Mimarlar Ne Kadar Kazanır?

En popüler meslek gruplarından biri olan ve geleceği de olan Mimarlar ne kadar Maaş Alır? Bu soruyu genelleme yaparak cevaplandırmak gerekir zira hemen her meslekte olduğu gibi bilinirlik ve işindeki uzmanlığı ile seviye atlayıp çok yüksek miktarlarda para kazanıldığı gibi yeni mezun olup henüz hiçbir tecrübesi olmayan bir çalışan için şartlar eşit değildir. Ortalama bir mimar olarak 5 yıl deneyim sahibi mimarları ele alırsak ortalamda 900 dolar civarı  para kazanmaktadır.

Mimarların Maaşı Nedir?

Devlet ve özel sektörde ayrı ayrı değerlendirilen mimarlar yine tecrübelerine göre ayrılmaktadır. En düşük maaş olarak ortalama 450 usd ile işe başlayan bir mimar; kamu görevlisi ise evli olup olmaması veya çocuk sayısına göre farklı maaş alabilmektedir. Tecrübe, tavsiye edilir bir mimar olmak, bilinir bir mimar olmak, yaptığı icraatlar ile maaş dengesini değiştirebilecek nitelikler olup yine ortalamadan gidecek olursak yeni başlayan bir mimar 450 dolar civarında demiştik. 5 yıllık deneyimli bir mimar, 900 usd ve 10 yıllık bir mimar da 2500 usd civarında bir maaş alabilmektedir. Burada verilen ortalama baz maaş örnekleridir.

Yeni Mezun Mimar Ne Kadar Para Kazanır?

Yeni mezun olup, ilk defa işe başlayacak olan bir mimar ortalamada 450 usd kazanmasına rağmen, sadece deneyim amacıyla daha da düşük bir maaşı kabullenen mimarlar bulunmaktadır. Ya da bunların dışında tanıdıkları vasıtasıyla veya gelecek vaadeden bir mimar işe yeni başlamasına rağmen 1000 usd civarında bir maaş alabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir