Döviz Al Sat Para Kazan

Diğer ülkelerin para birimleri yani döviz ile trade yapara para kazanmak mümkün ancak dışarıdan bakıldığında oldukça kolay gözüken bu iş, içerisinde çeşitli dinamikleri barındırıyor. Euro, Dolar, Sterlin, Yen, Dinar, Ruble ve daha birçok para birimiyle takas işlemi yaparak döviz alışverişi yaparak para kazanmak ve bu işlemlerden kar elde etmek için nelere dikkat etmek gerektiğini çok iyi bilmek gerekiyor. Bu makalede neler yapabileceğiniz konusunda olabildiğince derinlere inmeye çalışacağım.

Herşeyden önce bir risk sermayesi belirlemeniz gerekiyor. Döviz trade işlemi için belirlediğiniz bu risk sermayesi ile çeşitli senaryolarda hedefler belirleyip sepet oluşturarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Tamamen örnek amaçlı bir senaryo belirleyelim: Örneğin; benim 100.000 TL sermayem var bu meblağ bir borç değil dolayısıyla bu parayı istediğim gibi kullanabilirim ancak ben yalnızca %30’unu döviz trade işlemi yapmak üzere risk sermayesi olarak belirliyorum. Artık risk sermayem 30.000 TL şimdi bu parayla kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere 3 bölüme ayırıyorum. Tabi sermaye ve risk sermaye oranı kişiden kişiye göre değişecek birşey ve başka bir senaryoya göre istersem risk sermayemin tamamını kısa vade düşünebilirdim ancak ben bu senaryoda parçalara ayırmaya karar verdim.

Örneğimize göre 30.000 TL risk sermayesini 3 eşit parçayla kısa, orta ve uzun vade olmak üzere 10’ar binliralık parçalara ayırdım. Şimdi tek tek bu sermaye ile neler yapacağımı bahsedeceğim ancak bu vadeler nedir öncelikle bundan bahsediyim.

Kısa Vade, Orta Vade, Uzun Vade nedir?

Aslında bu 3 yatırım planı vade uzunlukları kişiden kişiye ve stratejisine bağlı olarak değişim gösterir ancak çoğunluğa göre kısa vade, 6 ay’a kadar olan yatırım planıdır, orta vade; 6 ay ile 1 yıl arası, uzun vade ise 1 yıl’dan uzun süreli yatırımlardır.

Tanımımızı geçtikten sonra örneğimize kaldığımız yerden devam ediyim.

Uzun Vade Planım: Uzun vade için 10.000 TL belirlemiştim. Bu para ile eşit miktarlarda Dolar,Euro ve Altın alıp katılım hesabında bekletiyorum ve ne olursa olsun bu paraya ellemiyorum. Katılım hesabı ile birlikte cüzzi miktarda da olsa yıllık ekstra bir kar elde ediyorum. Katılım hesap ile para kazanma konusunu ayrı bir konuda ayrıca değineceğim.

Orta Vade Planım: Yine 10.000 TL ile çeşitli temel analizleri baz alarak çeşitli döviz birimlerine hatta emtiaları kullanabilirim. Örneğin Altın, Gümüş, Japon Yen’i, Çin Yuan’ı, İngiliz Sterlin’i gibi… Orta vadeli planda uzun vadeye göre biraz daha rahatım çünkü planlamam doğrultusunda hedef seviyeme gelmiş olan döviz veya emtia birimlerinde 6 ay gibi bir süreçte trade işlemi yapabileceğim. Yalnız burada dikkat etmem gereken nokta şu ki, orta vadeli yatırım için düşündüğüm döviz birimleri veya emtia’lar için temel analizin beni destekliyor olması gerekiyor. Yani orta vadeli süreçte kazanma olasılığımın yüksek olduğu döviz veya emtia’lara yatırım yapmam gerkeiyor. Misal vermem gerekirse, Rusya’ya bir ambargo söz konusu diyelim. Bu durumda muhtemelen orta vadede Rus Rublesi değer kaybedebilir bu nedenle orta vade için belirlediğim risk sermayesi ile yaptığım sepete Rus Rublesini dahil etmeyeceğim.

Kısa Vade Planım: Burada günlük hatta dakikalık bile işlem yapabilirim ancak makas farkı nedeniyle daha fazla işlem yapmam genellikle zarar etmeme sebebiyet verecektir bu nedenle buradaki risk sermayemi yani 10.000 TL’yi temel ve teknik analize dayandırarak kontrol etmem gerekiyor. Olabilecek tüm açıklamalar, merkez bankalarının faiz açıklamaları, veya o an için çok enteresan gelişmeler olabilir ki şu süreçte her an herşey olabiliyor. Aslında elimin en rahat olduğu ve trade işlemi yapabilmemi kolaylaştıran sermaye kısa vadeli planım olsa da, kontol etme ve işlem emirlerini kontrol etmek açısından en çok emek harcadığım plan da yine kısa vadeli dolayısıyla elimi kolaylaştıran ancak en zorlandığım kısım kısa vadeli program. Kar etme olasılığım kadar zarar etme olasılığım da oldukça yüksek ve bu yüzden çok dikkatli olmalıyım. Buradaki risk sermayemi istersem tümünü tek bir döviz kuruna veya tek bir emtia’ya bağlayabileceğim gibi birden çok döviz kuruna ve emtia’ya bağlaya da bilirim. Ben kısa vadeli programımda bulunan risk sermayemi katılım hesabına dahil etmiyorum.

Yukarıda oluşturduğum senaryo tamamen benim anlık olarak üretmiş olduğum senaryo ancak bu senaryonun içerisinde dikkat edilmesi gereken bazı anahtar kelimelere değindim. Şimdi onları biraz daha açacağım.

Makas Farkı: Döviz ve emtia tade işlemlerinde kritik bir öneme sahip olan makas farkı nedeniyle her yaptığınız işlem için bir nevi ödediğiniz komisyondur. Bu komisyonu olabildiğince az tutmak için birçok bankayı kontrol etmem sonucunda Türkiye Finans Bankasının TFX Target uygulaması vesilesiyle en az makas farkı ile işlem yapabildiğimi farkettim. Eğer siz daha uygun bir yer bulduysanız lütfen bunu yorumlarda yazın.

İşlem Emirleri: İşlem emirleri, belirlediğiniz kriterlerde otomatikleştirilmiş işlemler yapmanıza olanak sağlar. Sürekli olarak ekrana bakamayacağımızdan dolayı işlem emirleri oldukça önemlidir.  Ne tip işlem emirleri vardır ve işlem emirleri tek tek ne işe yarar konusunu Dolar Al Sat Para Kazan konusunda işlemiştik.

Hedef Seviyesi: Yaptığımız tüm bu işlemler para ile ticaret yaparak para kazanmak. İşte burada önemli bir durum varki, birşey sürekli olarak çıkmaz ancak insan beyni sürekli olarak kazanmaya odaklı olduğu için her zaman iştahlıdır bu yüzden yapacağımız işlemler için bir hedef rakamı belirleyip bu hedefi analizlerimize dahil eder hatta işlemlerimizi hedeflere sadık kalarak uygularsak riskimizi daha da azaltmış oluruz.

Döviz Alışverişi Yaparak para kazanmak konusunda lütfen siz de bildiklerinizi yorum olarak yazın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir