Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazan

Fotoğrafçılık ile para kazanmak günümüz şartlarında hem hobi hem de özgürlük hissettireceği için oldukça popüler ve oldukça keyifli bir ek iş alanı. Aslında popüler olması sebebiyle beraber rekabet içeriyor olsa da burada Fotoğrafçılık ile para kazanmak isteyenler için formül niteliğinde başka hiçbir yerde bulamayacağınız püf noktası bilgiler paylaşacağım.

 

FOTOĞRAÇILIK İLE PARA KAZANMANIN PÜF NOKTALARI
Sonuçta bu işten para kazanacağınız ticari bir yola giriyorsunuz. Dolayısıyla yatırım amacıyla düşüneceğiniz bu işte ayırt edici veya en azından diğer fotoğrafçıların şartlarını yakalayabilecek standartları oluşturmanız gerekiyor. Düğün fotoğrafçılığını baz alarak yapmanız gerekenleri tek tek yazacağım.

Bu işi yapabileceğiniz ekipmanınızın ve araçlarınızın bulunması gerekiyor. Fotoğraf makinası, yedek batarya, yedek hafıza kartı gibi şeylerin dışında düğün fotoğrafçılığı yaparken kullanabileceğiniz çekim zenginliği oluşturacak çeşitli aksesuarlar alın. Örneğin; çok süslü kalemler, süslü kağıt yaprakları, balonlar, kurdaleler, şapkalar, gözlükler, taçlar gibi aklınıza gelebilecek envayi çeşit aksesuarları düşünebilirsiniz. Bu örnekler sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ancak alacağınız malzemeleri hangi çekimde hangi pozisyonda kullanacağınızı önce kafanızda tasarlayın. Deneme niyetiyle çok uygun fiyata 2-3 adet çekim yapın. İster arkadaşınız ister akrabanız için hatta zaten fotoğrafçısı varsa bile ekstra olarak teklifte bulunup bedava dahi çekim yapabilirsiniz. Bu çekimde kafanızda tasarlamış olduğunuz çekimleri yapar ve pozisyon zenginliğini artırırsınız. Ayrıca elinizde hazır çekili fotoğraflar bulunacağı için bu fotoğrafları web siteniz ve sosyal ağlarınızda yapılan çekimler veya kullanmanız gereken fotoğraf alanlarında çeşitli şekillerde photoshoplama yaparak kullanabilirsiniz. Bu sayede fotoğrafçılığa ilk başlarken tanıtım amacıyla bir e-kataloğunuz da olmuş olur.

Bir Fotoğrafçılık İsmi Bulun: Örneğin; “Sempatik Düğün Fotoğrafçısı” Bu ismin facebook, instagram ve “.com” web sitesinin boşta olması çok önemli. Bulduğunuz isim için çeşitli logolar ve grafikler hazırlayın. Bu grafikler sosyal ağlarınız ve web siteniz için gerekli olacak.

Bir Web Sitesi Kurun: Bu web sitesi ücretsiz bir WordPress teması olabilir ancak mutlaka profesyonel bir “.com” uzantılı ve ücretli bir hosting sağlayıcısı kullanarak işe başlayın. Fiyatlarınızı net bir şekilde belirtin. İlk başlarda fiyatlarınızı piyasa fiyatına göre uygun tutabilir ve işler geliştikçe fiyatlarınızı normal seviyelere çıkarabilirsiniz.

Mutlaka Sosyal Ağ Adresleriniz Olsun: Önceliğiniz facebook ve instagram adresleri olsun zira gelin adayları bu işin öncüsü olacağından ve kitlenizin büyük bölümü bu kulvardan geleceği için burada bulunmanız şart. Ancak sadece bulunmak değil bu sayfayı büyütmelisiniz. İlk etapta açtığınız sosyal ağınızı arkadaşlarınıza haber verip beğenmelerini sağlayın. Ardından çevrenizin ve onların çevresinin arkadaşları ile etkileşimde bulunun. Ayrıca ipucu olarak gelin adaylarının girebileceği diğer sayfalara göz atıp buradaki kişiler ile etkileşimde bulunarak hatta arkadaş ekleyerek kitlenizi günden güne artırabilirsiniz. Çoğu gelin adayı, hevesli ve güzel görünen bir düğün fotoğrafçılık instagram veya facebook sayfasını geri çevirmek istemez. Bu sayfanızda günlük etkileşim kurulabilecek paylaşımlarda bulunursanız sırf sosyal ağlardan gelen ziyaretçileriniz bile size fazlasıyla yeter.

Çekim Yapabileceğiniz Ücretli ve Ücretsiz Alanları Keşfedin: Nerede fotoğraf çekeceğiniz çok önemli bir detay. İlk etapta açık alanda fotoğraf çekimi yapacağınızı düşünerek bulunduğunuz şehirdeki çekim yapabileceğiniz yerlere önceden giderek bilgi alın. Hatta bu yerleri keşfettiğiniz sırada deneme çekimleri yaparak noktasal olarak çekim yapabileceğiniz yerleri de belirleyin.

Her Zaman B Planınız Olsun: Çünkü çekim esnasında eliniz ayağınız birbirine dolanabilir. En basit örnek fotoğraf makinanızın bataryası bitmesi durumunda bu asla hoş karşılanmaz. Ekipman araçları olarak yedek batarya ve yedek hafıza kartı dışında kötü hava koşulları altında neler yapabileceğiniz gibi bir çok senaryoyu aklınızdan geçirerek çözümler üretin.

Ücreti Peşin Alın: Düğün fotoğrafçılığında gelin adayları öncü olduğundan ve çoğunlukla finansmanı gelin adayları sağlamadığından sonrası için problemler çıkabiliyor. Bunun için çekim için en azından ücretin yarısını çekim öncesi teslim alın. Geriye kalan ücreti de mesela albüm teslimatı sırasında alabilirsiniz.

Mutlaka bir Albümcüyle Anlaşın: Birkaç albümcü ile fiyat konusunda konuşun ve size en cazip olanıyla birlikte katalog çeşitlerini sitenizde de paket fiyatlarınızı ve katalog çeşitlerini belirleyecek şekilde sunumunu yapın.

Hazır Pozlarınız Olsun: En başından beri bahsetmiş olduğum poz zenginliği için internette de araştırma yapabilirsiniz. Fotoğraf çekimi esnasındaki fotoğrafların bir kısmını spontane çekiyor olsanız da doğaçlama fotoğraflarınızın dışında aklınızda mutlaka minimum 100-150 adet hazır poz bulunsun. Çekim sırasında şartlara göre bu aklınızdaki pozlardan bazılarını kullanın.

Bir Yardımcınız Olsun: Fotoğraf çekimi öyle çekiyim bitsin diye basitleştirilecek bir iş değil. Emin olun çekim sonrasında sorumluğun da vermiş olduğu baskıyla ve çoğu zaman sabahın erken saatlerinden itibaren başlayacağınız çekim sırasında çok zorlanacaksınız. Yanınızda bir yardımcınızın bulunması işinizi gerçekten rahatlatacak.

Fotoğraf çekimi için öncesinde bahsedecek olduğum 2 başlık daha var. Bu konular fotoğrafçılığa başlamadan önce mutlaka bilmeniz gereken konular olduğu için ve fotoğrafçılık ile para kazanma konusuna giren kişilerin çoğunun zaten geçmişte bu işten tecrübesi olduğunu düşünerek sona sakladım.

FOTOĞRAF ÇEKİMİNDE NE KADAR KAZANILIR
Bu işe adım attığınızda ilk etapta nispeten daha az para kazanırsınız. Kendinizi geliştirip ekiman kalitesini artırdığınızda doğru orantılı olarak kazanacağınız para da daha fazla olacaktır. Ortalama bir hesap ile giderleri düşünmeden ilk başlarda 1000-1500 TL Çekim başı ücret alırsınız. Ancak ilerleyen dönemlerde bu fiyatı 2500-3000 hatta 5000 TL ‘ye kadar çıkarabilirsiniz. Bu bahsettiğim çekim başı ücrettir. Ayrıca giderleri de düşüldüğünde kazanacağınız ücret bu fiyatların elbette biraz altında kalacak. Giderler genellikle albüm yapmak, photoshop mesaisi, ekipman eskime ücreti, tutmuş olacağınız bir yardımcı asistan ve çeşitli süs eşyaları diyerek özetleyebilirim.

FOTOĞRAF ÇEKİMİNİ VE PHOTOSHOP’U ÖĞREN
Fotoğrafçılık ile Para Kazanma konusuna ilgiliyseniz zaten geçmişinizde fotoğrafçılık ile ilgilendiğinizi düşünüyorum. Ancak eğer daha önce bir deneyiminiz yoksa mutlaka bir DSLR fotoğraf makinesi alıp fotoğrafçı gruplarının etkinliklerine katılarak ve/veya bir fotoğrafçılık kursuna giderek fotoğraf makinası’nın ve yapabileceklerinizin detaylarını öğrenin.

Her ne kadar fotoğraf çekimi konusunda deneyimli olsanız ve kurs ile eğitim almış olsanız bile para kazanmayı istediğiniz fotoğrafçılık türünde bir tecrübe kazanmanız gerekiyor. Misal veriyorum düğün fotoğrafçılığı ile para kazanmak istiyorsanız, birkaç adet düğün fotoğraf çekimini olabildiğince detaylı incelemenizde fayda var.

Ayrıca yapacağınız fotoğrafçılığın içerisinde fotoğraf düzenleyici programların en önemli markası Photoshop’u öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda youtube’da dersler var. Bu dersleri takip ederek neler yapabileceklerinizi öğrenin.

FOTOĞRAFÇILIK İLE HANGİ KONULARDA PARA KAZANILIR
Birçok yol ile para kazanabilirsiniz. Başlıca olarak;
Düğün Fotoğrafçılığı
Nişan Fotoğrafçılığı
Kına Gecesi Fotoğrafçılığı
Sünnet Çekimi
Kişisel Fotoğraf Çekimi
Doğum Fotoğrafçılığı

Diğer yandan isterseniz bunların hepsini veya istediğiniz bazılarını bünyenizde bulundurarak fotoğrafçılık mesleğine adım atabilirsiniz. Ayrıca İnternet üzerinden Stok Fotoğraf sitelerinde bir arşiv oluşturarak ta para kazanabilirsiniz. Stok fotoğrafçılık için ayrıca bir makale yayınlayacağım.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazan” için 8 yorum

 • 10 Ekim 2018 tarihinde, saat 21:32
  Permalink

  Bu iş için teknoloji ile biraz içli dışlı olmamız lazım. Ama zevkli bir iş. Fotoğrafçılık için ekipman kalitesi de çok önemli çünkü fotoğraf çektiren kişiler hangi fotoğraf makinasını kullanıyorsun? veya Hangi lensler var sende? gibi sorular sorabiliyor.

  Yanıtla
 • 11 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:29
  Permalink

  Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız fotoğraf çekerek para kazanmak gerçekten çok güzel bir meslek. Tanıdığım bir psikiyatr doktoru mesleğini bırakarak fotoğrafçılığa başladı. Farklı şeyleri görebilme yeteneğiniz varsa güzel para kazanabilirsiniz.

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2018 tarihinde, saat 06:41
  Permalink

  Adınızı duyurabilmek oldukça önemli. Dolayısıyla ilgi çekici bir isim olmazsa olmaz. Bu aynı zamanda sosyal medya ortamlarında size artı ve takipçi olarak geri dönecektir. Başlangıçta zorluk çekeceğiniz bir dönem olursa iyi bir planlamayla hem sosyal medyadan hem de çevrenizden müşteri toplayıp bu işi ileri seviyelere taşıyabilirsiniz

  Yanıtla
  • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 16:30
   Permalink

   Evet bu sektörde para kazanabilmek için ilk olarak isim yapmak gerekiyor. Aksi takdirde resimler fazla satmayacağı için kazanç miktarı düşük olucaktır.

   Yanıtla
 • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 13:26
  Permalink

  Hep profesyonel olmak gerektiğini düşünmüşümdür ama bu paylaşımdan sonra neden olmasin diyorum.

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:55
  Permalink

  yazın düğün fotoprafçısı bulmak zor oluyor. mesela şu an bu işe başlanılıp yaza kadar yeterli tecrübe kazanıldığı takdirde güzel iş yaparsınız

  Yanıtla
 • 21 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  benim gibi fotoğraf çekme hobisi olanlar için ek gelir kaynağı olmasının yanında iyi bir terapi.

  Yanıtla
  • 26 Ekim 2018 tarihinde, saat 13:39
   Permalink

   Fotoğraf çekmeyi kim sevmez ki 🙂 Hem eğlenerek hemde para kazanmak gerçekten güzel bir kazanç kapısı.

   Yanıtla

Yorum Yap