Gümüş Al Sat Para Kazan Gümüş Yatırımı Taktikleri

Gümüş piyasalarda emtia cinsi olarak genellikle Altın’ın yerine tercih edilebilecek alternatif bir yatırım aracıdır. Maden olarak tıpkı altın gibi kullanım alanları da mevcuttur. Her ne kadar genellikle altının alternatifi olarak düşünülse de iniş ve çıkışlarından ciddi oranlarda kar etmek mümkündür. Piyasada Gümüş yani Silver’ın kodu XAG ‘dır. XAGGR gümüş’ün gramı, XAGUSD ise Gümüşün Ons fiyatıdır. Bu makalede Gümüş ile nasıl al sat yapabilirsiniz, gümüş al sat işlemi nerede yapılır, gümüş fiyatı ne olur konularını inceleyeceğiz.

Gümüş Al Sat Nereden Yapılır?

Gümüş yatırımını yapmanın en avantajlı yolu banka veya aracı kurumlar ile fiziki olarak değil de gümüş hesabı açarak yatırım yapmaktır. Gümüş’ü fiziki olarak almak Altın’a oranla işlem ücreti bakımından çok daha masraflı olacaktır. Bu arada Altın yatırımı için En Ucuz Altın Nerede Satılır konusunu okuyabilirsiniz. Fiziki gümüş, hem alırken hem de satarken büyük bir kaybı olacağı gibi, gümüş’ü beklettiğinizde kararma ve bozulmalar yaşamasından ötürü fiziki olarak stoklamak pek mantıklı bir seçenek değil. Bu nedenle gümüş alıp satmak ve bu şekilde para kazanmak veya yalnızca uzun vadeli yatırım olarak düşünüyorsanız en iyi yöntem bir aracı kurum ile gümüş hesabı açarak bu işleme başlamaktır. Bankalar’ın genellikle çoğunun gümüş hesabı olsa da katılım bankaları ve daha önce Altın hesabı için de önermiş olduğum Türkiye Finans Bankası’nın TFX Target uygulaması Al Sat yaparken makas farkı düşük olması sebebiyle tavsiye edebileceğim kurumlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu bankada TFX Target hesabı açarak gümüş hesabını açtırdığnızda çok düşük makas farkı ile gümüş alıp satabilirsiniz.

Bankadan Gümüş Hesabı Nasıl Açılır

Yukarıdaki başlıkla gümüş hesabı açmak için avantajlı bir yöntem göstermiş olsam da çoğu bankanın gümüş hesabı bulunmaktadır. Banka hesabınızda interaktif bankacılığından da gümüş hesabı açabildiğiniz gibi, kurumunuzda şubeye müracat ederekte gümüş hesabını açabilirsiniz. Gümüş hesabını açtığınızda tıpkı altın gibi gümüş emtia’sına da yatırım yapabilir veya almış olduğunuz gümüş’ü bozdurabilirsiniz.

Gümüş Fiyatları

Gümüş’ün ONS’u anlık olarak şu anda XAGUSD:15,827-15,833 fiyat aralığındadır. Siz bu makaleyi okurken fiyatında mutlaka değişiklikler olacaktır. Piyasa takibini XAGGR veya XAGUSD bazında yapabilirsiniz.

Gümüş Fiyatları Ne Olur?

Gümüş’ün Ons fiyatına bakacak olursak fiyatı yıllara göre aşağıdaki grafikte olduğu gibidir.

Gümüş’ün Altına oranla fiyatı da aşağıdaki grafikteki gibidir. Altına oranla 2011 civarında büyük bir yükseliş yaşamış ancak sonrasında altın gümüşe göre yükselişini sürdürmüş.

Fiziki Gümüş Nereden Alınır?

Fiziki gümüş almak yukarıda bahsettiğim gibi yatırım için oldukça mantıksız olsa da takı için veya herşye rağmen yatırım için almak isteyenler olabileceği için fiziki gümüş’ün nasıl alınacağına da bahsetmek istiyorum. Fiziki gümüş’ü almak altın piyasasının olduğu yerlerde gümüş satan dükkanlar da bulunur. Buralarda toptan satış veya külçe gümüş satan yerlerde fiziki gümüş’ü diğer yerlere nazaran daha uygun fiyata alabilirsiniz. Gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram, 100 gram gibi gümüşleri alırken miktar arttıkça fiyatta aynı şekilde işlem ücretinden dolayı aşağı inecektir. Eğer gümüş’ü takı olarak almak istiyorsanız yine altın piyasasının bulunduğu yerlerde gümüş takıcıları da bulunur. Yatırım amacıyla takı gümüşü oldukça manasız olsa da fiyat olarak en makul seçenek dediğim gibi altın piyasasının bulunduğu yerlerdeki gümüş mağazaları olacaktır.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Gümüş Al Sat Para Kazan Gümüş Yatırımı Taktikleri” için bir yorum

  • 2 Mart 2019 tarihinde, saat 21:21
    Permalink

    Yatırım için altın hesabı duydum da gümüş hesabını ilk sizden duyuyorum. Gümüş çok az kullanılan bir şey. Her yerde çok sayıda kuyumcu var ama kuyumcu deyince akla altın geliyor. Gümüşçü deyince ise ufat tefek takı satan yerler akla geliyor. Söylentiye göre gümüş insan sağlığına çok faydalıymış.

    Yanıtla

Yorum Yap