2 Karakterli Domain Nasıl Alınır?

Okuma Süresi: 4 dakika

Sizlere jenerik veya kısa haneli domain alabilmenin bazı yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz kısa domain mesela 2 karakterli alan adı veya 3 karakterli bir domain bulmak oldukça zor. Anlamlı ya da anlamsız 2 karakterli domainler sınırlı sayıda olduğundan ve url kısaltma hizmeti gibi hizmetler sunabileceğinden veya akılda kalıcı olabilmek için oldukça rağbet görüyor. Arzı da çok sınırlı olduğundan 2 hatta 3 karakterli domain bulmak oldukça zor.

Jenerik domain, 2 karakterli domain veya 3 karakterli domain bulmak için çok fazla yöntemim var ancak bu yöntemlerimden şimdilik bir tanesini paylaşacağım ki zaten bu da oldukça önemli bir püf noktası. İlerleyen zamanlarda diğer yöntemlerimi de hem makale hem de video usulü paylaşacağım. Şimdi gelelim bu bahsedeceğim yönteme.

2 Karakterli Domain Nasıl Yakalanır?

Bu yöntemde 4 aşamada 2 karakterli bir domain yakalayacağım. Maddeler halinde bu aşamaları yazıyorum.

1- İlk önce 2 karaktere müsade eden domain uzantılarını bulmam gerkeiyor. Biliyorsunuz bazı alan adı uzantıları 3 karaktere müsade ediyor. Şu anda oldukça fazla domain uzantısı olduğu için bu araştırmayı size bırakıyorum. Ben şimdi “al” uzantılı domainlere bakacağım.


2-
Tarayıcımdan https://www.parakazan.com.tr/online-kelime-uretici/ sayfasını açıyorum ve buraya uzantısıyla birlikte karakterler üretmeye başlıyorum. Yıldız karakteri burada tüm domain karakterlerini döndürüyor. Örneğin 0*.al diye bir arama yaparsam, alt alta 0 ile başlayan 2 karakterli tüm .al uzantılı alan adlarını bana dönderecek.

3- Şimdi bu domainleri toplu olarak müsaitliğini araştırmam gerekiyor. Eğer araştırmam sonucunda boş domain bulamazsam 2. Adıma geri dönüp 0 yerine başka rakam veya başka harf yazacağım. Eğer müsait alan adı bulamazsam bu sefer farklı uzantı ile aynı işlemi tekrar edebilirim. https://www.101domain.com/bulk_domain_search.htm bağlantısından toplu arama yapabilirim. Ancak işinizi daha da sağlama almak istiyorsanız birkaç yerden araştırma yapabilirsiniz. “Bulk domain search” veya “bulk domain whois” gibi aramalar yaparak birçok yardımcı araç bulabilirsiniz.

4- Bundan sonraki süreç alan adını alma süreci. Araştırdığım uzantılı domain’i uygun fiyata nereden alabileceğimi araştırıp o şekilde alıyorum. Bazı uzantılar çok pahalı olabiliyor. Ben olabildiğince uygun ve mümkünse 2 karakter uzantılı domainler belirliyorum. Ayrıca bu adımda dikkat edilmesi gereken bir husus var. O da şu ki; bazı domain uzantıları 2 karakterli domain alımına müsade etse de, domain’i satan firmalar bu rakamı üçten başlatabiliyor veya premium domain olarak sergileyip çok yüksek fiyat çekebiliyorlar bu yüzden domain almak için farklı yerleri de kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bu bahsetmiş olduğum 4 adımlık kısa domain alma işlemi yalnızca bir püf noktasıdır. Bu yöntemle kısa bir alan adı bulup almak tamamen sizin şahsi sorumluluğunuzdur. Diğer yandan tekrar ediyim ki bu bahsetmiş olduğun yöntem yalnızca bir yöntemdir, yani benim yaptıklarımı adım adım yapmak zorunda değilsiniz. Yaptığım işlemleri kullanarak size kolaylık sağlayacak farklı senaryolar da geliştirebilirsiniz. Ayrıca çoklu domain araştırmanızda müsait gösterdiği halde o domain aslında dolu olabilir ve hatta 2 karakterli domain müsait bulup, almak için ödeme dahi yaptığınızda bazı domain firmaları siparişi iptal edebilir dolayısıyla herşeyi göze almanız gerekiyor. Bu yöntemin dışında kısa alan adı veya jenerik alan adı alabilmeniz yolunda kolaylık sağlayacak farklı yöntemlerden bahsedeceğim bu nedenle dilerseniz konuyu takip edebilirsiniz.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yapılan yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
4 Yorum yazarları
SaffetparakazanservetMurat Kemal Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Saffet
Ziyaretçi
Saffet

Aynen güzel bir fikir olmuş. Açıkcası içeriğe girerken 2 karakterli .com ya da .net alma umuduyla girmiştim ama olsun 🙂 Domain bence en güzel yatırım aracı ama işi bilmek gerekiyor.

servet
Ziyaretçi
servet

iyi bir fikir. Ama birçok sitede çoklu domain sorgulamada sorun oluyor.. 500-1000 domain sorgulamada sorun çıkarmayan site var mı? Adresini konuya eklerseniz çok iyi olur.

Murat Kemal
Ziyaretçi
Murat Kemal

Güzel taktikmiş bu taktikle bulduğum birkaç tane domain var. Bir tanesini link kısaltma servisi olarak düşünüyorum. Diğerlerini bekletip uygun fiyat gelirse satabilirim. Acaba diğer domain uzantıları neler olabilir ben de birkaç tane 2 karaktere izin veren domain uzantısı buldum.