Webmoney Nedir? Nasıl Kullanılır?

Webmoney bir online banka gibi işleyen ve para alıp para göndermenizi sağlayan online cüzdandır. İnternet üzerinden webmoney ile anlaşmalı kurumlardan kart bilgisi olmaksızın alışveriş yapabilir veya bir webmoney hesabınıza para talep edebilirsiniz.

Webmoney, Rus firması olup dünyadaki birçok ülkede faaliyet göstermektedir. Anlaşmalı kurumlar arasında Aliexpress, Steam gibi dünya markalarının yanı sıra özellikle Rusya üzerinde yoğunlukla kullanılmaktadır. Webmoney’in komisyonları nispeten düşüktür; bir ürün satın alırken %3 civarı komisyon ödersiniz. Türkiyede Paypal’ın kapanmasından sonra faaliyetini bir süre durdurup ardından tekrar açan Webmoney şu anda Paypal’ın alternatifi olarak ta kullanılıyor. Türkiyedeki resmi sitesi ve kayıt olabileceğiniz adresi; https://www.wmtransfer.com/tr/ olup bakiyenize Türkiyedeki bazı anlaşmalı kurumlardan da para yükleyebiliyorsunuz.

WEBMONEY’İN BAZI AVANTAJLARI

Webmoney ile kredi kartı kullanmadan işlem yapılabiliyor.
Size yapılan ödemeyi gün içerisinde en fazla 1-2 saat arasında ulaşacaktır.
Webmoney ile Coin’de satın alabilirsiniz.
Güvenliği üst düzey olup sms onayı olmadan işlem yapılmaz

Webmoney kullanımında hesabınızda açtığınız cüzdan türüne göre para birimi bulundurabilirsiniz. Örneğin dolar kuru için WMZ kullanılmaktadır. Yani 1 WMZ 1 Dolara tekabül ediyor. Aşağıda tüm para birimleri, cüzdan türleri ve para birimleri karşılığı bulunuyor.

CÜZDANLAR VE PARA BİRİMLERİ:

Z-Cüzdanı: WMZ — ABD Doları
E-Cüzdanı: WME — EURO
R-Cüzdanı: WMR — Rus Rublesi
U-Cüzdanı: WMU — Ukrayna Grivnası
B-Cüzdanı: WMB — Belarus Rublesi
K-Cüzdanı: WMK — Kazak Tengesi
G-Cüzdanı: WMG — Gram Altın
X-Cüzdanı: WMX — Bitcoin
L-Cüzdanı: WML — Litecoin
H-Cüzdanı: WMH — Bitcoin Cash
V-Cüzdanı: WMV — Vietnam Dong’u

WEBMONEY KAYIT OLMA (HESAP AÇMA)
1- https://www.wmtransfer.com/tr/ adresine girip Kayıt linkine tıklıyorsunuz,
2- Telefon numaranızı yazıyorsunuz. Ancak uyarıyım bu telefon numarası giderse hesabınıza ulaşmanız için güvenlik adına noter tastikli belgeler istenecektir.
3- Kişisel bilgiler ve adres bilgilerini doldurun.
4- E-posta adresinize gelen postayı aktivite edin.
5- Cep telefonunuza gelen kodu girin.
6- Son olarak şifrenizi belirleyin.

Hesap açıldıktan sonra güvenlik amacıyla 2FA koruması veya E-Num ile güvenliğiniz için önlemleri kullanmanızı öneririm. Panelinize girdiğinizde öncelikle cüzdan açmanız gerekiyor. USD sıklıkla tercih edildiğinden WMZ cüzdanı açabilirsiniz. Malesef Türk Lirası cüzdanı mevcut değil. Bu aşamadan sonra cüzdanı da açtığınıza göre standart bir hesabınız oluşmuş durumda oluyor.

WEBMONEY PASAPORT
Hesabınızı ilk açtığınız zaman standart bir kullanıcı olduğunuzdan işlemleriniz sınırlıdır. Webmoney sitesi içerisinde WM Pasaport türleri bulunuyor. Hesabınızı ilk açtığınız zaman Alias pasaport sahibi oluyorsunuz. Türkiye’den para çekebilmek için üst seviye pasaport gerektiğinden kimlik bilgisi ve size ait belgeler ile onaylanmış olmanız gerekiyor.

PASAPORTUNUZU ÜST SEVİYE YAPMAK VE PASAPORTUNUZU ONAYLATMAK:
https://passport.wmtransfer.com/asp/WMCertify.asp linkine tıklayarak yeşil renkteki “Apply for WebMoney Passport” butonuna tıklıyorsunuz ve gerekli kısımları tek tek dolduruyorsunuz. Eğer pasaportunuz varsa pasaport bilgilerini doldurarak yoksa nüfus cüzdanı veya ehliyetiniz ile bilgileri doldurmanız gerekiyor. Pasaportunuz yoksa Date of expiry kısmınndaki check box’ı inaktif yaparak devam edin. Onay işlemi için kimlik fotoğrafınızın önlü arkalı fotoğrafını upload a new document kısmına girerek upload etmeniz gerekiyor.

Onaylama işlemi birkaç gün sürebiliyor.

Ayrıca Webmoney’in resmi sitesinde bulunan kayıt olma ve para çekme işlemleri için videoları da izleyerek bilgi edinebilirsiniz ancak web sitesinin tasarımında bazı güncellemeler olabileceği için videoda Türkçe olan bazı sayfalar sizde yarı Türkçe yarı İngilizce hatta kısmen Rusça görünebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir