Yemek Blogu Eklenti ve Temaları

Okuma Süresi: 10 dakika

Bu makalede bir yemek blogunun nasıl başlatılacağı hakkında detaylara gireceğim. Bu makaleyi okumadan önce temel blog bilgisine ihtiyacınız var. Herhangi bir türden yeni bir blog oluşturmanın temelleri için (bir yemek günlüğü dahil), fikir almak için blog yazarak para kazan makalesini okuyabilirsiniz.

Yemek pişirme veya yeni mutfak mekanlarını keşfetme tutkunuz varsa, yemek blogları, favori hobinizi paylaşan aktif bir topluluk topluluğunun parçası olmak için eğlenceli ve kârlı bir yol olabilir. Eğer yazma beceriniz iyiyse, özellikle de belirli bir alana ve dikkatle hedeflenmiş bir kitleye odaklanıyorsanız, bu giderek popüler olan nişte başarılı olamamak için hiçbir neden yoktur.

Seyahat veya moda gibi diğer birçok popüler niş gibi, yemek de geniş bir konudur ve doğru yaklaşım ve iyi formüle edilmiş bir planla, benzersiz sesinizi bulabilmeli ve pazardaki bir boşluğu doldurabilmelisiniz. Yemek blogu sadece tarifleri yayınlamakla ilgili değildir: restoran incelemeleri, ipuçları ve püf noktaları, alışveriş rehberleri ve hatta tamamen görsel içerik gibi diğer içerikler de başarılı bir blogda yer bulabilir.

Neden Yemek Blogu Başlatmalı?

Bir yemek bloguna başlamanın birçok avantajı ve dezavantajı var, ancak doğru yaklaşımla, dezavantajların çoğu da avantaj olarak görülebilir. Yemek konusunda herkesin zevki çok farklı olduğu için, az ya da çok eşit önlemlerle hem övgü hem de eleştiriyle başa çıkmak zorundasınız, ama insanların hakkında konuşmayı sevdikleri sosyal bir konudur. En önemlisi, yemek hakkında blog yazmak hobinize mükemmel bir tamamlayıcıdır, çünkü sizi mutfakta daha fazla deneyimlemeye ve konuyla ilgili bilginizi ilerletmeye motive eder. Okuyucularınızın yayınlara gönderdiği yorumlar sayesinde araştırmalarınız sırasında fikir ve ilham alacaksınız. Blogunuz yaygın olarak tanındığında, size bir yazı yazarken size ücretsiz bir yemek öneren işletmeleriniz de olabilir. Alternatif olarak, web sitenizi bir yemek kitabı yazmak ya da bir gazete ya da dergi için yazmak gibi diğer fırsatlardan yararlanmak için bir üs olarak kullanabilirsiniz.

Kimler Yemek Blogunu Yayınlamalı?

Bazı insanlar harika yazarlar, bazıları ise harika aşçıdır ya da yemek uzmanıdır, ancak başarılı bir yemek bloguna sahip olmak zorunda değilsiniz. Gerekli olan şey hobinizde sizi pişirmeye ve deneyimlerinizi okuyucularınızla paylaşmaya devam edecek gerçek bir tutkudur. Daha geniş bir erişim için, odağınızı daraltmak için, yiyecekleri seyahat veya yaşam tarzı gibi başka bir nişle birleştirebilirsiniz.

Bir web adresini kaydetmek ve WordPress’i ayarlamak gibi daha teknik yönleri açısından, bir yemek blogunu başlatmak, diğer herhangi bir blogu başlatmak gibidir. Bununla birlikte, bazı nişlerin aksine, yiyecekler doğada özellikle görseldir. Kendi tariflerinizi ve fikirlerinizi göstermeyi planlıyorsanız, web’deki herhangi bir yerdeki görüntüleri kolayca kaldıramayacağınız için fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeniz gerekir. Ayrıca, hedef kitlenizi açıkça tanımlamanız ve belirlediğiniz plandan sapmak konusunda temkinli olmanız gerekir. Son olarak ve en önemlisi, okuyucularınızın düzenli olarak yeni içeriğe sahip olması için güncel kalmaya devam etmeniz gerekir.

Yemek Blogunuzu Nasıl Başlatırsınız?

Blog hakkında belirli bir konuya karar verdikten sonra, alan adınızı kaydetmeye ve bir hosting paketi satın almaya hazır olmalısınız. Arama motorlarında görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmak için, insanların hatırlamakta zorlanamayacakları kısa ve alakalı bir alan adı seçtiğinizden emin olun. Yemek blogunuz için mükemmel bir alanı adı açıklayıcı olsa da yaratıcı olmalıdır. İyi bir blog adı bulma konusunda daha fazla bilgi için alınmış domainler için alternatifler makalesini okuyabilirsiniz.

Kendi kendine barındırılan bir WordPress sitesine sahip olmak bir blog açmanın en iyi yoludur. Tüm web sitelerinin beşte birini güçlendiren WordPress, blogcular için en popüler ve kullanıcı dostu yayın platformudur. Çok sayıda tema ve eklenti barındırıyor ve açık kaynaklı olması sayesinde tamamen ücretsiz. İşleri kolaylaştırmak için, Bluehost gibi pek çok ana barındırma şirketi tek bir tıklamayla WordPress barındırma hizmeti sunar; böylece bir domain kaydettikten ve barındırma paketinizi seçtikten sonra blogunuz çalışır ve çalışır durumda olur.

Kendi kendine barındırılan bir WordPress blogu, mükemmel kişiselleştirme seçenekleri de dahil olmak üzere sayısız avantaj sağlar. Aslında, WordPress yalnızca bloglar için değil, e-ticaret mağazaları, çevrimiçi haber portalları, statik web sayfaları ve daha fazlası için de kullanılır. Açık kaynak kodlu ve sık güncellenen WordPress siteleri de arama motorlarında iyi performans gösterme eğilimindedir. Yoast tarafından ücretsiz eklenti WordPress SEO uygulamasını yükleyerek platformun arama motoru optimizasyonu (SEO) özelliklerini daha da geliştirebilirsiniz. Platformu ve her zaman güncel kullandığınız temaları ve eklentileri sakladığınızdan emin olun. Her yeni güncelleme mevcut olduğunda yönetici kontrol panelinizde bir uyarı alırsınız.

Yemek Blogunuz İçin Önerilen Temalar

WordPress’i başlattıktan ve yayınladıktan sonra, sitenizi özelleştirmeye ve içeriği yayınlamaya hazır olacaksınız, ancak başlamadan önce, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mükemmel temayı seçerek ona farklı bir görünüm ve his vermek isteyeceksiniz . Çok sayıda premium tema da dahil olmak üzere kelimenin tam anlamıyla binlerce mevcut. Çok fazla seçenek, doğru temayı bulmayı zorlaştırabilir, bu nedenle biraz deneme yapmaktan çekinmeyin. En önemlisi, her zaman otomatik olarak farklı ekran boyutlarına ölçeklenen duyarlı temalara bağlı kalın, böylece blogunuz kullanıcı dostu ve tüm Internet özellikli cihazlarda kolayca okunabilir kalır. Yemek blogunuz için uygun bir tema bulma konusunda sorun yaşıyorsanız, ilham almak için aşağıdakilere göz atın:

Food Blog

Yiyecek blog yazarları için özel olarak tasarlanmış birkaç premium temadan biri olan “Food Blog” teması, en son HTML5 teknolojisi kullanılarak tamamen duyarlı ve hazır. Ayrıca, yemek ile ilgili anahtar kelime optimizasyonu söz konusu olduğunda önemli ölçüde yardımcı olabilecek Reçete Kartı eklentisi ile birlikte geliyor.

Publication

WordPress’in bu ücretsiz teması, yaşam tarzıyla ilgili çok çeşitli nişler için uygun olmasına rağmen, sağladığı büyük başlık, göz alıcı bir başlık görüntüsüne sahip dergi tarzı bir tasarım arayan yiyecek blogcuları için mükemmel kılar. Son derece görsel odaklı, aynı zamanda uygun bir duyarlı spor tasarım.

Foodeez Lite

Restoranlar, oteller ve bu tür diğer mekanlar düşünülerek tasarlandıysa da, Foodeez Lite’ın son derece görsel yapısı, özellikle görüntü slayt gösterileri ve diğer görüntü içeriği ile uğraşan yemek blogları için mükemmel bir seçimdir. Gönderiler için tam genişlikte bir başlık görüntüsünü ve küçük resim önizlemelerini destekler.

iCook

Yayınlarınızı sergilemek ve fotoğraflarınızı tarif etmek için bol miktarda boşluk bırakan bu premium tema, en popüler tariflerinizi otomatik olarak görüntülemek için filtrelenebilir bir tarif galerisi ve bir kenar çubuğu widget’ı içerir. Aynı zamanda kapsamlı bir şekilde özelleştirilebilir ve duyarlı.

Zylyz

Özellikle yemek blogcuları düşünülerek tasarlanmış ücretsiz bir tema olan Zylyz, herhangi bir tarif sitesi için mükemmel bir seçimdir. Özel tariflerinizin büyük resimlerini slayt gösterisi başlığında görüntüleyebilir ve özel yazı tipleri, taksonomiler ve meta kutusu verileri oluşturmanıza olanak sağlar.

Yemek Blogunuz İçin Önerilen Eklentiler

Eklentiler, blogunuzun işlevselliğini çok çeşitli şekillerde artırabilir. WordPress SEO, XML Site Haritaları ve W3 Toplam Önbellek gibi her blogun sahip olması gereken bazı eklentiler olsa da, özellikle yemek bloglarına uygun birkaç tane daha var:

WP Ultimate Recipe

Uygun şekilde adlandırılmış WP Ultimate Recipe, yemek blogcuları için en popüler ücretsiz eklentilerden biridir. Mesajlara yemek tarifleri eklemek için ihtiyacınız olan her şeyi sağlar ve kısa kodları kullanarak birden fazla yemek tarifini aynı mesaja gömebilirsiniz. Tag cloud widget’ınıza içerik, kurs ve mutfak türleri de ekleyebilirsiniz.

Görüntüler İçin Pinterest Pin Düğmesi (Pinterest Pin It Button for Images)

Bu küçük ve basit eklenti, blogunuz için resimlerinizdeki bir Pin it düğmesi şeklinde önemli bir işlevsellik sağlar. Bu eklenti, yalnızca yayınların altındaki yalnızca sosyal paylaşım düğmelerine güvenmek yerine, ziyaretçilerinizin görüntüleri yalnızca tıklayarak tıklayarak paylaşmasını sağlar.

Nextgen Galerisi

Görsel olarak zorlu bir konu olarak, görüntülerin ve görüntülenme biçimlerinin geliştirilmesine yardımcı olan herhangi bir eklenti bir yemek blogu için çok faydalı olabilir. Nextgen Gallery, resim koleksiyonlarınızı yüklemek ve yönetmek, ayrıca yazılarınızı eşlik eden slayt gösterileri veya küçük resimler halinde göstermek için güçlü bir araçtır.

Unit Converter

Başarılı bir gıda blogu normalde küresel bir izleyici kitlesini hedefleyerek metrik ve emperyal ölçümler yapmayı önemli kılar. Bu eklenti, yazılarınıza yazılan ölçü birimlerini otomatik olarak algılar ve okuyucular üzerlerine geldiğinde bunları otomatik olarak dönüştürür.

Blogunuzu Tanıtın

Yemek blogunuza başlamak, savaşın sadece ilk kısmıdır. Okuyucularınıza düzenli kalitede içerik sağlamanın yanı sıra blogunuzu yayınlamaya odaklanmanız gerekir. Instagram ve Pinterest gibi görsel sosyal medya sitelerinin ustası olmak bu noktada özellikle önemlidir ve kendinize en iyi başarı şansını vermek için her ikisinde de aktif bir varlık sürdürmeniz gerekecektir.

Ceyda Mola

Ceyda Mola

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Geçmişte; .net ve Python eğitimleri aldım. Bunun dışında "Kelimelerin Anlamsal Bağları" konusunda Tez Projem bulunuyor. Woo-Commerce, Opencart, PrestaShop, Magento gibi mağaza yönetim sistemleri kullandım ve geliştirdim. Kurduğum ve yönettiğim web sitelerinde SEO çalışmalarını da bizzat kendim yaptım. Bugün hali hazırda piyasada benim kurmuş olduğum bir çok e-ticaret web sitesi başarılı bir şekilde yayın hayatını sürdürüyor. Şu anda da e-ticaret çözümleri ve seo konusunda çalışmalarım devam ediyor. ParaKazan.com.tr editörü olarak; Webmaster konuları ve SEO konusundaki bilgi birikimleri aktaracağım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir