Link Satışı Yaparak Para Kazan

Okuma Süresi: 9 dakika

Link satışı yani Bağlantı satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Link satışı ile para kazanmanız için elbette size ait bir web sitesi, bir blog veya bir sosyal ağa sahip olmanız gerekiyor. Link vereceğiniz sayfanın gelişimi ve kategorisine bağlı olarak bu işten çok ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmayı planlayan web siteleri Arama motorlarının, ilgili siteye dış bağlantısı ile bir nevi tavsiye niteliğinde bağlantı verildiğinde (backlink kazandığında), o siteyi ödüllendirerek üst sıralara çıkarttığından; link satın almak isteyen ve bu ihtiyacını gidermek isteyen ve gittikçe artan bir kitle olduğunu biliyoruz.  Bu ihtiyacı giderecek bir enstürmanı ele alabilmek için web sitesi, blog veya bir sosyal ağa sahip olmalısınız.

Bir blog üzerinden link satarak adım adım nasıl para kazanabileceğinizi yazacağım. Aynı şeyleri bir portal veya sosyal ağ için kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

KATEGORİNİZİ BELİRLEYİN

Bir blog veya bir web sitesi açmadan bu işe hangi kategori ile başlayacağınız çok önemli. Yani ben para kazanıcam diye öylesine sallama bir web sitesi açmanız ileriki aşamada hem sizin hevesinizi kıracaktır hem de pek gelişmiş bir web sitesi olmayacağından hedef kitlesi bulmakta zorlanırsınız dolayısıyla link satışından para kazanma olasılığınız da düşer. Bu nedenle kafanızda bir kategori belirleyin. Ancak giriş yapacağınız kategoride bilgili olmanız veya en azından bu kategoriye hevesinizin olması da bir o kadar önemli. Örnek vermek gerekirse; sırf, daha çok para kazanırım diyerek “Finans” kategorisine giriş yaparsanız ve bu konuda pek bilgili değilseniz, çok büyük ihtimalle birkaç makale yazdıktan sonra bu işi bırakırsınız. Bu konu yani kategori belirleme kısmı aslında en önemli kısmı. Bu yüzden bir deneme yanılma yapmanız açısından şöyle bir tavsiye veriyim. Örneğin, “Altın Borsası” kategorisinde bir site açmaya karar verdiniz. Bu kategorideki siteyi veya blog’u açmadan önce 30 adet makale yazın. 30 adet başlık ve 30 adet makale. Eğer bunu yapabildiyseniz devamını da yapabilirsiniz. Hem daha siteyi açmadan 30 adet makaleniz oldu bu harika birşey.

ALAN ADINI (DOMAİN) SEÇİN

Bir domain ortalama olarak 10$ civarında ve 50-100 TL’ye ‘de yıllık hosting alabilirsiniz. Bir blog açtığınzı düşünürsek WordPress’de de ücretsiz bir tema bulabilirsiniz. Kısaca masraflarınız yıllık domain ve hosting maliyetiniz. Ancak merak etmeyin bu işe düzgünce girdiğinizde kat ve kat fazlasını kazanacaksınız. Alan adı seçimi önemlidir. Anahtar kelimenizin domain’de bulunmasını tavsiye ederim.

Örneğe başlarken Altın Borsası diye gittiğim için buradan devam ediyim. Domain kontrolü yaptığım zaman şu anda altinborsa.net ‘in boşta olduğunu görüyorum. Siz de boşta olan bir domain bulmak için whois.com.tr web sitesinden veya farklı whois sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Alacağınız alan adının “.com” veya “.net” olmasını tavsiye ederim. Gördüğünüz üzere benim vermiş olduğum örnekte alan adının içerisinde hem anahtar kelimemiz içeriyor hem de alan adı uzantısı “.net” Siz de kendi kategorinize göre bu örneğe sadık kalmaya özen gösterin.

SİTE BAŞLIK VE SİTE AÇIKLAMASINI BELİRLEYİN

Siteyi açtınız ancak hemen link satmaya başlamayacaksınız tabiki. Öncelikle içerik açısından zengin ve kaliteli bir web sitesi veya blog olmak zorundasınız. Eğer hafta sonları hariç günlük 2 adet makale girerseniz. Aylık 20 adet makaleden hesapladığımızda 3 ayda 60 adet makale yapıyor. Toplamda 60 adet makale içerik açısından başlangıç seviyesi diyebilirim. Yani para kazanmaya hazır bir web sitesi haline gelirsiniz 60 adet makale ve ortalama 3 aylık süre içerisinde. Ancak yalnızca makale değil siteyi açtığnızda site başlığı yani Title ve Site açıklaması yani description kısmını da düzgünce ayarlamanız gerekir. Tabi bunların dışında logo ve tema ayarlamasını yapmayı da tamamen size bırakıyorum. Zaten wordpress’in ücretsiz temaları var. Ancak Title ve description belirlerken özen gösterin. Seo kurallarına uyun. Aynı keyword’ü 3-4 kere kullanmayın. Title max 60 karakter olsun. Description’da max 160 karakter olsun. Fazlası zarar. Örnek bir Title yazıyım. (Altın Borsa – Altın Piyasası ve Fiyatları) Görülüğü üzere başlıkta 2 kere Altın geçirdik ve anahtar kelime olarak tamamlanabilecek Borsa, Piyasası, Fiyatları kelimelerini de kullandık. Artık bu kelimelerin de site üzerinde bir ağırlığı olmuş olacak. Bu yazdığımız bir nevi site içi seo konusudur.

SİTENİZİ TANITIN

Site içi Seo dışında bir de site dışı Seo konusu var. Site veya blog hatta başta söylediğim gibi bir sosyal ağ hesabınız olabilir ancak ne kadar paylaşım yaparsanız yapın, çok kaliteli içerikleriniz olsa bile bunu başkalarının da bilmesi ve bir reytinge sahip olmanız gerekiyor. Bunun için yapabileceğiniz oldukça fazla şey var ancak ben başlıca neler yapabileceğinizi söyliyim. Öncelikle kaliteli ve özgün içerikleri belirli bir süreklilikte giriyor olmanız o siteyi arama motorları gözünde gittikçe kaliteli bir site haline getirecektir ancak bu süreci hızlandırmak için web sitenizde içerik dışında neler yapmanız gerektiğiniz tek tek söyliyim.

 • Google Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Yandex Webmaster’a kaydolun.
 • Bing Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Google Analytics ‘e performansınızı izleyebilmek için kaydolun.
 • Webmaster forumları ve kaliteli bulduğunuz 5-10 adet foruma kaydolun ve Site Tanıtım bölümlerine sitenizi minimum 100 kelime ile tanımlayacak şekilde (Tüm forumlara ayrı özgünlükte yazılar ile) sitenize bağlantı verin.
 • Web sitenizde açmış olduğunuz konuları çeşitli bloglar’daki benzer konu yazanlara yorum olarak bir yorum yazın ve sitenize yazmış olduğunuz yorum içerisinde bir de bağlantı verin.
 • Çeşitli fotumlarda sitenizde yazmış olduğunuz konulara benzer konular yazan başlıklara girin ve özgün bir yorum yazarak (Minimum 25 kelime) bu yorumunuz içerisinde sitenizin ilgili sayfasının linkini de paylaşın.
 • Sosyal ağlar ile web sitesi veya blogunuzu destekleyin. Ancak bu sosyal ağlarınızda da belli bir hedef kitle edinmeye gayret sarfedin. Sırf açmış olmak için açılan sosyal ağ hiçbir işe yaramaz.

Site tanıtımınız içeriğinizin kalitesi ve yazmış olduğunuz makalelerin ihtiyaç duyulabilen makaleler olması ile doğru orantılı olarak yükselişe geçecektir. Ayrıca site tanıtım işini belirli aralıklar ile yapın. Mesela her gün 1 adet foruma girerek sitenize bağlantı verebileceğiniz bir konuya girin, cevap niteliğinde yazdığnız yazının içerisinde ilgili konunuza link verin. ( Anasayfanıza değil ilgili makalenize yönlendirecek bağlantıyı verin) Anasayfaya verilecek yerler de olacaktır tabiki. Ancak sürekli sadece Anasayfanıza bağlantı almanızdan ziyade çeşitlilik yapmanız daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Web sitenizin Moz Rank DA ve PA kontrolü için: https://www.checkmoz.com/

LİNK SATARAK PARA KAZANIN

Aslında yukarıdaki belirlenen kıstasları yerine getirdiğiniz vakit sizin web siteniz veya blog’unuz hazır hale gelmiş oluyor. Bu süreçten sonra para kazanma kanallarınız tamamen açık. Yani ister reklam veren şirketlerden, ister banner ile veya isterseniz text link satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri maddeler halinde yazıyım.

Link Satışı Yapabilmek için kayıt olabileceğiniz webmaster forumları listesi: Webmaster Forumları

 • Sitenizde “Reklam Ver” bölümü olsun ve reklam verme fiyatlarınızı açık bir şekilde belirtecek biçimde bu sayfada iletişim numaranız ve e-posta adresinizi bulundurun.
 • Çeşitli webmaster forumlarında “Link Satışı” kategorilerinde Text Link satışı ve fiyatınızı belirleyerek konu açın ve bu konuyu takip edin.
  -Link satışı dışında siteniz veya blog’unuz içerisinde “Genel” kategorisi veya “Tanıtım” kategoriniz olsun. Bu kategoride diğer sitelerin tanıtımlarını da yayınlayacağınız bir bölüm hazırlayarak, dileyen kişilere tanıtım satabilirsiniz. Yine bunun için web master forumlarında ayrıca “Tanıtım Yazısı” satışı bölümlerine girerek sitenizden tanıtım yazısı sattığınız belirterek fiyatlarınızı yazarak ekstra gelir kapısı açabilirsiniz.
  -Hepsinin dışında, pek tavsiye etmesem de siteyi destekleyen sosyal ağlarınızda da reklam yaparak para kazanabilirsiniz.
  -Ne kadar mı kazanırsınız? Eğer siteniz düzeni kurulmuş hiti güzel kategorisi de görece olarak iyiyse aylık 100 USD ile 500 USD arasında ortalama kazanç elde edebilirsiniz. Unutmayın bu gelir kapısı ek gelir kazancı. Yani siz web sitenizden zaten ekstra farklı yöntemler ile kazanç elde edeceksiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Siteniz hazır kurulu olmadan bir gelir beklemeniz mantıksız olacaktır. Diğer yandan siteyi linkler ile doldurmanız kazancınızın yanında uzun vadede size zararı dokunacaktır.
parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

16
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Yapılan yorumlar
6 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
10 Yorum yazarları
GülinZaferJoyAnılEngin Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gülin
Ziyaretçi
Gülin

Küçük girişimciler için güzel bir proje bence, birkaç site geliştirip sitelerinden küçük bütçelerle satış yaparak ağlarını büyütebilir sürekli bu sektörde yer alabilirler ancak bence birlik olmak bu konuda daha iyi olabilir mesela bu konu hakkında beraber bişeyler yapabiliriz diye düşünüyorum. Konu gerçekten çok kompleks bu yüzden burada anlaşılabilir kısmını anlatacağım. Şimdi anlatacağım konu 5 kategoriden birtanesi, ana sektör Reklam ve ben sadece en basit olan link satış bölümünü anlatacağım Bizim kazanç sistemimizi 2 müşteri tipi oluşturuyor. 1- Alıcı Müşteri 2- Satıcı Müşteri 1- Alıcı Müşterinin “döviz ve ekonomi” sitesi var. ve link reklam satın almak istiyor. Giriyor webmaster forumlarına link satın almak için ama hiçbir şey bulamıyor veya 1-2 link zoraki buluyor. Bizim sistemimize girseydi ne yapacaktı? Link Satış kategorisine girecekti. Reklam vermek istediği 10’larca siteden (Hepsi bizim seçtiğimiz ve kaliteli siteler) istediklerine reklam verecekti. 2- Satıcı Müşterinin “borsa ve altın” sitesi var. Link reklam satmak istiyor. Giriyor webmaster forumlarına… Devamını oku »

Zafer
Ziyaretçi
Zafer

Link satışı gerçekleştirmek için sitenin ortalama kaç aylık olması ideal olur sizce? 6 aylık bir sitem var ve günlük düzenli olarak içerik girişi sağlıyorum. Site yavaş yavaş hareketlenmeye başladı ortalama 100-150 hit alıyor günlük. Sizce bu değerler yeterli mi yoksa biraz daha beklemeli miyim?

Joy
Ziyaretçi
Joy

Link satışı için gayet net ve gerekli açıklamaları yapmışsınız. Bu konuda bilgim hiç yoktu bilgiler için teşekkür ederim.

Engin
Ziyaretçi
Engin

Bu yazdıklarınıza ek olarak da link satarken bunu yaptığınız sitenin tanınırlığı ve WOB puanına dikkat edilmesini öneririm. güvenilir gözükmeyen bir siteye link satıp sonrasında kendi sitenizin de puanını düşürmeyin.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

şu sıralar link satışı yaparak güzel bir gelir elde ettim gibi fakat ne zaman bir tanıtım yazısını sitede yayınlasam ertesi gün hitlerde düşüş olduğunu fark ettim. bu durum genel olarak diğer kullanıcılarda da var m?

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

Aynı durumu bende yaşadım. Google küçük bir link çıkışında bile ertesi gün içinde hatta hafta içinde bize düşüş yaşatıyor. Sanırım bunun nedeni sitelerin çok eski bir maziye sahip olmaması.

mehmet5934
Ziyaretçi
mehmet5934

Link satarak, tanıtım yazısı satarak iyi para kazanılabilir. Hele ki birden fazla site için bu işlem uygulanırsa iyi kazanç kaynağı olabilir fakat en az 6 ay uğraş gerektiren bir iş olduğunu da unutmamak gerekir.

Ege ERKEK
Ziyaretçi
Ege ERKEK

Link satışı konusunda son derece dikkatli olmakta fayda var. Bu sebepten ötürü, link satışlarını yaparken sitenizin ilgili kategorisine göre link almanız veya satmanız gerekir. Öteki türlü başınız ağrıyabilir ve gelirleriniz düşebilir.

Cenk
Ziyaretçi
Cenk

Elinize sağlık değerli yorumlarınız için. Benim de nacizane bir eklemem olacak. Link verme konusunda fazla agresif davranmamakta fayda var. Zira agresif şekilde forumlarda link paylaşmak, birkaç deneme sonrası hedef kitleyi uzaklaştırmaya başlayabilir. Sadece kaliteli özgün içeriklerde ve doğru konulara odaklanmakta fayda var.

Ender
Ziyaretçi
Ender

Hocam kendi blogumda dediklerinizin birçoğunu yapıp uygulamıştım. Sadece forumlara katıldığım zamanlarda pek bir fayda göremedim. tanıtım yazılarım fazla ilgi çekmedi. Tanıtım yazıları dışında da forumlardan trafik çekebileceğim yöntemler var mıdır?

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

Link satarak para kazanmak için ilk olarak sitenin iyi bir seviyeye gelmesi gerekiyor. Çünkü her siteden alınan link değerli olmamakta.