Telif Hakkı Olmayan Fotoğraflar Sunan Web Siteleri

İnternette sevdiğiniz bir resmi bulmak uzun sürmez, çünkü hemen hemen arayabileceğiniz her web sitesi en az bir resim içerir. Bu, herhangi bir fotoğrafı indirebilir ve blogunuzda, çevrimiçi pazarlama kampanyasında veya başka bir amaçla kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Fotoğraf kullanımı için, Getty Images veya iStock gibi hazır görüntü web siteleri, bir fotoğrafı ticari kullanım hakkını satın almanıza izin verir. Genişleyen stok fotoğrafçılığı endüstrisine bir tepki olarak, birçok fotoğrafçı, müze ve kültürel kurum haklarını kaybetmeyi ve kamuya açık alan görüntüleri yayınlamayı tercih ediyor. Bu nedenle, bu makalede, ücretsiz resim indirebileceğiniz en iyi 10 telif hakkı olmayan fotoğraflar yayınlayan web sitesine gireceğiz.

Telifsiz Fotoğraflar Nedir?

Tanımı gereği, kamu malı görüntüler, telif hakları sona ermiş ya da hiç bir telif hakkı sahibine sahip olmadığından, herkesin kullanabileceği fotoğraflar, vektörler veya küçük resimlerdir. Sonuç olarak, herkes bu görüntüleri hem ticari hem de özel projeler için bu hakları kullanmak zorunda kalmadan kullanabilir. Bir görüntü, aşağıdaki şartlar altında bir genel alana girebilir:

 • Bilim adamları, eğitimciler veya sanatçılar, görüntülerini kamuya açıklamak için Creative Commons Zero (CC0) lisansını kullanabilir olması
 • Telif hakkı artık geçerli olmayan fotoğraf
 • Hiçbir zaman telif hakkında tabi olmayan fotoğraf

Potansiyel yasal komplikasyonlardan kaçınmak için resmi kullanmadan önce kamuya açık olup olmadığını kontrol etmek son derece önemlidir.

Telifsiz Fotoğraflar Nasıl ve Nerede Bulunur?

Basit bir google araması, kamuya açık alan ve telifsiz görseller indirmenize izin veren yüzlerce web sitesini ortaya çıkarır. Kullanacağınız kaynak, aradığınız görüntünün türüne bağlıdır, çünkü bazı web siteleri yalnızca fotoğrafa adanmış, bazılarında ise sanat eserlerinin kamuya açık alanlarının etkileyici koleksiyonları bulunmaktadır. Ek olarak, kamu malı görüntülerini yalnızca yazar hakkında bilgi veren web sitelerinden indirmeniz gerekir, çünkü yazarına güvenmeden bir kamu malı görüntü kullanmak kesinlikle yasaktır.

Telifsiz Fotoğrafları İndirmek İçin En İyi Web Siteleri

İnterneti araştırdık ve kullanıcılarımızdan çok sayıda kamu malı görüntüsüne erişmelerini sağlayan en güvenilir web sitelerinin bir koleksiyonunu derlemek için sonuçlarımızı kullandık. Fotoğrafları indirmenize izin veren en iyi web sitelerine göz atalım.

1. Pexels

Grafik tasarımcılar ve sürekli yeni bir kamu malı görüntü temini ihtiyacına ihtiyaç duyan diğer tüm reklam öğelerinin Pexels için özel bir tanıtıma ihtiyacı yoktur. Stok görüntü platformu fotoğraf ve videoya adanmıştır, bu nedenle vektörleri veya küçük resimleri aramak için kullanamazsınız. Buna rağmen, belirli bir anahtar kelimeye dayanarak kamu malı görüntüleri aramak veya ücretsiz resim koleksiyonuna göz atmak ve fotoğrafları kendiliğinden keşfetmek için Pexles’i kullanabilirsiniz. Popüler Aramalar sekmesine tıklamak, Işık, Doğa veya Hayvanlardan gelen görüntüleri görmenizi sağlar ve indirmek istediğiniz bir fotoğrafı aramak için harcadığınız zamanı kısaltır.

Artıları:

 • Düzgünce organize web sitesi
 • Ücretsiz ve kolay kayıt
 • CC0 lisansına göre çok çeşitli ücretsiz telifsiz resim ve videolar sunar.
 • Elle seçilmiş Yüksek kaliteli görüntüler

Eksileri:

 • Bazı kategorilerde biraz az fotoğraf olabiliyor
 • Arama terimlerini optimize etmek zor olabilir

2. Pixabay

Etkileyici bir telif hakkı olmayan fotoğraf koleksiyonu sunmanın yanı sıra, pixabay kamu malı vektörlerini, resimlerini ve videolarını da aramanıza izin verir. Web sitesi, ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir milyondan fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videoya ev sahipliği yapıyor. İşleri daha da iyi hale getirmek için, pixabay topluluğunun bir üyesi olmak ve bu platformda bir hesap oluşturmak, zamanınızı almaktan birkaç dakikadan fazla sürmez. Ayrıca, aramaları birleştirmenizi, resim yazarını veya grup arama terimlerini aramanızı sağlayan gelişmiş arama araçları da sunar. Ayrıca, görüntülerini platforma düzenli olarak katkıda bulunan fotoğrafçılara da göz atabilirsiniz.

Artıları:

 • Güçlü arama araçları ve çeşitli filtreler
 • Telifsiz görüntülerin büyük koleksiyonu

Eksileri

 • Müşteri desteği daha iyi olabilirdi

3. Wikimedia Commons

Bu muhtemelen telifsiz fotoğrafları indirebileceğiniz İnternet’teki en büyük web sitesidir. Ücretsiz indirilebilen 49 milyondan fazla resim, illüstrasyon, vektör grafiği ve video bulunmaktadır. Wikimedia Commons’daki bazı medya dosyalarının belirli kısıtlamaları vardır, ancak bu kısıtlamalar çoğunlukla resim alıntılarıyla ilgilidir. Bu kadar büyük medya dosyaları seçimi, yeni gelenler için Wikimedia Commons platformuna çok zor gelebilir, ancak bir kez web sitesinin arayüzüne alıştığınızda, görüntüleri keşfetmek kolay bir işlem haline gelir.

Artıları:

 • Tüm görüntüler yüksek çözünürlükte
 • Neredeyse tüm görüntüler herhangi bir kısıtlama olmadan kullanılabilir

Eksileri:

 • Web sitesinin arayüzüne alışmak zaman alıyor
 • Arama sonuçlarının sayısı çok zor olabilir

4. Flickr Commons

On yıldan fazla bir süredir Flickr, çalışmalarını sunmalarını sağlayan bir platforma ihtiyacı olan fotoğrafçılar için popüler bir çevrimiçi destinasyon olmuştur. Flickr Commons, kamuya açık alan görüntülerinden oluşan bir kütüphane oluşturma çabasıyla yüzden fazla kurumu birleştiren bir projedir. Proje, çarpıcı miktarda tarihi fotoğraf sunmayı sağlar ve çok değerli fotoğraf koleksiyonlarına erişmenizi sağlar. Flick Commons, telifsiz fotoğraflara ihtiyaç duyan araştırmacılar ve akademisyenler için mükemmeldir, makalelerinde veya araştırma makalelerinde kullanabilirler.

Artıları:

 • Tarihi fotoğraflara sınırsız erişim
 • Genel halk için mevcut bilgiyi genişletir

Eksileri:

 • Video veya illüstrasyon sunmuyor
 • Arama sonuçları iyi organize edilmedi

5. Unplash

800.000’den fazla fotoğraf içeren bir kütüphane ile, Unsplash kolayca telifsiz görüntüleri sunan en büyük web sitelerinden biridir. Bu platformdaki tüm resimler, ticari veya ticari olmayan bir projede kullanmak istediğiniz bir fotoğraf bulmayı nispeten basit bir işlem yapan farklı kategoriler halinde düzenlenmiştir. Alternatif olarak, bir anahtar kelimeyi arama çubuğuna ekleyebilirsiniz ve Unsplash size saniyeler içinde sonuçları gösterecektir. Bu platformda bulabileceğiniz görüntüler, stok fotoğraf web sitelerinde satın alabileceğiniz resimlere benzer, ancak bir kısmı stok fotoğrafların çoğunda bulmak zor olan sanatsal bir dokunuşa sahiptir.

Artıları:

 • Mükemmel yüksek çözünürlüklü fotoğraflar
 • Hızlı ve kolay arama

Eksileri:

 • Unsplash sadece fotoğrafa adanmış
 • Sınırlı sayıda telifsiz fotoğraf

6. From Old Books

Eski kitaplardan görseller arıyorsanız, başka yere bakmamalısınız. İnternette başka bir yerde bulmak zor olan 2.600 imge içeren özel bir koleksiyon. Gravürlere, eski metinlere veya eski tatil görüntülerine göz atabilirsiniz; bu, bu platformu eski kitaplarda yer alan ender resimlerle ilgilenen herkes için mükemmel bir seçimdir. From old books web sitesinde bulabileceğiniz tüm resimler ticari olan projelerde kullanılamaz, ancak ticari bir projede kullanabileceğiniz yüksek çözünürlüklü bir görüntü indirmek istiyorsanız küçük bir ücret ödemeniz gerekir.

Artıları

 • Görüntüler kategorilere ayrılmıştır
 • Nadir görüntülere erişim

Eksileri

 • Bazı görüntüler ücretsiz değil
 • İlkel web sitesi tasarımı

7. Morguefile

Morguefile, kullanıcılarına stok görüntüleri sunan bir web sitesidir, ancak bazı resimler ücretsiz olarak indirilemez. Bu nedenle, bu web sitesinde telifsiz resimlerini aramaya başlamadan önce Ücretsiz Fotoğraflar sekmesine tıklamanız gerekir. Web sitesi yaklaşık 400.000 fotoğraf, video ve vektör grafiğini barındırıyor, ancak indirmek istediğiniz dosyanın indirmeden önce kamu malı olduğundan emin olmalısınız. Tek dezavantajı, resimlerin, aradığınız görüntüleri bulması gerekenden daha zor hale getirebilecek kategoriler halinde organize edilmemesidir.

Artıları:

 • Morguefile’de hesap oluşturmak ücretsizdir
 • Tüm ücretsiz fotoğraflar ticari projelerde kullanılabilir

Eksileri:

 • Görüntüler daha iyi organize edilebilir
 • Diğer kamu malı resim web sitelerine göre daha az ücretsiz resim

8. Public Domain Archive

Web sitesinin adından da anlaşılacağı gibi, bu, ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve ticari ortamlarda kullanabileceğiniz kamuya açık alan görüntülerinin bir arşividir. Tüm fotoğraflar, aramayı basitleştiren soyut, ücretsiz stok fotoğraflar, insanlar veya ahşap gibi kategoriler halinde düzenlenir. Ancak, bu kategoriler birkaç yüzden fazla fotoğraf içermez ve bazıları indirebileceğiniz en az beş resim sunar. Tüm fotoğraflar yüksek çözünürlükte ve profesyonel kullanıma hazır. İndirme işlemi sadece birkaç hızlı adımda zahmetsizce tamamlanabilir. Yeni görüntüler haftalık olarak eklenir.

Artıları:

 • Profesyonel görüntü kalitesi
 • Tüm resimler ücretsiz

Eksileri:

 • Sınırlı fotoğraf seçimi
 • Vektör grafikleri sunmuyor

9. NYPL Digital Gallery

NYPL Digital Gallery, stok fotoğrafçılığıyla ilgilenmeyen herkes için mükemmel bir kaynaktır. Yeni Halk Kütüphaneniz, yüz binlerce tarihi imgeyi kamuya açık hale getirdi ve öğeleri, koleksiyonları veya bölümleri taramak için kullanabilirsiniz. Bir anahtar kelimeyi girmeden önce, arama sonuçlarının sadece kısıtlama olmadan kullanılabilecek görseller göstermesini sağlamak için sadece kamuya açık alan materyallerini ara onay kutusunu tıklamanız gerekir. Ek olarak, NYPL Dijital Galeri dijital kitap koleksiyonuna göz atmanıza izin verirken, fotoğraf koleksiyonları saygın Amerikalı fotoğrafçıların çalışmalarını içerir.

Artıları

 • Telifsiz fotoğraflar farklı çözünürlüklerde mevcuttur
 • Değerli araştırma materyalleri sunar

Eksileri

 • Bazı resimler telif haklarına tabidir
 • Sadece bilim adamları ve araştırmacıları hedef alıyor

10. Viintage

Viintage, grafik tasarımcıların yüzlerce vintage poster, kitap kapağı ve resme erişimlerini sağladığı için altın madenidir. Ancak, bu web sitesinin sunduğu telifsiz fotoğrafların sayısı sınırlıdır ve görüntüleri ünlü sanatçıların 19. yüzyılın sonlarından ve 20. yüzyılın başlarından kalma eser koleksiyonlarından indirmek istiyorsanız Viintage’in premium sürümünü satın almalısınız. Web sitesi bazı arama terimlerinden yoksun çünkü yalnızca arama terimini arama çubuğuna yazmanıza izin veriyor. Resimler, aradığınız bir telifsiz görüntü bulma sürecini daha da rahat bulmanızı sağlayacak kategoriler halinde düzenlenmemiştir.

Artıları:

 • Nadir telifsiz görüntülerin bir koleksiyonunu sunar
 • Grafik tasarımcıları için harika bir kaynak

Eksileri:

 • Viintage’deki çoğu resim ücretsiz olarak indirilemiyor
 • Arama araçları mükemmel olmaktan uzak

Telifsiz Fotoğraflar Nasıl Alıntı Yapılmalı?

Bir blogda veya web sitenizde telifsiz fotoğraf kullanmayı planlıyorsanız, belirli bir görüntüyü edindiğiniz kaynağı belirtmelisiniz. Resim alıntıları aşağıdaki bilgileri içermelidir:

 • Resmin başlığı
 • Yazarın ismi
 • Bir görüntünün tutulduğu kurum hakkında bilgi
 • Bir görüntü elde ettiğiniz kaynak

Bu bilgilerin tümüne erişiminiz yoksa veya bu bilginin mevcut olmaması durumunda, erişiminiz olan bir telifsiz görüntü ile ilgili tüm detayları içermelisiniz. Ayrıca, bir görüntünün alındığı kaynağa bağlı olarak birkaç farklı türden alıntılar vardır.

Sonuç

Ticari veya özel projelerde kullanabileceğiniz resimlere büyük miktarda para harcamak her zaman gerekli değildir. Kamu malı görüntüler yaygın olarak bulunmaktadır ve çok çeşitli bağlamlarda kullanılabilirler. Telif problemi olmayan ve indirmenize izin veren hangi web sitesini en çok kullanmak istiyorsunuz? Yorum yaz ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir