Quora Nedir? Quora.com ile Nasıl Para Kazanılır?

Okuma Süresi: 4 dakika

Quora bir soru cevap platformudur. Geniş bir kitleye hitap eden quora’da hemen her tür soru ve cevapları bulabilirsiniz. Tabiki site dili ingilizce ancak açıklayıcı ve tatmin edici cevaplar olduğundan dolayı sıklıkla takip edilmesi gerekebilecek bir web sitesi.

Tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden birisi planlamasının iyi yapılması, zira sallamasyon cevaplardan ziyade açıklayıcı cevaplara yer vermektedir. Örneğin bir soru soruldu diyelim. Bu soruya kullanıcılardan çeşitli cevaplar geliyor ve diğer kullanıcılar bu cevapları puanlıyor. Puanlama sistemi olduğundan dolayı yüksek puanlı cevaplar üst sıralara çıkıyor. Ancak yalnızca puanlama değil cevabın verildiği tarih yani o cevabın güncelliği de oldukça önemli ve tabiki editörlerin de gözetiminde daha alakalı ve açıklayıcı bir cevap daha az puan almasına karşın üst sıralara çıkabiliyor.

Quora.com ile Nasıl Para Kazanılır?

Esasında internet ortamında hemen her yer sizin para kazanmanıza vesile olabilecek birer argüman. Ancak bulunduğunuz her ortamın ruhuna göre yaklaşmalısınız. Nasıl ki sosyal ağların bile her biri çok farklı; Mesela birşeyin reklamını yapmak için instagramda özenle bir fotoğraf seçersiniz ancak twitter’da açıklayıcı nitelikli yazı dizini yazmanız daha anlamlı olacaktır… Aynı şekilde çeşitli web sitelerinde de oranın ruhuna uygun şekilde davranmanız gerekir. Yine örnek vermek gerekirse bir ürünü tanıtmak istiyorsunuz birçok foruma kayıt oldunuz ve hepsine aynı yazıyı yazdınız ve aynı şekilde sözlüklere de aynı paylaşımı yaptınız ve muhtemelen yaptığınız reklamvari yazıdan dolayı forumların bir kısmından ban yiyeceksiniz, zaten ban yemediklerinizde de konunuz hemen hiç ilgi görmeyecek ve size pek bir faydası da dokunmayacak. Ancak bunun yerine sözlük siteleri için reklamını yapacağınız şeyin direk ürün pazarlaması niteliğinde değilde endirek olarak konu içinde örnek verilircesine paylaşım yaptığınızda ve yazdığınız yazı ilgi çekebilecek nitelikteyse işte bu oranın ruhuna uygun olmuş olur. Aynı şekilde forumlarda da endirek olarak örnek verilmek maksadıyla veyahut yazdığınız paylaşımın akışını bozmayacak ve paylaşımınızın değerli olmasına katkı sağlayabilecek bir gizli reklam yaparsanız bu kullanıcılar açısından da “amacın reklam niteliği taşıdığı” algısından uzak bir görünüm sergiler ve böylesi daha avantajlı olacaktır.

Ben buradan bariz bir örnek paylaşmak istiyorum. Mesela r10’da bir kullanıcı soru niteliğinde şöyle bir şey paylaşmış: Bu Terliğin 38 Numarasını Bulana 50 TL

Konuya girdiğinizde konu sahibi ilan niteliğindeki sorusunu kaldırmış olabilir ancak ürün zaten stoklarda hiç kalmadı. Ayrıca paylaşım yapan kişi kesinlikle reklam yaptı da demiyorum ancak benim vereceğim örnekle birebir örtüşen ve asla kullanıcıları rahatsız etmediği gibi ilgi görebilecek nitelikte bir konu açmış. Bu nitelikte insanları cezbedecek bir başlıkla, insanları reklam tuzağına düşürme rahatsızlığı vermeyecek konular açmanız direk olmasa bile endirek reklamdır ve google açısından da daha değerli olur.

Neden daha değerli olur? Çünkü hiç cevap yazılmayan ilgi görmeyek konular güncellenmeyen konu kapsamındadır fakat cevaplar geldikçe ilgi gördükçe google bu konunun önemli olduğunu, güncellendiğini ve dolayısıyla güncelliğini koruduğu kapmasında ele alınır. Diğer yandan hiç cevap verilmeyen bir konu zaten kısa süre alt sayfalara düşeceğinden sayfa otoritesi daha düşük sayfalarda sergilenecektir.

Sanıyorum ruhuna uygun davranma kısmını bu örnekle izah edebildim fakat bunun için tek örnek elbette yeterli değil. Bunun için farklı stratejiler geliştirip endirek reklam yapma konusunda her platform için yapabileceklerinizi değerlendirmelisiniz. Quora.com ‘da da çok fazla kullanıcı olduğundan hedef kitlesini çekmek isteyen kullanıcılar bazen profesyonelce bazen de çok amatörce reklam yapmaktadır. Eğer yazdığınız cevap spam tarzı veya maksadı içerik veya cevaptan ziyade reklam yapmak gibiyse zaten beğenilmeyecek ve yazdığınız cevap kısa sürede alt sıralarda yerini alacaktır. Bu nedenle özenli, sürükleyici ve özellikle de ilgi çekici nitelikte bir cevap olmasına dikkat ederseniz Quora’yı bile reklam yapmak ve dolayısıyla para kazanmak için kullanabilirsiniz.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yapılan yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Sümeyye Nur Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sümeyye Nur
Ziyaretçi
Sümeyye Nur

Quora’nın Garip SEO Avantajları
Quora’daki linkler follow değildir. Nofollow bağlantısı çabaya değecek bir şeye benzemiyor olsa da, yanılıyorsunuz. İşte nedeni.

Google ve Bing Quora Sonuçları
Bazı Google ve Bing aramaları Quora’nın cevaplarını ilk arama konumunda gösterir. Quora her zaman büyüyor ve daha fazla yetki kazanıyor.

Google bilgileri alır ve cevabı küçük bir bağlantıyla görüntüler. Bing bağlantıyı ve bilgiyi gösterir.

Yani, çok iyi bir cevap yazarsanız ve yanıt artarsa, bu gönderiye trafik çekiyorsunuz demektir. Bu gönderide içeriğinize bir bağlantı varsa, hit alıyorsunuz demektir. Bu da hem direk hem de endirek olarak SEO açısından avantajınıza demektir.