Excel ile Kripto Paraları Güncel Fiyat Olarak Listeleme

Office Excel’de kripto paralarınızı coinmarketcap’in vermiş olduğu api sayesinde güncel fiyatları ile görebiliyorsunuz.

VİDEO İÇİ AÇIKLAMA

1- Excel’e eğer kurulu değilse Power Query kuruyoruz. (32bit veya 64bit hangisi uygunsa)

2- Api’yi ekliyoruz: https://api.coinmarketcap.com/v1/ticker/

3- Excel’de listeyi düzenliyoruz. ( No, Coin İsmi, Güncel Fiyat, Aldığım Fiyat, Adet, Toplam Tutar, Kar ve Zarar )

4- Kodu Giriyoruz. (Coin yazan yere, uygulamaya verdiğiniz ismi giriyorsunuz) (İngilizce ise üstteki, Türkçe ise alttaki) =IFERROR(VLOOKUP(B2;Coin[[symbol]:[price_usd]];3;0);””) =EĞERHATA(DÜŞEYARA(B2;Coin[[symbol]:[price_usd]];3;0);””)

Microsoft Office Excel üzerinde kripto paralarınızı güncel fiyatlarıyla görebilmek için coinmarketcap’in apisini kullanıyoruz. Video’da ve açıklama kısmında da verdiğimiz API’yi kullanabilmek için öncelikle Excel’imizde Power Query kurulu olması gerekiyor.

Eğer Power Query kurulu değilse internette “Power Query Download” olarak arama yaparsanız ve “İndir” butonuna tıklarsanız şöyle bir ekran çıkıyor:


Bu kısımda Windows sürümünüze göre 32bit veya 64bit olan versiyonu seçerek Next tuşuna basıp devam ediyoruz. Eğer Office versiyonunuzu öğrenmek istiyorsanız “File>Account” veya Türkçe ise “Dosya>Hesap” kısmına gelip Soru işaretli olan  About Excel veya Türkçe ise Excel Hakkında isimli Soru işareti olan butona tıklıyoruz.

Sonrasında yine aşağıdaki resimde gözüktüğü üzere bende bulunan excel 64 bit. Eğer sizde de 64 bit ise, Power Query’i 64bit için indiriyoruz. 32 bit ise 32 bit seçeneğini seçerek next diyoruz ve ilerleyerek indiriyoruz.

Eğer zaten yüklüyse bu adımı geçebilirsiniz. Sonrasında Api’yi kuruyoruz.
Eklenecek Api: https://api.coinmarketcap.com/v1/ticker/

Ardından Excel’de listeyi kendimize göre düzenledikten sonra Excel’inizin diline göre aşağıdaki kod işinize yarayabilir.

=IFERROR(VLOOKUP(B2;Coin[[symbol]:[price_usd]];3;0);””)
=EĞERHATA(DÜŞEYARA(B2;Coin[[symbol]:[price_usd]];3;0);””)

Kod Açıklaması:
1- IFERROR veya EĞERHATA kısmı, eğer coin girilmemişse boşluk girilmesi için.
2- VLOOKUP veya DÜŞEYARA kısmı, soldaki hücreye Token ismini yazdığınızda o Coin’e ait güncel fiyatın otomatik olarak çıkması için.
3- B2 Hangi hücreyi kaale almamız gerektiği.
4- Coin[[symbol]:[price_usd]] = Diğer sekmeden Coin’den Price’a kadar tüm sütunu seçtiğimiz yer
5- 3 yazan yer fiyat kısmı soldan sağa doğru 3. yer fiyat olduğu için 3 giriyoruz.
6- 0 yazan yer, “Falce” olarak alınan kısım.

Bunun dışında, eğer isterseniz benzer bir uygulamayı Google’ın Drive uygulaması olan SpreedSheets yani Google E-Tablo’da da yapmıştık. Ona da buradan ulaşabilirsiniz: https://www.parakazan.com.tr/kriptoparalari-excelde-guncel-fiyatlar-ile-listeleme/

parakazan

Para Kazan web sitesi finans yazılımları sunan bir firma olup 2006 yılından beri faaliyet göstermektedir. 2017 yılında Para Kazan ismiyle yolumuza devam ediyor ve ücretsiz sunum hizmetleriyle kullanıcılarımızla bütünleşiyoruz.

Excel ile Kripto Paraları Güncel Fiyat Olarak Listeleme” için 10 yorum

 • 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  Çok faydalı bir bilgilendirme olmuş. Excel konusunda oldukça iyi olduğumu düşünürdüm ama bu şekilde bir uuygulama yapmak hiç aklıma gelmemişti. Bu arada bu yöntemi kullanarak benzer birçok uygulamayı aktif hale getirebilirim.

  Yanıtla
 • 13 Ekim 2018 tarihinde, saat 23:00
  Permalink

  Formüllerin türkçesini de vermiş olmanız çok işime yaradı. Şirketimin lisansı gereği türkçe office kullanıyorum ve internette bnirçok yerde türkçe karşılıklıarı bulamıyorum. Oldukça faydalı bir hareket olmuş

  Yanıtla
 • 14 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:50
  Permalink

  Excel kullanarak bir çok şey yapabliriz tablo oluşturma konusunda onun üstüne yoktur. Bu yöntem kullanılarak daha bir çok uygulama yapılabilir bunu bize öğrettiğin için teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 20 Ekim 2018 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Excel adeta özel bir yazılım gibi yapılandırılabiliyor. Bu özelliği de hoşuma gitti açıkçası

  Yanıtla
 • 28 Ekim 2018 tarihinde, saat 19:58
  Permalink

  Faydalı bi paylaşım olmuş,
  excelde olmasına ayrı bir sevindim. 😉

  Yanıtla
 • 4 Kasım 2018 tarihinde, saat 20:44
  Permalink

  Manuel liste yapmayı düşünüyordum, çok işime yarayacak güzel anlatım için teşekkürler!

  Yanıtla
 • 10 Mart 2019 tarihinde, saat 08:05
  Permalink

  Bu harika bir bilgi olmuş, Excel konusunda çok iyi bilgim yok fakat video olarak ta verilmesi iyi olmuş. Ben bu kripto olayının excel konusunda aynı dediğiniz gibi yaptım fakat sanırım fiyatlarda güncelleme sorunu var. Ayrıca ilk 100 kripto dışında kriptolar geçersiz oluyor sanırım öyle değil mi?

  Yanıtla
  • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 14:52
   Permalink

   He onu unutmuşum. Yeni bir sekmede birşeyler açıyorduk ya. Güncelleme işlemi için tekrar o yeni açılan 2. sekmeye girip sağ taraftaki kısımdan sağ tıklayıp güncelle veya refresh diyoruz. 2-3 saniye içerisinde güncelleme yapılıyor tüm fiyatlarda.

   Diğer yandan coinmarketcap’deki ilk 100 coin için malesef çalışmıyor uygulama. Bunun için bir çözüm yolu olduğunda paylaşacağım.

   Yanıtla
 • 11 Mart 2019 tarihinde, saat 14:02
  Permalink

  Tam aradığım liste formullerle beraber vermeniz harika gerçekten.bu paylaşım için çok teşekkür ederim çok işime yarayacak. Video üzerinden bakarak uygulamayı yaptım ve oldu. Excel ile coin’leri listeleme dışında, listelediğimiz coin’ler ile ilgili olarak renklendirme ve ayarlandırma düzenleme kısımlarını yapabilirim isteyene.

  Yanıtla
  • 13 Mart 2019 tarihinde, saat 20:30
   Permalink

   Excel kısmını video olarak yaptım ki isteyen görsel olarak baka baka yapsın. İlginiz için teşekkür ederim. Coin’ler ile ilgili geliştirmiş olduğunuz birşey varsa buradan yazabilirsiniz bu kullanıcılarımız açısından da güzel olacaktır.

   Yanıtla

Yorum Yap