Boğa Piyasası (Bullish) Nedir? Ayı Piyasası (Bearish) Nedir?

Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası; Piyasanın yönünün genel duruma oranla aşağı veya yukarı trendinde olmasını belirten finans terimleridir. Boğa piyasası yukarı yönlü trendi temsil eder, ayı piyasası aşağı yönlü trendi temsil eder. Boğa veya Ayı aslında bir düşünceyi, inanışı veya bir eylemi temsil eder.

Boğa Piyasası Nedir? Bullish – Yükselme Eğilimi

Boğa piyasası (Bullish), piyasanın yükselme eğiliminde olduğunu belirten terimdir. Hisse senedi, emtia, döviz veya kriptopara yatırımcıları ellerinde bulundurduklarını piyasanın yukarı yönlü (Bullish) olduğunu düşündüğünden daha yüksek fiyattan satmayı düşünür ve almak isteyen yatırımcılar da, daha fazla çıkacak düşüncesiyle alma yönünde eğilim gösterdiğinden piyasanın yukarı yönlü doğrultusu tetikleyicidir.

İngilizce finansal bir terim olan Bull ve Bullish sözcüğünden gelen Boğa Piyasası teriminin bu ismi almasının altında yatan sebep, boğanın boynuzlarıyla kavradığı kişiyi yukarıya doğru fırlatmasıdır. Bu düşünceyle fiyatların da yukarıya doğru çıkmasını hayal ettirebilmesinden bu ismi almıştır.

Ayı Piyasası Nedir? Bearish – Düşme Eğilimi

Ayı Piyasası (Bearish) piyasanın düşeceği yönünde eğilim olduğunu belirten terimdir. Ayı piyasasındayken daha çok short pozisyon açarak kazanç elde edilir. Ayı sezonunda bile olsa her hangi bir piyasada fiyatlar kısa dönemli olarak yukarı yönlü de hareket edebilir ancak genel trend düşme eğilimi gösterdiğinden dolayı alıcılar fiyatların daha da düşmesini isterken satıcılar ise ellerindeki hisseleri, emtia’ları veya kriptopara’ları satmaya çalışacaktır.

İngilizce terim olan Bear veya Bearish kelimesini Türkçe olarak Ayı Piyasası olarak adlandırırız. Bu ismi, Ayı’nın pençeleriyle aşağıya doğru iten bir stili olduğundan fiyatların aşağıya doğru çekilmesi manasını hayal ettirebileceğinden bu ismi almıştır.

 

Call Opsiyonu Put Opsiyonu
Alıcılar Boğa Piyasası:Hisseyi satın almak ve hisse senedinin fiyatının yükselmesini ister. Ayı Piyasası:Hiseleri elinden çıkarmak ister. Hisse senedinin fiyatlarının düşmesini ister.
Satıcılar Ayı Piyasası:Hisse senedini satar ve hisse senedinin fiyatının düşmesini ister.

 

Boğa Piyasası:Hisse senedini satın almak ve Hisse senedinin yükselmesini ister.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir