Mimarlar Ne Kadar Kazanır?

Okuma Süresi: 2 dakika

En popüler meslek gruplarından biri olan ve geleceği de olan Mimarlar ne kadar Maaş Alır? Bu soruyu genelleme yaparak cevaplandırmak gerekir zira hemen her meslekte olduğu gibi bilinirlik ve işindeki uzmanlığı ile seviye atlayıp çok yüksek miktarlarda para kazanıldığı gibi yeni mezun olup henüz hiçbir tecrübesi olmayan bir çalışan için şartlar eşit değildir. Ortalama bir mimar olarak 5 yıl deneyim sahibi mimarları ele alırsak ortalamda 900 dolar civarı  para kazanmaktadır.

Mimarların Maaşı Nedir?

Devlet ve özel sektörde ayrı ayrı değerlendirilen mimarlar yine tecrübelerine göre ayrılmaktadır. En düşük maaş olarak ortalama 450 usd ile işe başlayan bir mimar; kamu görevlisi ise evli olup olmaması veya çocuk sayısına göre farklı maaş alabilmektedir. Tecrübe, tavsiye edilir bir mimar olmak, bilinir bir mimar olmak, yaptığı icraatlar ile maaş dengesini değiştirebilecek nitelikler olup yine ortalamadan gidecek olursak yeni başlayan bir mimar 450 dolar civarında demiştik. 5 yıllık deneyimli bir mimar, 900 usd ve 10 yıllık bir mimar da 2500 usd civarında bir maaş alabilmektedir. Burada verilen ortalama baz maaş örnekleridir.

Yeni Mezun Mimar Ne Kadar Para Kazanır?

Yeni mezun olup, ilk defa işe başlayacak olan bir mimar ortalamada 450 usd kazanmasına rağmen, sadece deneyim amacıyla daha da düşük bir maaşı kabullenen mimarlar bulunmaktadır. Ya da bunların dışında tanıdıkları vasıtasıyla veya gelecek vaadeden bir mimar işe yeni başlamasına rağmen 1000 usd civarında bir maaş alabilmektedir.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yapılan yorumlar
0 Yorum cevapları
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En ateşli yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Güven Tavlas Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Güven Tavlas
Ziyaretçi
Güven Tavlas

Benim kardeşim mimar ve bu konunun birçok artısı ve ekisisi mevcut. Özellikle mimarlık okumayı düşünenler için nacizhane birkaç tavziye vermek istiyorum. Özellikle inşaat işi ile alakası bir çevreniz yoksa bu konuda para kazanmanız oldukça zor. Hatta ilk zamanlarda hemen hemen imkansız. Kendi ofisinizi açtınız diyelim, iş almanız ve kendinizi çevirmeye başlamanız 3-5 yılınıza maalolabilir. Hee mimar oldum rahatım deme sakın havalı bir meslek falan gibi gözükebilir ve doğrudurda ancak bir bakmışsın başka bir mimarın yanında çalışmaya başlamış hatta onun çayını getirip götürürsün falan. Sana da 1500-2000 TL verir. Ben özellikle şansınız varsa memur olmanızı tavsiye ederim mimar olarak işe başlamak için devlette işe başlamak ve deneyim edinmek maaşı tatmin etmese bile çok avantajlı olacaktır deneyim açısından.