MozRank Nedir?

MozRank, web sitelerin arama motoru optimizasyonu için araçlar sağlayan bir şirket olan Moz tarafından geliştirilmiş bir puanlama sistemidir. Peki Moz Rank Nedir? Moz Ne işe yarar? Moz Rank Nasıl Yükseltilir?

Bir etki alanı veya web sayfasının yetkisini ölçmek istiyorsanız MozRank en popüler ve güvenilir ölçümlerden biridir. Birçok webmaster ve SEO uzmanı MozRank’ı arama motorlarını optimize etmek için referans noktası olarak kullanıyor.

Web sayfalarının MozRank’ı, web’de kendilerine bağlı benzer sayfaların yanı sıra bağlantıları olan bu sayfaların MozRank’ını temel alır. Bu aynı zamanda, bağlantı veren sayfaların MozRank’ının yüksek olması durumunda, bu bağlantıların alıcı sayfasının MozRank’ının da yüksek olma ihtimali daha yüksek olacaktır.

MozRank Kontrolü (MozRank Checker)

MozRank’ı kontrol edebileceğiniz web siteleri:

Web sitesi sahipleri ve web yöneticileri ve SEO uzmanları, Google gibi farklı arama motorlarının web sitelerinin sıralaması hakkında bir fikir sahibi olmalıdır. MozRank Checker araçları belirli bir web sitesinin bağlantılarını analiz eden ve puanlayan benzersiz bir algoritma kullanır.

Bir web sitesinin popüler veya otorite web siteleri ile daha kaliteli bağları olması, bir arama motorunun daha yüksek bir pozisyona getirme şansını artırır. Bunun yanı sıra, bu arama motorları, bu web bağlantılarının trafiği ve alaka düzeyi gibi diğer faktörlerini de dikkate alacaktır.

Arama motorları, belirli bir web sitesini, tonlarca farklı ölçüme dayanarak analiz eder. Arama motorları tarafından kullanılan web sitesi sıralama kriterleri hala halka açıklanmadı. Ancak, Küçük SEO Araçları olarak, sıralama iyileştirmek için her bir anahtar kelimeyi izlemede güvenilir olan Moz Rank bu konuda önemli bir puanlama aracıdır.

MozRank’ın Ölçütü Nedir?

MozRank puanı, web sitenize doğru trafik oluşturan kaliteli bağlantıların sayısına bağlıdır. Sıralama, 1 ile 10 arasında bir yerdedir; MozRank puanınız ne kadar yüksekse, web’deki sıralamanız o kadar iyi olur.

MozRank Denetleyicisi aracı, web sitenizin İnternetteki otoritesi ve önemi hakkında bir fikir verecektir. Ayrıca belirli bir web sitesine bağlantıların kalitesini de kontrol edecektir. Web sitenizdeki bağlantılar ne kadar güvenilirse, puanınız o kadar iyi olur. Bağlantılardan gelen web sayfası trafiği de skorda önemli bir rol oynamaktadır.

Moz Rank Nasıl Yükseltilir?

Tabii ki, tüm web sitesi sahipleri iyi bir MozRank almak istiyor, MozRank’ımızı geliştirebilmek için link değişim planını bir otorite sayfası veya etki alanı ile kullanmayı düşünmelisiniz. Çünkü web sayfalarınızı popüler bir sayfaya veya web sitesine bağlamak, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, web sayfası içeriğinizle de ilgili olan popüler web sitelerini aramalı ve bunlarla web bağlantıları (URL’ler) değiştirmelisiniz. Google gibi arama motorlarının bu tür bağlantıları tespit etmenin bir yolu olduğu ve web sitenizi yardım etmek yerine başının derde sokabileceği için link çöpüğüne dönmüş sitelerden uzak durun.

Yorumlarınızı yazabileceğiniz bloglar bulabilirseniz, web siteniz için de yararlıdır. Web sitenizin içeriğiyle ilgili blogları aramanız önemlidir. Yorumunuzu gönderirken web sayfası bağlantınızı yazmayı unutmayın.

Bu girişimleri yaptıktan sonra, bu değişikliklerin MozRank’ınızı iyileştirmeye yardımcı olup olmadığını kontrol etmek için MozRank denetleyicimizi kullanarak tekrar bakabilirsiniz.

Sosyal Medya’nın MozRank’a Etkisi

Günümüzde, MozRank puanınızı artırmanıza yardımcı olacak birçok sosyal medya platformu var. Etki alan adınızı kullanarak birkaç kişiyi adlandırarak, insanları web sayfanıza yönlendiren bağlantılar içeren yayınlar paylaşarak kişilerin sitenizi fark etmelerine yardımcı olacak birkaç ad vermek üzere FacebookTwitter ve Instagram gibi popüler sosyal medyada hesap oluşturabilirsiniz. Bu, web sitenizdeki trafiği artırmanıza yardımcı olabilir ve daha sonra size iyi bir MozRank puanı da verecektir.

Günlük olarak sosyal medyayı kullanan milyonlarca insan var, bu yüzden MozRank’ınızı geliştirmenize büyük ölçüde yardımcı olabilir. Gönderilerinizi başkalarıyla paylaşarak viral hale getirmek için ailenizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Bu şekilde, hedef kitlenizi web sitenizi ziyaret etmeye yönlendirerek trafiği artıracaksınız.

Sosyal medyadaki yayınlarınızın çekici ve ilgi çekici olduğundan emin olun; böylece, sağladığınız web sayfası bağlantısını tıklayarak, izleyicinin yayınınızı okumaya ilgisini çekebilirsiniz. İçeriğinizi beğenirlerse, kesinlikle aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşırlar; ve böylece yayınınızı okuyan ve paylaşan kişiler arttıkça web sitenizde daha fazla trafik alacak ve MozRank puanınız artacak.

MozRank Ne Zaman Kontrol Edilmeli?

Yeni başlatılan web siteleri için, web’de tanınması ve trafik kazanması biraz zaman alacaktır. Arama motorlarının web sitenizi güvenilir bir bilgi kaynağı bulması için değerli bilgiler içeren daha fazla web sayfası eklemeye devam edin.

MozRank kontrol araçlarını Web siteniz düzenli bir şekilde trafik çekmeye başladığında kullanmaya başlamanız daha etkili olacaktır. MozRank kontrol araçları genellikle MozRank puanı’nın yanı sıra Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA) puanlarınızı da gösterecektir.

Başka Hangi Araçlar Var?

Domain Authority: DA, etki alanı yetkisi anlamına gelir; Moz tarafından sunulan, bir etki alanının veya web sitesinin gücü olarak bilinen bir SEO ölçümüdür. Skor 0 ile 100 arasında değişmektedir. Sahip olduğunuz puan ne kadar yüksekse, web sitenizin etki alanı otoritesi olacaktır.

Page Authority: Bu, Domain Authority’den farklıdır, çünkü domain authority domain için genel olarak hesaplanırken, page authority bir web sitesindeki tek bir web sayfasının gücü veya puanlamasıdır. Ayrıca Page Authority Nasıl Yükselir konumuzu da inceleyebilirsiniz.

Moz Rank: MozRank, belirli bir web sayfasının popülaritesinin 10 puanlık olarak ölçülmesi için SEOmoz tarafından alınmış bir terimdir. Bağlantı popülaritesini diğerlerine göre hesaplamak için kullanılır.

Alexa Sıralaması: Alexa web sitesi ne kadar düşükse web sitesinin çevrimiçi popülerliği o kadar yüksek olur. Alexa, Alexa sıralamasını ve web trafiğini hesaplamak için bir web sitesine web trafiğini dikkate alan global bir çevrimiçi web sitesi sıralama sistemidir.

IP Adresi: IP (İnternet Protokolü olarak da bilinir) adresi, iletişim için kişisel bilgisayarınıza, dizüstü bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza bağlı olan fiziksel bir adrestir. Her web sitesinin kendi IP adresi vardır.

Google İndeksleme: Google arama motoru indeksleme, Google aramaya web siteleri, web sayfaları ekleme işlemidir. Bu araç “evet” veya “hayır” ile sonuçlanır. Evet ise, bu, web sitenizin sayfalarının Google Botlar tarafından tarandığı veya Hayır diyorsa, bu, Google botlarının web sitenizi henüz dizine eklemediği anlamına gelir.

Moz Domain Authority ile Ne Yapılır?

Sizin ve e-ticaret web sitenizin ve rakip web sitenizin Domain Authority‘i ne olduğunu biliyorsanız, aşağıdakileri kolayca hesaplayabilirsiniz:

 • Rakiplerinizin web siteleriyle karşılaştırıldığında, web sitenizin konumunu internetteki kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.
 • Gelecek aylar için web siteniz için en iyi SEO stratejisini kolayca planlayabilirsiniz
 • Ayrıca, iyi bir domain authority’e sahip temanızın veya nişinizin kaliteli web sitelerini kolayca bulabilir ve web siteniz için geri bağlantılar alabilirsiniz.

Moz, Domain Authority Hesaplanması için Başlıca Faktörler

 • Domain Yaşı
 • Web sitesi hızı
 • Yönlendiren kök alan sayısı
 • Web sitenize verilen geri bağlantı sayısı
 • Moz Trust
 • Moz Spam Puanı
 • Bağlantıların kalitesi de önemlidir
 • Web Sitesi İçeriğinin Kalitesi
 • Web sitenize Sosyal Sinyaller
 • Genel site içeriğinin kalitesi

Domain Authority Nasıl Arttırılır?

Web sitenizin, blog’unuzun ya da müşterinizin çevrimiçi Mağazasının DA’sını iyileştirmenin temel çözümü, Moz Domain Authority’i etkileyen ana faktörlere odaklanmak ve doğaçlamaktır.

Popüler SEO uygulamalarından biri, temelde yüksek etki alanı otoriteki sitelerden bağlantılar alan kaliteli geri bağlantılar oluşturmaktır. Domain Authority’si daha yüksek olan bir siteden geri bağlantı almak, genellikle Domain Authority’si daha düşük olan bir web sitesindeki geri bağlantılardan daha iyi sayılır. Bu arada Domain Authority Nasıl Yükselir adlı konumuzda konuyu daha derinlemesine inceledik.

Bir webmaster veya SEO uzmanıysanız, “içeriğin daima kral olduğunu” bilmelisiniz. Web sitenizdeki kaliteli içerik, web sitenize daha fazla kitle ve ziyaretçi kazandıracaktır. İçeriğin aynı anda izleyici dostu, benzersiz ve bilgilendirici olması gerekir.

Dolayısıyla, web sitenizin etki alanı yetkisini doğaçlama için odaklanmanız gereken en önemli faktörler bunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir