Golden Cross Nedir?

Okuma Süresi: 3 dakika

Golden Cross, nispeten kısa vadeli bir hareketli ortalamanın uzun vadeli bir hareketli ortalamanın üzerinde geçtiği bir yükseliş sinyali olan bir mum kalıptır. Golden Cross, bir menkul’ün kısa vadeli hareketli ortalamasının (15 günlük hareketli ortalama gibi) uzun vadeli hareketli ortalamasını (50 günlük hareketli ortalama gibi) yukarı yönlü kırmasıdır. Uzun vadeli göstergeler daha fazla ağırlık taşıdıkça, golden cross ufukta boğa piyasasına işaret ediyor ve yüksek işlem hacimleriyle destekleniyor diye düşünülebilir.

(Soldaki şekilde 50 Günlük Hareketli ortalama 100 günlük hareketli ortalamayı yukarı yönlü kırmış.)

AŞAĞI KIRILMA “Golden Cross”

Golden Cross için üç aşama vardır. İlk aşamada, bir düşüş trendi sonunda satışlar tükenirken dip yapıyor. İkinci aşamada, daha kısa hareketli ortalama, bir kopuşu tetiklemek ve eğilimin tersine çevrilmesini onaylamak için daha büyük hareketli ortalama boyunca bir geçiş oluşturur. Son aşama, daha yüksek fiyatlara takip için devam eden yükseliş eğilimidir. Hareketli ortalamalar, geri dönüşlerde bir death cross oluşturabilene kadar destek seviyeleri olarak hareket ederler. Death Cross, golden cross’ların tersidir, yani daha kısa hareketli ortalama, daha uzun hareketli ortalamayı aşağı yönde kırar.

Golden Cross Uygulamaları

En yaygın kullanılan hareketli ortalamalar 50-periyot ve 200-periyot hareketli ortalamalardır. Dönem belirli bir zaman artışını temsil eder. Genel olarak, daha büyük zaman periyotları daha güçlü kalıcı aralıklar oluşturma eğilimindedir. Örneğin, günlük 50 günlük hareketli ortalama, S&P 500 gibi bir endeksteki 200 günlük hareketli ortalamada en fazla yükselen piyasa sinyallerinden biridir. Bilinen bir endeksle, “Yükselen bir gelgit tüm tekneleri kaldırır” sloganı, satın alma işlemi sırasında endeks bileşenleri ve sektörler boyunca rezonansa geçtiğinde bir golden cross oluştuğunda uygulanır.

Günlük trader’lar, gün içi golden cross kesimleri işlemek için genellikle 5 dönem ve 15 dönem hareketli ortalamalar gibi daha küçük zaman aralıklarını kullanırlar. Grafiklerin zaman aralığı da 1 dakikadan haftalara veya aylara ayarlanabilir. Aynı zamanda daha büyük süreler daha güçlü sinyaller oluşturduğundan, aynı zaman çizelgesi için de geçerlidir. Grafik zaman çerçevesi ne kadar büyük olursa, golden cross  kopuşu daha güçlü ve kalıcı olur. Örneğin, 50 dakikalık ve 200 dönem hareketli ortalama golden cross, 15 dakikalık bir grafikte aynı 50.200 dönem hareketli ortalama geçişten önemli ölçüde daha güçlü ve daha uzun sürelidir. Golden cross koparma sinyalleri, yükselişin aşırı ve aşırı satıldığı zaman izlemek için stokastik, hareketli ortalama yakınsama (MACD) ve göreceli güç endeksi (RSI) gibi çeşitli momentum osilatörleri ile kullanılabilir. Bu, ideal girişleri ve çıkışları tespit etmeye yardımcı olur.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yapılan yorumlar
1 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
3 Yorum yazarları
OnairMehmetegeerkek1 Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Onair
Ziyaretçi
Onair

istatistik uzmanları bile yanılabiliyor ne yazık ki Gündemi her an değiştiğinden yanılgı payı oldukça fazla

egeerkek1
Ziyaretçi

Golden Cross’un verdiği sinyallere dikkat ederek piyasalardaki havayı koklamak çok daha verimli olacaktır. İstatistiğin size gösterdiği doğrultuya bağlı kalarak geleceği görmek açısından yatırımlar yapmanızı tavsiye ederim ancak unutulmamalıdır ki istatistikler her zaman gerçeği yansıtmaz. Diğer ekonomik göstergeleri de hesaba katmanız gerekir yoksa gidişat aldatıcı olabilir.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

keşke istatistikler sürekli olarak gerçek olsa da o şekilde matematikle kazansak ama dediğiniz gibi o şekilde işlemiyor bu işler. birilerinin konuşup doları fırlatması vb. durumlar her para biriminde geçerli neredeyse.