Blog Yazarak Para Kazan

Bir blog açmak tıpkı bir instagram hesabı açmak gibi çok basit olsa da bu işten para kazanmak için birtakım özellikler gerekiyor. Ben bu makalede blogger olarak para kazanmanın yollarını adım adım göstereceğim.

ParaKazan.com.tr olarak söylemeyeliyim ki bu makalede yapılanları adım adım yaptığınız taktirde %100 para kazanaksınız ve geliriniz günden güne (Blog’unuz büyüdükçe) artacak.

 

1- Blog Konunuzu Belirleyin (Hangi konulara ilgim var ve üşenmeden yazabilirim)

Blogunuzu oluşturmadan önce hangi konuda blog oluşturacağınıza karar verin. Evet blogunuz genel bir blog olabilir ve her kesime hitap edecek bir blog yazabilirsiniz ancak bu gerçekten hem çok daha zor olacak hem de para kazanmak dikey bir konuya yönelmediğiniz için kaynak açısından sıkıntı çıkaracaktır. Bu konuda size 2 tavsiyem olacak.

 

İLK TAVSİYE: İlgi alanınız olan bir konuya yönelik blog açmanız olacak çünkü blogunuzu açtıktan sonra makale yazmaya başladığınızda bir süre sonra içerik bulma açısından zorluk çekeceksiniz hatta zorluk çektiğiniz bir başlık olmasa bile yazacağınız konular için araştırma yapmanız gerektiği durumlar olacak. Eğer sevdiğiniz bir konuya yöneldiyseniz o konuda araştırma yapmanız gerekse bile bu sizin için hem zevkli olacak hem de sevdiğiniz konu hakkında birşeyler öğrenmiş olacaksınız.

 

İKİNCİ TAVSİYE: Aranma hacmi olan para kazandıracak kategoride bir blog açmanız. Para kazandıracak diye finans, tatil, borsa gibi kategorilerde blog açmanıza gerek yok. Gayette para kazandıran birçok konu var ancak yüzlerce örnek olacağı için bunu sizin bulmanız daha iyi olacak. Bunu belirlemek için Google Arama Motoru ve Google Trends aracını kullanarak tüyolar elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta “Para Kazanma” kategorisi için bir arama yaptım ve görüldüğü üzere Google’da üst tarafta reklamları hemen görüyorum. Bu da demek oluyor ki bu kelime için “Reklam Verenler” olacaktır. Tabi sponsorlu reklam yalnızca üst tarafta olmuyor bazı aramalarda arama sonucu sayfası alt kısmında da sponsor çıkabiliyor.

para kazanma google

Şimdi de Google Trends aracı ile kelime karşılaştırması yaparak bir araştırma yapalım. Ben aşağıda “Para Kazanma” konusunu “ek iş” kelimesiyle kıyaslayacağım. Google Trends aracı bize bu durumda hem kelimeleri kıyaslama görevini yerine getiriyor. Hem de hangi kelime yılın hangi döneminde daha çok aranıyor, ilgili arama ile ilgili sorgular ve konu ile ilgili kelimeler hakkında bilgileri bulabiliyoruz.

para kazanma trends

Açıkçası “Para Kazanma” çok rekabetçi ve üst sıralara çıkması çok zor olan bir konu olsa da daha niche sorgulara indirgenebileceği için blogumuzda yazdığımız konular çok daha az rekabetçi olacaktır. Örnek veriyorum “para kazanma hakkında videolar” konusu için rekabet çok daha az olacaktır. Blogunuzda bu ve bunun gibi onlarca makale olacağı için zorluk çekmeyeceksiniz.

Eğer giriş yapacağınız blog konunuzu belirlemekte zorluk yaşıyorsanız açmayı düşündüğünüz blog konularınızı yorum yazın biz de size önerilerde bulunalım.

2- Blogunuz için kategoriler belirleyin

Blog’unuzun hangi konuya yönelik olacağını belirlediniz o halde şimdi sırada blogunuz için hangi kategoriler olacağı konusu var. Kategoriler blogunuzu daha düzenli yapar ve ziyaretçiyi istediği konuya giriş yapması açısından kolaylık sağlar. Böylece ziyaretçileriniz site içerisinde karışıklık yapmadan istediği konuya rahatlıkla ulaşır. Bunun dışında menü görünümüyle blogunuz görünüm açısından da daha estetik bir halde olur. Tabi google açısından düşünecek olusak makalelerinizin kategorilenmesi oldukça önemli bir konu. Kategori belirlerken hiç yazı yazmayacağınız kategoriler oluşturmanız gereksiz olacaktır. Ayrıca kategori kelimeniz ile arama motorunda ekstra bir rekabete gireceğinizi unutmayın.
3- Blog kategorileriniz için makaleler yazmaya başlayın

Henüz blogunuzu açmadınız bile ancak şimdiden Word belgesinde makaleler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer blogunuzu henüz oluşturmadan hali hazırda elinizde makaleler olursa blogunuzu açıp kurduğunuzda işleriniz çok daha kolay olacaktır. Makaleleriniz özenle yazılmış düzgün bir Türkçeyle yazılmasına ve okunaklı cümleler oluşturup hikayenizin akıcı olmasına özen gösterin. Rastgele sırf makale yazmak için yazılmış makale oluşturursanız bu boşa harcadığınız bir zaman olacaktır. Makaleleri videolar ve fotoğraflar ile daha canlı tutarsınız ve etkileşim alma olasılığınız da bu oranda yükselir. Makale içerisinde yayınlayacağınız video ve fotoğraflar direk olarak konu ile alakalı ve gösterge niteliğinde olmalıdır.
4- Blogunuzu oluşturun (Tema, logo düzenlemeleri)

İsterseniz ücretli olarak domain ve hosting alarak blog oluşturabilirsiniz veya Google’ın bir hizmeti olan blogger.com üzerinden de ücretsiz olarak google hesabıyla giriş yaparak bir blog oluşturabilirsiniz.

Blog açmak ve düzenlemek için Blog Nasıl Açılır konumuzu okuyabilirsiniz. Temanız ve logonuzu düzgün şekilde oluşturup kategorilerinizi buradan düzenleyebilirsiniz.
5- Blogunuz için temel demirbaşları oluşturun.

Temel demirbaşlar 1. bölümde belirtmiş olduğum blog konunuz ile alakalıdır. Örneğin blog konunuz finans ile ilgiliyse (-ki finans çok zor bir kategoridir) bu durumda döviz kurları web sitenizin demirbaşı olabilir. Ya da web siteniz indirimli alışveriş gibi bir web sitesi ise bu durumda aktüel ürünler gibi düzenli paylaşımlar devamlı takipçi yakalamanızı sağlayacak demirbaştır. Temel demirbaşlar bölümü her site için zorunlu olmasa da bazı kategoriler için olmazsa olmazlar olabilir.

 

6- Blog web sitenizin canlı (aktif) kalması için temel unsurları oluşturun.

Birçoğunuz arama motoruyla bir konu aradığınızda arama sonucunda bir blog ile karşılaşmışsınızdır. Ancak genelde ihtiyacınız olan şeyi alıp o blog’dan ayrılırsınız. Ancak siteye giren ziyaretçileri bu sitede tutmak, mümkünse her gün girmesini sağlamak hatta arkadaşlarına tavsiye etmesi için bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir.

Bu durumu örneklemek blog konunuz ile alakalı olacağından biraz zor ancak tek bir soruyu kendinize sorarak bunun cevap/cevaplarını bulabilirsiniz.

Neden bu siteye bir daha giriyim?

Bu soruya mantıklı olarak cevap verebilecek şeyler bulduysanız işte bunlar sizin blogunuzu canlı tutmanız için sırlarınız oluyor.

Blogunuzu canlı ve aktif tutmanın diğer bir yolu da ziyaretçilerinizle sosyal ağ konusu dışında direk blogunuz üzerinden etkileşime girmektir. Örneğin; yazdığınız bir makaleye cevap veren veya konu hakkında soru soran bir ziyaretçinize cevap verebilirsiniz. Ziyaretçiyi önemsemeniz ve onlarara cevap vermeniz, onların daha kalıcı ve aktif bir ziyaretçi olmasını sağlayacaktır.

 

7- Blogunuza düzenli olarak makale ekleyin

Blogger olmanın en temel bileşenine geldik: “Makale Eklemek” ancak makaleyi sadece eklemek değil, bunu düzenli olarak yapmak önemli. Hem ziyaretçiler blogunuza her girdiğinde yeni eklenmiş makaleler ister hem de google botları sitenizi her indexlediğinde yeni içerikler bulacağı için blogunuz değerlenir. 3. Maddede belirttiğim üzere elinizde hazır biriktirdiğiniz makaleler var ise bu bölümde işiniz daha kolay olacaktır. Ancak tabiki günün güncelliği ile ilgili yeni makaleler yazmak her zaman gerecek. Mesela bir periyot belirleyin “Haftada 1” gibi… Misal veriyorum her Salı günü bir makalenizi paylaşın. En önemlisi bunu sürekli olarak yapın.

8- Blogunuzu Sosyalleştirin

Blog açtınız, kategorileri düzenlediniz, makaleleri eklediniz ama günümüz internet dünyasında sosyal ağ’lar çok önemli. Facebook, instagram ve youtube ise sosyal ağların ana yapı taşları. Şimdi kalkıp sıfırdan yep yeni bir instagram sayfası açıp bunun blog sayfanıza katkısı olmasını bekleyemezsiniz. Bunun yerine aktif olan bir instagram sayfasını blog sayfanızla etkileşim halinde tutun. Mesela kendi instagram sayfanızı blogunuzun instagram sayfası haline getirin. İnanın karşılığını daha iyi alacaksınız. Zaten bir sonraki adım da bununla ilgili olacak ama şimdi sosyal ağ adına daha ne yapılabilir onu inceleyelim.

Facebook’ta bir sayfa açtınız, yayınlayacağınız her makale için önceden küçük ipuçları vererek, hangi konuda paylaşım yapılmasını istediğini ziyaretçilerinize sorarak ve yayınladığınız makaleleri sosyal ağınızda link vererek paylaşıp sosyal ağınız ile blogunuz arasında harika bir etkileşim kurabilirsiniz. Ancak özellikle belirtiyorum 0 Beğenili bir Facebook sayfasının ve yine aynı şekilde hiç takipçisi olmayan bir instagram sayfasının blogunuza hiç bir faydası olmayacaktır. Bir şekilde etkileşim alan bir sosyal ağınız olsun ve bir şekilde kitle edinmeye çalışın. Bunu arkadaşlarınıza tavsiye ederek mi yaparsınız, reklam ile mi yaparsınız orası sizin bileceğiniz iş. Sadece şunu belirtmekte fayda var, sağdan soldan para ile satın alacağınız takipçiler hedef kitleniz ile uyumsuz olabilir ve siz bunun hiç bir faydasını göremeyebilirsiniz. Sıradan bir 10k Takipçi yerine 100 adet hedef kitleniz olan takipçinizin olması çok daha iyi olacaktır.

 

9- Blogunuzu Çevrenize Haberdar Edin

Çevrenize haberdar etme durumu 8. Madde ile de yakından ilgili diyebilirim. Çünkü sosyal ağınıza takipçi çekmek ilk başlarda çok zor bir süreç olabilir fakat zaten tanıdığınız arkadaşlarınıza durumu izah ederek sosyal ağınıza davet edebilirsiniz. Yakın arkadaşlarınız konu için %100 hedef kitle olmayabilir fakat sizin hatrınıza konunuzu düzenli takip edebilecek ve yazdıklarınızı merak edebilecek bir kitle olacağı için gayet uyumlu sayılabilirler. Bu durum biraz da sosyal ağlarda sizin popülerliğinizle alakalı olabilir.

 

10- Blog Sitenizin Ücretsiz Reklamını Yapın

Bunun için Bumerang gibi uygulamarın yanı sıra blog sitenize içerik açısından benzeyen bloglar ile iletişime geçerek karşılıklı olarak birbirinizin blog sayfasını tanıtabilirsiniz. Başka bir blog’un reklamını yapmaktan çekinmeyin, sizinle hemen hemen aynı kulvarda koşan bir hedef kitle ile karşılıklı reklamlaşmanız durumunda bu ziyaretçiler sizin için müthiş bir kaynak olacak. Karşılıklı reklam olayını abartmadığınız sürece bu durum size ve karşı taraf için çok pozitif bir etkileşim kaynağı olacak.

 

11- Blogunuzdan Para Kazanmaya Başlayın

Yukarıdaki 10 Maddeyi yaptıysanız artık para kazanmanın zamanı gelmiştir. Unutmayın para kazanmak için alel acele davranmadan ve yukarıdaki 10 maddeyi sabırla yerine getirmelisiniz. Eğer yukarıdaki maddeleri layığıyla yaptıysanız şimdi de aşağıdaki yöntemler ile blogunuzdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Adsense ile para kazanmak. Google’ın reklam yayınlayanlar için verdiği bu hizmet ile blogunuzda reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Türkiyede blogger’ların en çok tercih ettiği ve en fazla kazandığı bu programa Google Adsense linkinden bir google hesabı oluşturarak kayıt olabilirsiniz. Google adsense kayıt olmak için sürekliliği olan ve içerik açısından doygun bir blogunuz olması gerekiyor aksi taktirde Google Adsense ekibi blogunuzda reklam yayınlamasına müsade etmeyecektir.

Reklam için ayarladığınız bölümlerde text link veya banner kullanarak reklam yayınlayabilirsiniz. Bunun için reklam adına ayırdığınız yerleri belirleyin ve text link ise (Bu alanda reklamın olsun) gibi text yazı ile… Banner reklam alanlarında da reklam alanının pixel olarak ölçeğini belirleyerek. Örneğin: 125×125 Reklam alanı gibi bir görsel ile… Reklam fiyatları bölümüne bağlantı verin. Reklam fiyatları bölümünde de fiyatlarınızı gerçekten makul seviyelerde tutarak her alan için hangi fiyatlara reklam verdiğinizi belirleyin. Eğer kayda değer bir zaman geçmesine rağmen reklam alanlarınız bomboş ise bu durum ya blogunuza hiç ziyaretçi çekmediğinizden veya reklam fiyatlarını çok yüksek tutmanızdan kaynaklanır.

Tanıtıcı makale ile para kazanın. Tanıtıcı makale bir kişinin veya kuruluşun, kendi istediği bir ürünü, web sitesini, sosyal ağ sayfasını tanıtım yazısıyla blogunuzda yayınlanmasını istemesidir.
Bunun için webmaster forumlarında, blogunuzdan tanıtım yazısı sattığınızı belirtin. Forumlarda istenen kurallar çerçevesinde konunuzu açarsanız sizinle irtibata geçecek kişiler olacaktır. Diğer yandan sosyal ağlarda özellikle facebook ve instagram’da kapı kapı dolaşma tekniği ile insanlara blogunuzda tanıtıcı makale yayınlayacağınzı belirterek para kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir