Webmoney Nedir? Nasıl Kullanılır?

Webmoney bir online banka gibi işleyen ve para alıp para göndermenizi sağlayan online cüzdandır. İnternet üzerinden webmoney ile anlaşmalı kurumlardan kart bilgisi olmaksızın alışveriş yapabilir veya bir webmoney hesabınıza para talep edebilirsiniz.

Webmoney, Rus firması olup dünyadaki birçok ülkede faaliyet göstermektedir. Anlaşmalı kurumlar arasında Aliexpress, Steam gibi dünya markalarının yanı sıra özellikle Rusya üzerinde yoğunlukla kullanılmaktadır. Webmoney’in komisyonları nispeten düşüktür; bir ürün satın alırken %3 civarı komisyon ödersiniz. Türkiyede Paypal’ın kapanmasından sonra faaliyetini bir süre durdurup ardından tekrar açan Webmoney şu anda Paypal’ın alternatifi olarak ta kullanılıyor. Türkiyedeki resmi sitesi ve kayıt olabileceğiniz adresi; https://www.wmtransfer.com/tr/ olup bakiyenize Türkiyedeki bazı anlaşmalı kurumlardan da para yükleyebiliyorsunuz.

WEBMONEY’İN BAZI AVANTAJLARI

Webmoney ile kredi kartı kullanmadan işlem yapılabiliyor.
Size yapılan ödemeyi gün içerisinde en fazla 1-2 saat arasında ulaşacaktır.
Webmoney ile Coin’de satın alabilirsiniz.
Güvenliği üst düzey olup sms onayı olmadan işlem yapılmaz

Webmoney kullanımında hesabınızda açtığınız cüzdan türüne göre para birimi bulundurabilirsiniz. Örneğin dolar kuru için WMZ kullanılmaktadır. Yani 1 WMZ 1 Dolara tekabül ediyor. Aşağıda tüm para birimleri, cüzdan türleri ve para birimleri karşılığı bulunuyor.

CÜZDANLAR VE PARA BİRİMLERİ:

Z-Cüzdanı: WMZ — ABD Doları
E-Cüzdanı: WME — EURO
R-Cüzdanı: WMR — Rus Rublesi
U-Cüzdanı: WMU — Ukrayna Grivnası
B-Cüzdanı: WMB — Belarus Rublesi
K-Cüzdanı: WMK — Kazak Tengesi
G-Cüzdanı: WMG — Gram Altın
X-Cüzdanı: WMX — Bitcoin
L-Cüzdanı: WML — Litecoin
H-Cüzdanı: WMH — Bitcoin Cash
V-Cüzdanı: WMV — Vietnam Dong’u

WEBMONEY KAYIT OLMA (HESAP AÇMA)
1- https://www.wmtransfer.com/tr/ adresine girip Kayıt linkine tıklıyorsunuz,
2- Telefon numaranızı yazıyorsunuz. Ancak uyarıyım bu telefon numarası giderse hesabınıza ulaşmanız için güvenlik adına noter tastikli belgeler istenecektir.
3- Kişisel bilgiler ve adres bilgilerini doldurun.
4- E-posta adresinize gelen postayı aktivite edin.
5- Cep telefonunuza gelen kodu girin.
6- Son olarak şifrenizi belirleyin.

Hesap açıldıktan sonra güvenlik amacıyla 2FA koruması veya E-Num ile güvenliğiniz için önlemleri kullanmanızı öneririm. Panelinize girdiğinizde öncelikle cüzdan açmanız gerekiyor. USD sıklıkla tercih edildiğinden WMZ cüzdanı açabilirsiniz. Malesef Türk Lirası cüzdanı mevcut değil. Bu aşamadan sonra cüzdanı da açtığınıza göre standart bir hesabınız oluşmuş durumda oluyor.

WEBMONEY PASAPORT
Hesabınızı ilk açtığınız zaman standart bir kullanıcı olduğunuzdan işlemleriniz sınırlıdır. Webmoney sitesi içerisinde WM Pasaport türleri bulunuyor. Hesabınızı ilk açtığınız zaman Alias pasaport sahibi oluyorsunuz. Türkiye’den para çekebilmek için üst seviye pasaport gerektiğinden kimlik bilgisi ve size ait belgeler ile onaylanmış olmanız gerekiyor.

PASAPORTUNUZU ÜST SEVİYE YAPMAK VE PASAPORTUNUZU ONAYLATMAK:
https://passport.wmtransfer.com/asp/WMCertify.asp linkine tıklayarak yeşil renkteki “Apply for WebMoney Passport” butonuna tıklıyorsunuz ve gerekli kısımları tek tek dolduruyorsunuz. Eğer pasaportunuz varsa pasaport bilgilerini doldurarak yoksa nüfus cüzdanı veya ehliyetiniz ile bilgileri doldurmanız gerekiyor. Pasaportunuz yoksa Date of expiry kısmınndaki check box’ı inaktif yaparak devam edin. Onay işlemi için kimlik fotoğrafınızın önlü arkalı fotoğrafını upload a new document kısmına girerek upload etmeniz gerekiyor.

Onaylama işlemi birkaç gün sürebiliyor.

Ayrıca Webmoney’in resmi sitesinde bulunan kayıt olma ve para çekme işlemleri için videoları da izleyerek bilgi edinebilirsiniz ancak web sitesinin tasarımında bazı güncellemeler olabileceği için videoda Türkçe olan bazı sayfalar sizde yarı Türkçe yarı İngilizce hatta kısmen Rusça görünebilir.

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Webmoney Nedir? Nasıl Kullanılır?” için 10 yorum

 • 11 Ekim 2018 tarihinde, saat 08:31
  Permalink

  webmoney kayıt işlemi aslında o kadar da zor bir işlem değil fakat yine de bilgisayar kullanımına uzak kullanıcılar içni ek olarak videolu bir anlatımın yapılması güzel bir jest olmuş, tebrikler.

  Yanıtla
 • 11 Ekim 2018 tarihinde, saat 19:20
  Permalink

  İlk defa duyduğum bir sistem fakat para aktarmalarında gerçekten benim işime yarayacak. Kullanımı basit bir sistemdir umarım. Paypal Türkiye faaliyetlerini durdurduğu için yerine geçebilecek bir sistem.

  Yanıtla
 • 18 Ekim 2018 tarihinde, saat 20:42
  Permalink

  Webmoney’i kullanması kolay ve aynı zamanda oldukça pratik. Benim ilk duyduğumdaki tek endişem güvenlik kısmıydı. fakat güvenlik için de alınabilecek birçok önlem var. Sonuçta internet bankacılığı kullanmaya çekinmiyorsanız bunu kullanmakta da hiç bir sakınca yok bana kalırsa.

  Yanıtla
 • 21 Aralık 2018 tarihinde, saat 12:07
  Permalink

  Webmoney atm kartı varmı bana yurt dışından yatan doları burda atmden çekebiliyormuyum? Bunkonuda bilen bildiği kadarını ayrıntılı yazarsa sevinirim

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:48
  Permalink

  Yasal ve resmi olarak webmoney işlemlerinin Türkiyedeki güncel tek yetkili bayisi olarak tüm webmoney işlemlerinize yardımcı olmamızı isterseniz lütfen bize ulaşınız. Saygılarımızla

  Whatsapp: +90 537 868 87 96

  Email: [email protected]

  Web: http://www.turkmoney.net/

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2019 tarihinde, saat 12:04
   Permalink

   Lütfen, webmoney hesabinizdan para çekebileçeginiz bir adres verin

   Yanıtla
 • 6 Mart 2019 tarihinde, saat 22:30
  Permalink

  Yine dolar yükselmeye başladı, online para devinimlerinden bayağıdır uzak kalmışım. Diğer online ödeme ve birikim yöntemleri konusunda da bilgiler bekliyoruz.

  Yanıtla
 • 9 Mart 2019 tarihinde, saat 07:16
  Permalink

  Türkiyede çalışan birçok ödeme yöntemi var. Ama webmoneyi pek duymuyorum. Galiba pek sık kullanılmıyor. Webmaster forumlarını da düzenli kullanıyorum ama webmoney bana hiç tanıdık gelmiyor. Altın hesabı olması bir avantaj. Altın yatırımı için kullanılabilir.

  Yanıtla
 • 24 Mart 2019 tarihinde, saat 22:23
  Permalink

  Paypal kapandıktan sonra bende Webmoney kullanmaya başladım. Gayet basit bir arayüzü var ve ben çok memnunum. Bir çok ödeme ile ilgili işlemimi buradan hallediyorum. En önemlisi ise her geçen gün daha da popüler olması.

  Yanıtla

Yorum Yap