Instagram Shadowban Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Instagram’da kitlenizi genişletmek için hashtag’leri kullanıyorsunuz ancak aniden içeriğinizin hiçbiryerde görünmediğini farkediyorsunuz. Bunca çalışma sonrası oluşturmuş olduğunuz bu hesap için canınız çok acır öyle değil mi? Bu yazıda shadow ban kaldırmainstagram shadow ban test ve instagram shadowban kurtulma konularını derinlemesine işleyeceğiz.

Yayınlarınızın daha az beğeni ve yorum aldığını veya belirli hashtaglerde görünmediğini düşünüyorsanız, shadow banlı olabilirsiniz ama önce Shadow Ban Nedir?

Instagram Shadowban

Shadowbanning, kullanıcının farkına varmayacağı şekilde içeriğini sosyal medya sitelerinde engelleme eylemidir. Instagram’da shadow banlıysanız, içeriğiniz sizi takip etmedikleri sürece hiç kimsenin yayınında görünmez.

Instagram açısından, shadow ban anlamlıdır.  Gölge banı olarakta dilimize tercüme edebileceğimiz shadow banlama, Instagram’ın kendi şartlarına uymayan hesapları filtrelemesine izin verir. Bazı insanlar, otomatik botlar ya da içerikleriyle ilgisi olmayan yüzlerce hashtag gibi Instagram’larını takip etmek için gizli ölçümler kullanıyorlar. Bunun için, Instagram belirli filtremeler ile birlikte orijinal ve daha nitelikli paylaşımların görünmesini sağlaması amacıyla shadow banı geliştirdi.

Instagram, açıkça gölge engellemeyi kabul etmese de, Şubat ayında, kullanıcıların belirli hashtag’lerde görünmeyen içerikleriyle ilgili olan sorunu ele alan bir bildiri yayınladılar.

İfadeleri en azından hashtag ikilemini gerçek bir iddia olarak doğrular nitelikteydi – ancak çoğu kişi ifadenin, Instagram’ın aslında itiraf etmeden shadow ban’ı kabul etme yöntemi olduğunu iddia ediyor.

Instagram’ın algoritmasını sık sık değiştirdiğine dikkat etmek önemlidir, zira bu değişiklikler nedeniyle instagramdaki etkileşim performansınızda düşüşler olabilir.

Ancak, shadow ban’ın kullanıcıların içeriğini daha geniş Instagram izleyicilerinden gizlemeye yönelik gerçek bir taktik olma olasılığı vardır ve shadow banlı iseniz, içeriğinizin görülmesi için gerekli önlemleri almanız önemlidir.

Shadow banlı olup olmadığınızı nasıl öğrenebileceğinizi ve listeden çıkmak için ipuçlarımızı keşfedelim.

Neyse ki, hesabınızın shadow banlı olup olmadığını anlamak için kolay bir hile var.

Instagram Shadowban Test

İlk önce, sıklıkla kullanılmayan bir hashtag içeren bir resim yayınlayın. (Bununla ilişkilendirilmiş milyonlarca gönderiye sahip bir etiket kullanıyorsanız, içeriğin engellenip engellenmediğini veya yalnızca rekabet açısından gizlenip gizlenmediğini anlamak zor olacaktır.) Bir kere yolladığınızda, sizi takip etmeyen beş kişiden (veya çalışanlardan) hashtag’de arama yapmalarını isteyin. Hiçbiri bu sonuçlarda yayınınızı görmezse, büyük olasılıkla shadow banlısınız demektir.

Ayrıca %100 güvenilir olmasa da tribber adresinden de shadow ban test yapabilirsiniz.

Çalışanlarınızdan biri veya ikisi gönderinizi görebilirse, yalnızca katılımda bir düşüşle karşı karşıya olabilirsiniz. Bu durumda, bunu düzeltmek için birkaç adım atabilirsiniz. (Tavsiye için Instagram’da nasıl daha fazla takipçi kazanılır? konusunu inceleyebilirsiniz)

Bu testi yaparsanız ve shadow banlı olduğunuza inanıyorsanız endişelenmeyin – sizin için bir çözümümüz var.

Shadow Ban Nasıl Kaldırılır? Neden Shadow Banlıyım?

Hesabınızın shadow banlı olmasının birkaç olası nedeni vardır. Bunun bir daha gerçekleşmemesini sağlamak için, sizin shadow banlı olmanıza yol açan bazı eylemleri araştıralım:

Robotlar veya başka bir otomatik “Instagram büyüme” aracı kullanıyorsunuz.

Eğer bu zor işi kendi başınıza yerine getirmiyorsanız, otantik bir şekilde takip etmiyorsunuz demektir. Instagram bunun üzerinde durur – çünkü kullanıcıları doğru kitle ile bağlantı kurmaya odaklanan bir stratejiye sahip olmaları konusunda teşvik edici algoritmalar geliştirir. Botları kullanmak ise spam bir taktiktir ve shadow ban ile sonuçlanabilir.

Kırık hashtag kullanıyorsun.

Bazen, popüler bir hashtag kullanılarak uygunsuz bir içerik gönderimi yapılabilir. Bu olduğunda, Instagram etiketi kaldırabilir veya kullanımını sınırlayabilir. Bozuk bir karma etiketi kullanırsanız, bu diğer karma etiketlerin sıralanmasını önler ve engellenen bir hesapla sonuçlanabilir.

Hesabınız sık sık raporlanıyor

Kullanıcılar bir hesabı defalarca bildirdiğinde, Instagram hesabınızın uygunsuz içerik gönderdiğini veya hizmet şartlarını ihlal ettiğini varsayıyor. Hesabınızı devre dışı bırakabilir ya da shadow ban atabiliyor.

İnsanları çok hızlı bir şekilde gönderiyor, yorum yapıyor, ilgi gösteriyor veya takip ediyorsunuz.

Ard arda çok hızlı takip ediyorsun, yorum yapıyorsun veya beğeniyorsun.

Instagram, bir saat veya bir gün içinde ne sıklıkta izleyebileceğiniz, izleyemeyeceğiniz, beğeneceğiniz, yorumlayabileceğiniz veya yayınlayabileceğinizle ilgili zaman kısıtlamaları koyar. Bu mantıklı – bir saat içinde 80 kişiyi takip ediyorsanız, muhtemelen işi yapan bottur, siz değil.

Bu eylemler hızlı bir şekilde takip etmenize yardımcı olabilir, ancak doğru insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olamaz, bu yüzden Instagram’da ilk sıradasınız. Ek olarak, bu davranışlar büyük olasılıkla shadowban ile sonuçlanmaktadır, bu da yeni bir izleyici kitlesine maruz kalmanızı ciddi şekilde sınırlamaktadır.

Instagram Shadowban Nasıl Onarılır veya Önlenir

Hesabınızı normale döndürmek için yapmanız gerekenler:

Bir bot veya başka bir otomatik servis kullanıyorsanız, kullanmayı bırakın ve derhal silin.

Hesapların hala size bağlı olmadığından emin olmak için, masaüstünüze Instagram gidin ve “Profili Düzenle” yi ve ardından “Yetkili Uygulamalar” ı tıklayın. Listede bot hesaplarınızdan birini görürseniz, tamamen kaldırmak için “Erişimi İptal Et” i tıklayın. Unutmayın, markanızı seven ve ürünlerinizi satın alan 100 takipçiye sahip olmak, sizden asla satın almayan veya içeriğinizle etkileşime giren 1.000 takipçiden daha iyidir.

Zaten yasaklanmış olan etiketleri kullanmayın.

İnstagramdaki yasaklı hashtag’ler listesine göz atın ve içeriğinizdeki tüm bozuk etiketlerin kaldırıldığından emin olun. İlerlerken, seçtiğiniz hashtaglara karşı seçici ve dikkatli olun ve şüphe duyduğunuzda hashtag’ın sayfasına bir göz atın – Instagram muhtemelen “#summer2019 adlı kullanıcının son gönderileri gizlendi …” gibi bir mesaj yayınlayacak. Buradan anlayabilirsiniz ki hashtag artık kullanımda değil.

İki günlük bir mola verin.

İnsanlar, Instagram hesaplarını kullanmanın 48 saatlik bir ara verdiğini bildirerek sistemi sıfırlayabilir ve sizi tekrar yoluna sokabilirler, ve yine de geçici sosyal medya temizlemeye değer, öyle değil mi?

Instagram’ın kurallarına ve düzenlemelerine uyun.

Instagram’ın Kullanım Koşullarını ve Topluluk Kurallarını okuyun ve izleyin.

En önemlisi, hedef kitlenizi büyütürken yararlı, orijinal içerik yayınlamanız ve en iyi uygulamalara uymanız çok önemlidir. Bunu yapmak daha uzun sürer, ancak yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanır – ve gölgelenmez olursunuz – doğru değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir