En Popüler Kripto Para Birimleri Hangileri?

Kripto para birimi veya dijital para birimi, internetin bir icadıdır. Şimdi etrafta dolanan 3000’den fazla kripto para birimi var. Bu sayı her geçen gün artmakta.

Tüm şifreleme para birimleri eşit yaratılmaz. Bazıları yaratılmasının arkasındaki şaşırtıcı temel, blok zinciri teknolojisine sahip olmasıdır. Bazıları ‘sadece yaratılmak için’ ya da şaka olarak yaratıldı. Bazıları ayrıntılı bir piramit düzeninin bir parçasıydı. Bazıları değersiz olarak algılandıklarından saklamak için oldukça yararsızdır – herhangi bir kripto para birimi yalnızca kitle izleyiciler tarafından kendisine verilen değer kadar değerlidir.

Diğer tüm varlıklar (hisse senetleri veya mülkler) gibi fiyatı da hızlı bir şekilde artabilir ve düşebilir, bu da onları dalgalı ve riskli yatırımlar haline getirir.

Cryptocurrency Piyasa Sermayesi Verilerine kısa bir bakış attığımızda (CoinMarketCap), alabileceğimiz farklı jeton çeşitlerini gösterir. Ancak birçok farklı madeni parayla, hepsinin meşru ve başarılı yatırımlar olmasını bekleyemeyiz. En meşru kripto para birimleri, daha geniş kripto topluluğundan kabul gördükleri için en popüler olanlar olma eğilimindedir.

Kripto para birimlerinin popülaritesini belirlemek için en iyi ölçüm, piyasa kapitalizasyonuna veya kısaca toplam piyasa değerine bakmaktır. Bu, hem kripto para birimleri hem de borsalarda işlem gören geleneksel işletmeler ile birlikte kullanılan bir terimdir. Şifreleme parası alanında, piyasa değeri belirli bir madeni paraya yatırılan toplam para miktarını ölçer. Daha fazla insan belirli bir coin’i satın aldıkça, piyasa değeri o kadar artacaktır. Bu nedenle, piyasa değeri arttıkça kripto para’nın da o kadar popüler hale geldiğini görüyoruz. Bu yazıda bugün en popüler şifreleme para birimlerinin bazılarına göz atacağız. Bu kripto para birimlerinin tümü borsalarda alınıp satılabilir.

EN DEĞERLİ KRİPTO PARA BİRİMLERİ (EN DEĞERLİ COİNLER)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin 2008’den bu yana var ve bugüne kadarki en popüler kripto para birimi. Şu anda cryptocurrency pazarının tüm değerinin neredeyse% 50’sini oluşturuyor, ancak bu değer 2017’den bu yana daha değişken hale geldi.

Bitcoin’in orijinal amacı, çevrimiçi ödemeler için dijital para birimi olarak hareket etmekti. Ancak, Bitcoin’e olan talebin artması, ağı uygun bir ödeme çözümü olarak görecek kadar çok sayıda işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirememesine neden oldu. Diğer kripto para birimleri çok daha verimli işlem hızları sunabildiğinden, Bitcoin dijital bir altın formunun rolünü oynamaya başlıyor.

Bu pozisyonda, Bitcoin değerin depolanmasını sağlar ve diğer kripto para birimleri ile alım satım yapmak için standart para olarak işlev görür.

Ethereum (ETH)

Ethereum ağı, akıllı sözleşmelerin kullanımına dayanıyor. Genel olarak, sözleşmeler, bir şekilde uygulanabilir olan taraflar arasındaki anlaşmalardır. Bir işveren ve bir çalışan arasındaki bir sözleşme, örneğin, yasalarla uygulanır. Akıllı sözleşmeler, ancak şifreleme kodu ile uygulanır. Bu kod, önceden tanımlanmış koşullar yerine getirildiğinde belirli eylemleri gerçekleştirir. Ethereum’un ağındaki akıllı sözleşmeler için kullanım durumlarının görünüşte sonsuz bir listesi var. Örneğin, akıllı bir sözleşme, bir proje için fonların ancak belirli bir sayıda katılımcı bu fonların nasıl kullanılacağına karar vermesi durumunda harcanması için harcanması için düzenlenebilir. Bitcoin’in, sözleşmelerin yalnızca işlemlere olan desteği kısıtladığı akıllı sözleşmelerin sınırlı bir sürümünü desteklediğini belirtmekte fayda var.

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri ile herhangi bir amacı yerine getirmek için bir sözleşmeyi kodlamak mümkündür. Ethereum ağında özel kod oluşturma yeteneği sayesinde, bugün birçok ICO’nun oluştuğunu görebilirsiniz. Ethereum ayrıca ağda CryptoKitties olarak dağıtılmış uygulamalar (DApps) oluşturma olanağı sağlar.

XRP (XRP)

XRP’yi anlamak için iki farklı varlığa bir göz atmamız gerekir: Ripple Labs ve XRP Ledger. Ripple Labs, daha hızlı ödeme yöntemleri ve düşük işlem ücretleri yoluyla uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için XRP Defterini oluşturan özel bir şirkettir. Temel işleri, bireyler yerine finansal kurumlar için değer sağlamaya odaklanmıştır. XRP Defter, XRP belirtecinin kullanıldığı halka açık blok zinciridir. Ripple Labs, RippleNet adlı ağı için XRP kartını bir likidite kaynağı olarak kullanıyor. RippleNet, finansal kuruluşlara döviz bozdurma hizmetlerine erişim ve para birimini ağdaki farklı ortaklar arasında taşıma imkanı sunar.

XRP Defterinin merkezi olmadığı halde, Ripple Labs toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip. Merkezileşmiş bir şirketin merkezsiz bir kripto para biriminin bu kadar büyük bir payını kontrol etmedeki belirsizliğini azaltmak için, Ripple Labs, arzlarının çoğunu emanetten mahvetti. Ancak Ripple Labs’ın başarısı, tamamen XRP belirtecinin benimsenmesine dayanmıyor. RippleNet herhangi bir para biriminin dolaşımını ve değişimini sağlar, böylece bankalar hala XRP kullanmadan Ripple’ın teknolojisinden yararlanabilirler. Bununla birlikte, MoneyGram ve Santander, RippleNet’teki XRP’yi kullanmak için Ripple ile ortaklık kurmuşlardır.

Bitcoin Cash (BCH)

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Bitcoin aslında ağ artan taleple başa çıkmak için çok yavaş olmadan önce bir elektronik ödeme çözümü olarak tasarlanmıştı. Bitcoin Cash, bu işlevselliği 2017 yılında Bitcoin ağının sert bir çatalı ile geri yüklemeyi hedefledi. Böylece Bitcoin Cash’in, Bitcoin için orijinal vizyona daha yakın olduğu söyleniyor. Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlemi (tps) işleyebilse de, Bitcoin Cash 61 tps’ye kadar işlem yapar. Sonuç, Bitcoin ağından daha hızlı ve kullanımı daha ucuz bir ağdır.

STELLAR (XLM)

Stellar Ripple’ın sert bir çatalı olduğundan, her iki kripto para birimi de uluslararası ödemeleri hedef alıyor. Ripple sadece finansal kurumları hedef alırken, Stellar her gün insanların ve kuruluşların uluslararası olarak ucuz ve verimli bir şekilde nasıl para aktarabileceklerini araştırıyor. Stellar, bir bankaya ihtiyaç duymadan bankacılık hizmetleri sunmayı hedefliyor. Bunun dışında Stellar ve Ripple, her iki belirteç sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için aracı para birimleri gibi davrandıklarından çok benzerdir.

Litecoin (LTC)

Litecoin, 2011 yılında merkezi olmayan bir dijital ödeme parası olarak kuruldu. Bitcoin’e göre ağ kapasitesinde önemli bir artış sağlayarak 56 tps işlem yapabiliyor. Bu ağda düşük işlem ücretleri anlamına gelir. Litecoin, Bitcoin Cash’in yaratıldığı 2017 yılına kadar çoğunlukla Bitcoin ile rekabet etti. Artık Litecoin, sadece eşler arası ödemelere odaklanan Bitcoin Cash ile rekabet ediyor. Litecoin, saniyede Bitcoin Cash’ten daha az işlem gerçekleştirir. Ancak BCH’ye göre ilk hamle avantajını sağlamış, onu köklü ve popüler bir şifreleme para birimi olarak tutuyor.

 

Monero (XMR)

Birçok kripto para birimi özel değildir, yani herhangi bir işlemin belirli bir adresle ilişkili olduğunu herkes görebilir. Birisi adresinizi biliyorsa, cüzdanınızda ne kadar para olduğunu ve hangi işlemleri yaptığınızı bilir. Monero, bunun olmasını engellemek için tasarlanmıştır. Başka gizlilik paraları da var, ancak Monero en gelişmiş ve en popüler olanı. Monero, işlemlerinizi yaptığınız her an gerçek adresinizi koruyarak çalışır; temel olarak genel adresinizi gizli tutar. Bir işlem oluşturduğunuzda veya aldığınızda, XMR cüzdanı bir kerelik kullanım için gizli bir adres oluşturur. Bu, işlemin gerçekleşmesi için herkese açık olarak gösterilen adres. Aynı cüzdandan ikinci bir işlem tamamen farklı bir gizli adres oluşturur, böylece cüzdan adresini ağdan gizler.

 

VeChain (VET)

VeChain, tedarik zinciri lojistiği ve IoT cihazları kullanarak malların doğrulanması için bir blok zinciri tasarlıyor. Tedarik zinciri boyunca malların kalitesini izlemek için IoT sensörlerini yerleştirerek, malların maruz kaldığı koşullar hakkında veri toplanabilir. Veriler blok zincirinde güvenli bir şekilde saklanır, böylece lojistik şirketleri malların yanlış kullanımı hakkında hiçbir bilgi gizleyemez. Dünyada ayrıca sahte eşyalarla ilgili sorunlar var. El çantaları gibi lüks ürünler buna özellikle duyarlıdır. Küçük IoT cihazlarını orijinal ürünlere yerleştirerek VeChain, mobil uygulamasına rağmen ürünlerin orijinalliğini doğrulamak için blok zincirini kullanabilir. Geçerlik sertifikası istendiği taktirde üzerinde oynanabilen birşey olduğundan ne kadar kullanışlı olabileceğini sorgulayan bu sistemde doğruluğu veya orijinallik sertifikasının yerini almaya adaydır.

 

EN DEĞERLİ COİN HANGİSİ?


Piyasa sınırlarına bakmak, kripto para birimlerinin popülerliğini belirlemek için en iyi göstergedir. Ve daha yüksek pazar başlığına sahip coinlerin genellikle daha düşük pazar başlığına sahip coinlere göre daha az değişken olması beklenebilir. Elbette bunun her zaman istisnaları vardır. Sadece bir şifreleme para biriminin popüler olması, mutlaka bu paraya yatırım yapmanın iyi bir fikir olduğunu garanti etmez.

Kripto para alanı hala çok genç ve büyümek için çok fazla alana sahip. Bugün en popüler coinlerin bir kısmının gelecekteki podyumlarından düşmesi olasıdır, bu yüzden yatırım yapmadan önce daima kendi araştırmanızı yapın.

Bu içerik finansal tavsiye değildir ve herhangi bir finansal yatırım kararının temelini oluşturmamalı veya herhangi bir mal veya ürünü satın almak veya satmak için bir öneri olarak görülmemelidir. Kripto para birimi ticareti karmaşıktır ve özellikle kaldıraçla işlem yapıyorsanız para kaybetme riski yüksek olur. Ticaret kripto para birimlerinin sizin için uygun olup olmadığını dikkatlice göz önünde bulundurmalısınız ve alım satımın nasıl çalıştığını öğrenmek için zaman ayırın ve ne kadar para kaybedeceğinize karar verin.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

En Popüler Kripto Para Birimleri Hangileri?” için 8 yorum

 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  Para kazanmanın oldukça zor olduğu Şu günlerde doğru bir şekilde kripto para yatırımı yapıldığında kısa sürede güzel kazançlar elde etmek mümkün olabilir. Önemli olan tam zamanında yatırım yapmak. Ancak o doğru zamanı kollamakta oldukça zor olabiliyor. Örneğin dip diye tabir edilen seviyeye geliniyor fakat sonrasında bir bakıyorsun daha da dibe gidiyor. Bu yüzden sanıyorum ki fiyatına bakmaksızın sürekli kısmi olarak almak çok daha mantıklı gibi.

  Yanıtla
  • 13 Mart 2019 tarihinde, saat 20:42
   Permalink

   Sana çoğu kısımda katılıyorum ancak profesyonel bir yatırımcı için grafik inceleme önemli olacaktır. Yani tabiki bir kere alıp risk yükünü tamamen çekmektense azar azar almak potansiyel olarak riski düşürecektir. Fiyat giderek azalsa bile alınan fiyat ortalamasını sürekli düşürebiliriz. Ama peki ya gerçekten sürekli düşerse? Finans piyasasında birşeyin fiyatı sürekli artmaz veya sürekli düşmez denilebilir ancak yüzde bir oranında düştüğünü farzedelim o zaman ne olacak? İşte bunun için de hedef seviyelerin yanı sıra risk seviyelerini alt ve üst olarakta belirlemek gerekecektir. Yani şu fiyatın altına gelirse veya şu fiyatın üstüne çıkarsa almayacağım gibi bir planlama yaparak ekstra bir riskin daha önüne stop koymuş olacaktır.

   Yanıtla
 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 23:04
  Permalink

  En popüler coin dendiği zaman herkesin ilk aklına gelenler Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi coinlerdir. Fakat daha az bilinirliği olan ama çok daha fazla kazandıran coinlerde mevcut. Qtum ilk çıktığında çok ciddi paralar kazanmıştım. Yine öyle bir coin kovalıyorum.

  Yanıtla
  • 13 Mart 2019 tarihinde, saat 20:48
   Permalink

   Tabiki en popüler ve en değerli Coin’ler bunlar ve dediğin gibi daha az bilinen fakat potansiyeli yüksek olan Coin’leri de değerlendirmek çok mantıklı olabilir fakat diğer yandan bu kripto paraların riskleri de bir o kadar fazla. Örneğin ilk 10 kripto paranın 1 yıl içerisinde btc bazlı düşme olasılığı ve riski %5 civarıysa, ilk 200 dışındaki kripto paraların düşme olasılıkları ve riskleri %80-90 lara çıkabiliyor. Dolayısıyla fazla kazanç potansiyeli beraberinde bir o kadar da riski içeriyor. Tabi yine sepet mantığı ile kripto paralar için ayrılan risk sermayesinin mesela %20’lik kısmı veya sizin belirleyebileceğiniz bir yüzdelik dilimini ilk 100 kripto para dışındaki coin’lere ayırabilirsiniz. Ancak her ne olursa olsun araştırılması düzgünce yapılıp gelecek vaadedip etmediği belirlenmeli, çünkü kripto piyasasında gerçekten oldukça fazla tuzak var. Bırakın 200-300 sıradakini ilk 20 içerisinde olan kriptoparaların dahi 5 yıllık geçmişine bakın, söylemiş olduğumu çok daha iyi anlayacaksınız.

   Yanıtla
 • 12 Mart 2019 tarihinde, saat 11:08
  Permalink

  Aşağıda (kripto endüstrisinde bir sonraki bitcoin olma şansı yüksek olan) popüler kripto para birimleri verilmiştir.

  Litecoin (LTC)

  Litecoin, 2011 yılında Bitcoin’e hafif bir alternatif olarak oluşturulan bir şifreleme para birimidir. Aralarındaki temel fark şudur: Litecoin’in madenciliği, Bitcoin’in SHA 256’sının aksine Scrypt algoritması tarafından yönetilmektedir.

  Kuruluşundan bu yana, Litecoin, piyasa kapitalizasyonu ile ilk 5 kripto para biriminde neredeyse sabit bir varlığı olan çok popüler olmuştur. Litecoin’in potansiyel büyümesi söz konusu olduğunda kesinlikle elverişli noktalar olan Bitcoin’le karşılaştırıldığında daha hızlı işlemlere ve daha düşük maliyete sahip.

  Bitcoin Nakit (BCH)

  Bitcoin Nakit cryprocurrency, Bitcoin sert bir çatal. Ağustos 2017’de kuruldu. Bitcoin Cash, orijinalinden farklı olarak blok boyutunu 1 Mb’dan 8 MB’a çıkardığı için farklı. Ayrıca, işlemin belirli kısımlarını kaldırarak blok alanını boşaltmak için tasarlanmış bir kod ayarlaması olan Ayrılmış Tanıklığı (SegWit) kaldırır.

  Bitcoin Cash’in amacı, işlenebilecek işlem sayısını artırmak ve yaratıcıları bunu sanal para birimlerinin gelişimi açısından bir sonraki adım olarak görüyor.

  Vertcoin (VTC)

  Vertcoin, halkın parası olduğunu iddia ediyor ve merkezileşmemiş madenciliği desteklemek için tasarlandı. 2014 yılında başlatılan Vertcoin, Stealth Adres teknolojisi ve ASIC’e dayanıklı çalışma kanıtı gibi ek özelliklere sahip Bitcoin benzeri bir blok zincir para birimidir. Gizli Adres, halka açık defterlerde gizlilik sağlamak için yeni bir teknolojidir.

  Vertcoin, Lightning Network’ü anında blok zinciri işlemleri için kullanır. Ek olarak, Lightning Network, Vertcoin’in doğrudan Bitcoin veya Litecoin ile değiştirilebilmesini sağlayan ve borsaları merkezileştirmeyen “Atomik Çapraz Zincir” e sahiptir.

  Cardano

  Cardano, ADA şifreleme para birimini çalıştıran bir teknoloji platformudur. 2017 yılında lanse edildi ve üçüncü nesil bir şifreleme para birimi olarak kabul edildi. Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano, büyümesini ve gelişimini denetleyen akademik kurumlarla birlikte, kriptokratik para biriminde yayınlanmış akademik makalelere dayanan bilimsel bir yaklaşım sergiliyor. Bilimsel bir felsefe ve araştırmaya dayalı bir yaklaşımdan gelişen ilk blok zinciri platformudur.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2019 tarihinde, saat 13:40
  Permalink

  ben monero’cuyum xmr ve eth etherium madencilik yapıldığı zaman çok yükselişe geçmiştir şimdi eskisi kadar madenci’de kalmadı bitcoinde eski günlerini aratıyor umarım en kısa sürede yükselişe geçerler… Ancak en popüler kriptopara hangisi diye soracak olursanız buna detaylıca bir yazı yazmak gerekiyor. Yukarıdaki yanıta ek olarak ben de birşeyler söylemek istiyorum.

  Hangi kripto para birimlerinin en popüler olduğunu belirlemek için farklı kriterler kullanılabilir. Hangi kriterler kullanılırsa kullanılsın, herkes Bitcoin’in en popüler olduğu ve bunun birkaç nedeni olduğu konusunda hemfikirdir. Dünyadaki ilk şifreleme parasıydı, benzersiz özelliklere sahipti, işlem hızı Bitcoin’de gerçekten hızlı, hiçbir üçüncü taraf hiçbir işlemde yer almıyor ve insanlar Bitcoin’in kripto para birimleri arasında para kazanmak için en güvenli yol olduğunu biliyor.

  Kripto para birimlerinin popülaritesinin sıralanmasında kullanılan bir kriter, piyasa kapitalizasyonlarıdır. Piyasa değeri, kripto para biriminin göreceli boyutunu belirlemenin bir yoludur. Fiyatın Dolaşımdaki Arz ile çarpılmasıyla hesaplanır. Fiyat, her bir piyasada rapor edilen tüm fiyatların hacim ağırlıklı ortalaması alınarak hesaplanır. Dolaşımdaki Arz, piyasada ve genel halkın ellerinde dolaşan madeni para sayısının en iyi yaklaşımıdır.

  Bitcoin, kripto para birimleri arasında en büyük pazar sınırı olan kripto para birimleri listesindedir. İkincilik ise Ethereum tarafından yapıldı. Ethereum hakkında ilk şey, sadece dijital bir para değil. Pek çok yönü olan blockchain tabanlı bir platformdur. Akıllı sözleşmelere, Ethereum Sanal Makinesi’ne (EVM) sahiptir ve eşler arası sözleşmeler için Ether adlı para birimini kullanır.

  Üçüncülük Ripple daha doğrusu XRP’de. Dalgalanma, bir ödeme ağının adı ve bunu sağlayan ödeme protokolüdür. 2012 yılında “güvenli, hızlı ve neredeyse ücretsiz küresel finansal işlemler” sağlamak amacıyla aynı adı taşıyan bir şirket tarafından geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Bitcoin’inkilere benzer prensipler üzerine kuruludur, pek çok insan bunu bir şifreleme para birimi olarak görür. Bununla birlikte, Bitcoin’den farklı olarak, Ripple teknolojisinin kaynak kodu şirkete ait bir şirkettir, bu da bir yabancı tarafından doğrulanamayacağı anlamına gelir.

  Sırada sırayla Bitcoin Cash, Litecoin, Cardano, NEO, Stellar, EOS, Dash var.

  Yanıtla
 • 15 Mart 2019 tarihinde, saat 06:36
  Permalink

  Facebook twitter ve google kendi coinlerini çıkaracak diye söylentiler dolaşıyor. Aslında geç bile kaldılar. Eğer bu olursa coin piyasası çok karışacak demektir. Bunlar internetin en güçlü platformları.

  Yanıtla
 • 20 Mart 2019 tarihinde, saat 22:11
  Permalink

  Vakti zamanında bitcoin alanlar köşeyi döndü. inanılmaz servet sahibi oldular. Şimdi de neredeyse herkes zengin olma hayaliyle coinlere yatırım yaptı. Bu iş de yarın birgün dolandırıcılık vb bir şeye benzerse hiç şaşmam. İnsanlar kazanç umarken büyük bir kayıp yaşayabilirler.

  Yanıtla

Yorum Yap