Coin Burn Nedir? (Token Burn – Jeton Yakma – Coin Yakma)

Okuma Süresi: 1 dakika

Coin burn yani Jeton yakma işlemi; mevcut arzı azaltmak suretiyle Coin’lerin bir kısmını kimsenin erişemeyeceği bir cüzdana gönderilerek değerini hızlı bir şekilde artırma yöntemidir.

Coin burn veya Token burn özellikle o coin’in değerli olduğunu göstermek için ve/veya bu vaadde bulunarak ilgili coin’in artacağının sinyalini vermek için de kullanılır. Coin burn esas olarak ICO’larda kullanılır. Coin burn işleminde coin’lerin kimsenin kullanamayacağının kanıtı olarak kriptokrasinin blok zincirine kaydedilir.

FİAT Para birkaç istisna haricinde rezervdeki altına oranla basılan banknotlardır ve bu piyasada paranın kontrolsüzce artması enflasyonu da beraberinde getirebildiği gibi kontrollü bir şekilde artırıldığında total değeri yani piyasadaki tüm ilgili para değeri artacaktır. Ancak kripto dünyasında mevcut sınırlı sayıda Coin bulunduğundan Para’ya olan bazı paradox’ları ortadan kaldırmıştır. Sınırlı sayıda bulunan coin’lerden bir kısmının yakılmasıyla beraber ilgili coin’de coin başına olan değeri artırabilir.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yapılan yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
2 Yorum yazarları
Ceyda MolaGüven Tavlas Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ceyda Mola
Ziyaretçi
Ceyda Mola

Coin Burn Nedir?
Coinburn yani Tokenburn biz geliştiricilerin token’ların arzını azaltmak için farklı yollar kullandıkları zamandır.

Neden Coin Burn Yapılır?
Coinburn, arzın düşürülmesinde ve dolaylı olarak ilgili coin’in talep ve fiyatını etkilemekte kullanılır.

Coin burn nasıl çalışır?
Bir altcoin geliştiricisi der ki; Ben piyasaya 100 tane coin arz ediyorum ancak 10 yıl boyunca her sene 1 tane coin yok edilecek.

Bu yakma işlemi ile birlikte piyasadaki dolaşımda olan coin’lerde azalma olduğu için daha çok talep görecek ve görece olarak fiyat artmasında tetikleyici bir unsur olacaktır.

Söylendiği gibi yakma işlemi zamanı geldiğinde de yakılacak coin’ler özel anahtarlara sahip erişilmez cüzdanlara coin’leri gönderirler ve süresiz şekilde kilitli tutulurlar.

Coin Burn kullanıcıları nasıl etkiler?
Token’larınız cüzdanda güvendedir ve onların miktarında herhangi bir değişim olmaz. Coinburn sonrası yalnızca dolaşımdaki token miktarı azalacaktır. Coin Burn ancak dolaylı olarak sahip olduğunuz Token’ın değerini artırabilir.

Güven Tavlas
Ziyaretçi
Güven Tavlas

İktisat teorisinde arz ve talep yasası, bir ekonomiyi düzenleyen temel ilkelerden biri olarak kabul edilir. Arz arttıkça fiyatın düşme eğiliminde olacağı veya tersi durumun yani arzın azalması ile de veya talebin artması ile fiyatın artış eğiliminde olacaktır.

Bunun özellikle kripto para birimleri ile nasıl ilişkili olduğu, Coin Burn kavramıyla ilgilidir.

Daha çok “Proof of Burn” olarak adlandırılan bu olay, mevcut alt arzın azaltılması için çeşitli alt-madenler tarafından kullanılan ve dolaşımdaki madeni paraların belirli bir bölümünün hiç kimsenin erişemediği bir cüzdana gönderildiği bir protokoldür. (Özellikle ICO’larda kullanılır). Bunun kesin teknik detayları kripto para birimlerinin coin burn için yaptığı açıklada yer alır. Coin Burn işlemleri, aynı zamanda yakılan coin’lerin bir daha asla kullanılamayacağına dair şeffaf olması için ve bir kanıt sağlamak için söz konusu işlem belirli bir blok zinciri üzerine kaydedilmektedir.