Coin Burn Nedir? (Token Burn – Jeton Yakma – Coin Yakma)

Coin burn yani Jeton yakma işlemi; mevcut arzı azaltmak suretiyle Coin’lerin bir kısmını kimsenin erişemeyeceği bir cüzdana gönderilerek değerini hızlı bir şekilde artırma yöntemidir.

Coin burn veya Token burn özellikle o coin’in değerli olduğunu göstermek için ve/veya bu vaadde bulunarak ilgili coin’in artacağının sinyalini vermek için de kullanılır. Coin burn esas olarak ICO’larda kullanılır. Coin burn işleminde coin’lerin kimsenin kullanamayacağının kanıtı olarak kriptokrasinin blok zincirine kaydedilir.

FİAT Para birkaç istisna haricinde rezervdeki altına oranla basılan banknotlardır ve bu piyasada paranın kontrolsüzce artması enflasyonu da beraberinde getirebildiği gibi kontrollü bir şekilde artırıldığında total değeri yani piyasadaki tüm ilgili para değeri artacaktır. Ancak kripto dünyasında mevcut sınırlı sayıda Coin bulunduğundan Para’ya olan bazı paradox’ları ortadan kaldırmıştır. Sınırlı sayıda bulunan coin’lerden bir kısmının yakılmasıyla beraber ilgili coin’de coin başına olan değeri artırabilir.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Yorum Yap