Adsense Alternatifi Para Kazanma Yöntemleri

Herkes tutturmuş Adsense hele bir de son zamanlarda Pinterest mevzusu çıktı, aldı başını gitti. Pinterest ile geçtiğimiz yıllarda günlük 4-5K’lara varan kazançlar mümkündü ama son yıllarda daha iyi alternatifleri çıktı. Şuan Pinterest hintlilerin bize bıraktığı artık konumunda. Adamlar buradan kazandıkları şeye para demiyorlar ve “çok uğraşıyoruz ama değmiyor abi ya.” diyerek burun kıvırıyorlar. Oysa ki bizim piyasa ciddi olarak yani profesyonel olarak daha bu son 1 yıl pinterest ile tanıştı.

Açtığınız ya da açacağınız tüm sitelerde iki farklı gelir modeli planlıyorsunuz. 1. Adsense, 2. Sabit reklam/Link satışı.
Oysa ki bu sektörde daha yüksek potansiyele sahip platformlar mevcut.

Kimler CPA kazanç modeli ile uğraştı? Kimler Affiliate yaparak aylık 20-30K dolar kazanmak için çabaladı?
“Karga bişeyi bellemiş gibi.” derler bizim oralarda. Bellemişiz Adsense, tek amacımız Adsense ile 3-5 lira kazanmak. Belki elinizde ki 2-3K hiti olan siteler size Adsense’in aylarca kazandıramayacağı parayı 1 günde Affiliate ya da CPC ile kazandıracak. Ya da sizin bilgi beceriniz Adsense için uygun değil?

Konu üzerine araştırmalar yaptınız mı?
İstesekte yapamayız, Türkçe’de bu konuların hiçbirisi ile alakalı kaynak yok. Çünkü tecrübesiz webmaster topluluğuyuz. Araştırma ve geliştirmeden nefret ederiz. He bir de paylaşmaktan nefret ederiz. Aman kimse kazanmasın. Kültür olarak “ciddili bir şeylerin” ücretsiz paylaşılmayacağını o kadar benimsemişiz ki, bu forumda kendi kazanç methodumu ücretsiz paylaştım; 100’lerce yorum geldi fakat deneyen sadece 3-4 kişi oldu. Diğerleri sadece yorum atmakla, uzaktan bakmakla yetindi. Güvenmedi ya da erindi, sonuç olarak o 3-5 kişi şuan ciddi kazançlar elde ederken diğerleri yerinde saydı. Ben bunu kırmak istiyorum, dar fikirleri ve olmayan bakış açılarını genişleterek bu pazarda Türklerinde yer almasını istiyorum.

1- İndirme başına para kazanmak,

 • Oyun indirmeleri olur, mobil uygulama indirmeleri olur, e-kitap indirmeleri olur. Artık her ne geliyorsa aklınıza; link kısaltmaktan ve ziyaretçileri kızdırmaktan kurtulun.
 • Örnek; “Yarın ki Shakira konserine ücretsiz bilet kazanmak için katılım formunu indir.”

2- Adwords ya da benzeri reklam ağlarını kullanarak CPC ile para kazanmak.

 • Anket doldurma siteleri,
 • Çekiliş ya da benzeri siteler,
 • Dating siteleri,
 • e-Book siteleri vs.. ile masrafınızdan daha fazlasını kazanmak.

3- Mail Marketing,

 • Örnek; Bir adet site açılır, etkinlikler için Instagram sayfası kasılır ve hazırladığınız basit forma ziyaretçiler yönlendirilir; “Yarın ki Shakira konserine ücretsiz bilet kazanmak için mail listesine kaydol.”

4- CPA yöntemi ile para kazanmak.

 • Çok detaylı ve çok kollu bir kazanç modelidir, bir kaç örnek verebilirim;
 • Instagram üzerinden CPA,
 • Content Locker ile CPA,
 • Mobil uygulamalar ile CPA,
 • Facebook ya da reddit ile CPA,

5- Affiliate ile para kazanmak.

 • Çok detaylı ve çok kollu bir kazanç modelidir, bir kaç örnek verebilirim;
 • Envato ortaklık bağlantıları,
 • Amazon ortaklık sistemi,
 • Hostgator ortaklık sistemi,
 • Booking havuzları,
 • Etkinlik ya da benzeri satışlar. “Yarın ki Shakira konseri için 1 alana 1 bedava.” derseniz 1,5 bilet parası yazarsınız ve 1+1 bilet alan birisine 2 kişilik içecek menüsü teklif ederseniz bunu “Flash sale!” başlığı adı altında yaparsanız normalde 3 kuruş olan bu menüyü 7 liradan satarsanız kazancınız toplamda; 4 bilet parası yapar.

6- e-Ticaret / Dropshipping ile para kazanmak.

 • Tabi ki ilk seçenek Shopify.
 • Aliexpress to WordPress,
 • AliExpress to Amazon,
 • Amazon to Amazon,
 • Amazon to WordPress gibi aklınıza gelen tüm e-Ticaret siteleri sizin için dropshipping kaynağıdır.

7- Alım/Satım ile para kazanmak.

 • 30 Liraya WordPress kurmaktan bahsetmiyorum ya da 120 TL’ye anahtar teslim site yapmak ya da 2-3 TL’den makale yazmak değil konu.
 • Fanpagedeal, Empireflippers, Sedo ya da benzeri platformlar üzerinden satış yapmak,
 • Blackhatworld, Warriorforum, Sitepoint vs. forumlarda kurdan dolayı ciddi kazançlar elde edilebilir. En kötüsü 10 tane proxy temin edip web sitelerine yorum yapma hizmeti versin 100 yorum 30-40$ para ediyor.

Not: Yorumlarda tecrübelerinizi, başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı paylaşırsanız konu amacına ulaşır ve “Beyin Fırtınası” yapmamıza olanak sağlar.
Not: Yukarıda yazdığımı tüm yöntemleri zamanla teker teker konu olarak açacak ve detaylarını paylaşacağım.

Empower ‘ın yazmış olduğu konuyu olumlu ve kaliteli bulduğum için buraya ekleme gereği duydum. İnternette kazanç için alternatif modeller üzerine de kafa yormalıyız. Optimum fikri ortaya çıkarmak için yeni şeyleri denemekten de asla vazgeçmemeliyiz.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Adsense Alternatifi Para Kazanma Yöntemleri” için 12 yorum

 • 4 Mart 2019 tarihinde, saat 17:18
  Permalink

  Adsense Türk yayıncılara üç kuruş para veriyor, bunun vergi ile de alakası var. Oysa ki ülkemizde reklamverenler bayağı yaygın, biraz da yayıncıları düşünmek gerekiyor. Ayrıca günümüzde bana en mantıklısı 7. maddedeki kur farkını avantaj olarak kullanmak geliyor. Burada ingilizce makalenin 100 kelimesini taban fiyat olarak 4 türk lirasından yazarken fiverr’da 100 kelime 5$ üzerinden yazıyorum
  Bilmeyenler için değerli bilgiler, paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 4 Mart 2019 tarihinde, saat 21:31
  Permalink

  Başlıklar ve kısaca örnekler vermişsiniz ama bunların çoğunun açıklanması gerek. örneğin aliexpress to wordpress demişsiniz. bu nasıl oluyor? sadece her ürün için wp sitede ayrı konu açsak, ve bu wp siteyi sosyal medya vs ile yaysak yeterli mi? Yoksa satış mı yapmamız gerekiyor?

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 13:32
   Permalink

   Yazının en altındaki not kısmında söylediğim gibi bu maddeleri tek tek süreç içerisinde ele alacağım. Her birini olduğunca detaylandırarak burada paylaşacağım. Örnek verdiğin Aliexpress to WordPress kısmına gelecek olursak burada hafif bir şekilde anlatıyım. WordPress’in aliexpress ürünleri için bazı eklentileri mevcut. Bu eklentiler kullanılarak bu ürünleri çekebiliyor ve affilate marketing yapabiliyorsunuz. Böylece herhangi bir stok derdi olmaksızın sattığınız her üründen komisyon kazanıyorsunuz. Tabi bu olay burada bahsetmiş olduğum kadar basit değil ancak bu konuyu detaylandırdığımda tüm detaylarıyla birlikte nasıl olduğunu göreceksiniz.

   Yanıtla
 • 4 Mart 2019 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  Adsense alternatifi aslında çok sayıda seçenek var ama ne bileyim, Adsense’e alıştığımızdan ötürü diğer alternatiflere sıcak bakamıyorum. İnşallah olmaz ama Adsense ban yediğimde ancak denemesini yapabilirim. Ayrıca ben affiliate denedim ama başarılı olamadım. Genellikle instagram üzerinden yabancılara satış yapmaya çalıştım ama bir tane ürün sattım onun da getirisi 1,7$ Amazon to Amazon denemek istiyorum ama takip ettiğim gruplar da fazlaca hesap kapanmaları olduğunu görünce pek yanaşamadım. Amazon fba da denemek istiyorum ama bu iş de baya maliyet gerektiriyor.

  Yanıtla
  • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 13:36
   Permalink

   Instagram üzerinden çok fazla yapan var ama bana cazip gelmiyor. Bunu twitter ya da reddit ile devam ettirebilirsin.

   Amazon dropshipping işinde bot çalıştırıp bir mağazaya 10 bin ürün eklemek yerine daha basit sayılarda kalınırsa uzun süreli dayanabilir.

   FBA yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl oyuncak sektörü için çalışmaya başlamıştım ama gümrükte çıkan sorunlardan dolayı çok çok fazla para kaybettim.

   Yanıtla
 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 10:36
  Permalink

  Bilgilendirici ve yönlendirici bir yazı olmuş gerçekten çok teşekkürler. Tavsiye ettiğiniz alternatif siteler var mı acaba? Yani şu konuda şu site iyidir şunda bu diyebileceğiniz siteler varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

  Yanıtla
 • 6 Mart 2019 tarihinde, saat 12:22
  Permalink

  Adsense aslında güvenilir ve sağlam bir kazanç yöntemi olmasına rağmen ne yazık ki Türkiye’den yapılan tık başı ödemeleri oldukça aşağı çekti, bu da alternatif kazanç sağlayan reklam şirketlerini aramamıza neden oldu. Pinterestten bahsetmişsiniz ama bunun mantığı da Pinterstten gelen ziyaretçileri sitedeki adsense reklamlarına tıklatmak mantıklı çalıştığından alternatif olarak bakılamaz diye düşünüyorum. Yandex reklamları araştırmak lazım bir de bence…

  Yanıtla
  • 6 Mart 2019 tarihinde, saat 18:43
   Permalink

   Yazıda alternatif kazanç modelleri açısından örneklendirme şeklinde sunmadım pinterest’i. Piyasada para kazanmaya yönelik çalışmalar açısından yapılan ve son günlerde ülkemiz piyasasında daha doğrusu webmaster platformlarında oldukça popüler olan bir yöntem olması müsebbibiyle bahsettim pinterestten. Yoksa tabiki direk olarak pinterest zaten kendisi tık başı ücret veren bir platform değil. Bu örneği verme sebebim, kafamızın içine giren bir olguyu tümüyle kabullenmek ve herkesin yaptığı şeyleri çok fazla düşünmeden yapmamız. Dolayısıyla farklı düşünmemizi bu örneğe başlayarak açmak istedim.

   Diğer yandan tık başı olayı için Ezoic düşünülebilir. Tık başı kazanç açısından Adsense alternatifleri için de bir konu açacağım. Yukarıda Adsense ile aynı kulvarda olan tık başı ücret veren değil bunlara alternatif olarak internet ortamında para kazanma yöntemlerinden bahsettim. Bu arada Yandex Partner bildiğim kadarıyla Türkiyede yalnızca bazı birkaç büyük firma ile çalışıyor. Aktif olarak çalışacağı yönünde birtakım muhabbetler geçiyordu 2016’dan itibaren ancak o süreçten şu ana kadar henüz resmi olarak aktif etmedi diye biliyorum. Zaten deneme amacıyla Yandex Partner’in açılması sürecinde kayıt olanlar da panelden pek birşey anlamadığı için dahil olmamışlardı. Bakalım önümüzdeki süreç neyi gösterir bilinmez ancak deminde dediğim gibi aktif olarak tık başı kazanç veren adsense alternatifleri için de geniş kapsamlı bir makale yazacağım.

   Yanıtla
 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 23:00
  Permalink

  Adsense oldukça güzel fakat alternatifleri olması onu hiç bir zaman ilk sıradan alabileceğini düşünmüyorum. Gerçek anlamda hiç sorun çıkarmadan ödeme yapan tek reklam vizyonuna sahip olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

  Yanıtla
 • 13 Mart 2019 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  Hiç kuşku yokki Adsense, internet reklamcılığı üzerine mükemmel bir tıklama başı kazanç fırsatı sunuyor. Bu konuda lider olduğu konusunda hemfikiriz sanıyorum fakat bu kazanç yöntemi var diye diğer kazanç yöntemlerini bir kenara sallamak sanırım pek akıllıca olmaz. Bu yüzden alternatif olarak tıklama başı kazanç dışında ne kazanabilirim diye düşünmek oldukça sağlıklı olacaktır.

  Tamam tıklama başı kazanç için adsense kullandık diyelim peki ürün tanıtımı yapan bir blog olduğunuzu varsayalım ya da bu konuda bir girişimde bulunmak istediniz. Bu durumda google adsense’i tek başına gelir kaynağı olarak düşünmek mantıklı olacak mıdır? Tabiki hayır. Heleki belirli bir konumu hedeflemiş bir web sitesi. (Mesela Türkiye) Açmış olduğu bir blog konusunda hemen hemen sürekli aynı reklamlar dönecektir. Olmasın demiyorum Adsense yine olsun tabiki fakat bu yazılan blog’a linkler ile bağlantı sağlayarak CPA kazancı mantıklı olmaz mı? En azından bunu değerlendirmenin zararı olmayacağı kesin.

  Yanıtla
 • 19 Mart 2019 tarihinde, saat 11:25
  Permalink

  Adsense dışında diğer yöntemler standart internet sitelerinde yüksek kazanç sağlamayacaktır fakat E-Ticaret düşünen kişiler buna uygun altyapı ve siteleri oluşturursa AdSense’e oranla yüzlerce kat daha fazla kazanma şansları dahi var. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

  Yanıtla
 • 3 Nisan 2019 tarihinde, saat 12:18
  Permalink

  Rekabet her zaman gelişmeyi sağlar. Umarım adsenseye kaliteli bir alternatif gelir.

  Yanıtla

Yorum Yap