Cloudflare Nasıl Kurulur?

Cloudflare, içerik dağıtım ağı (CDN), DNS, DDoS koruması ve güvenlik hizmetleri sunan bir şirkettir. Hızlı DNS arama süreleri için web performans endüstrisinde çok iyi tanınmıştır ve dünya genelinde 100’den fazla farklı veri merkezinden oluşan sağlam bir ağa sahiptir. Google, Microsoft ve Qualcomm gibi sektördeki en büyük isimlerden bazıları tarafından desteklenirler. Müşterilerinden bazıları Nasdaq, Digital Ocean, Zendesk ve Cisco’dur. Daha fazla bilgi için bknz: Cloudflare Nedir? Ne işe Yarar?

Sitenizdeki güvenliği artırmak ve site hızını geliştirmek için kolay bir yol arıyorsanız, Cloudflare harika bir çözümdür. Çoğu müşteri, sınırsız CDN bant genişliği sunan ücretsiz planlarını bile kullanabilir. Cloudflare’u Web Sitenize nasıl kuracağınızla ilgili aşağıdaki adımları izleyin.

Cloudflare Kurulumu

Bu eğitimde zaten bir Cloudflare hesabınız olduğu varsayılmaktadır. Yapmazsanız, Cloudflare web sitesini ziyaret edebilir ve ücretsiz bir hesap için kaydolabilirsiniz.

Adım 1

Cloudflare panosuna giriş yapın ve “+ Add Site” seçeneğini tıklayın. Alan adınızı girin ve “Begin Scan” butonuna tıklayın. (www veya HTTP / HTTPS eklemeniz gerekmez, kök etki alanı yeterlidir)

Bir iki dakika sürebilir ve ardından “Continue Setup” butonuna tıklayın.

Adım 2

Cloudflare size iki seçenek sunar. CDN’lerini ve korumalarını (sitenizi hızlandıran ve koruyan) kullanabilir veya DNS’lerini kullanabilirsiniz. Çoğu müşteri ilkini ister, çünkü Cloudflare’un sunduğu her şeyden faydalanabilirsiniz. Alan adlarınızın etkin olduğundan emin olmak için bulutun turuncu renkte yandığından emin olun. E-posta gibi ek kayıtlarınız varsa (MX kayıtları), bunlar Cloudflare dışı (gri) olmalıdır. Her şeyi doğruladıktan sonra devam butonuna tıklayın. Daha sonra bu kayıtları her zaman değiştirebilirsiniz.

Adım 3

Bir sonraki sayfada bir Cloudflare planı seçmeniz gerekecek. Çoğu kullanıcı için geçerli olan ücretsiz planla başlamanızı öneririz. Ardından “Continue” i tıklayın. Cloudflare’nin planlarındaki farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Adım 4

Ardından, alan adınızdaki ad sunucularını Cloudflare’in size vermiş olduğu Nameservers ile değiştirin. Cloudflare tam bir proxy hizmeti olduğundan, etki alanınızı Cloudflare’a yönlendirirsiniz ve Cloudflare daha sonra etki alanınızı hostinginize yönlendirir. Sunucularınızı değiştirirken hiçbir kesinti olmaz.

Ardından “Continue” yi tıklayın.

Bu çok uzun sürmemeli, ancak bu değişikliğin işlenmesi için 24 saate kadar izin verilmelidir.

Adım 5

Şimdi A kaydını güncelleştirin. Eğer yoksa bir A kaydı oluşturun. A kaydını oluştururken sol kısımda (Name kısmında) site adresiniz başında www olmadan yazılacak parakazan.com.tr gibi. Sağ kısımda (Value kısmında) sunucunuzdaki size tahsis edilen IP adresi yer alacak.

Bir de CNAME ‘i güncellemeniz gerekiyor. Eğer açık değilse oluşturun ve NAME kısmına “www” yazın Value kısmına da yine site isminizi www olmadan yazın.

Ve bu kadar! Web sitenizde şimdi Cloudflare yüklü.

Adım 6 (İsteğe bağlı)

Önerdiğimiz WordPress kullanıcıları için ek bir adım var. Bu gerekli değildir, ancak resmi Cloudflare eklentisini kurmazsanız Cloudflare ile bazı şeyler düzgün çalışmayabilir.

WordPress deposundan veya “Yeni Ekle” eklentileri altındaki WordPress panonuzda arayarak indirebilirsiniz. Aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Aynı IP adresinden görünen WordPress yorumları için düzeltme
  • Otomatik önbellek temizleme
  • Cloudflare’un Universal SSL’si etkinleştirildiğinde yeniden yönlendirme döngüsünü önlemek için başlık yeniden yazma.
  • Cloudflare hesabındaki ayarları eklentinin içinden değiştirebilme (önbellek temizliği, güvenlik seviyesi, görüntü optimizasyonu vb.)
  • Toplam ziyaretçi, kaydedilen bant genişliği ve engellenen tehditler gibi analizleri görüntüleyin
    HTTP2 / Sunucu Push Desteği

Eklentiyi yükledikten sonra, ayarlara Cloudflare e-posta adresinizi ve API anahtarınızı girmeniz gerekecektir. API anahtarınızı buradan alabilirsiniz. “Global API Key” yazılı mesajını kopyalayın. Ardından “API Kimlik Bilgilerini Kaydet” e tıklayın.

Giriş” sekmesi altında varsayılan ayarları uygular veya istediğiniz gibi ayarları güncellersiniz.

Ayarlar” sekmesi altında eğer profesyonel bir plandaysanız, geliştirme modunu açın, güvenlik seviyesini değiştirin ve otomatik HTTPS yeniden yazma özelliğini etkinleştirin.

Analytics” sekmesi altında, WordPress sitenizdeki istek, bant genişliği, ziyaretçi ve tehdit sayısını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir