Cloudflare Nedir? Ne İşe Yarar?

Cloudflare, web sitelerini hızlı, güvenli ve güvenilir hale getirmeyi amaçlayan en büyük internet servis sağlayıcılarından biridir.

Cloudflare Teknolojisi

Cloudflare, dünya çapında bir sunucu ağıdır. Bu ağ, tarayıcınız ile ziyaret etmek istediğiniz web sitesini barındıran sunucu arasında bir aracı olarak çalışır.

Bu şekilde, Cloudflare birkaç sorunu önleyebilir – DDoS saldırılarıkapalı kalma süresiyavaş sayfa yükleme hızı vb.

Cloudflare’un ne olduğunu ve nasıl çalıştığını tam olarak anlamak için, öncelikle İçerik Dağıtım Ağları‘nın (CDN) ne olduğunu anlamanız gerekir.

CDN’ler esasen internetin bel kemiğidir; ve adlarından da anlaşılacağı gibi, çevrimiçi içerik sunmaktan sorumludurlar. Dünyadaki çoğu kişi, çevrimiçi haber okumak, Amazon’da alışveriş yapmak, YouTube videolarını izlemek ve Instagram, Reddit veya Facebook’ta gezinmek gibi her tür çevrimiçi işlemler için her gün CDN’leri ne sıklıkta kullandıklarını bilmiyorlar.

CDN’ler yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü çok önemli bir problemi çözerler: gecikme.

Günümüz dijital çağındaki dikkatimiz, özellikle bir web sayfasının yüklenmesini beklerken, her türlü gecikmeye yer bırakmamaktadır. Bir web sitesini ziyaret ederken beş saniye veya daha fazla bekler misiniz? Hayır teşekkürler!

Bu gecikme aralığına, aralarından en önemlilerinden biriyle web sitesinin barındırma sunucusu arasındaki mesafeden oluşan bir grup şey neden olur. Bu fiziksel mesafe gecikme süresinde büyük bir rol oynar ve bu nedenle, bir CDN’nin amacı hız ve performans uğruna o mesafeyi kısaltmaktır.

Ancak, hız ve performans CDN’lerin tek yararı değil. Ayrıca, DDoS saldırılarını önleyebilirgizliliği ve güvenliği artırabilir.

CDN Nasıl Çalışır?

CDN’ler, web sitesinin bir kopyasını tüm dünyada belirli bir yerde saklamak için önbellekleme teknolojisini kullanır. Bu nedenle, bir sitenin ziyaretçilerinin dünyanın neresinde yaşadıklarına bakmaksızın – İstanbul, Belin, Uzak Doğu, Londra – Web sitesine gelen ve ardından kendilerine gönderilen tüm veriler ve içerik, içeriği ve verileri önbelleğe alan bir sunucuyu içeren bu konumlardan birinden olacaktır.

Önbelleğe alma, verileri saklayabilmektir, böylece istendiğinde daha hızlı bir şekilde sunulabilir.

Özetle, CDN’ler bir web sitesinin içeriğini dünyanın her yerinde daha geniş bir kitleye daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek şekilde yerleştirir. Bu yüzden, Avustralya, Perth’teki bir kişi Florida’da barındırılan web sitenize eriştiğinde, yerel bir Avustralya sunucusu üzerinden iletim yapılır.

Bu, Avustralyadaki ziyaretçilerinizin isteklerini ve web sitenizin yanıtlarının dünyayı dolaşıp geri dönmesinden çok daha hızlı.

Cloudflare Nasıl Çalışır?

Cloudflare, esasen ters bir proxy olarak çalışır, yani bir kez Cloudflare ile hesabınızı oluşturduğunuzda, web siteniz ağlarının bir parçası olur ve dünyanın her yerinde site trafiğini yönlendiren veri merkezlerini kullanmaya başlayabilir.

Cloudflare, web içeriğini CSS, JavaScript ve resim dosyaları gibi içerikleri sunucularına depolayarak optimize eder. Cloudflare ağının bir parçası olduğunuzda, web sitenizin içeriği ve verileri, sitenizin ziyaretçilerine en yakın olan sunucudan sunulur. Bu sayfa yükleme sürelerini azaltmak için çalışır.

Sunucuların geniş dağıtımı, ağındaki web siteleri ne kadar meşgul olursa olsun, trafik her zaman en yakın sunucuya yönlendirilir.

Cloudflare ile standart CDN’lerin aksine, yapmanız gereken tek şey, Cloudflare’a işaret etmek için etki alanı ad sunucularınızı (DNS) güncellemektir. Web sitenizden önbelleğe alınacak tam verileri seçme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağından, bu kullanışlı bir yöntemdir. Sunucularınızın kullanıma hazır hale gelmesi normalde 24 saat kadar sürebilir, ancak bir kez olduklarında otomatik olarak kullanılmaları beklenir.

Site güvenliği, Cloudflare’nin CDN ve ters proxy servislerine bir başka harika ek. HTTP başlıkları, kara listeler, itibar ve daha fazlası gibi çeşitli faktörlere dayalı tehditleri engelleyebilir. Cloudflare, botlardan gelen saldırıları engellemek, yorum spam’lerini sınırlamak, anahtar bağlantı noktalarını (FTP ve SSH gibi) bilgisayar korsanlarından ve diğer DDoS saldırılarından korumak için de çalışır.

Cloudflare Özellikleri

Peki, Cloudflare gibi bir şirket bunların hepsinde tam olarak nasıl oynuyor? Cloudflare bir CDN! Merkezi San Francisco, ABD’de bulunan Cloudflare, 2010 TechCrunch Konferansında başlatılan bir CDN ve ters proxy sağlayıcısıdır.

60.000’den fazla web sitesi aşağıdaki hizmetler için Cloudflare kullanır:

İçerik Dağıtımı – Cloudflare, müşterilerinin web sitelerinde bir sunucu ağına yayılmış statik içeriğin önbellek sürümlerini oluşturarak bir CDN görevi görür. Bu önbelleğe alınmış içerik, en iyi sayfa yükleme hızını, düşük bant genişliği kullanımını ve düşük CPU kullanımını sağlamak için konumlarına bağlı olarak ziyaretçilere sunulur.

DDoS Koruması – Dağıtılmış hizmet reddi bir siber saldırı şeklidir. Cloudflare, ziyaretçilerin insan olduğunu kanıtlamalarını gerektiren CAPTCHA gibi güvenlik önlemlerini kullanarak tüm saldırıları hafifletmek ve saptırmak için koruyucu ve önleyici DDoS hizmetleri sunmaktadır.

Alan Adı Servisi – Cloudflare’un sağladığı başka bir servis, herhangi bir yayın ağı kullanan müşteriler için alan adı servisi (DNS) taleplerinin yerine getirilmesidir. Cloudflare, piyasadaki en hızlı tepki sürelerinden birine sahiptir.

Cloudflare’nin güçlü hizmetlerinden tam olarak yararlanan tanıyabileceğiniz birkaç şirket arasında Yelp, Stack Overflow, DigitalOcean, Medium ve daha pek çok web sitesi var.

Diğer Cloudflare Hizmetleri

Cloudflare kullanmanın bir başka avantajı da görüntü optimizasyonu. Teknolojisi, dosya boyutlarını ortalama %35 oranında azaltabilir ve hatta mobil cihazlar için görüntü ekranını optimize edebilir.

Bu özellik, sitenizin genel hızını ve performansını etkilemek için uzun bir yol kat edebilir.

Cloudflare, ulaşılabilir ve kullanıcı dostu özellikleriyle bilinmekle birlikte, HTTP/2, SPDY, IPv6, trafik için sayfa kuralları, özel SSL sertifikaları, bir REST API’sine destek sunarak teknik olarak daha fazla eğimli bir alan sunar ve hatta daha fazlasını.

Pek çok web barındırma sağlayıcısı, hizmetlerinde zaten bazı Cloudflare özelliklerini içerir.

CloudFlare Ne İşe Yarar?

Güvenlik

CloudFlare güvenlik özellikleri ile yorum spam ve SQL enjeksiyonu biçimindeki çoğu kötü saldırının sitenizi etkilemesini önlemek için bulut tabanlı bir web uygulaması güvenlik duvarı kullanıyor. Ayrıca, bant genişliğinizi ve sunucu kaynaklarını israf etmekten kaçınmak için CloudFlare tehditleri engeller, kötü niyetli botları ve tarayıcıları sınırlandırır.

DNS

Küresel Anycast ağı DNS’ini güçlendiren CloudFlare, web sitenizin dünyadaki herkes tarafından kullanılabilmesini sağlar. DNS kullanarak, anında DNS güncellemeleri alabilirsiniz. Ayrıca, DNS’i kurmanız ücretsizdir. Bu sayede, cloudflare özelliklerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

CDN

CloudFlare, en son donanım değişikliklerinden faydalanarak ve son 15 yılın mirasını bırakan CDN’yi geliştirdi. CDN’yi daha kolay kurulum, daha uygun fiyatlı ve daha önce benimsemiş olduğunuz eski CDN’lerden daha iyi bir performans sergilemek için yararlıdır. Bu nedenle, denemeniz durumunda, farklı bir tescilli deneyim edineceksiniz.

Optimize

Hızlı bir sayfa yükleme hızı elde etmenin yollarından biri düzenli olarak optimize etmektir. CloudFlare Optimizer, ağ bağlantılarını en aza indirerek web sitenizi optimize etmek için kullanılır. Bununla beraber, optimize edilmiş bir ağ durumu elde edebilirsiniz.

Analitik

Pek çok webmaster saldırıları büyük bir problem olarak görüyor, çünkü hiçbiri sitelerini her zaman izleyemiyor. CloudFlare Analytics ile bu görevi CloudFlare’e bırakabilirsiniz. Yalnızca tehtitleri değil, aynı zamanda arama motoru tarayıcılarını da izleyebilir. Ayrıca ziyaretçilerin analitik yapmasına yardımcı olur.

Uygulamalar

Cloudflare appsMany web yöneticileri, bazı yararlı uygulamalar kurulurken bir indirme bağlantısı aramanın zor olduğunu düşünüyor. Ayrıca, indirme ve yükleme için her zaman çok fazla zaman harcar. Ancak, CloudFlare Uygulamalarını kullanırsanız her şey daha kolay olacaktır. Sitenizi oluşturmak için hangi CMS’yi kullandıysanız ve hangi web barındırıcısını barındırıyorsanız kullanın, sitenizi geliştirmek için kolayca yüklenebilirler.

Özet

Bugün piyasada pek çok önemli CDN var, ancak Cloudflare en popülerlerinden biri. Sitenizin kullanılabilirliğini, güvenliğini ve performansını sağlamayı amaçlar.

Bunun dışında, Cloudflare herhangi bir web sitesini hem optimize etmek hem de korumak için mükemmel çeşitlilikte hizmetlere sahiptir ve kullanımı kolaydır.

Hala emin değilseniz, Cloudflare temel ücretsiz planını deneyin. Ücretli planlarında daha fazla özellik olsa da ücretsiz olan kısmı da gayet yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir