Boğa Piyasası (Bullish) Nedir? Ayı Piyasası (Bearish) Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika

Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası; Piyasanın yönünün genel duruma oranla aşağı veya yukarı trendinde olmasını belirten finans terimleridir. Boğa piyasası yukarı yönlü trendi temsil eder, ayı piyasası aşağı yönlü trendi temsil eder. Boğa veya Ayı aslında bir düşünceyi, inanışı veya bir eylemi temsil eder.

Boğa Piyasası Nedir? Bullish – Yükselme Eğilimi – Boğa piyasası (Bullish), piyasanın yükselme eğiliminde olduğunu belirten terimdir. Hisse senedi, emtia, döviz veya kriptopara yatırımcıları ellerinde bulundurduklarını piyasanın yukarı yönlü (Bullish) olduğunu düşündüğünden daha yüksek fiyattan satmayı düşünür ve almak isteyen yatırımcılar da, daha fazla çıkacak düşüncesiyle alma yönünde eğilim gösterdiğinden piyasanın yukarı yönlü doğrultusu tetikleyicidir. İngilizce finansal bir terim olan Bull ve Bullish sözcüğünden gelen Boğa Piyasası teriminin bu ismi almasının altında yatan sebep, boğanın boynuzlarıyla kavradığı kişiyi yukarıya doğru fırlatmasıdır. Bu düşünceyle fiyatların da yukarıya doğru çıkmasını hayal ettirebilmesinden bu ismi almıştır.

Ayı Piyasası Nedir? Bearish – Düşme Eğilimi

Ayı Piyasası (Bearish) piyasanın düşeceği yönünde eğilim olduğunu belirten terimdir. Ayı piyasasındayken daha çok short pozisyon açarak kazanç elde edilir. Ayı sezonunda bile olsa her hangi bir piyasada fiyatlar kısa dönemli olarak yukarı yönlü de hareket edebilir ancak genel trend düşme eğilimi gösterdiğinden dolayı alıcılar fiyatların daha da düşmesini isterken satıcılar ise ellerindeki hisseleri, emtia’ları veya kriptopara’ları satmaya çalışacaktır.

İngilizce terim olan Bear veya Bearish kelimesini Türkçe olarak Ayı Piyasası olarak adlandırırız. Bu ismi, Ayı’nın pençeleriyle aşağıya doğru iten bir stili olduğundan fiyatların aşağıya doğru çekilmesi manasını hayal ettirebileceğinden bu ismi almıştır.

 

Call Opsiyonu Put Opsiyonu
Alıcılar Boğa Piyasası:

Hisseyi satın almak ve hisse senedinin fiyatının yükselmesini ister.

Ayı Piyasası:

Hiseleri elinden çıkarmak ister. Hisse senedinin fiyatlarının düşmesini ister.

Satıcılar Ayı Piyasası:

Hisse senedini satar ve hisse senedinin fiyatının düşmesini ister.

 

Boğa Piyasası:

Hisse senedini satın almak ve Hisse senedinin yükselmesini ister.

 

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Yapılan yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
4 Yorum yazarları
Mehmet AliHamdiEfeBaranOnair Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mehmet Ali
Ziyaretçi
Mehmet Ali

Genelde ayı piyasasına uygun bir dönem geçirdiğimizden eğer bir birikiminiz varsa uygun düşüşler yaşandığında ve boğgaya eğilim görüldüğünde düşük fiyattan hisse alımına yönelmek lazım.

Hamdi
Ziyaretçi
Hamdi

Peki bugünlerde ülkemizin durumunu nasıl değerlendirmek lazım? Hangi koşullara uygun, hangi yöntemle ilerlemeliyiz?

Efe
Ziyaretçi
Efe

Borsa uzmanı değilim ama Ayı Piyasasındayken satış yapılacak zamanı ayarlama konusunda bazı tecrübelerim oldu geçmişte. Oldukça da kar ettim. Fakat nacizane tavsiyem geçmiş hareketleri çok iyi analiz etmeniz olur. Sadece piyasanın genel eğilimini değil, hedef hisselerin özel durumlarına da dikkat etmek gerekir

Onair
Ziyaretçi
Onair

Ayı ve Boğa terimini daha önce duymamıştım. Belkide aktif olarak bu sektörde olmadigimdandir. Her gün yeni bilgilere sizin sayenizde ulaşıyorum. Teşekkürler

Baran
Ziyaretçi
Baran

Terim olarak ben de duymadım ama aslında terimleri bilmesek bile yükseliş ve düşüş trendlerine göre alınacak aksiyonlar çok açık. Çok da kafa karıştırıcı değil

Anıl
Ziyaretçi

Ayı ve boğa piyasası yatırım yapan ve yapmayı düşünenler için bilinmesi gereken ana terimden ikisi diyebilirim. Yatırım sitelerinde çok fazla karşılaşabilirsiniz. Ayı ve boğa piyayası için makale bence gayet yeterli.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

piyasaya yeni giren arkadaşlar için oldukça faydalı olacak terimler paylaşılmış, aslında terim dersleri şeklinde bir seri gelebilir.