En Popüler Kripto Para Birimleri Hangileri?

Kripto para birimi veya dijital para birimi, internetin bir icadıdır. Şimdi etrafta dolanan 3000’den fazla kripto para birimi var. Bu sayı her geçen gün artmakta.

Tüm şifreleme para birimleri eşit yaratılmaz. Bazıları yaratılmasının arkasındaki şaşırtıcı temel, blok zinciri teknolojisine sahip olmasıdır. Bazıları ‘sadece yaratılmak için’ ya da şaka olarak yaratıldı. Bazıları ayrıntılı bir piramit düzeninin bir parçasıydı. Bazıları değersiz olarak algılandıklarından saklamak için oldukça yararsızdır – herhangi bir kripto para birimi yalnızca kitle izleyiciler tarafından kendisine verilen değer kadar değerlidir.

Diğer tüm varlıklar (hisse senetleri veya mülkler) gibi fiyatı da hızlı bir şekilde artabilir ve düşebilir, bu da onları dalgalı ve riskli yatırımlar haline getirir.

Cryptocurrency Piyasa Sermayesi Verilerine kısa bir bakış attığımızda (CoinMarketCap), alabileceğimiz farklı jeton çeşitlerini gösterir. Ancak birçok farklı madeni parayla, hepsinin meşru ve başarılı yatırımlar olmasını bekleyemeyiz. En meşru kripto para birimleri, daha geniş kripto topluluğundan kabul gördükleri için en popüler olanlar olma eğilimindedir.

Kripto para birimlerinin popülaritesini belirlemek için en iyi ölçüm, piyasa kapitalizasyonuna veya kısaca toplam piyasa değerine bakmaktır. Bu, hem kripto para birimleri hem de borsalarda işlem gören geleneksel işletmeler ile birlikte kullanılan bir terimdir. Şifreleme parası alanında, piyasa değeri belirli bir madeni paraya yatırılan toplam para miktarını ölçer. Daha fazla insan belirli bir coin’i satın aldıkça, piyasa değeri o kadar artacaktır. Bu nedenle, piyasa değeri arttıkça kripto para’nın da o kadar popüler hale geldiğini görüyoruz. Bu yazıda bugün en popüler şifreleme para birimlerinin bazılarına göz atacağız. Bu kripto para birimlerinin tümü borsalarda alınıp satılabilir.

EN DEĞERLİ KRİPTO PARA BİRİMLERİ (EN DEĞERLİ COİNLER)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin 2008’den bu yana var ve bugüne kadarki en popüler kripto para birimi. Şu anda cryptocurrency pazarının tüm değerinin neredeyse% 50’sini oluşturuyor, ancak bu değer 2017’den bu yana daha değişken hale geldi.

Bitcoin’in orijinal amacı, çevrimiçi ödemeler için dijital para birimi olarak hareket etmekti. Ancak, Bitcoin’e olan talebin artması, ağı uygun bir ödeme çözümü olarak görecek kadar çok sayıda işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirememesine neden oldu. Diğer kripto para birimleri çok daha verimli işlem hızları sunabildiğinden, Bitcoin dijital bir altın formunun rolünü oynamaya başlıyor.

Bu pozisyonda, Bitcoin değerin depolanmasını sağlar ve diğer kripto para birimleri ile alım satım yapmak için standart para olarak işlev görür.

Ethereum (ETH)

Ethereum ağı, akıllı sözleşmelerin kullanımına dayanıyor. Genel olarak, sözleşmeler, bir şekilde uygulanabilir olan taraflar arasındaki anlaşmalardır. Bir işveren ve bir çalışan arasındaki bir sözleşme, örneğin, yasalarla uygulanır. Akıllı sözleşmeler, ancak şifreleme kodu ile uygulanır. Bu kod, önceden tanımlanmış koşullar yerine getirildiğinde belirli eylemleri gerçekleştirir. Ethereum’un ağındaki akıllı sözleşmeler için kullanım durumlarının görünüşte sonsuz bir listesi var. Örneğin, akıllı bir sözleşme, bir proje için fonların ancak belirli bir sayıda katılımcı bu fonların nasıl kullanılacağına karar vermesi durumunda harcanması için harcanması için düzenlenebilir. Bitcoin’in, sözleşmelerin yalnızca işlemlere olan desteği kısıtladığı akıllı sözleşmelerin sınırlı bir sürümünü desteklediğini belirtmekte fayda var.

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri ile herhangi bir amacı yerine getirmek için bir sözleşmeyi kodlamak mümkündür. Ethereum ağında özel kod oluşturma yeteneği sayesinde, bugün birçok ICO’nun oluştuğunu görebilirsiniz. Ethereum ayrıca ağda CryptoKitties olarak dağıtılmış uygulamalar (DApps) oluşturma olanağı sağlar.

XRP (XRP)

XRP’yi anlamak için iki farklı varlığa bir göz atmamız gerekir: Ripple Labs ve XRP Ledger. Ripple Labs, daha hızlı ödeme yöntemleri ve düşük işlem ücretleri yoluyla uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için XRP Defterini oluşturan özel bir şirkettir. Temel işleri, bireyler yerine finansal kurumlar için değer sağlamaya odaklanmıştır. XRP Defter, XRP belirtecinin kullanıldığı halka açık blok zinciridir. Ripple Labs, RippleNet adlı ağı için XRP kartını bir likidite kaynağı olarak kullanıyor. RippleNet, finansal kuruluşlara döviz bozdurma hizmetlerine erişim ve para birimini ağdaki farklı ortaklar arasında taşıma imkanı sunar.

XRP Defterinin merkezi olmadığı halde, Ripple Labs toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip. Merkezileşmiş bir şirketin merkezsiz bir kripto para biriminin bu kadar büyük bir payını kontrol etmedeki belirsizliğini azaltmak için, Ripple Labs, arzlarının çoğunu emanetten mahvetti. Ancak Ripple Labs’ın başarısı, tamamen XRP belirtecinin benimsenmesine dayanmıyor. RippleNet herhangi bir para biriminin dolaşımını ve değişimini sağlar, böylece bankalar hala XRP kullanmadan Ripple’ın teknolojisinden yararlanabilirler. Bununla birlikte, MoneyGram ve Santander, RippleNet’teki XRP’yi kullanmak için Ripple ile ortaklık kurmuşlardır.

Bitcoin Cash (BCH)

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Bitcoin aslında ağ artan taleple başa çıkmak için çok yavaş olmadan önce bir elektronik ödeme çözümü olarak tasarlanmıştı. Bitcoin Cash, bu işlevselliği 2017 yılında Bitcoin ağının sert bir çatalı ile geri yüklemeyi hedefledi. Böylece Bitcoin Cash’in, Bitcoin için orijinal vizyona daha yakın olduğu söyleniyor. Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlemi (tps) işleyebilse de, Bitcoin Cash 61 tps’ye kadar işlem yapar. Sonuç, Bitcoin ağından daha hızlı ve kullanımı daha ucuz bir ağdır.

STELLAR (XLM)

Stellar Ripple’ın sert bir çatalı olduğundan, her iki kripto para birimi de uluslararası ödemeleri hedef alıyor. Ripple sadece finansal kurumları hedef alırken, Stellar her gün insanların ve kuruluşların uluslararası olarak ucuz ve verimli bir şekilde nasıl para aktarabileceklerini araştırıyor. Stellar, bir bankaya ihtiyaç duymadan bankacılık hizmetleri sunmayı hedefliyor. Bunun dışında Stellar ve Ripple, her iki belirteç sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için aracı para birimleri gibi davrandıklarından çok benzerdir.

Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında merkezi olmayan bir dijital ödeme parası olarak kuruldu. Bitcoin’e göre ağ kapasitesinde önemli bir artış sağlayarak 56 tps işlem yapabiliyor. Bu ağda düşük işlem ücretleri anlamına gelir. Litecoin, Bitcoin Cash’in yaratıldığı 2017 yılına kadar çoğunlukla Bitcoin ile rekabet etti. Artık Litecoin, sadece eşler arası ödemelere odaklanan Bitcoin Cash ile rekabet ediyor. Litecoin, saniyede Bitcoin Cash’ten daha az işlem gerçekleştirir. Ancak BCH’ye göre ilk hamle avantajını sağlamış, onu köklü ve popüler bir şifreleme para birimi olarak tutuyor.

 

Monero (XMR)

Birçok kripto para birimi özel değildir, yani herhangi bir işlemin belirli bir adresle ilişkili olduğunu herkes görebilir. Birisi adresinizi biliyorsa, cüzdanınızda ne kadar para olduğunu ve hangi işlemleri yaptığınızı bilir. Monero, bunun olmasını engellemek için tasarlanmıştır. Başka gizlilik paraları da var, ancak Monero en gelişmiş ve en popüler olanı. Monero, işlemlerinizi yaptığınız her an gerçek adresinizi koruyarak çalışır; temel olarak genel adresinizi gizli tutar. Bir işlem oluşturduğunuzda veya aldığınızda, XMR cüzdanı bir kerelik kullanım için gizli bir adres oluşturur. Bu, işlemin gerçekleşmesi için herkese açık olarak gösterilen adres. Aynı cüzdandan ikinci bir işlem tamamen farklı bir gizli adres oluşturur, böylece cüzdan adresini ağdan gizler.

 

VeChain (VET)

VeChain, tedarik zinciri lojistiği ve IoT cihazları kullanarak malların doğrulanması için bir blok zinciri tasarlıyor. Tedarik zinciri boyunca malların kalitesini izlemek için IoT sensörlerini yerleştirerek, malların maruz kaldığı koşullar hakkında veri toplanabilir. Veriler blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanır, böylece lojistik şirketleri malların yanlış kullanımı hakkında hiçbir bilgi gizleyemez. Dünyada ayrıca sahte eşyalarla ilgili sorunlar var. El çantaları gibi lüks ürünler buna özellikle duyarlıdır. Küçük IoT cihazlarını orijinal ürünlere yerleştirerek VeChain, mobil uygulamasına rağmen ürünlerin orijinalliğini doğrulamak için blok zincirini kullanabilir. Geçerlik sertifikası istendiği taktirde üzerinde oynanabilen birşey olduğundan ne kadar kullanışlı olabileceğini sorgulayan bu sistemde doğruluğu veya orijinallik sertifikasının yerini almaya adaydır.

 

EN DEĞERLİ COİN HANGİSİ?


Piyasa sınırlarına bakmak, kripto para birimlerinin popülerliğini belirlemek için en iyi göstergedir. Ve daha yüksek pazar başlığına sahip coinlerin genellikle daha düşük pazar başlığına sahip coinlere göre daha az değişken olması beklenebilir. Elbette bunun her zaman istisnaları vardır. Sadece bir şifreleme para biriminin popüler olması, mutlaka bu paraya yatırım yapmanın iyi bir fikir olduğunu garanti etmez.

Kripto para alanı hala çok genç ve büyümek için çok fazla alana sahip. Bugün en popüler coinlerin bir kısmının gelecekteki podyumlarından düşmesi olasıdır, bu yüzden yatırım yapmadan önce daima kendi araştırmanızı yapın.

Bu içerik finansal tavsiye değildir ve herhangi bir finansal yatırım kararının temelini oluşturmamalı veya herhangi bir mal veya ürünü satın almak veya satmak için bir öneri olarak görülmemelidir. Kripto para birimi ticareti karmaşıktır ve özellikle kaldıraçla işlem yapıyorsanız para kaybetme riski yüksek olur. Ticaret kripto para birimlerinin sizin için uygun olup olmadığını dikkatlice göz önünde bulundurmalısınız ve alım satımın nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman ayırın ve ne kadar para kaybedeceğinize karar verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir