Upwork ile Para Kazanma Taktikleri (Transkripsiyon Nedir?)

Upwork ile freelancer olarak para kazanmak ister misiniz? Muhtemelen birçoğunuz freelancer olarak iş yapmanın hayalini kuruyordur. Düşünsenize evde pijamanızla oturup istediğiniz işi yapıyorsunuz… Ancak işler o kadar kolay değil. Bir iş bulmak ve bunu devamlı hale getirmek veya tecrübe eksikliği nedeniyle ya da profilinizi doğru bir şekilde doldurmadığınız için problem yaşayabilirsiniz. Ben bu makalede upwork ile her halukarda para kazanabileceğinizi anlatacağım. Ancak öncelikle upwork nedir? veya freelancer nedir? bu tanımları anlayalım.

Upwork Nedir? Upwork.com, Freelancer çalışanlar ile freelancer arayan iş verenlerin buluştuğu bir platform. Tabi haliyle bu site de kendine düşen payı alıyor. Site üzerinde profil oluşturup bilgilerini girip iş tekliflerine açık hale gelebilir ve iş verenlere teklifler yapabilirsiniz.

Freelancer Nedir? Bir kuruma bağlı olmadan serbest çalışanlar için kullanılan tabirdir. Mesela bir kişi bir web sitesi yaptırmak istiyor bir çalışan tutmak yerine freelancer olarak çalışan bir kişiye, yalnızca o işi yapması için anlaşılan ücret üzerinden işini tamamlayabiliyor.

Upwork ile Para Kazanma Taktiği

Pek deneyiminiz olmasa bile Upwork ile para kazanabilirsiniz. Ancak öncelikle bildiklerinizin farkına varmalısınız ve niteliklerinizi düzgün bir şekilde belirlemelisiniz. Öncelikle şunu belirtiyim sitenin dili ingilizce ve az da olsa ingilizce bilmeniz gerekiyor fakat bir iş yapmak için ingilizceye hakim olmanızı gerektirmiyor… Zaten aslında tam da bu durumu anlatacak bir makale okuyorsunuz.

Farklı farklı işlerden bahsetmeyeceğim. Muhtemelen farklı taktikler için upwork başlığı altında farklı makaleler yazmış olacağım ancak bu makalemizde yalnızca Türkçe bildiğiniz için bile freelancer olarak çalışabileceğiniz konusunda bir detaylandırma yapacağım.

Nasıl yani? Sadece Türkçe bildiğim için para mı kazanacağım?

Evet! Yalnızca Türkçe bildiğiniz için iş yapabilirsiniz. Upwork’de istenebilecek binlerce iş dalı var ve bunlardan biri de Türkçe Transkripsiyon (Transcription) işi.

Upwork’de profilinizi açtınız ve güzel bir şekilde dolduruyorsunuz. Ancak ben her zaman söylerim. Bir yere üye olmak 2 dk fakat böyle bir üyeliğin pek faydası yok. Dolayısıyla kaliteli bir profil doldurmak için referanslarınızdan tutun, deneyimlerinize kadar herşeyi kaliteli bir şekilde belirtmelisiniz. Kaliteliden kastım lafı uzatıp yok yere uzun uzun yazılar yazmak değil. Optimum şekilde kendinizi ifade edebilecek şeyler yapmalısınız. Mesela Transkripsiyon işi için birkaç deneme yapabilirsiniz. Sesinizi bir yere kaydedin ya da kısacık bir videodan konuşmaları düzgün şekilde metine çevirin. Hangi konularda çalışabileceğinizi belirten maddeler koyabilirsiniz… Mesela Açık oturumlar, dersler, film, iş görüşmeleri, konferanslar, mülakatlar, seminerler, toplantılar, telefon görüşmeleri ve bunun gibi şeyler işte. Ancak ben Transkripsiyon’u da biraz açayım.

Transkripsiyon (Transcription) Nedir?

Deşifraj veya TDK‘ya göre çevriyazı diye de tabir edilen bu iş dalında; bir yazıyı, okunuş şekliyle başka bir yazıya çevirme işidir. Fonetik yazı, ses yazısı, sesçil yazı kelimeleriyle de tabir adilen bu lügat’a göre, telâffuz edilmiş olan sesteki, klasik alfabede bulumayan özel alfabe işaretlerini kullanarak yazıya geçirmeyi anlatır

Upwork ile Freelancer olarak Transkripsiyon işi Yapmak

Tamam bu işte aslında çok kolay değil, ancak en azından ingilizce bilmenizi gerektirmiyor ve üzerinde çalışarak rahatlıkla başarabileceğiniz bir iş. Ayrıca yapılacak işler için çoğu kişi aslında transkripsiyon da istemiyor. Mesela bir yazıyı seslendirme veya bir video’daki geçen konuşmanın yazıya çevrilmesi gibi işler de bulunuyor. Upwork’de “turkish” aramasıyla Türkçe iş isteyen işverenleri görebilirsiniz. Mesela; https://www.upwork.com/o/jobs/browse/skill/turkish/?sort=recency

Ben ilanları listeliyip kısa kısa bahsediyim.

https://www.upwork.com/job/Preparing-subtitles-for-the-hour-training-set-Preferably-Turkish_~011a3fa3a82c4032ed/

15 ila 30 dakika arasında değişen uzunluklarda yaklaşık 55 farklı video var. Bunlara altyazı dosyası istiyor.  250$ bütçe vermiş. Esasında bu baya zor bir iş öyle 250 dolara bu iş biraz zor ama aramaya devam.

https://www.upwork.com/job/Turkish-Store-app-Listing_~01f6facb9883b3a89a/

Burada da Google Play & Apple App Store Türkçe metin yazarına ihtiyaçları olduğunu söylüyor.

https://www.upwork.com/job/Turkish-Language-teacher-needed-join-our-platform_~0108ed7cde452367a3/

Online Türkçe öğretmek için Türkçe öğretmeni arıyor. Ayrıca web sitelerine de başvuru yapmalarını söylüyor.

https://www.upwork.com/job/Turkish-community-participater_~0127e0ce69877acb60/

Konuşkan ve Türkçe forumlarına katılabilecek birini arıyor.

https://www.upwork.com/job/Native-Turkish-voice-talent-read-blog-articles_~010558a235c3bb7b61/

Yüksek kalitede bir miktofonunuzun olmasını istiyor. Kaliteli ses dosyaları sunabilmesi gereken kişilerden bu ses dosyalarında düzenlemeyi de sizin yapmanızı istiyor. Her kayıt için dakika başı 1$ teklif veriyor.

https://www.upwork.com/job/Game-content-proofread-German-French-Portugese-Russian-Turkish_~01f2601e78b2bc9936/

Bu iş için 30$ bir bütçe belirlemiş ve oyu konusunda bilgisi olan deneyimli bir dil uzmanı arıyor. Kabaca 7000 kelimelik bir şeyi yazabilmenizi istiyor. Yani ortalama 14 sayfalık bişey.

https://www.upwork.com/job/Online-Turkish-Tutors-needed-lessons-Skype_~0176f4374635de385f/

Skype üzerinden Türkçe öğretebilecek Türkçe öğretmenlerine ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Yaratıcı ve açık fikirli olan kişileri istediğini söylüyor ve 700$ bir bütçe belirlemiş.

Ek olarak: Ne olursa olsun bir şekilde ingilizceyi öğrenmemiz gerekiyor. Ancak İngilizce dışında da bilgi ve tecrübe edinmemiz gereken şeyler de var. Bunu neden söylüyorum? Bakın Türkçe iş için açtığım yukarıdaki başlıkların dışında aslında Türkçe dışında başka dil bilmeden yapabileceğiniz birçok iş mevcut ancak genellikle aranan işler için İngilizce gerekiyor ancak bu bile bir yere kadar. Eşzamanlı olarak başka becerileri de istiyorlar. Mesela hem ingilizceyi akıcı olarak konuşabilen hem de SEO konusunda bilgili gibi… Ya da DSLR fotoğraf makinesi olan, diksiyonu düzgün olan, açık fikirli olan, konuşkan olan, bu gibi şeyler bir yönüyle yetenek ancak diğer taraftan bakıldığında aslında sıradan şeyler. Mesela pek tabi geçmiş yıllarda bir DSLR fotoğraf makinesi alıp, internetten tanıştığınız bir fotoğrafçılık grubuyla sosyalleşebilir, bunu aslında hobi olarak yaparken hem gezip hem de birçok şeyi deneyimleyebilirdiniz öyle değil mi? Aslında hiçbirşey için geç değil. Bu makalede işin biraz kolayına kaçıp çokta fazla bilgi sahibi olmadan para kazanabileceğiniz bir yöntem göstermiş olsam da, kesinlikle tavsiyem odur ki sabit bir fikir üzerine kapılık kalmadan kafanızı kaldırıp kendinizi geliştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir