Domain Ne Zaman Düşer? (Alan Adı Düşme Süresi)

Domain ne zaman düşer? Alan adı düşme sorgulama için ya da domain süresi sorgulaması için domain periyotları bilgisi de öğrenilmesi gerekir ayrıca domain whois geçmişidüşen alan adları listesidomain ne zaman silinecek? Domain yenilenmezse ne olur? sorularına da cevap verdiğim gibi Domain ne zaman boşa düşer sorgulama yaparak domain düşme zamanı gösteren site aracı da vereceğim.

DOMAİN NE ZAMAN DÜŞER?

gTLD (genel Üst Düzey Etki Alanları) ve ccTLD (ülke kodu Üst Düzey Etki Alanları) etki alanlarının biraz farklı yaşam periyotları vardır. Her iki durumda da, bir alanın süresi dolduğunda, belli bir süre sonra tekrar kayıt için halka açık hale gelecektir.

Her alan adı uzantısının kendi kayıt ve son kullanma tarihi vardır. Çoğu domain adı 1 ila 10 yıl arasında kaydedilebilir. Gerektiğinde aktif olurlarsa veya son kullanma tarihinden sonra yeniden etkinleştirildiklerinde yenilenebilirler.

Resimde de görüldüğü üzere;

Bir domain 1 ile 10 yıl kaydedilebilir.

Domain Expired: Kayıt süresi dolduğunda alan adı, expired sürecine girer ancak henüz düşmemiştir.

Auto Renew Grace Period: Yaklaşık 45 gün (Ödemesiz dönem olarak bilinir), alan adının son sahibi eğer isterse normal ücret karşılığında alan adını yenileyebilir.

Redemption Grace Period: Alan adı hala alınmamışsa bu süreçte 30 günlük yeni bir sürece girer. (Silinmeyi bekleyen kurtarılabilir dönem olarakta bilinir) Bu periyotta alan adının son sahibi domain’i hala alabilir ancak maliyeti çok pahalıdır. Kayıt memuru tarafından belirlenen ve 150-200 dolar civarında bir maliyeti vardır.

Pending Delete: Bundan sonra, etki alanı belirsizlik içinde olduğu bir Beklemede Silme dönemine girer – alan adının düşmesini beklemek dışında, bu noktada yapılabilecek hiçbir şey yoktur.

Dropped: Alan adı “Pending Delete” süreci sonunda boşa düşer ve herkes tarafından alınabilir durumda olur.

Yani hepsini toplarsak;
45 Gün Auto Renew Grace Period
30 Gün Redemption Grace Period
5 Gün Pending Delete

Expired süresinden sonra yaklaşık 80 gün içerisinde domain boşa düşmüş olur.

Ancak eğer domain’i almak istiyorsanız. Mümkünse periyotlarını takip etmenizi ya da en azından pending delete sürecinde kırmızı alarma geçmenizi tavsiye ederim.

DOMAİN SAAT KAÇTA DÜŞER?

Türkiye saati ile domainlerin düşme süresi aşağıda liste halinde verilmiştir.

DOMAİN SÜRESİ SORGULAMA

Manuel dışında bir domain ne zaman boşa düşer sorgulama aracı ile de domain düşme zamanını kontrol edebilirsiniz. Her ne kadar %100 başarılı sonuçlar vermese de otomatik komutlar ile işlem yapıldığından dolayı böyle bir araca ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer kontrol ettiğiniz domain backorder yapılmamışsa yakalama şansınız da bir o kadar artacaktır. ()

https://www.bulkseotools.com/bulk-domain-drop-date-checker.php

Web sitesinde 500 adet’e kadar whois sorgulaması yapabiliyorsunuz. Whois sorgulamasında domain’lerin ne zaman düşeceği bilgisi de veriliyor.

DÜŞEN DOMAİNLERİN LİSTESİ

Özellikle bir domain yakalama dışında bir domain avcısı olarak çalışmak istiyorsanız düşen domainlerin listesini görmek işinizin önemli bir parçası haline gelir. Bunun için expireddomains işinizi fazlasıyla görecektir.

Bu web sitesinde, expired olmuş yani düşmeye yakın olan domainleri ve düşen domainlerin bir listesine ulaşacaksınız. ()

DÜŞEN DOMAİN’İ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Düşen bir domain’i almak görece daha iyi olabilir. Alan adının backlink almış olması veya domain’in hafızlarda yer edinmiş olması gibi birçok etkenden ötürü düşen bir domain’i yakalamak isteyebilirsiniz fakat düşen bir domain’i almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.()

Mesela çok güzel bir alan adı gördünüz ve yakaladınız. Ya bu domain google banlıysa?

Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı ilgili alan adını bazı kontrollerden geçirmeniz gerekecek.

  1. DA/PA kontrolü yapın.
  2. Google ban sorgulaması yapın.
  3. Adsense ban kontrolü yapın.
  4. Web sitesi arşivini inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir