Instagramda Videomu Kim İzledi? Kimler Görüntüledi?

Okuma Süresi: 12 dakika

Instagram video kim bakmış? ve instagram video izleyenleri görme hilesi ile ilgili bilgi almak istiyorsunuz. Eğer instagramda videoyu izleyenleri görüntülemek istiyorsanız veya instagram video görüntülemeyi kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı düzenlemeler olabilir. Ayrıca instagram video izlenme sayısı neye göre belirleniyor veya görüntüleme sayısı hangi kriterlere göre belirlendiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? İnstagram’da video adına canlı yayınımı kimler izlemiş veya diğer detaylarıyla birlikte bu konuyu aydınlatalım.

Çoğu kişi, bildirimleri söz konusu olduğunda Instagram’ın oldukça özel olduğunu bilir – sosyal medya platformu, profillerine baktığınızda veya yayınlarının ekran görüntüsünde diğer kullanıcıları uyarmaz. Ancak Instagram Hikayeleri çıktığında, IG, Instagram Hikayenizi görüntüleyen kişilerin bir listesini görebileceğinizi açıkladı.

İNSTAGRAM VİDEOYU İZLEYENLERİ GÖRÜNTÜLEME

Instagram’a video göndermek basittir. Bir etkinlik kaydedersiniz veya galeriden mevcut bir kaydı yüklersiniz. Videoyu Instagram’da düzenler, filtreler ve düzenlersiniz; ayrıca bir başlık ekleyebilirsiniz. Sonra videoyu bir gönderi olarak paylaşırsınız. Hesabınız özel olarak ayarlanmışsa, yalnızca takipçileriniz tarafından görülebilir. Genel bir hesabınız varsa, herkes görüntüleyebilir.

Kötü Haber: Instagram standart bir video yayını izleyenleri göstermiyor.

Ancak, bir videoyu paylaşmak ve tam olarak kimin izlediğini bilmek istiyorsanız?

İşte sır: videonuzu bir yazı yerine bir hikaye olarak paylaşırsanız bunu yapabilirsiniz.

Bir yayında olduğu gibi, bir video kaydedebilir veya yükleyebilir ve bir hikaye olarak paylaşabilirsiniz. Yazıların aksine, hikayeleriniz siz yaptıktan sonraki bir gün içinde kaybolur. Peki biri hikayeni izlerse ne olur? Instagram size hikaye videonuzu tam olarak kimin izlediğini gösterir.

  • İstatistikleri ile ilgilendiğiniz hikayeyi bulun. Ekranınızın altında, hikayenizi görüntüleyen kişi sayısını görürsünüz. Hikayeniz kaybolduktan sonra, bu bilgiler de kaybolacak, bu yüzden bir zamanlar geri dönüp bir hafta boyunca izlemeye değer bir bilgi edinmeyi planlamayın. Eğer izlenmeler ile ilgileniyorsan, her gün bu videoların kaybolmadan önce istatistiklerini incelemelisin.
  • Görüntüleyenler” metnine veya üstündeki profil fotoğrafına dokunun. Bu sizi şu ana kadar hikayenizi inceleyen kişilerin listesine götürecektir. Videonuzu görüntüleyen kişinin adına ek olarak, bu ekran görüntülemede etkin öykülerinizde sayılanları gösterir.

Ayrıca videoları DM’ler aracılığıyla da gönderebilirsiniz. Alıcınızın gönderdiğiniz videoyu izleyip görüntülemediğini anlayabilir misin?

Birisi videonuzu bir sohbette izlerken, Instagram videoyu göz şeklindeki bir simgeyle işaretler. Ayrıca, görüntüleyen kişinin adını da görebilirsiniz. Bu yararlıdır çünkü grup konuşmaları Instagram’da popülerdir.

INSTAGRAM VİDEO İZLEYENLERİ GÖRME HİLESİ

İnstagram’da normal gönderi olarak gönderdiğiniz videoları normal şartlarda kimin izlediğini görme şansınız yok demiştik. Ancak instagram videolarına kimin baktığını görmek için küçük birkaç hile var.

Birinci Yöntem; Öncelikle normal şartlarda videolarınızın görüntülenme sayısını görebileceğinizi zaten biliyorsunuz ancak yine normal şartlarda kimin izlediğini göremiyorsunuz. Bu durumda eğer özellikle kimin izleyip izlemediğini görmekten ziyade şüphelendiğiniz bir kişinin izleyip izlemediğini kontrol etmek için farklı bir strateji belirleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken şey, hiç kimseyi eklemediğiniz yeni bir instagram hesabı açmak ve yalnızca izleyip izlemediğini öğrenmek isteyeceğiniz kişiyi eklemek.

Profili kapalı tutlamlısınız çünkü paylaşımları yalnızca arkadaşlarınız görmeli. Zaten bu sayede görüntülenme sayısından yola çıkarak eklemiş olduğunuz tek kişinin izleyip izlemediğini anlayabilirsiniz.

Bu yöntem biraz uzun yola benziyor biliyorum fakat şu anda en akıllıca çözüm bu!

Unutmayın; profili herkese kapatmalı ve izleyip izlemediğini öğrenmek istediğiniz kişiyi de bir şekilde sizi takip etmeli aksi taktirde bu yöntem hiçbir işe yaramaz.

İkinci Yöntem; bir dm ile videoyu göndermek. Bu sayede eğer video izlenmişse videoda göz şeklinde bir simge işareti olur. Evet normal bir video gönderisine kimler bakmış gibi bir çözüm değil ancak yapılabilecek tüm seçenekleri değerlendirelim.

Üçüncü Yöntem; Aslında bu bir hile sayılmaz çünkü hali hazırda sunulan bir hizmet. Video gönderisini story olarak paylaşmak.

Videonuzu hikaye olarak paylaştığınızda görüntülenme sayısının yanı sıra kimlerin baktığını da görebilirsiniz.

Dördüncü Yöntem; Bu yöntem biraz teknik ve karışık ama tüm olasılıkları değerlendirmek adına sunmak istiyorum. Videoyu instagrama bir fotoğraf olarak eklersiniz. Videoya yorum olarakta izlemek için bu linki kullanmalısınız diyerek bir link bırakırsınız.

Bıraktığınız link aslında bir YouTube adresi olabilir. Şayet youtube istatistiklerini görebiliyorsanız ve kimin izlediğini görebiliyorsanız ve linki kopyalayıp tarayıcı veya youtube uygulamasına kopyalayıp izlemek isteyen kişinin google (youtube) hesabı açık ise istatistik verilerinden kimin izlediğini görmüş olursunuz.

Biliyorum instagramda link kopyala yapıştır yapmaktan tutun, youtube veya kimin izlediğini görebileceğiniz bir linke yönlendirmek olsun biraz uzun bir iş gibi ama demin dediğim gibi tüm olasılıkları değerlendirmek adına bunu da sunmak istedim.

İNSTAGRAM VİDEOMA KİMLER BAKMIŞ UYGULAMASI

Instagramda klasik bir video gönderdiğinizde malesef bunu izleyenlerin kim olduğunu göremezsiniz. Eğer size videolarınıza bakanları gösterdiğini vadeden bir uygulama veya 3. parti bir servis bulursanız, uzak durmanızı öneririm – uzak dur! Bunun gibi uygulamalar, şifrenizi çalmak üzere oluşturulur; böylece hesabınızı, otomatik olarak beğenmeleri ve diğer hesaplar hakkında yorum yapmaları için büyük hesap havuzlarına ekleyebilirler. Yani bu uygulama da instagram profilime kim bakmış uygulaması gibi tamamen uydurmadır.

Instagram’ın API’larındaki video görünümlerine erişime izin vermediği gerçeğiyle desteklenmez.

Ancak. Bunu söylerken içeriğinizi kimin görüntülediğini görmenin birkaç yolu vardır.

Video Gönderileri

Instagram, tüm video yayınları için görüntülenme sayısı sağladı, ancak henüz video’yu kimlerin görüntülediğini sunmuyor.

Bir videonun kaç kez görüntülendiğini görebilir miyim?

Bir videonun altında, kaç kez görüntülendiğini görebilirsiniz. Bir videonun görüntüleme sayısı, yayını görebilen herkes tarafından görülebilir. Birden fazla fotoğraf ve video içeren bir yayının parçası olarak paylaştığınız videoların görüntülenme sayısını göremediğinizi unutmayın.

Bir videonun görüntüleme sayısı video döngülerini içermez ve bir video 3 saniye veya daha uzun süre izlendiğinde görüntülendi sayılır.

Görüntüleme sayımlarının yalnızca 19 Kasım 2015’ten sonra yüklenen videolarda gösterileceğini unutmayın.

Instagram Hikayeleri

Hikayemi kimin gördüğünü nasıl bulabilirim?

Hikayenizi kimin gördüğüne bakmak için hikayenizi açın ve ekranda yukarı kaydırın. Hikayenizdeki her fotoğrafı veya videoyu görmüş kişilerin adlarının yanı sıra numarayı da göreceksiniz.

Sadece senin hikayeni kimin gördüğüne bakabiliyorsun.

INSTAGRAM VİDEO TÜRLERİ

Şimdi de Instagramdaki Tüm Video Türlerine Bakalım.

Instagram’daki videolar şaşırtıcı derecede karmaşık bir konudur. Birincisi, platforma gönderebileceğiniz birçok farklı türde video ve bu videoları göndermenin veya dağıtmanın farklı yolları var. Ayrıca, web üzerinden mi yoksa uygulamadan mı eriştiğinize bağlı olarak, bu videolar hakkındaki bilgilere farklı erişime sahipsiniz. Hepsinden öte, farklı video türleri için görünür durumda farklı bilgilere sahipsiniz.

Instagram’da şaşırtıcı sayıda farklı video formatı var. İki ya da üç tane olduğunu düşünebilirsiniz, ama aslında dahası var!

1- Standart Video Yayınları – Bunlar, Instagram’daki diğer fotoğraf gönderileri gibi. Yayınlarınızda, oynatma düğmeli diğer yayınlarınız gibi görünmek üzere küçültülmüşler ve uygulamayı kullanan kişiler için otomatik olarak oynayabilirler, ancak web’deki insanlar için değil. Bu videoların .MP4 formatında yüklenmesi gerekir ve 3 saniyelik bir döngüden 60 saniyelik bir destanın herhangi bir yerinde olabilir. Instagram’da dosya boyutu sınırı yok ve çözünürlük ve yönlendirmeyle ilgili yönergeleri var.

Video yayınlarıyla – ve aslında, Canlı videolar dışındaki tüm video formlarıyla – doğrudan Instagram uygulaması aracılığıyla bir video kaydedebilir veya daha profesyonel araçlar kullanarak bir kayıt yapabilir ve düzenleyebilir ve daha sonra yükleyebilirsiniz.

Video yayınları, aynı fotoğraf yayınları gibi, karusel olma yeteneğine de sahiptir. Bir yayına birden fazla video ekleyebilirsiniz, ancak bu, belirli bir videodaki görüntülenme veya beğenilerin sayısında bariz farklılıklar oluşturacaktır. Instagram ayrıca birkaç video klip yüklemenizi ve bunları tek bir videoda birleştirmenizi sağlar, ancak bitmiş videonun 60 saniyenin altında olması gerekir.

2- Instagram Hikayeleri (Stories) – Hikayeler, bireysel videolar, gifler, bumeranglar ve imajlardan oluşabilen, kendine yeten, öykülerdir. Hikayeler 2016 yılında Instagram’da görülmeye başlandı ve o zamandan beri genişledi, Facebook’a Stories adı verilen benzer bir özellik olarak da dahil olmak üzere.

Hikayelerin ayrıca .MP4 formatı olması gerekir, ancak 75 saniye uzunluğa kadar biraz daha uzun olabilirler. Hikayelerin amacı, reklam veya tanıtım için ya da sadece hayatınızı paylaşmak için kullanabileceğiniz, kendine yeten küçük bir sunum olma eğilimindedir. Hikayeler son derece popülerdir, çünkü kısmen etkin oldukları sırada beslemenin tepesine ve sayfanızın tepesine yükseltilirler. Hikayeler genellikle yaklaşık 24 saat boyunca yoğun bir şekilde tanıtılıyor; bu noktada arşivlendiler veya silindiler. Başlangıçta geçici süper postalar olması gerekiyordu, ancak daha orta seviye bir alana yerleşmişlerdi.

3- Instagram IGTV – IGTV biraz garip; Instagram’ın YouTube veya Vine gibi bir şeye benzer bir video platformu oluşturma girişimi, ancak daha rahat bir düzeyde. Diğer video formatlarından farklı olarak dosya boyutunda sınırlamaları vardır ve hesabınızın boyutuna göre kısıtlamaları vardır. Daha küçük hesaplar, 15 saniye ile 10 dakika arasında değişen videolarla sınırlandırılmış, daha büyük hesaplar ve doğrulanmış hesaplar bir saat kadar video yayınlayabilir.

Diğer video türlerinden farklı olarak, IGTV tek başına bir platformdur. Sadece bir videoyu IGTV’ye gönderemezsiniz, önce IGTV hesabınızı ayarlamanız gerekir. Elbette, bunu Instagram hesabınızla kolayca yapabilirsiniz, ancak bunu yapmak için ayrı bir IGTV uygulamasına da ihtiyacınız var.

Bir anlamda IGTV’yi steroidlerin Hikayeleri olarak düşünebilirsiniz. Bir tür orta yol olan bir şeyi teşvik ediyorlar. Standart video yayınlarından veya Hikayeler’den daha iyi üretilmiş ve daha kaliteli değerlere sahip, ancak profesyonel bir YouTube kanalı gibi bir şeyden daha rahat.

4- Instagram Canlı Video (Live Video) – Bu, Instagram’ın Facebook Live veya YouTube, Twitch veya Mixer gibi canlı yayın platformlarının bir sürümüdür. Daha rahat, gerçek hayattan bir canlı yayın olması gerekiyordu. Instagram Live‘da video oyunları yayınlayan insanları bulamazsınız; bunun yerine, hayranlarla, gösterilerle veya eğiticiyle yapılan soru ve cevap oturumları veya bir etkinlikte veya tatilde takılmaya ilişkin video akışları gibi daha fazla IRL içeriği.

Canlı Videolar, bir akıllı telefon aracılığıyla doğrudan uygulama üzerinden yayın yapmakla sınırlıdır; Bir masaüstü platformundan akış sağlamak için OBS veya XSplit gibi programlarla kullanılacak akış anahtarı yoktur. Bazı geçici çözümleri öykünücülerle kandırabilirsin, ancak gerçekten değdiğinden daha fazla güçlük çekiyor. Canlı Videolar yayınlandıktan sonra sitede arşivlenir, böylece izleyiciler geri dönüp isterlerse izleyebilirler. Canlı akışlar bir saat kadar sürebilir. Bir kere yayın yaptıktan sonra, Canlı Video’yu 24 saat daha paylaşma seçeneğine sahipsiniz, sonra kayboluyor.

INSTAGRAM GÖRÜNTÜLENME SAYISI NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Instagram’da video yayınlarken, genellikle bu videoların nasıl performans gösterdiğini bilmek istersiniz, değil mi? Videolarınızla ilgili bazı temel bilgileri görebilirsiniz, ancak Facebook yayınları veya YouTube videoları için elde ettiğiniz derin analitik türler yok. Peki İnstagram video görüntülenme sayısı neye göre belirlenir:

Bir videonun kaç kez izlendiğini kontrol etmeden önce, muhtemelen bir görünümün ne olduğunu anlamalısınız. Görüşlerin belirli bir tanımı var. Videolar ses olmadan otomatik oynatıldığından, bir videonun her oynatılışında kaydetmenin anlamı yoktur. Bunun yerine Instagram, görüntüyü yalnızca videonun 3 saniyeden daha uzun süre izlediği veya videonun %5’i gibi uzun bir süre için izlediği veya videoyu açmak için dokunmaları durumunda görüntü olarak sayar. Kullanıcı videoyu izlerse sessiz oynatmalar sayılır, ancak kaydırma yaparken gerçekleşen kısa otomatik oynatma sayılmaz.

parakazan

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir