Instagram’da Nasıl Daha Fazla Takipçi Kazanılır?

Okuma Süresi: 7 dakika

İnstagram’da takipçi arttırmak için birçok yol var. Mesela bir takipçi arttırma programı kullanabilirsiniz, takipçi arttıran hesaplar vesilesiyle takipçi alışverişi yapabilirsiniz, ücretsiz ve reklamsız takipçi arttırma gruplarından faydalanabilirsiniz, ücretli olarak takipçi satın alabilirsiniz veya instagram takipçi hilesi gibi programlardan faydalanabilirsiniz ancak şimdilik bunların hepsini bir kenara bırakıp gerçek anlamda takipçi kitlesi yakalamanın püf noktalarına değinelim.

İşte İnstagram’da takipçi kazanmak için yapabileceğiniz birbirinden farklı yollar:

1. İnsanların İlgili Olduğu Görüntüleri Paylaşın

En popüler Instagram hesaplarına bakarsanız, ortak bir tema göreceksiniz. Tüm fotoğrafları, çoğu insanın etkileşime girebileceği ve bağlantı kurabileceği türdendir. Kişisel, benzersiz ve özgün. Bu tür fotoğrafları paylaşarak, hedef kitlenizle bağlantı kuruyorsunuz; bu, insanları hesabınıza çekmenin en iyi yolu.

Kısacası, Instagram hesabınızın ôrganik ve orijinal olduğundan emin olun.

2. Doğru Zamanda Gönderme

Instagram’da birşey paylaşırken kitlenizin hangi saat diliminde yaşadığına dikkat edin ve buna göre instagramda en fazla aktif olacağı zamanlarda gönderi paylaşmaya çaba sarf edin.

Mobilite nedeniyle, Instagram kullanıcıları için her gün geçerli olan bir favori zaman yoktur – kullanım genellikle hafta içi yoğunlukta olup özellikle haftanın ilk günü pazartesi ile başlayan yoğunluk çarşamba günleri zirve yapar. Saat 14:00 ile 15:00 arasında ve akşam da 20:0021:00 arasında diğer saatlere oranla daha fazla kişi paylaşım yapar. Sosyal medya’da yayın yapılacak en iyi ve kötü zamanlar adlı makalemizde bu konuyu nedenleriyle inceleyebilirsiniz.

3. Popüler ve İlgili Hashtag’leri Kullanın

Fotoğrafları düzenlemek için kullanılan Instagram’da en çok kullanılan hashtag’ler sayfasına da mutlaka bakın. Daha sonra, daha fazla etkileşim oluşturması gereken fotoğraflarınız için daha fazla görünürlük elde etmek amacıyla, size veya işletmenize ilişkin ilgili trend etiketlerini kullanabilirsiniz. Örneğin, ilk 10 karma etiket şunlardır: #love, #instagood, #me; #like, #follow, #cute, #photooftheday, #tbt, #followme ve #tagsforlikes.

Hashtagler yeni takipçiler çekerken önemli bir varlık olsa da, spam’a girmek istemezsiniz. Hashtag’lerin tam bir paragrafını göndermek yerine, fotoğraf başına bir ila üç hashtag seçmeyi deneyin. Üçten fazlası spam gibi görünecektir.

4. Başkalarını Takip Edin

Eğer seni takip etmelerini istiyorsan, sen de onları takip etmelisin. Bu, tüm sosyal medya formatlarında ortak olan, yazılı olmayan, basit bir karşılık verme kuralıdır. Bu yüzden, sadece fotoğraf yüklemek ve insanların size gelmesini beklemek yerine, kendinizi biraz da göstermeye çalışmalısınız.

Başka bir deyişle, aktif olmalısınız.

İlgi alanlarınızı ve yorumunuzu paylaşan kullanıcıları ve markaları arayın, ardından fotoğraflarını beğenin ve paylaşın. Instagram fenomenlerini ve influencer’larını takip edin ve onlarla bağlantı kurun, hatta bir shout-out bile isteyin. Aşağıdaki gibi etiketleri içeren etiketleri bile arayabilirsiniz: #shoutout, #TagsForLikes, #ilovemyfollowers ve #follow.

5. Yarışmalar Düzenle

Instagram Yarışma Örneği
Instagram Yarışma Örneği

Katılımın artmasının ve yeni takipçiler kazanmanın en etkili yollarından biri bir yarışma düzenlemektir. Herhangi bir sosyal medya ağında kanıtlanmış bir taktiktir. Bununla birlikte, Instagram çok popüler olduğu için, özellikle yarışmalara katılmak için favori bir platform haline geldi.

Yarışmalar oluşturmak oldukça kolaydır. Şaşırtıcı bir resim tasarlayın ve yarışmaya katılan insanları bilgilendiren başlıklar ekleyin. Ayrıca, yarışmanızı kolayca bulmanız için #yarisma #cekilis gibi hashtag’ları kullandığınızdan emin olun ve yarışmanızı Facebook gibi diğer sosyal medya sitelerinde de paylaşın.

6. Bio’nuzu Tamamen Doldurun

Instagram Bio Örneği
Instagram Bio Örneği

Bio Instagram, harekete geçirici bir çağrı, markalı hashtagler ve yeni Instagram kullanıcıları arayışında büyük bir sorun olan bağlantılar kullanmak için kullanılmalıdır. Bu, kullanıcıların sizin veya markanızın kim olduğunu ve sizi takip edip etmeyeceklerini keşfedebilecekleri bölümdür.

Ancak, yalvarırcasına değil, spam gibi de görünmeyin. Örneğin, biyografinize “Beni Takip Edenleri Takip Ediyorum!” İfadesini dahil etmeyin. Kullanıcıların kim olduğunu ve neden seni takip etmeleri gerektiğini bilmelerini istiyorsun.

7. Fotoğraf Başlıklarında Soru Sor

Fotoğraflarınıza daha fazla beğeni almanın basit ve etkili bir yolu, yalnızca fotoğrafın başlığında bir soru sormaktır. Bu sadece beğenilerinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda yorumları da artırabilir.

Ve, daha önce defalarca bahsettiğimiz gibi, etkileşim, Instagram’daki takipçilerin miktarını arttırmanın en iyi yoludur.

8. Neden Instagram’da Olduğunu Hatırla

İşe koyulmadan ve Instagram’da her türlü içeriği göndermeye başlamadan önce, bir adım geriye gidin ve ilk etapta Instagram’a neden katıldığınızı hatırlayın. Neden daha fazla takipçiye ihtiyacınız var? Fotoğrafçılığınız için daha fazla geribildirim kazanmak ister misiniz? Instagram’ı işletmeniz için tanıtım aracı olarak kullanmak ister misiniz?

Instagram’a neden katıldığınızı anlamak, yeni takipçileri çekmenize yardımcı olabilir, çünkü hedeflemek istediğiniz kitleyi bilirsiniz. Bu, çok geniş bir ağ oluşturmak yerine, nişinizdeki insanları arayacağınız ve etkileşime geçeceğiniz anlamına gelir.

Başka bir sağlam taktik; insanlar üzerinde eylem çağrısı yaratıyor. “Beğenmek için iki kere dokunun“ bu ve bunun gibi eylemsel sözler ile daha fazla beğeni alabilirsiniz. Bu ve bunun gibi; daha fazla beğeni, daha fazla takipçi ve daha fazla yorum üçgeni içerisinde oluşturulabilecek tüm varyasyonları denemelisiniz.

9. Sıkça Gönderin, Ama Abartmayın

Yeni takipçilerin ilgisini çektikten sonra ilgilerini nasıl koruyabilirsin? En kolay yollardan biri tutarlı ve ilgili fotoğrafları düzenli bir şekilde göndermek; genellikle günde birkaç fotoğraf iyidir. Paylaşacak yüzlerce görüntünüz varsa, bunları birkaç gün boyunca yayın. Takipçileri beslerseniz, yalnızca insanların sizi takip etmesine devam etmesini sağlamakla kalmaz ayrıca hesabınız yeni takipçiler için de cazip hale getirmiş olursunuz.

10. Filtreleri ve Uygulamaları Kullan

En başta Instagram’ı bu kadar benzersiz ve popüler yapan şeyin ne olduğunu hatırlıyor musunuz? Filtreler. İnsanlara imajlarını kişiselleştirme fırsatı verdi. Fotoğraflarınız ne kadar özgün ve büyüleyici olursa, hesabınızı paylaşma ve takip etme olasılığı o kadar fazladır. Instagram uygulamasında uygulamada 20 filtre bulunduğundan, fotoğraflarınızın filtresiz kalması için hiçbir bahane bulunmaz.

Filtrelerin üstüne, Instagram’da paylaşmadan önce fotoğraflarınızı rötuşlamak için çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yapılan yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Sümeyye Nur Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sümeyye Nur
Ziyaretçi
Sümeyye Nur

Instagram’da Takipçi Artırma Hilesi
1. Düzgün bir Instagram stratejiniz olsun.
2. Hedef kitlenizi tanımlayın
3. Tutarlı bir marka hikayesi ve estetik oluşturun
4. Harika bir biyografi ve profil oluşturun
5. İlgi çekici içerikler paylaşın
6. Instagram profilinizi diğer sosyal ağlarda tanıtın
7. Instagram hesabınızı iletişim bilgisi olarak paylaşın
8. Instagram isim etiketini kullanın
9. İlgili hashtagleri kullanın
10. Öne çıkmayı hedefleyin
11. Konumunuzu etiketleyin
12. Keşfetme sekmesini hedefleyin
13. Diğer alakalı kullanıcıları takip edin
14. Mevcut topluluklarla etkileşimde bulun
15. İlgili kullanıcıları etiketleyin
16. Takipçilerinizden arkadaşlarınızı etiketlemesini isteyin
17. Sürekli olarak yayınla
18. Doğru zamanda gönderi yapın
19. Yayınlarınızı planlayın
20. Zorlayıcı başlıklar yazın
21. Instagram Hikayeleri yayınlayın
22. Etkileşim özelliklerini kullanın
23. Bir Instagram Live işbirliğini deneyin
24. Hikayelerdeki önemli noktalardan en iyi şekilde yararlanın
25. Yarışmalar düzenleyin
26. Instagram reklamını düşünün
27. Instagram Insights kullanın