Yazı Fontu Bulmak için En İyi 5 Chrome Eklentisi

Okuma Süresi: 8 dakika

Sayısız yazı tipindeki çarpıcı karakteristikler nedeniyle, yazı karakterleri arasında ayrım yapmak çoğu zaman imkansızdır. Bu yüzden yazı tiplerini tanımlamanıza yardımcı olan bir Chrome eklentisi çok önemlidir. Yazı tipini tanımlayan bir uzantı, bazı durumlarda yararlı olabilir.

Bir e-posta oluştururken, blog yazısı yazarken veya bir site tasarlarken çok yararlıdır. Özellikle çevrimiçi olarak işinizde uygulayabileceğiniz sıra dışı bir fontla karşılaşmanız durumunda. Bu, birinin Chrome’a yüklenmesini daha da faydalı hale getirir.

Bu yayında, her biri herkes için özel olan yazı tiplerini tanımlamak için kullanabileceğiniz beş harika Chrome eklentisini bulabilirsiniz. Başlayalım.

1. WHATFONT

Chrome Web Mağazası’ndaki bir milyondan fazla indirme işleminde, WhatFont’ta yanlış bir şey yapamazsınız. Bu uzantı, yazı tiplerini hızlı ve verimli bir şekilde tanımlamak için en iyisini yapar.

Sadece WhatFont uzantısı simgesine tıklayın ve imleci bir kelimenin üzerine getirin. altında görünen yazı tipinin adını hemen göreceksiniz. Bu konuda süper hızlı. İstediğiniz sayıda yazı tipini hızlı bir şekilde tanımlamak için imleci bir web sayfasının etrafına sürüklemeniz yeterlidir.

Whatfont kullanımı örnek görüntüsü.

Yazı tipi hakkında daha fazla bilgi edinmek için harfin üzerine tıklamanız gerekir. Yazı tipi ailesi, büyüklüğü, ağırlığı vb. Gibi ayrıntılarla dolu şık bir bilgi kutusu ortaya çıkar. Yazı tipinin rengi hakkında size daha fazla bilgi verir. Ayrıca, hem büyük hem de küçük harf karakterleri kullanarak alfabenin font önizlemesini oluşturur.

Ve bir şeyleri sarmak için, iyi bir önlem almak için yazı tipine (eğer uygunsa) yazı indirme bağlantısını gönderir. Süper!

Whatfont ayrıntılı font görünümü.

Ancak WhatFont’u bu kadar özel yapan şey, yapışkan notlara benzer şekilde istediğiniz kadar bilgi kutusunu açabilmenizdir. Bu, aynı anda birden fazla font tipini karşılaştırırken harikalar yaratıyor.

Whatfont aynı anda istediğiniz yazı tiplerini görüntülemenizi sağlar.

Eğer zaten WhatFont’un bir hayranı değilseniz, o zaman aşağıda daha havalı font uzantılarını deneyebilirsiniz..

WHATFONT’U KUR


2. FONTFACE NINJA

Fontface Ninja, fontları kolayca tanımlamak için kullanabileceğiniz bir başka eklentidir ve WhatFont’a kıyasla çok daha fazla değer yazı tipi kütüphanesi var. Fontface Ninja extension simgesine tıkladığınızda, sayfadaki tüm fontların bir listesini oluşturur. Bir bakışta tüm detayları bilmek söz konusu olduğunda oldukça faydalıdır.

Fontface Ninja örnek görünüm.

Listelenen bir fontu tıkladığınızda kendi kelimeleriniz ile yazı yazabilirsiniz. önizleme yapabilirsiniz, bu gerçekten harika. Ardından yazı tipini indirmeyi seçebilirsiniz – hem ücretsiz hem de ücretli bağlantılar kolayca görüntülenir. Ayrıca daha sonra başvurmak üzere yazı tiplerini ‘yer imi‘ de ekleyebilirsiniz.

Fontface Ninja, seçilen yazı tipi ile deneme yazısı yazabilirsiniz.

WhatFont’a benzer, ancak daha ayrıntılı snippet’lerle aynı fontları tanımlamak için harflerin üzerine gelebileceğinizi unutmayın. Ancak, bu konuda biraz daha yavaştır, bu nedenle WhatFont tarzı hız ve verimlilik beklemeyin.

Fontface Ninja ayrıntılı bilgi

Fontface Ninja, çoğu zaman müthiş bir iş çıkardığı görüntülerdeki fontları belirleme yeteneği ile dikkat çekiyor. Fontface Ninja extension simgesine tıkladıktan sonra, bir resmin üzerine tıklayın ve bir kaç saniye sonra sonuçları üretecektir.

Fontface Ninja fotoğraftan yazı tipi bulmak için fotoğraf üzerine tıkladığımızda…

Estetik olarak, Fontface Ninja, Google’ın Materyal Tasarımı konseptinden ilham alan net bir kullanıcı arayüzü sunuyor. Chrome’un karanlık moduyla mükemmel uyum sağlayan, önyüklenecek karanlık bir teması bile var!

FONTFACE NINCA KUR


3. FONT FINDER

Font Finder, karşılaştığınız yazı tiplerini kolayca tanımlamanıza olanak tanır. Uzantıyı etkinleştirdikten sonra herhangi bir harf veya kelimeyi tıkladığınızda, bilmek istediğiniz hemen her şeyi içeren ayrıntılı bir açılır kutu sunulur. Ancak bu, uzman kullanıcılar ve web geliştiricileri için daha uygun. Normal Chrome kullanıcılar için verilen bilgiler çok fazla gelebilir.

Font Finder örnek görünüm.

Font Finder aynı zamanda canlı bir web sayfasındaki yazı tipini başka biriyle değiştirmeye yeteneğine sahiptir. Belirli bir fontun sayfanın geri kalanıyla birlikte nasıl gideceğini test etmek istediğinizde, ancak arka uçta herhangi bir değişiklik yapmadan geçmek isteyenler için mükemmeldir.

Font Finder ile anında yazı tipi değiştirme ile görünümünü anında gör.

Bir fontu değiştirmek için tek yapmanız gereken bir paragraf seçip, sağ tıklatın, Font Bulucu’nun üzerine gelin ve ardından Fontu Değiştir’i tıklatın. Bir fontun adını yazmanız yeterlidir; anında değişiklik yapılabilir!

Font Finder yazıları seçme

Bunu, Chrome’da karşılaştığınız herhangi bir web sayfasında deneyebilirsiniz. Fakat yine de, Font Bulucu çok teknik olabilir – WhatFont veya Fontface Ninja size daha uygun olabilir.

FONT FINDER KUR


4. FONTSCANNER

FontScanner, Chrome’daki fontları kolayca tanımlayan, ancak sizin düşündüğünüz şekilde tanımlayamayan bir uzantıdır. Bir tarama gerçekleştirdiğinizde, sayfa içinde algılayabileceği font ailelerinin bir listesini oluşturur.

Fontscanner örnek görünüm.

Ardından, sadece bir sonucu tıkladığınızda, sayfa boyunca fontun tüm örneklerini vurgulayacaktır. Benzer font tiplerini hızlıca belirleme ve bulma konusunda oldukça faydalıdır.

Fontscanner ile ilgili yazı tipini seçtiğimizdeki görünüm.

FontScanner, başka bir fontu tanımlayan uzantıyla birleşik olarak en iyi şekilde çalışır. Herhangi bir web sayfasının kapsamlı bir listesi için kullanın ve daha sonra ayrıntıları kazmak için WhatFont, Fontface Ninja veya Font Finder’ı kullanın.

FONTFACE NINCA KUR


5. WHATFONTIS

Chrome’da gezinirken resimlerdeki yazı tiplerini tanımlamak için yalnızca bir uzantı arıyorsanız, Whatfontis tam da size göre.

Whatfontis örnek görünüm.

Bir resme sağ tıklayın, WhatFontis sunucularına yükleyin ve bir resimdeki harfleri tanımlamak için ‘uzantıya yardımcı olan’ birkaç adımdan sonra birkaç öneri elde edin. Her zaman doğru değildir, ancak bir sürü ilgili yazı tipi atar ve büyük olasılıkla mükemmel bir eşleşme ile sonuç alırsınız.

Tabii ki, ücretsiz ve ücretli yazı tiplerine indirme bağlantıları, uzantı işini tamamladıktan sonra hazır olur. Bununla birlikte, Fontface Ninja’nın daha uygun bir tarama prosedürü ile benzer işlevlere sahip olduğunu da unutmayın. Ancak WhatFontis, kendine özgü doğası nedeniyle biraz daha iyi sonuçlar vermektedir.

WHAT FONTIS KUR


KULLANIM ŞEKLİ

Umarım, bu Chrome uzantılarından biri, bulmayı istediğiniz yazı tipleriyle karşılaştığınızda hangi yazı tipi olduğunu bulma konusunda yardımcı olur. Peki en sevdiğin seçeçenek neydi? WhatFont, fontları tanımlamak için süper kullanışlı bir yaklaşım sunar. Fontface Ninja, hem metin hem de görüntüdeki fontları tanımlayabilir. Bu arada, Font Finder anında yazı tiplerini değiştirebilir. Seçiminiz ve nedenleriniz hakkında aşağıdaki yorum bölümünde yazarsan beni çok mutlu edersin.

Soru ve sorunlarını yoruma yazarsan hızlı şekilde cevap vereceğimi unutma.

Ceyda Mola

Ceyda Mola

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Geçmişte; .net ve Python eğitimleri aldım. Bunun dışında "Kelimelerin Anlamsal Bağları" konusunda Tez Projem bulunuyor. Woo-Commerce, Opencart, PrestaShop, Magento gibi mağaza yönetim sistemleri kullandım ve geliştirdim. Kurduğum ve yönettiğim web sitelerinde SEO çalışmalarını da bizzat kendim yaptım. Bugün hali hazırda piyasada benim kurmuş olduğum bir çok e-ticaret web sitesi başarılı bir şekilde yayın hayatını sürdürüyor. Şu anda da e-ticaret çözümleri ve seo konusunda çalışmalarım devam ediyor. ParaKazan.com.tr editörü olarak; Webmaster konuları ve SEO konusundaki bilgi birikimleri aktaracağım.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir