Link Satışı Yaparak Para Kazan

Link satışı yani Bağlantı satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Link satışı ile para kazanmanız için elbette size ait bir web sitesi, bir blog veya bir sosyal ağa sahip olmanız gerekiyor. Link vereceğiniz sayfanın gelişimi ve kategorisine bağlı olarak bu işten çok ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmayı planlayan web siteleri Arama motorlarının, ilgili siteye dış bağlantısı ile bir nevi tavsiye niteliğinde bağlantı verildiğinde (backlink kazandığında), o siteyi ödüllendirerek üst sıralara çıkarttığından; link satın almak isteyen ve bu ihtiyacını gidermek isteyen ve gittikçe artan bir kitle olduğunu biliyoruz.  Bu ihtiyacı giderecek bir enstürmanı ele alabilmek için web sitesi, blog veya bir sosyal ağa sahip olmalısınız.

Bir blog üzerinden link satarak adım adım nasıl para kazanabileceğinizi yazacağım. Aynı şeyleri bir portal veya sosyal ağ için kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

KATEGORİNİZİ BELİRLEYİN

Bir blog veya bir web sitesi açmadan bu işe hangi kategori ile başlayacağınız çok önemli. Yani ben parakazanıcam diye öylesine sallama bir web sitesi açmanız ileriki aşamada hem sizin hevesinizi kıracaktır hem de pek gelişmiş bir web sitesi olmayacağından hedef kitlesi bulmakta zorlanırsınız dolayısıyla link satışından parakazanma olasılığınız da düşer. Bu nedenle kafanızda bir kategori belirleyin. Ancak giriş yapacağınız kategoride bilgili olmanız veya en azından bu kategoriye hevesinizin olması da bir o kadar önemli. Örnek vermek gerekirse; sırf, daha çok para kazanırım diyerek “Finans” kategorisine giriş yaparsanız ve bu konuda pek bilgili değilseniz, çok büyük ihtimalle birkaç makale yazdıktan sonra bu işi bırakırsınız. Bu konu yani kategori belirleme kısmı aslında en önemli kısmı. Bu yüzden bir deneme yanılma yapmanız açısından şöyle bir tavsiye veriyim. Örneğin, “Altın Borsası” kategorisinde bir site açmaya karar verdiniz. Bu kategorideki siteyi veya blog’u açmadan önce 30 adet makale yazın. 30 adet başlık ve 30 adet makale. Eğer bunu yapabildiyseniz devamını da yapabilirsiniz. Hem daha siteyi açmadan 30 adet makaleniz oldu bu harika birşey.

ALAN ADINI (DOMAİN) SEÇİN

Bir domain ortalama olarak 10$ civarında ve 50-100 TL’ye ‘de yıllık hosting alabilirsiniz. Bir blog açtığınzı düşünürsek WordPress’de de ücretsiz bir tema bulabilirsiniz. Kısaca masraflarınız yıllık domain ve hosting maliyetiniz. Ancak merak etmeyin bu işe düzgünce girdiğinizde kat ve kat fazlasını kazanacaksınız. Alan adı seçimi önemlidir. Anahtar kelimenizin domain’de bulunmasını tavsiye ederim.

Örneğe başlarken Altın Borsası diye gittiğim için buradan devam ediyim. Domain kontrolü yaptığım zaman şu anda altinborsa.net ‘in boşta olduğunu görüyorum. Siz de boşta olan bir domain bulmak için whois.com.tr web sitesinden veya farklı whois sitelerinden araştırma yapabilirsiniz. Alacağınız alan adının “.com” veya “.net” olmasını tavsiye ederim. Gördüğünüz üzere benim vermiş olduğum örnekte alan adının içerisinde hem anahtar kelimemiz içeriyor hem de alan adı uzantısı “.net” Siz de kendi kategorinize göre bu örneğe sadık kalmaya özen gösterin.

SİTE BAŞLIK VE SİTE AÇIKLAMASINI BELİRLEYİN

Siteyi açtınız ancak hemen link satmaya başlamayacaksınız tabiki. Öncelikle içerik açısından zengin ve kaliteli bir web sitesi veya blog olmak zorundasınız. Eğer hafta sonları hariç günlük 2 adet makale girerseniz. Aylık 20 adet makaleden hesapladığımızda 3 ayda 60 adet makale yapıyor. Toplamda 60 adet makale içerik açısından başlangıç seviyesi diyebilirim. Yani para kazanmaya hazır bir web sitesi haline gelirsiniz 60 adet makale ve ortalama 3 aylık süre içerisinde. Ancak yalnızca makale değil siteyi açtığnızda site başlığı yani Title ve Site açıklaması yani description kısmını da düzgünce ayarlamanız gerekir. Tabi bunların dışında logo ve tema ayarlamasını yapmayı da tamamen size bırakıyorum. Zaten wordpress’in ücretsiz temaları var. Ancak Title ve description belirlerken özen gösterin. Seo kurallarına uyun. Aynı keyword’ü 3-4 kere kullanmayın. Title max 60 karakter olsun. Description’da max 160 karakter olsun. Fazlası zarar. Örnek bir Title yazıyım. (Altın Borsa – Altın Piyasası ve Fiyatları) Görülüğü üzere başlıkta 2 kere Altın geçirdik ve anahtar kelime olarak tamamlanabilecek Borsa, Piyasası, Fiyatları kelimelerini de kullandık. Artık bu kelimelerin de site üzerinde bir ağırlığı olmuş olacak. Bu yazdığımız bir nevi site içi seo konusudur.

SİTENİZİ TANITIN

Site içi Seo dışında bir de site dışı Seo konusu var. Site veya blog hatta başta söylediğim gibi bir sosyal ağ hesabınız olabilir ancak ne kadar paylaşım yaparsanız yapın, çok kaliteli içerikleriniz olsa bile bunu başkalarının da bilmesi ve bir reytinge sahip olmanız gerekiyor. Bunun için yapabileceğiniz oldukça fazla şey var ancak ben başlıca neler yapabileceğinizi söyliyim. Öncelikle kaliteli ve özgün içerikleri belirli bir süreklilikte giriyor olmanız o siteyi arama motorları gözünde gittikçe kaliteli bir site haline getirecektir ancak bu süreci hızlandırmak için web sitenizde içerik dışında neler yapmanız gerektiğiniz tek tek söyliyim.

 • Google Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Yandex Webmaster’a kaydolun.
 • Bing Webmaster Tools’a kaydolun.
 • Google Analytics ‘e performansınızı izleyebilmek için kaydolun.
 • Webmaster forumları ve kaliteli bulduğunuz 5-10 adet foruma kaydolun ve Site Tanıtım bölümlerine sitenizi minimum 100 kelime ile tanımlayacak şekilde (Tüm forumlara ayrı özgünlükte yazılar ile) sitenize bağlantı verin.
 • Web sitenizde açmış olduğunuz konuları çeşitli bloglar’daki benzer konu yazanlara yorum olarak bir yorum yazın ve sitenize yazmış olduğunuz yorum içerisinde bir de bağlantı verin.
 • Çeşitli fotumlarda sitenizde yazmış olduğunuz konulara benzer konular yazan başlıklara girin ve özgün bir yorum yazarak (Minimum 25 kelime) bu yorumunuz içerisinde sitenizin ilgili sayfasının linkini de paylaşın.
 • Sosyal ağlar ile web sitesi veya blogunuzu destekleyin. Ancak bu sosyal ağlarınızda da belli bir hedef kitle edinmeye gayret sarfedin. Sırf açmış olmak için açılan sosyal ağ hiçbir işe yaramaz.

Site tanıtımınız içeriğinizin kalitesi ve yazmış olduğunuz makalelerin ihtiyaç duyulabilen makaleler olması ile doğru orantılı olarak yükselişe geçecektir. Ayrıca site tanıtım işini belirli aralıklar ile yapın. Mesela her gün 1 adet foruma girerek sitenize bağlantı verebileceğiniz bir konuya girin, cevap niteliğinde yazdığnız yazının içerisinde ilgili konunuza link verin. ( Anasayfanıza değil ilgili makalenize yönlendirecek bağlantıyı verin) Anasayfaya verilecek yerler de olacaktır tabiki. Ancak sürekli sadece Anasayfanıza bağlantı almanızdan ziyade çeşitlilik yapmanız daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Web sitenizin Moz Rank DA ve PA kontrolü için: https://www.checkmoz.com/

LİNK SATARAK PARA KAZANIN

Aslında yukarıdaki belirlenen kıstasları yerine getirdiğiniz vakit sizin web siteniz veya blog’unuz hazır hale gelmiş oluyor. Bu süreçten sonra parakazanma kanallarınız tamamen açık. Yani ister reklam veren şirketlerden, ister banner ile veya isterseniz text link satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri maddeler halinde yazıyım.

Link Satışı Yapabilmek için kayıt olabileceğiniz webmaster forumları listesi: Webmaster Forumları

 • Sitenizde “Reklam Ver” bölümü olsun ve reklam verme fiyatlarınızı açık bir şekilde belirtecek biçimde bu sayfada iletişim numaranız ve e-posta adresinizi bulundurun.
 • Çeşitli webmaster forumlarında “Link Satışı” kategorilerinde Text Link satışı ve fiyatınızı belirleyerek konu açın ve bu konuyu takip edin.
  Link satışı dışında siteniz veya blog’unuz içerisinde “Genel” kategorisi veya “Tanıtım” kategoriniz olsun. Bu kategoride diğer sitelerin tanıtımlarını da yayınlayacağınız bir bölüm hazırlayarak, dileyen kişilere tanıtım satabilirsiniz. Yine bunun için web master forumlarında ayrıca “Tanıtım Yazısı” satışıbölümlerine girerek sitenizden tanıtım yazısı sattığınız belirterek fiyatlarınızı yazarak ekstra gelir kapısı açabilirsiniz.
  -Hepsinin dışında, pek tavsiye etmesem de siteyi destekleyen sosyal ağlarınızda da reklam yaparakpara kazanabilirsiniz.
  -Ne kadar mı kazanırsınız? Eğer siteniz düzeni kurulmuş hiti güzel kategorisi de görece olarak iyiyse aylık 100 USD ile 500 USD arasında ortalama kazanç elde edebilirsiniz. Unutmayın bu gelir kapısı ek gelir kazancı. Yani siz web sitenizden zaten ekstra farklı yöntemler ile kazanç elde edeceksiniz. Ancak şunu da belirtmekte fayda var. Siteniz hazır kurulu olmadan bir gelir beklemeniz mantıksız olacaktır. Diğer yandan siteyi linkler ile doldurmanız kazancınızın yanında uzun vadede size zararı dokunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir