En Ucuz Altın Nerede Satılır?

Yatırım amacıyla Altın oldukça büyük bir öneme sahip. Ülkemizde de Altın yatırımı tercih edilen emtialardan. Diğer yandan Altın’ı fiziki veya banka aracılığı ile hesapta tutmak ayrı iki alım şekli olarak değerlendirilebilir. Bu makalemizde En ucuz altın nasıl alınır konusunu çeşitli boyutlarıyla işleyeceğiz.

Altın genellikle uzun vadeli düşünülen bir yatırım birimidir. Makas farkı dövize oranla biraz daha fazla olsa da genellikle uzun vade düşünüldüğünde kar getiren veya en azından zarar getirme olasılığı oldukça düşük bir emtia cinsidir. Yüklü miktarda yatırım düşünenler genelde külçe altın veya banka hesabıyla üstelik vadeli/katılım hesabında tutarak ekstra bir gelir alma şansına sahipler. Her ne kadar Altın’ın vadeli hesapta getirisi dövize oranla biraz daha az olsa da reel kazanç olarak daha karlı olma potansiyeli bulunuyor. Peki altın’ı hangi senaryolarda alabilir ve en uygun fiyat ile nasıl alabiliriz?

Yatırım olması sebebiyle düzenli veya tek seferlik yatırım amacıyla düşünmüş olacağınız bir sermaye belirlemeniz gerekiyor. Örneğin 10.000 TL’lik altın alacağım veya her ay 1 gram altın alacağım gibi…

Çoğu yatırım danışmanı fiziki altın bulundurmanın öneminden de bahsetmiş olsa da fiziki altın dışında banka aracılığı ile altın almanın da çeşitli avantajları bulunuyor. En basitinden eve girebilecek bir hırsız ve hatta böyle bir olasılığın olması bile başlı başına can sıkıcı bir durum olabilir. Bu nedenle Altın yatırımı yapacak olanlar kısmi olarak fiziki kısmi olarak banka hesabıyla altın yatırımı yapabilirler.

En Ucuz Fiziki Altın Nereden Alınır?

Fiziki Altın, Elle tutulabilir olarak altına verdiğimiz isimdir. Esasında banka hesabına almış olduğumuz altın da değer açısından aynı anlama gelmiş olsa da olası bir kriz durumunda özellikle yüklü miktarda yapılan altınları bankadan temin etmesi zor olabilmekte olabileceğinden kısmi yatırımcılar fiziki altın alma konusuna da önem vermektedir. Fiziki altın’ı yalnızca yatırım amacıyla alıyorsanız 24 ayar külçe altın almak diğer altın yatırımlarına göre bir miktar daha avantajlıdır zira altın için işlem ücreti oldukça düşük tutulduğundan ham olarak altın fiyatına en yakın parayı ödersiniz. Bunun için özellikle altın piyasalarının bulunduğu yerler örneğin, İstanbul’da Kapalıçarşıda gezinmeniz gerekebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var ki aynı piyasada bile altın fiyatları büyük değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle özellikle işlenmiş altınlardan ziyade külçe altın satan Altıncıları ziyaret ederek en azından birkaçtanesinden fiyat alıp o şekilde alışveriş yapmanız hem alırken hem de satarken daha avantajlı olacaktır.

En Ucuz Altın Nerede Alınır?

Fiziki olarak altın alımı demin de söylemiş olduğum gibi Altın piyasasının olduğu yerler ve fiziki değil de banka aracılığı ile alacağınız yerler içinse fiyatta zaten pek bir değişiklik olmasa da günbegün avantajlı olan kurum değişiklik gösterebildiğinden en azından 3-4 banka’nın fiyatlarının kontrol ederek Altın alımı veya satımı yapmanız avantajlı olacaktır. Ben bu iş için katılım bankalarını kullanıyorum. Uzun vadeli düşündüğümde ise katılım hesabında tutarak altın hesabımdan yıllık olarak ekstra bir gelir kazanabiliyorum. Dilerseniz yıllık değil de 31 günlük tutarak katılım hesabında kazanç elde edebilirsiniz. Zaten bu konuda bankacınızla görüştüğünüzde size en avantajlı yatırım şeklini belirtecektir. Yine de küçük bir hesap yapmanız açısından bankanızın hesaplama aracını da kullanabilirsiniz. Örnek olarak Kuveyt Türk Katılım Bankasının hesaplama aracı şöyle: https://www.kuveytturk.com.tr/hesaplama-araclari Bu bağlantıda Net Oran, size kazanç sağlayacak yüzdelik oranı vermektedir. Net Kar ise yapmış olduğunuz yatırımın ne kadar katılım karı getireceğini gösteriyor.

En Ucuz Külçe Altın Nereden Alınır?

Fiziki olarak külçe altın almak istiyorsanız daha önce belirttiğim gibi Altın Piyasasının bulunduğu yerlerde bulunan Altıncıları dolaşmanız ve özellikle külçe Altın satan yerlerden fiyat almanızı öneririm. Zaten fiyatta büyük bir değişiklik olmasa da gramı başına kuruşluk farklar bile yatırımınızı etkileyecek ise bunu değerlendirin.

En Ucuz 22 Ayar Bilezik Nereden Alınır?

Bilezik Fiyatları külçe altına oranla işlem maliyetinden dolayı biraz daha maliyetli olmaktadır. Hem alırken hem de satarken zarar edilmiş olsa da özellikle düğün ve nişan için vazgeçilmez yatırım ve hediye cinslerinden biridir. 22 Ayar bilezik hatta 18 ayar ve 14 ayarlarda bilezik alımı için dahi altın piyasasının olduğu yerler daha önce misal verdiğim gibi İstanbulda Kapalı çarşı. Altın piyasasını gezmeniz gerekiyor. Altın Bileziğin Çeşitli Modelleri mevcuttur. Burma bilezikmakarna bilezikkelepçe bilezik. Kafanızda daha önce modeli belirlemiş olmanız gerekiyor tabiki, işlem maliyeti açısından burma bilezik fiyat açısından biraz daha avantajlı olabilir. Ben fiyat olarak daha makul fiyat almam müsebbibiyle, misal Kapalıçarşıda Altın Borsacı mağazasını ziyaret etmenizi ve oradan da bir fiyat almanızı tavsiye ederim. Bu arada önemli olarak şunu söylemeliyim ki. Fiyat alırken özellikle bilezik için işlem ücreti de olduğundan gram başına fiyat alın ve gram başına fiyat indirimi istemeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Örnek verecek olursam mağazaları ziyaret ederken, içeri girip “burma bilezik 22 ayar gram fiyatı nedir?” diyerek fiyat alın ve “son fiyat ne olur?” diye tekrar yeni bir soru yöneltin. Ve tabi bunu mümkünse içeride bir müşteri yokken veya özel olarak soracağınız vaziyette sorun.

En Ucuz Cumhuriyet Altını Nereden Alınır?

Cumhuriyet Altını da genellikle artık takı amacıyla düşünülen ve hatta yatırım olarak düşünebilen altın cinsidir. 22 Ayar olması vesilesiyle ve işlem ücretinden dolayı biraz daha maliyetli olması sebebiyle günümüzde yatırım olarak çok düşünülmese de gerek çeyrek altın gerek yarım altın gerekse de tam cumhuriyet altını oldukça popüler olan altın cinslerindendir. Cumhuriyet altınını özellikle külçe altını satan yerlerden daha ucuza temin edebilirsiniz ancak yalnızca 1 adet istiyorsanız indirime çok fazla yanaşmayacaklardır. Bu nedenle 3-5 yerden fiyat alarak en makul bulduğunuz yerden almanız avantajlı olacaktır.

En Ucuz Gram Altın Nereden Alınır?

Gram altın alımı için banka kurumunuzca veya fiziki olarak alabilirsiniz. Ben burada fiziki alımı anlatacağım ancak alt başlıkta banka aracılığı ile alımı da bahsedeceğim. Eğer fiziki gram altın almak istiyorsanız sadece 1 gram için aynı cumhuriyet altını alır gibi 3-5 altıncıyı dolaşarak fiyat alabilirsiniz ancak 5-10-20-50 gram alım için yine indirim isteyebilirsiniz. Külçe altın satan yerler en uygun fiyatı verecektir.

Banka Aracılığı ile Altın Almak

Yatırım konusunda özellikle bahsetmek istediğim bu başlığı biraz açmak istiyorum. Banka aracılığı ile altın alacaksanız birkaç şekilde alım yapabilirsiniz. Mesela bir hedef belirleyerek “aylık 2 gram alacağım” gibi her ay düzenli olarak yatırım yapabilirsiniz. Banka hesabınızla almış olduğunuz altında alırken ve satarken pek zarara uğramazsınız hatta döviz alır satar gibi trade yapabilirsiniz. Banka aracılığı ile altığınız Altınları katılım hesabınızda tutarak ekstra gelir de kazanabilirsiniz. Eğer tek seferde yani bir kereliğine alım yapacaksanız yine döviz alır gibi altın hesabınızı açıp altın alabilirsiniz. Banka hesabından altın almanın şu avantajı var. Örneğin bir fiziki altın aldığınızda tam hesap yani mesela tam 1 gram altın almak zorundasınız ancak bankanızda 100 TL’lik altın alabilirsiniz. Veya altın cinsinden söyleyecek olursam 1,34 gram altın bile alabilirsiniz. Uzun vade için bi periyot olarak belirleyerek altın alımı yapacak yatırımcılar örneğin her ay 250 TL’lik altın alımı yapacağım diyerek Altın yatırımına başlayabilirler.

Altın yatırımı konusunda tavsiyelerinizi lütfen yorumlarda belirtmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir