Pasif Gelir ile Para Kazanmak için 10 Yöntem

İnternetten para kazanmanın bir çok yöntemi var? Evet bu doğru ve ihtiyacınız olan tek şey bir internet erişimi olan bilgisayar veya telefon. Bu makalede, pasif gelir ile para kazanmak için gerçek başlangıç ​​yapmaya başlayabileceğiniz 10 farklı yöntem göstereceğim.

Bu web sitelerinin bazılarında, günde 100 dolara, hatta dahasını kazanabilirsiniz ve en iyi yanı, hali hazırda çalışmış olduğunuz işten ayrılmadan ek iş olarakta yapabilirsiniz. Öncelikle pasif gelirden bahsediyim.

İnternette para kazanmanın temelde iki farklı yolu vardır.  (Aktif ve Pasif Gelir)

Aktif Gelir: (Aktif Gelir Nedir?) Aktif gelirle, normal 9-5 işin gibi. Sadece yaptığınız iş için para alırsınız. Çalışmazsan, para kazanmazsın, bu kadar basit.

Pasif Gelir: (Pasif Gelir Nedir?) Bu benim en sevdiğim yöntem, çünkü aktif geliriniz ile yaptığınız tek şey bir kez işe koyulmak. Pasif gelir modelinde teoride, para kazanmaya daha fazla iş yapmak zorunda kalmadan, devam ediyorsunuz.

Pasif gelir modeliyle para kazanabileceğiniz 10 farklı yöntem, madde madde yazıp ayrıntısıyla anlatmaya çalışacağım.

1. Upwork.com ile ParaKazan

Upwork serbest çalışanlar (freelancer) için bir web sitesidir. İşletmeler ve bireyler upwork hizmetlerini temin etmek isteyen kişiler ile doludur. Makale yazma, video düzenleme, uygulama geliştirme gibi dış kaynaklardan yararlanmak isteyen bu kullanıcılara çeşitli hizmetleri sunabilirsiniz.

Tüm bunları güzel kılan önemli şey ise; “düşük giriş engeli” sadece bir şeyde iyi olmalısınız. Grafik tasarımda veya kodlamada ya da iyi bir hizmet verebileceğinizi düşündüğünüz her ne varsa. Herhangi bir becerin varsa, upwork’e git ve biraz para kazanmaya başla.

Upwork ve benzeri siteler için işte size bir ipucu. Hizmetler sıralamalarında yukarılarda gözümek istiyorsanız, görünen sağlam bir profile sahip olmalısınız. Örneğin makale hizmeti satacaksınız… Ki bunun için ingilizce dili biliyor olmanız şart. Bunun için yapmanız gereken şey makale konusunda diğer hizmet sunanların profillerine ve ürün sunuş sayfalarına bir uğrayın ve siz bundan çok daha güzelini yapmaya çalışın. Evet bunun için belki epey uğraşmanız gerekecek. Burada size açın demesi kolay ancak şöyle düşünün. Sizin vaktinizi alacak bu işlem ile birlikte potansiyel olarak sürekli para kazanma olanağınızı arttırmış oluyorsunuz.

Kısacası, bu durum potansiyel olarak, iş teklifi alma olasılığınızı büyük ölçüde artıracaktır. Bunun dışında tabiki ilanınızı farklı mecralarda yaymanız gerekiyor. Eğer upwork vasıtasıyla birkaç iş almayı becerebilirseniz, üst sıralara çıkıp çok daha fazla iş alabilirsiniz.

2. YouTube.com ile ParaKazan

Çok sıradan bir örnek gibi ancak ben burada çok farklı bir detaya girmek istiyorum. Yani size sağda solda duyduğunuz sıradan birşey anlatmayacağım youtube ile para kazanmak ileilgili. Bu yüzden kulak verseniz iyi olur.

Para kazanmak için YouTube’a girmeyi düşünüyorsanız, bazı şeyleri çok iyi anladığınıza emin olmalısınız. Yeni kurallar sayesinde, sıfırdan yepyeni bir kanal başlatmayı planlıyorsanız, para kazanmak için öncelikle YouTube minimum eşiğine ulaşmanız gerekir. Son 12 ayda 4000 saat ve 1000 aboneye ihtiyacınız olacak. Buna ulaştıktan sonra para kazanabilirsiniz.

YouTube’da ne kadar para kazanılır?Dürüstçe; istediğiniz kadar!

İnsanların videolarınızı izlemek için istekli oldukları iyi içerik yüklemeye devam ettiğiniz sürece ve video ne kadar uzun süre yayında kalırsa o kadar para kazanırsınız… 1 $ ‘dan herhangi bir yere kadar kazanabilirsiniz. Binlerce hatta yüz binlerce dolar.

Ne kadar çok görüntü elde ederseniz, o kadar çok para kazanabilirsiniz. Tabi burada amaç sadece çok fazla video yüklemek değil. Yüklediğiniz videonun içerik ve yayınlanma kalittesi de önemli. Bunlar sizin izlenme ve doğal olarak kazanç sağlamanızı sağlayacak katsayı niteliğindedir. Şöyle örnek veriyim. Ses konusunda sorunlu olan ve bir probleme çözüm getiren “how to” içerikli bir video’nuz var diyelim. Bu video’yu izleyen 100 kişiden 50’si sırf ses kötü diye sizden başka bir yer arayacaktır. Başka bir şekilde ele alacak olursak eğer. Slime videosu yapma konusunda bir “how to” videosu yüklerseniz. Bu konuda zaten çok fazla içerik var. Neden sizi tercih etsinler ki? Tamam kabul ediyorum bir ara bu çok popüler olmuştu ve insanlar slime diye çıldırıyordu fakat kaymağı çoktan tükenmiş bir içeriği seçmek hatalı olabilir. Çok farklı bir örnek daha vermek istedim. Bu da son örneğim olsun bu konuda: Youtube’da güncel şeylere değinmek tabiki önemli ve kanalın sürükleyiciliği açısından güzel birşey ancak diğer yandan o anki güncelin yanı sıra bundan 5 yıl hatta 10 yıl sonra bile izlenebilecek türde içerikler bulmanız pasif gelir modelinin yapısı gereği çok daha uygun olacaktır. Güncel içerikler üretmeyin demiyorum her ikisi de önemli.

YouTube’da kazandıklarınız bir nevi pasif gelirdir. Haftada bir video yapıp sürekli olarak para kazanmaya devam ediyorsunuz. Daha önce hatta 1 sene önce yayınlamış olduğunuz bir video’dan bile para kazanırsınız. Peki size patronunuz 1 sene önce çalıştığınız işten dolayı bir ödeme yaptı mı?

Ayrıca, ücretli sponsorluklarla, YouTube’da para kazanabilirsiniz. Bunu yapmak için geniş bir kitleye, genellikle en az 10 bin aboneye ihtiyacınız var. Ayrıca bağlı kuruluşlardan da para kazanabilirsiniz, ancak bunu daha sonra anlatacağım

3. Amazon ile ParaKazan

Her ne kadar Jeff Bazos kitap satmak üzerine bir web sitesi açmış olsa da artık Amazon düşünebileceğiniz hemen her şeyi satıyor. Sadece beğendiğiniz şeyleri satın almak için olmuş olan bir site değil, aslında parakazanmak için muhteşem bir platform.

Amazon ile para kazanabilecek 3 yol.

İlk yol Amazon Mturk – Mtruk bir çeşit upworks gibi bir yer.

İşletmeler, bir bilgisayar programının yapması zor olan işleri dış kaynaklardan satın alıyor. Ses gibi, düzenleme ve yazma gibi, farklı dillerden ses ve video çeviri ya da web sayfalarını test etme, inceleme yazma ve diğer birçok hizmet. Birkaç farklı görev üzerinde çalışarak saatte 30$, kazanabilirsiniz. Tabi bu yöntemde de ingilizcenize hakim olmalısınız.

İkinci yol Amazon kindle yayıncılık – Fikirlerinizi bir e-Kitaba dönüştürün ve para kazanın, hem de hemen. Amazon’dan bir e-kitap satın aldığınızda, amazon ve yayıncı para kazanıyor. Yalnız şöyle birşey var:… satmak için bir kitaba ihtiyacınız var. Bu kitabı kendiniz yazabilir veya sizin adınıza yazması için birini kiralayabilirsiniz. (Tamam kiralama fikri saçma gelebilir ama okumaya devam et) Bakın kiralama demişken sonuçta genellikle dünya piyasasına açılıyorsunuz. Dolayısıyla dünyanın ortak dili olan ingilizce veya Kitap okuma alışkanlığını çok daha üst mertebelere ulaştırmış olan ülkelerin dilleri için de kitap yazabilirsiniz. Üstelik o dilleri bilmenize ihtiyaç yok. Siz Türkçe olarak yazın ve sonra da birisini kiralayarak bunu farklı bir dile çevirmesini isteyin. Gördüğünüz gibi bunun için yerleşik bir yazar olmanız veya bir yayıncılık şirketi bulmanız gerekmez. Bunu gerçekten evinizin rahatlığında yapabilir ve bu yöntemle pasif gelir modeli olarak para kazanabilirsiniz. Sadece gerçekten satacağına güvendiğiniz bir kitap yazın ve bunun popüler olması adına emek verin. Tabi bunu söylemesi kolay. Bu konuda para kazanmayı düşünüyorsanız özellikle geniş kapsamlı olarak araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Kitabın satılabilmesi için veya niche konular bulmak için muhteşem bir fikir bulmalısınız. Ya da bir profesyonelden yardım almalısınız.

Bazı insanlar Amazon’da 100.000 doların üzerinde Kindle e-kitabı yayınlıyor. Bu kesinlikle araştırılması gereken bir pazar.

Üçüncü yol ise Amazon ortak programıdır.

Bu, pasif gelir elde etmenin çok popüler ve kolay bir yoludur. Yapmanız gereken tek şey, ücretsiz olan amazon seçim programına üye olmak. Amazon ürünleri binlerce web sitesinde satıyor ve tanıtımına başlıyor.

Amazon sana özel bir link verecek ve ne zaman birisi linkini kullanarak bir şey satın alırsa, Amazon satışın% 5 – 10’u arasında bir komisyon verir. Amazon, bir satın alımdan 60 gün sonra size ödeme yapar. Bu aşamada ödeme yapılması için bir yöntem seçmeniz. Amazon hediye kartları, banka hesabına banka havalesi – şu anda yalnızca ABD’de kullanılabilir ancak Amerika’nın dışında ikamet ediyorsanız, çekle veya parayı amazon hesabınıza transfer ettirebilir ve onunla bir şeyler almaya başlayabilirsiniz.

4. Clickbank ile ParaKazan

Clickbank, ürün yaratıcıları için bir pazardır ve çevrimiçi satış yapmak için bağlı kuruluşlar, kurslarını veya hizmetlerini dünyaya satarak para kazanırlar. Clickbank sadece dijital ürünler satıyor, ancak clickbank’ın güzelliği, komisyon ödemesi Amazon’dan çok daha yüksek.

Clinkbank’da bazı bağlı kuruluşlar, hizmetlerini sattığınız için size% 75’e kadar para öderken, diğerlerinde bu oran % 5 kadar düşüktür, aklınızda bulundurun. Clickbank’a gidin, satılık bir şeyler seçin ve para kazanmaya başlayın.

Bu yöntem ile büyük paralar kazanmak mümkün ancak bu Clickbank’ı daha detaylı bir şekilde ele alacağım bir konu açacağım bu yüzden parakazan.com.tr ‘yi takip edin mutlaka.

Yine de kısaca bahsetmem gerekirse iyi bir ingilizceniz olması çok büyük bir artı. Bunun dışında satacağınız ürünleri belirleme anahtar kelime belirleme gibi birçok detayı incelemeniz ve paneli keşfetmeniz gerekiyor. Dediğim gibi ayrıntısına yeni bir makalede ineceğim.

5. Flippa.com ile ParaKazan

Flippa, online işletme ve websiteleri satın almak için bir numaralı pazardır. Çok büyük bir izleyici kitlesini çekiyor ve görünürlüğü artırmak için harika araçlar sunuyor.

Dijital varlıkları satan ve satın alan kişiler için eBay’e çok benzeyen bir açık artırma sitesi durumunda. Web siteleri, uygulamalar, alanlar, mağazalar ve Amazon FBA hesapları gibi.

Uygulama yapma ve hatta web sitelerini yapma konusunda iyiyseniz… İnternet üzerinden satış yapabilir ve çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Tabi isterseniz hazır satışta olup geliri olan web sitelerini, uygulamaları veya e-ticaret mağazalarını de satın alarak da para kazanabilirsiniz.

Flippa’da Olan şu ki; eBay gibi bir teklif veriyorsunuz ve teklifiniz en yüksekse, o zaman tebrikler, çünkü kendinize bir online işletme satın aldınız. Ayrıca çevrimiçi işletmeler satarak da para kazanabilirsiniz.

6. Shutterstock ile ParaKazan

Temelde, fotoğraf stoğu olup fotoğraflarınızı satarak parakazanabileceğiniz bir platform. Tabi istiyorsanız içerikleriniz için fotoğrafta satın alabiliyorsunuz bu plaftormda.

Sadece fotoğraf değil dijital medya ile ilgili olan herşeyi. (Resimler, müzik, video klipler gibi…) Shutterstock sitesinde esas olarak serbest çalışanlar ve üçüncü taraflarca içerikler yayınlanmıştır. Bu nedenle özellikle fotoğrafçılıkta iyi olmalısınız. Çünkü burada insanlar inanılmaz fotoğraflar ve videolar çekiyor ve çektikleri bu mükemmel şeyleri satışa sunuyor.

Shutterstock ile para kazanma şekliniz, eğer bir müşteri fotoğraflarınızdan birini satın aldığında komisyon alırsınız, şanslıysanız genellikle birkaç kuruştan birkaç dolara.

Shutterstock ile çok para kazanmanın püf noktası sürekli olarak yüksek kaliteli medya içerikleri yayınlamaya devam etmenizdir.

7. Takelessons.com ilePara Kazan

Ders alıp, öğretebileceğiniz bir web sitesidir. Tabi aynı zamanda ders satabiliyorsunuz ve bu konuda ilgilendiğimiz kısmı burası. Herhangi bir beceri ne olursa olsun. Herkesin birilerine bir şey öğretmek için öğretebilecekleri bir beceri vardır. Dil, nasıl pişirilir, müzik enstrümanı nasıl çalınır, karmaşık matematik denklemleri nasıl çözülür… ve daha çok fazlası. Başkasının bilmeyeceğini düşündüğünüz herhangi bir şey varsa, insanlara ücret karşılığında bunu öğretebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

8. Fiverr ile Para Kazan

Para kazanmaya başlamak için basit ve kolay bir site ama eğer bu site hakkında hala bir fikriniz yoksa; temelde kelimenin tam anlamıyla dış kaynak sağlayabileceğiniz serbest çalışan bir web sitesidir. Fiverr’da para kazanmak için yapabileceğiniz çok fazla şey var; animasyonlar, Logo Tasarımı, Ambalaj Tasarımı, Web ve Mobil Tasarım, Sosyal Medya, Tasarım, Photoshop Düzenleme, Mimari ve Yer Planlama, 3B Modeller ve Ürün Tasarımı, Tişörtler, Mağazacılık, SEO ve çok daha fazlası. Dış kaynaklı olabilecek herhangi bir şey varsa, büyük olasılıkla Fiver’da bulabilirsiniz.

Başa dön ve beşinci adamı kontrol et. Bu arada bu konu hakkında Fiverr’da Tecrübe Gerektirmeden Satış Yaparak Para Kazanma konusunu aşmıştım. Oradan farklı bir bakış açısıyla para kazanma yöntemini görebilirsiniz.

9. Dropshipping ile ParaKazan

Dropshipping ile temelde bir komisyoncu veya orta adam gibi davranıyorsunuz. Bunu bir shopify mağazası açıp daha sonra oberlo ile ilişkilendirerek yapabilirsiniz. Oberlo, temelde shopify ile entegre bir uygulama ve ne kadar insan web sitenden birşey satın alırsa senin belirlediğince bir komisyonu kazanabilirsin.

Şöyle bahsediyim. Satış yapan bir platform bulun ve buradaki satış yapılan platform olabildiğince uygun fiyatla satsın ve sorunsuz bir şekilde ürünleri de gönderiyor olsun. Şimdi biz buradaki satış yapan kişinin ürününü alıp başka bir platformda veya açmış olduğumuz bir web sitesinde daha yüksek bir fiyat ile satışa koyuyoruz ve aradaki kar bizim komisyonumuz olmuş oluyor.

Ürünü hiç görmeden veya dokunmadan kargoya gitmeden sadece işin farklı detaylarıyla ve reklamlamayla veya seo’suyla uğraşarak para kazanıyorsunuz. Dropshipping ile para kazanma yöntemini daha detaylı bir şekilde ele alacağım bir konu açacağım hiç merak etmeyin.

10– Link Satışı Yaparak Para Kazan

Bu yöntem ile para kazanmak için bir web siteniz veya popüler bir sosyal ağınız olması gerekiyor. Ancak sığ düşünmemek adına web sitesini yalnızca Türkçe olarak düşünmeyin. İngilizce, Almanca, Fransızca hatta ispanyolca olabilir. Denemekten çekinmeyin, bir dil konusunda orta seviye bile olsanız ama eğer makale yazma gücünüze güveniyorsanız tabi ayrıca dirayetli ve yılmayan biriyseniz yabancı bir web sitei de açabilir ve Türkiye pazarına oranla çok daha yüksek fiyatlarda link satışı yapabilirsiniz. Sadece sitenizde link satışı yapabilmek için içeriğinizin kaliteli olması ve satış yapılabilecek bir kategori seçmeniz gerekiyor.

Bu arada daha önce link Satışı Yaparak Para Kazanma konusuna şurada değinmiştik: Link Satışı Yaparak ParaKazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir