli sadece Anasayfanıza bağlantı almanızdan ziyade çeşitlilik yapmanız daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Web sitenizin Moz Rank DA ve PA kontrolü için: https://www.checkmoz.com/

LİNK SATARAK PARA KAZANIN

Aslında yukarıdaki belirlenen kıstasları yerine getirdiğiniz vakit sizin web siteniz veya blog’unuz hazır hale gelmiş oluyor. Bu süreçten sonra para kazanma kanallarınız tamamen açık. Yani ister reklam veren şirketlerden, ister banner ile veya isterseniz text link satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri maddeler halinde yazıyım.

Link Satışı Yapabilmek için kayıt olabileceğiniz webmaster forumları listesi: Webmaster Forumları

 • Sitenizde “Reklam Ver” bölümü olsun ve reklam verme fiyatlarınızı açık bir şekilde belirtecek biçimde bu sayfada iletişim numaranız ve e-posta adresinizi bulundurun.
 • Çeşitli webmaster forumlarında “Link Satışı” kategorilerinde Text Link satışı ve fiyatınızı belirleyerek konu açın ve bu konuyu takip edin.
  -Link satışı dışında siteniz veya blog’unuz içerisinde “Genel” kategorisi veya “Tanıtım” kategoriniz olsun. Bu kategoride diğer sitelerin tanıtımlarını da yayınlayacağınız bir bölüm hazırlayarak, dileyen kişilere tanıtım satabilirsiniz. Yine bunun için web master forumlarında ayrıca “Tanıtım Yazısı” satışı bölümlerine girerek sitenizden tanıtım yazısı sattığınız belirterek fiyatlarınızı yazarak ekstra gelir kapısı açabilirsiniz.
  -Hepsinin dışında, pek tavsiye etmesem de siteyi destekleyen sosyal ağlarınızda da reklam yaparak para kazanabilirsiniz.
  -Ne kadar mı kazanırsınız? Eğer siteniz düzeni kurulmuş hiti güzel kategorisi de görece olarak iyiyse aylık 100 USD ile 500 USD arasında ortalama kazanç elde edebilirsiniz. Unutmayın bu gelir kapısı ek gelir kazancı. Yani siz web sitenizden zaten ekstra farklı yöntemler ile kazanç elde edeceksiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Siteniz hazır kurulu olmadan bir gelir beklemeniz mantıksız olacaktır. Diğer yandan siteyi linkler ile doldurmanız kazancınızın yanında uzun vadede size zararı dokunacaktır.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Link Satışı Yaparak Para Kazan” için 16 yorum

 • 7 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:23
  Permalink

  Link satarak para kazanmak için ilk olarak sitenin iyi bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Çünkü her siteden alınan link değerli olmamakta.

  Yanıtla
  • 8 Ekim 2018 tarihinde, saat 17:08
   Permalink

   Kesinlikle katılıyorum. Yeni açılmış bir web sitesi için kimse link satın almak istemez. Eğer siteyle ilgilenirseniz tarla misali bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. İçeriği her geçen gün geliştirmek ve sosyal medya desteğini sağlamak gerekiyor. Belirli bir seviyeye geldikten sonra para kazanmak ise hiç zor değil.

   Yanıtla
 • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 00:37
  Permalink

  Hocam kendi blogumda dediklerinizin birçoğunu yapıp uygulamıştım. Sadece forumlara katıldığım zamanlarda pek bir fayda göremedim. tanıtım yazılarım fazla ilgi çekmedi. Tanıtım yazıları dışında da forumlardan trafik çekebileceğim yöntemler var mıdır?

  Yanıtla
  • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 01:52
   Permalink

   Forumlardan geri dönüşüm yalnızca hit veya yalnızca backlink olarak gelmez. Aslında forumlar bir sosyalleşme ve paylaşım platformu olduğundan dolayı oranın ruhuna göre hareket etmek gerekir. Forumlardan geri dönüşüm almak için 4 yöntemden bahsediyim.
   1- İmza’na web sitesini yazarak, herhangi bir yazını beğenenler seni araştırırken sitene de giriş yaparlar. Hatta imzan’da “xyz blogundan link satın al” gibi bir link ile direk satışa bile yönlendirebilirsin.
   2- Farklı kişilerin açtığı başlıklardan biri senin blogunda yazan konulara benzer içerikteyse burada yorum yaparak düzgünce ve ilgi çekici bir yazı yazıp arada kendi sitene yönlendirecek bir link adresi verebilirsin.
   3- Site tanıtım bölümlerinde kendi siteni özgün bir açıklamayla anlatabilirsin.
   4- Yeni bir konu açarsın. Sitendeki her konu için bir konu açabilirsin ancak foruma açacağın konu kendi blogundan farklı bir yazı olsun. Ayrıca her site için açtığın başlık birbirinden farklı ve makaleleri özgün olsun. Diğer yandan en kilit nokta ise “clickbait” Yani açtığın konu ismi kendisine tıklatsın. (Mesela ben bu “Link Satışı Yaparak Para Kazan” konusu için bir webmaster forumunda “Link Satarak Nasıl Para Kazanılır?” isimli bir konu açabilir ve bu konuya yönlendirebilirim.)

   Yanıtla
 • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  Elinize sağlık değerli yorumlarınız için. Benim de nacizane bir eklemem olacak. Link verme konusunda fazla agresif davranmamakta fayda var. Zira agresif şekilde forumlarda link paylaşmak, birkaç deneme sonrası hedef kitleyi uzaklaştırmaya başlayabilir. Sadece kaliteli özgün içeriklerde ve doğru konulara odaklanmakta fayda var.

  Yanıtla
  • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 01:56
   Permalink

   Evet hak veriyorum. Blacklist’e girmemek için forumlarda bile link alırken dikkatli olmakta fayda var. Ancak zaten konuda yazdığım gibi kaliteli olan 5-10 adet forumda yer almak yeterli olacaktır. Bu durumda agresif davranacak etkide bir durum yapılmaya kalkılırsa dahi ilgili site yönetimleri banlayacaktır. Dolayısıyla hedef kitleden uzaklaşmak için epey uğraşmak gerekir doğrusu. Diğer yandan forumlardan alınacak olan nowollow linklerin dahi dofollow linkler kadar önemi vardır. Tek kilit nokta sırf link vermek için değil etkileşim oluşturacak şekilde konu paylaşıp link vermek olmalı. Yoksa hiç bir faydası olmayacak noktaya bile gelebilir.

   Yanıtla
 • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 01:53
  Permalink

  Link satışı konusunda son derece dikkatli olmakta fayda var. Bu sebepten ötürü, link satışlarını yaparken sitenizin ilgili kategorisine göre link almanız veya satmanız gerekir. Öteki türlü başınız ağrıyabilir ve gelirleriniz düşebilir.

  Yanıtla
  • 9 Ekim 2018 tarihinde, saat 02:03
   Permalink

   Ancak işler alıcı için talep yönünde değişiklik gösterebiliyor. Makale olarak tanıtım yönünde link satışı için zaten yukarıda yazdığım gibi bu konu için özel bir kategori belirlenmesi gerekir (Çok özel bir durum olmadıkça). Diğer yandan klasik link satışı text veya banner olarak genelde anasayfa’dan veya footer’dan satılıyor.

   Yanıtla
 • 10 Ekim 2018 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  Link satarak, tanıtım yazısı satarak iyi para kazanılabilir. Hele ki birden fazla site için bu işlem uygulanırsa iyi kazanç kaynağı olabilir fakat en az 6 ay uğraş gerektiren bir iş olduğunu da unutmamak gerekir.

  Yanıtla
 • 11 Ekim 2018 tarihinde, saat 08:35
  Permalink

  şu sıralar link satışı yaparak güzel bir gelir elde ettim gibi fakat ne zaman bir tanıtım yazısını sitede yayınlasam ertesi gün hitlerde düşüş olduğunu fark ettim. bu durum genel olarak diğer kullanıcılarda da var m?

  Yanıtla
  • 16 Ekim 2018 tarihinde, saat 20:54
   Permalink

   Aynı durumu bende yaşadım. Google küçük bir link çıkışında bile ertesi gün içinde hatta hafta içinde bize düşüş yaşatıyor. Sanırım bunun nedeni sitelerin çok eski bir maziye sahip olmaması.

   Yanıtla
 • 14 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:08
  Permalink

  Bu yazdıklarınıza ek olarak da link satarken bunu yaptığınız sitenin tanınırlığı ve WOB puanına dikkat edilmesini öneririm. güvenilir gözükmeyen bir siteye link satıp sonrasında kendi sitenizin de puanını düşürmeyin.

  Yanıtla
 • 22 Ekim 2018 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  Link satışı için gayet net ve gerekli açıklamaları yapmışsınız. Bu konuda bilgim hiç yoktu bilgiler için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 27 Şubat 2019 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  Link satışı gerçekleştirmek için sitenin ortalama kaç aylık olması ideal olur sizce? 6 aylık bir sitem var ve günlük düzenli olarak içerik girişi sağlıyorum. Site yavaş yavaş hareketlenmeye başladı ortalama 100-150 hit alıyor günlük. Sizce bu değerler yeterli mi yoksa biraz daha beklemeli miyim?

  Yanıtla
  • 27 Şubat 2019 tarihinde, saat 12:19
   Permalink

   Bu durum siteden siteye göre değişiklik gösterebileceği gibi sizin bütçenizle ve projenizle de alakalı olarak değişebilecek birşey. Link satışı sonuçta reklam amacıyla yapılan bir para kazanma yöntemi ve link satışı yapmak abartıldığı zaman siteye büyük zararları da olabiliyor (alt sayfalara yeterli puan gitmemesi gibi) doğal olarak az ve öz link satışı yapmak daha avantajlı. Zaten fiyat skalasını da etkileyeceği için az link satışı ile daha fazla para bile kazanabilirsiniz. Diğer tarafta 6 aylık bir siteden ki bu süreç içerisinde günlük olarak içerik girişi de sağladıysanız sitenizin içeriği oldukça genişlemiştir bu yüzden link satışı yapabilecek duruma gelmişsiniz demektir. Yani tabiki para kazanmak için şu anda link satışı yapmanızda herhangi bir engel yok fakat siteyi bilseydim bu konuda daha detaylı açıklama yapabilirdim.

   Yanıtla
 • 28 Şubat 2019 tarihinde, saat 10:52
  Permalink

  Küçük girişimciler için güzel bir proje bence, birkaç site geliştirip sitelerinden küçük bütçelerle satış yaparak ağlarını büyütebilir sürekli bu sektörde yer alabilirler ancak bence birlik olmak bu konuda daha iyi olabilir mesela bu konu hakkında beraber bişeyler yapabiliriz diye düşünüyorum.

  Konu gerçekten çok kompleks bu yüzden burada anlaşılabilir kısmını anlatacağım. Şimdi anlatacağım konu 5 kategoriden birtanesi, ana sektör Reklam ve ben sadece en basit olan link satış bölümünü anlatacağım

  Bizim kazanç sistemimizi 2 müşteri tipi oluşturuyor.
  1- Alıcı Müşteri
  2- Satıcı Müşteri

  1- Alıcı Müşterinin “döviz ve ekonomi” sitesi var. ve link reklam satın almak istiyor.

  Giriyor webmaster forumlarına link satın almak için ama hiçbir şey bulamıyor veya 1-2 link zoraki buluyor.

  Bizim sistemimize girseydi ne yapacaktı?
  Link Satış kategorisine girecekti. Reklam vermek istediği 10’larca siteden (Hepsi bizim seçtiğimiz ve kaliteli siteler) istediklerine reklam verecekti.

  2- Satıcı Müşterinin “borsa ve altın” sitesi var. Link reklam satmak istiyor. Giriyor webmaster forumlarına ve bağlantısını paylaşıyor. Aylık 20 TL 3 Aylık 50 TL diyor 1 kişi satın alıyor. Sonraki gün bir bakmış konusu 2. sayfada

  Bizim sistemimize girseydi ne olacaktı?
  Hazır müşterilerin içerisinde paket olarak sergilendiği sayfası hızlı bir şekilde alıcı bulacaktı.

  Bizim işimiz ne?
  1- Düzgün site sahipleri ile iletişim kurarak satıcı müşteri haline getirmek.
  2- Alıcı müşterileri siteye çekmek.

  Neden bizim sitemizde alışveriş yapılsın?
  1- (Satıcı Müşteri İçin) Hızlı Müşteri Bulabilir.
  2- (Satıcı Müşteri İçin) Dilerse Otomatik reklam seçeneğini seçerek vereceğimiz kodu sitesine ekler ve max 5 link seçeneğini seçer. 1 yıl boyunca link reklam satma işini biz üstleniriz.
  3- (Alıcı Müşteri İçin) Sektör veya kategoriyle ilgili hızlı bir şekilde kaliteli siteleri bulma.
  4- (Alıcı Müşteri İçin) Daha uyguna güvenilir link satın alma.
  5- (Alıcı ve Satıcı Müşteri için) Alıcı ve Satıcının Parayı kaptırma şansları yok (Ortak havuz var)

  Bizim kazancımız ne?
  Yemeksepeti tarzı link satan kişiden %20 komisyon.

  Bu projenin güzel olan yanı ne?
  1- Alıcı müşteri aynı zamanda satıcı müşteridir, satıcı müşteri de alıcı müşteri olabilir.
  2- Devamlı müşteriler. Ayakkabı satışı gibi 1 kere sat bir daha almaz değil. Sisteme giren her müşteri potansiyel olarak devamlı müşteridir.
  3- Kargo v.s derdi yok. Yapacağım bir muhasebe programı ile kolay hesaplama.
  4- Sistemin reklamını yapmak ürün reklamını yapmaktan çok daha basit. Zira; sanal hit, sanal organik hit sunmuyoruz müşteriye gerçek reklam sunuyoruz. Üstelik google geri dönüşümlü. (Ayrıca alıcı müşterilerden biri de ben olacağım)

  Projeye tek kişi olarak girmeyi düşünüyordum uzun zamandır fakat reklam ve seo konusunda tecrübeli bir kişi ile çalışmayı yapmak daha avantajlı olur diye düşündüm.

  Tavsiye, yorum, düşünce ve fikirlerinizi alırsam çok mutlu olurum.

  Yanıtla

Yorum Yap