Güneş Paneli ile Para Kazan

GÜNEŞ PANELİNDEN NASIL PARA KAZANILIR?

Türkiyede 2008 yılında lisanssız elektrik üretimi serüveni başladı. Şubat 2018’de Günder başkanının yaptığı açıklamayla ihtiyaç fazlası elektriğin satışında engeller kaldırıldı. Bu vesileyle artık üretilen elektrikler bölgenizdeki bağlı bulunan şebekelere satılabilecek. Ayrıca 10 kilovatın altında kurulan güneş panelleri için vergi muhafiyetine tabi olacağından Gelir vergisi ve Kurumlar vergisi olarak %20 ve %35 civarında bir vergiden de kurtulmuş olacaksınız. Dolayısıyla amorti süresini kısaltan ana etmen de bu oluyor. Tabi torba tasarının da geçmesiyle satış yaptığınız elektrikten de vergi alınmayacak. Bu vesileyle çatısına güneş paneli kurup, ihtiyaç fazlasını satan kişiler vergiden muaf esnaf kapsamında ele alınacak.

Günel Paneli Para Kazan

Diğer yandan Günder başkanı kalelinin yaptığı depolama maliyetini de kapsayan açıklamaya göre bir kişi ürettiği elektrik fazlasını satacak fakat bazen ürettiği elektrikten fazlasına ihtiyacı olduğu durumlarda elektrik satın alacak ve fatura gelecek. Ancak bu durumun istenmediğini ve yakın gelecekte elektriği üreten kişilere elektriği fazladan ürettiği aylarda veya zamanlardaki elektrik ile ürettiğinden çok satışı yaptığı ve kar ettiği zamanlar veya aylar arasında bir dengeleme olsun ve ihtiyacı olduğu zaman mahsuplaşabilsin. Bu durum olduğunda ekstra vergiden kurtulmuş olacaksınız aslında. Zira normal şartlarda da depolama yerine şebekeye bağlı olarak kalıp elektrik üretmek daha avantajlı sayılabilir çünkü depolama masrafı da (sadece para kazanmaya yönelik düşünüldüğünde) büyük külfet olabiliyor.

Güneş panelinizden elde ettiğiniz elektriğin fazlasını bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine satarak gelir elde edebilirsiniz. Burada 2 şekilde kazanç elde edersiniz. İlk olarak elektrik faturasını ödememiş olursunuz, ikinci olarak ise ürettiğiniz fazla elektrik ile ekstra kazanç elde edebilirsiniz.

Genel anlamda hesaplanırsa, öncelikle bir kurulum maliyetiniz olacak. Ortalam olarak 4 ile 7 yıl arasında kurulum ücretini de amorti edersiniz. Yani 4 ile 7 yıl arasındaki amorti sürecinden sonra hem elektriğiniz bedavaya gelmiş olur hem de bu süreçten sonraki kazancınız size ekstra gelir sağlamış olur. Ancak gelir ve kurulum masrafını detaylıca incelemek gerekiyor. (Amorti sürecinin 10 yıla kadar bile sürebileceğini göze almanızda fayda var)

Siz herhangi bir güneş paneli firmasına giderseniz, kendi şirketinde en çok sattığı veya o işletmenin kendisinin en güvendiği ürünü size pazarlar. Dolayısıyla hesaplamaları olabildiğince detaylıca ve kendimizce yapmamızda fayda var. Fakat bu dünyaya girdiğimizde bir ton hesaplama yapmak gerekiyor. Zira eldeki hesap çarşıya da uyması için hiçbir detayın atlanmaması gerekiyor.

Güneş Panelinden birim başına Kazanç nedir?

Ürettiğiniz ihtiyaç fazlası elektriğinin her 1 kilovatı 13,30$ fiyatıyla satabiliyorsunuz.

GÜNEŞ PANELİ KAÇ PARAYA MAL OLUR

Kaba hesaplama ile eğer bu işten para da kazanmayı düşünüyorsanız 2500$ ile 10.000$ civarında kurulum yapabilirsiniz. Benim yazdığım minimum değer olan 2500$ ile bir evin minimum ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Ortalama olarak bu minimum değerler ile 6 adet 250 Watt’lık Polikristal güneş paneli ve sistemini satın alabilirsiniz. Toplamda 1500 Watt’lık sistem ancak evdeki elektriği minimum kullanacak Led lambalar A++ buzdolabı Led TV gibi aletleri çalıştırabilirsiniz. Bu değerleri artırarak maliyet hesabı yaparak bütçenize göre kazanç/bütçe dengesi tamame sizin bütçenize bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

MİNİMUM HESAPLA ALINAN ÜRÜNLERİN LİSTESİ:
1- 6 Adet 250 Watt Polikristal Güneş Paneli (Toplam 1500 Watt)
2- 6 Adet 100 Ah 12 V Jel Akü
3- 1 adet  Max  2400 W 3000 va Şebeke/Jeneratör Girişli Akıllı İnverter
4- 1 takım MC4 Solar Panel Konnektörü
5- 1 takım MC4 Paralelleme Konnektörü
6- 20 metre Solar Kablo Seti (10m siyah + 10m Kırmızı)
7- 2 adet Sigorta
8- PVC mini Pano
9- Akü Kabloları ve Papuçları

Not: Ortalama maliyetler örneğimde yani 2.500$ ile 10.000$ maliyet kaba hesaba göre yapılmıştır ve klasik bir ev çatısı için değerlerdir. Bu fiyatlarda daha düşük veya çok daha fazla bedeller ile tesis kurmak mümkündür.

GÜNEŞ PANELİ ÇEŞİTLERİ:

Monokristal Güneş Paneli, Polikristal Güneş Paneli, İnce Film Güneş Paneli veEsnek Güneş Paneli

Monokristal Güneş Paneli: Monokristal Solar Panel (Tek Kristalli Güneş Paneli) en verimli panel çeşidirir. Metre kare başına en fazla elektrik üretimini monokristal güneş paneli yapar. Fiyat olarak diğer panel çeşitlerinden oldukça pahalıdır ve ayrıca gölgeli alanlarda verimi oldukça düşer. Bunların yanı sıra güneş veriminin fazla olduğu zamanlarda çok daha verimli çalışır. Ayrıca monokristal güneş panelin ömrü de diğer panellere göre daha uzundur. Güneş hücrelerinin verimlilik oranı %15-%20 arasındadır. Uzun ömrü olması sebebiyle tercih edilebilir zira genellikle 25 yıl garantileri vardır. (Üreticiye göre değişebilir)

Polikristal Güneş Paneli: Dünyada en çok kullanılan polikristal solar panel sistemidir. Fiyatı uygun ve güneş verimi açısından da görece olarak iyi iş çıkartır. Monoktistal güneş paneline nazaran gölgeli zamanlarda verimliliği çok fazla düşmez ki en büyük avantajlarından bir tanesi de budur. Verimlilik oranı %13-%15 seviyelerindedir.

 

 

İnce Film Güneş Paneli: Hafif ve kurulumu kolay olsa da pek tercih edilmeyen güneş enerji paneli çeşididir. Öncelikle verimi çok düşüktür. Diğerleriyle kıyaslandığında verimliliği %8-%10 civarında olduğundan pek tercih edilmez. Ayrıca büyük alan kaplamasına rağmen verimi düşük olduğundan oldukça düşük performans sergiler. Aşırı ısı değişimi ve gölgeli alanda performansının pek etkilenmemsinden dolayı tercih edilebileceği alanlar olduğu gibi ayrıca görünüm açısından daha estetik durduğu için genellikle küçük bazı cihazlar için tercih ediliyor.

Esnek Güneş Paneli: Adı üstünde bu paneller esnektir ancak esnekliği nedeniyle çok fazla bükmek hücrelerinin ölmesine ve dolayısıyla verimliliğinin azalmasına sebep olabilir. Tabi bu biraz üreticiye de bağlı. Eğer kaliteli bir esnek güneş paneli olursa kırılmaz ve esnek olması sebebiyle dayanıklıdır. Kurulumu kolay ve esneklik sağladığından düz olmayan çatılarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Verimliliği %5-%8 civarındadır.

HANGİ GÜNEŞ PANELİ AVANTAJLI:

Yukarıda da maddeler halinde yazıldığı üzere her güneş panelinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcut ancak genellikle Polikristal Güneş Paneli ve Monokristal Güneş Paneli evlerin çatısında daha çok kullanılmaktadır. Kullanım yaygınlığı olarak Polikristal Güneş Paneli bu konuda lider diyebiliriz. Ancak uzun ömürlü kullanım açısından Monokristal Güneş Paneli de tercih edilebilir. İlk kurulum maliyeti oldukça fazla olduğundan bu 2 güneş paneli arasında tercih yapmak biraz zor olabilr.

GÜNEŞ PANELİ KURARAK PARA KAZANMAK İÇİN NE GİBİ HESAPLAMALAR YAPMAM GEREKİR?

Güneş panellerinin birkaç çeşidi var. Ve her çeşidinin kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğu gibi her birinin maliteti de birbirinden farklı. Ayrıca bu çeşitlerin bile satıcı firmalarca farklı fiyatlandırmaları ve tabi ki hizmetleri var. Öncelikle güneş panelinde 2. Elden uzak durulması gerekiyor. Çünkü, ömrü iyice azalmış ve verimi düşük olan güneş panellerinin satışını ucuz maliyet olarak gösteren firmalar da var. Bunlardan uzak durun!

Maliyet ve güneş paneli çeşitlerine aşağıda değindik ancak sadece bu değil. Bunların dışında bulunduğunuz şehirdeki güneş verimliliği oranı olsun, güneş paneli temizliği olsun, invertör, elektriği depolama derken birçok şey birikiyor. Bu yüzden detaylıca incelerken bunları tek tek ele almanız ve hesaplamayı sizin yapmanız gerekiyor. Her ne kadar ortalam değerler verecek olsam da her bölgeye ve tabiki sizin şartlarınıza göre bu değerlerde değişiklikler olacaktır. Örnek vermek gerirse karadeniz bölgesi daha az Akdeniz bölgesi ise daha fazla verimli olacaktır. Bunların dışında her ay güneşin verimliliğinde iklim ve mevsim şartlarına göre değişiklikler olacaktır.

GÜNEŞ PANELİ BAKIMI NASIL OLUR? VE BAKIM MASRAFI NEDİR?

Güneş panelleri üzerine toz, kir, polen ve kuş pisliği gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan sebepler ile verimliliğinde %30’a kadar azalmalar olabilir bu nedenle belirli aralıklarda hem bakımı hem de temizliğini yapmak gerekiyor. Fakat güneş paneli temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle güneş paneline ayakla basmamak gerekiyor. Bunun dışında deterjan kullanmak panellere ciddi hasarlar verebilir.Temizleme Ultra De İyonize Saf Su ile yapılmalıdır.

Güneş paneli temizliğinde yüksek gerilime maruz kalmak ve yüksek yerden düşme açısından öncelikle iş güvenliği düşünülmelidir.

Panel ısısı ile su ısısı arasında ısı farkı olabildiğince az olması gerekiyor. Isı farkından dolayı şok etkisi olmaması açısından ısı kontrolü yapılmalı.

Temizlik basınçlı su ile de yapılmaması gerekiyor. Temizlik için De İyonize Saf Su ve Solar Fırça ile yapılmalıdır.

Bakım belirli firmalarca yapıldığı gibi (Özellikle endüstriyel bölgelerde) Kişisel olarak da güvenlik önlemleri ve doğru araçlar kullanılarak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir